20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

جاذبه های گردشگری جمهوری چک

اگرچه یکی از کشورهای کوچکتر این قاره است ، جمهوری چک مسافرانی را که به دنبال طعم اروپای مرکزی هستند ، ناامید نخواهد کرد. با توجه به اندازه آن و به لطف یک سیستم حمل و نقل عمومی درجه یک ، جمهوری چک کشوری آسان برای گشت و گذار است، بخصوص برای کسانی که قصد گذراندن بخش عمده ای از زمان خود برای کاوش در پایتخت زیبای این کشور یعنی پراگ را دارند.

در اینجا  توضیحات مربوط به برخی از بهترین مکانهای دیدنی در جمهوری چک گردآوری شده است:

قلعه ی پراگ

برای اکثر مسافران ، کانون اصلی بازدید از جمهوری چک قلعه پراگ (Pražský hrad) است. این قلعه در محله Hradčany شهر قرار گرفته و قدمت آن به قرن 10 بازمی گردد. قلعه ی پراگ قرن ها مرکز تاریخ اروپای شرقی بوده و زمانی منزلگاه امپراطوری مقدس روم، هابسبورگ ها ، پادشاهان بوهمی و اخیراً نیز محل اقامت رئیس جمهور جمهوری چک است. 

 

این قلعه در طول تاریخ هزار ساله خود ( بزرگترین در جهان از نظر مساحت ) دستخوش تحولات چشمگیر بسیاری در سبک معماری شده است ، شواهدی از این دست را می توان در ساختمان های بی شماری که در طی قرنها در دیوارهای آن ساخته شده است ، مشاهده کرد. از دیدنی های برجسته ی این مکان می توان به کلیسای جامع سنت ویتوس ، کلیسای جامع سنت جورج ، برج پودر و لاین طلایی با کارگاه های قرون وسطایی خود اشاره کرد.

پل چارلز پراگ

بازدید از پراگ را بدون اختصاص دادن زمانی برای گشتن در مهمترین گذرگاه رودخانه در شهر ، پل دیدنی چارلز (Karlův Most) غیرممکن است. این سازه مشهور که رودخانه ولوتاوا را پوشانده است در سال 1357 ساخته شده است و در طول دهانه 520 متری خود،  نقاط دیدنی بی نظیری ازجمله  تندیس های بسیار زیبایی دارد. شايد مشهورترين آنها از هم نام هاي اين پل باشد، امپراتور مقدس روم چارلز چهارم ، و همچنین مجسمه 1683 جان نپوموک باشد که افتخارآمیزترین قدیس این کشور است که به طرز عجیبی ، عمدا در ولتاوا غرق شده است.

 

این پل به دلیل دیدنی های زیبا از نظر گردشگران و عکاسان بسیار محبوب است. برخی از بهترین منظره ها را در واقع در ساعات غیر اوج ، هنگام طلوع و غروب آفتاب می توان شکار کرد.

کلیسای جامع سنت ویتوس

بخشی از مجموعه قلعه پراگ ، کلیسای جامع سنت ویتوس به عنوان وطن جواهرات تاج گذاری بوهمیان و همچنین مقبره فرد مورد احترام مردم چک ، سنت ونزلاس، مشهور است. کلیسای جامع تاریخ طولانی دارد و قدمت آن به سال 925 باز می گردد ، زمانی که شاهزاده ونسلاس یک کلیسای کوچک را در این محل بنا کرد. با اهمیت پیدا کردن پراگ این بنا هم بزرگ شد و طولی نکشید که پس از استقرار اسقف اعظم پراگ به یک قصر سلطنتی تبدیل شد.

 

  دوره گسترش دیگری بین سالهای 1344 تا 1419 وجود داشت که در طی آن ، تبدیل آن به کلیسای جامع گوتیک آغاز شد و کلیسای سنت ونسلز ساخته شد. ساخت و تعمیرات کلیسا در اواخر قرن 18 آغاز شد و عناصر جدید گوتیک را نیز اضافه كرد. گردشگران باید حتماً برای تحسین نقاشی های دیواری که تصاویر مربوط به قرن چهاردهم و صحنه هایی از زندگی سنت ونسلز را را نشان می دهد ، از کلیسای سنت ونسلز دیدن کنند.

