به هنگام درخواست ویزای شینگن یکی از مدارکی که از سوی کنسولگری یا سفارت خانه درخواست می شود، به اثبات رساندن تمکن مالی کافی برای سفر به کشور مد نظر است. مدرک پذیرفته شده بیانگر این امر است که شما به عنوان یک متقاضی ویزای شینگن، تمکن مالی کافی برای سفر و اقامت در آن کشور را دارا هستید و این توانایی را دارید که مطابق با استاندارد های زندگی در آن کشور، امور خود را بگذرانید.

هزینه های درخواست ویزای شینگن یا مخارج ورود به منطقه شینگن چقدر است؟

چنانچه شما قصد سفر به یکی از کشور های شینگن را داشته باشد پس از فراهم کردن ملزومات و مدارک درخواست ویزای شینگن، یکی دیگر از امور حائز اهمیت که باید در اولویت شما قرار بگیرد، شامل هزینه های احتمالی می شود که هنگام ورود به این کشورها باید در نظر داشته باشید. چرا که اقامت در کشورهای خارجی مستلزم هزینه های گوناگونی است.

روش های اثبات تمکن مالی کافی

 • وضعیت حساب بانکی شما که شامل تراکنش های مالی آن می شود (حداقل در3 ماه گذشته)
 • کارت اعتباری
 • پول نقد
 • چک های مسافرتی
 • فیش حقوق دریافتی
 • اثبات کارمند بودن متقاضی
 • ارائه مدرکی که نشان دهد اسپانسری مخارج شما را در هنگام سفر و اقامت بر عهده بگیرد
 • ارائه پیش پرداخت محل سکونت/ هتل
 • ارائه مدارک مربوط به اقامت در مکان خصوصی
 • ارائه پیش پرداخت سفر
 • و ...

در رابطه با هزینه های تمکن مالی، آیین 810/2009  کد انجمن ویزا که به آن کد ویزا نیز گفته می شود در تاریخ 13 جولای 2009 توسط شورای پارلمان اروپا، ایجاد گردیده و در آن قید شده است که:

در بند 14 این قانون:

" درخواست کردن مدارک مربوط به توانایی تمکن مالی متقاضی جهت مدت زمان اقامت در کشور منطقه شینگن و توانایی تمکن مالی وی برای هزینه برگشت به کشور مبدا یا به کشور سومی که قصد سفر دارد ( که توسط متقاضی اعلام شده شده است) روند قانونی دارد."

در حالی که در بند 21 (5) این قانون تعمیم یافته:

" هزینه های تمکن مالی برای مقصد در نظر گرفته شده باید طبق مدت زمان اقامت و هدف از اقامت وی با استناد به میانگین مخارج در آن کشور (ها) مورد ارزیابی قرار گیرد و هزینه های رفت آمد و کرایه محل سکونت در آن کشور نیز با توجه به مدت روزهایی که متقاضی قصد اقامت در آن کشور را دارد، طبق هرینه های کشور مقصد مورد بررسی واقع شود (بند 34 (1) کد مرزهای شینگن). اثبات داشتن اسپانسر مالی و محل اقامت خصوصی نیز می تواند به عنوان شواهدی از استطاعت مالی کافی در نظر گرفته شود."

ویزا کد

برخلاف این  که "ویزا کد" در جهت تقویت یکنواختی در کشورهای شینگن ایجاد شده است، هم اکنون نیز کشورهای شینگن آزاد هستند تا قوانین مختص به خود را در این زمینه اعمال کنند. به این معنا که هر کشور شینگن این استقلال را دارد تا هزینه امرار معاش بخصوصی را از متقاضیان کشور خود درخواست کند. این عملکرد سبب شده است که هزینه های امرار معاش متقاضیان برای هر کشور شینگن مطابقت نداشته باشد.

هزینه تفکیک شده تمکن مالی در کشور های شینگن

در ادامه مطلب به میزان هزینه های تمکن مالی که از سوی هر کشور شینگن تعیین شده است، به صورت تفکیک شده می پردازیم.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور اتریش

طبق وزارت امور خارجه اتریش و تمامی سفارت خانه و کنسولگری های اتریش در سر تا سر جهان، میزان دقیق و صریحی برای مقدار هزینه امرار معاش در این کشور قید نشده است. بنابراین متقاضیان ویزای این کشور تمکن مالی خود در فرم درخواست ویزا به ثبت می رسانند. سپس سفارت خانه یا کنسولگری ها به صورت جداگانه و شخصی وضعیت هر فرد را مورد بررسی قرار می دهند.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور بلژیک

بنابر دفتر مهاجرتی بلژیک، مقدار هزینه درخواست ویزای بلژیک در کنسولگری یا سفارت خانه های این کشور برای اتباع خارجه در صورت اقامت متقاضیان در هتل، آن ها باید قادر به پرداخت 95 یورو در روز باشند و اگر محل اقامت ارزان تری را مد نظر داشته باشند باید تمکن مالی پرداخت 45 یورو در روز را داشته باشند.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور جمهوری چک

وزارت امور خارجه دولت جمهوری چک قید کرده است که متقاضیان ویزای کوتاه مدت این کشور باید هنگام درخواست ویزا تمکن مالی CZK 1100