میدان شهر قدیمی پراگ و میدان ونسلز

میدان شهر قدیمی پراگ اولین بازار این شهر بود که در تقاطع مسیرهای تجاری واقع شده بود و هنوز دارای ساختمانهایی است که مربوط به قرن 10 می باشد. علاوه بر بسیاری از خانه های قرون وسطایی ، این میدان دارای مکان های دیدنی و قابل توجهی از جمله تالار شهر قدیمی است که دارای ساعت نجومی و همچنین کلیسای سنت نیکلاس است. این میدان مکان بسیاری از لحظه های تعیین کننده در تاریخ چک بوده است که متأسفانه بسیاری از این موارد اعدام های عمومی و اعتراضات سیاسی هستند.

تنها به فاصله ی پنج دقیقه پیاده روی از میدان شهر قدیمی ، میدان ونسلز در قلب شهر جدید واقع شده است. با اینکه جدید به نظر میرسد این فضای بزرگ عمومی در قرن چهاردهم به عنوان یک بازار خرید و فروش اسب ساخته شد.

قلعه سسکوی کروملوف

با تسلط بر شهر قدیمی که پس از آن نامگذاری شده است ، قلعه کروملوف با توجه به قدمت آن ، از قرن سیزدهم به خوبی حفظ و نگهداری می شود. بخش اعظم آنچه امروز در این میراث جهانی یونسکو برجسته است ، مربوط به قرن 17 است ، از جمله سالن های روزنبرگ و تالار رنسانس ، آپارتمان های رویال ، و کلیسای سنت جورج. همچنین سالن تئاتر قدیمی باروک نیز که هنوز هم برای اجراهای ویژه استفاده می شود ارزش دیدن دارد.

 

گردشگران می توانند به راحتی چندین روز را برای گشت و گذار در این محوطه ها سپری کنند، اگرچه کسانی که می خواهند قسمت های برجسته و جالب را ببینند می توانند از یکی از تورهای راهنمای انگلیسی که در دسترس هستند بهره ببرند.

کلیسای جامع برنو سنت پیتر و پولس

 

در بالای شهر قدیمی برنو ، کلیسای جامع زیبای سنت پیتر و پولس ، یکی از مهمترین آثار ملی جمهوری چک قرار دارد. در محل کلیسای جامع ابتدا یک کلیسای رومیایی قرن یازدهم بوجود آمد ولی بعدها گسترش یافت تا شامل یک سردابه و یک قصر باشد ، بقایای آن را هنوز هم می توان مشاهده کرد.

 

سرانجام به عنوان یک کلیسای جامع گوتیک در طول قرن 18 بازسازی شد. فضای داخلی آن یک شاهکار باروک است که توسط معماری به نام موشیک گریم طراحی شده است. برخی از قابل توجه ترین ویژگی های آن منبر Kapistránka و سردابه است که نه تنها مقبره ها بلکه بقایای دیوارهای اصلی شهر برونو در آن قرار دارد.

جمع کننده استخوان: دخمه ی چک ، مقبره ها و گورستان ها

در سراسر جمهوری چک تعدادی از مکان های جذاب به منظور حفظ بقایای کسانی که در جنگ کشته شده اند و یا در اثر بیماری هایی مانند بیماری طاعون که اروپا را در قرون وسطایی گرفتار کرده بود از دنیا رفته اند اختصاص داده شده است.

 

اما آنچه که این مکانها را جالب تر می کند روش عجیبی است که در آن این آثار باستانی قرون، به نمایش گذاشته شده اند. این آثار در هیچ جا مشهود تر از شهر کوچک Sedlec که خانه ی "کلیسای استخوان" مشهور است ،نیست. در اینجا ، افراد کنجکاو فرصتی برای دیدن بقایای حدود 70000 نفر که بین قرن 14 و 16 درگذشتند ، پیدا می کنند، که به شیوه ای هنری و خیره‌کننده با وسایلی از جمله کت، اسلحه ، لوستر ، و زنگ نمایش داده می شود.

ستون ها و چشمه ی کارلووی وری (Karlovy Vary)

کارلووی واری که اغلب با نام آلمانی کارلسباد از آن یاد می شود ، برای هر کسی که علاقه مند به تجربه یک اسپای اصیل باشد ، ضروری است. کارلووی وری که در سال 1358 تأسیس شده است ، قرنهاست که مقصد محبوب نخبگان اروپا بوده است. از افراد سلطنتی مانند پیتر بزرگ گرفته تا آهنگسازان و نویسندگان مشهور از جمله بتهوون ، شوپن  و گوته. شواهد 13 چشمه اصلی این شهر، بدون در نظر گرفتن چشمه های کوچکتر بشماری که از آنها سرچمه می گیرند، در همه جا دیده می شود.

 

علاوه بر آبگرم های بزرگ ، این شهر دارای تعداد زیادی از ستونهای نئوکلاسیک با فواره های نوشیدن و استحمام است. فواره های باشکوه در میان رودخانه ی تپلا که آب را تا ارتفاع 14 متری پرتاب می کنند. این شهر همچنین یک مکان مهم فرهنگی است ، جایی برای تعدادی از گالری های هنری و موزه ها و همچنین جشنواره محبوب بین المللی فیلم کارلووی واری ، یکی از قدیمی ترین جشنواره های فیلم در اروپا می باشد.

کتابخانه های دیدنی: صومعه کلنتینوم و استراف

سه مورد از محبوب ترین و قدیمی ترین کتابخانه های اروپا را می توان در پراگ یافت. بزرگترین ، کتابخانه ملی جمهوری چک ، در کلمنتین باشکوه (کلمنتینوم) است که در مرکز پراگ تاریخی واقع در کنار پل چارلز قرار دارد. این مجموعه پراکنده از بناهای تاریخی باروک یکی از بزرگترین کتابخانه های اروپا است که دارای چندین نقطه دیدنی است. تالار کتابخانه بیشتر به خاطر سقف نقاشی شده ی آن مشهور است و برج نجوم نیز در اینجا قرار دارد که از آنجا گردشگران می توانند از مناظر زیبا لذت ببرند.

صومعه استراف، مربوط به قرن دوازدهم (Strahovsky kláster) شامل دو کتابخانه باشکوه از جمله کتابخانه فلسفی ، با اثاثیه ای زیبا و نقاشی های سقفی ، و کتابخانه علوم الهی باروک ، که دارای نقاشی های دیواری عالی و گچبری زیبا می باشد.

 شیشه های کارلووی وری

علاوه بر بسیاری از استراحتگاه های بسیار خوب اسپا ، شهر دوست داشتنی کارلووی واری یکی از برجسته ترین مراکز شیشه سازی اروپا است ، صنعتی که بیش از 150 سال است که در اینجا رونق گرفته است.

 

یک گشت و گذار جالب  می تواند به مرکز بازدید کنندگان موسر ، بخشی از کارخانه های شیشه ی موسر ، که در سال 1857 تاسیس شده است، باشد. به لطف مهارت ها و صنایع دستی شیشه سازان محلی که در آن کار می کنند ،این مکان به طور گسترده ای یکی از تولید کنندگان برجسته شیشه های تزئینی در جهان شناخته می شود.

 کوتنی هورا

اگر بتوانید فقط از یک شهر چک جدا از پراگ دیدن کنید ، نمی توانید انتخاب بهتری از کوتنی هورا ، که اکنون یک میراث جهانی یونسکو است داشته باشید. در 80 کیلومتری شرق پایتخت ، کوتنی هورا زمانی یکی از معادن برجسته نقره ی اروپا را در خود داشت ، ثروتی که از آن برای تأمین مالی بسیاری از زیباترین سازه های این شهر استفاده شد.

 

نقاط دیدنی آن شامل کلیسای جامع باروک سنت باربارا است که در سال 1338 ساخته شده و به دلیل تزئینات داخلی و نقاشی های دیواری بسیار زیبا مورد توجه است، نقاشی هایی که نه تنها مضامین مذهبی را در بر دارد بلکه یادآور صنعت معدن که بودجه ساخت و ساز را تامین کرد نیز می باشد.

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0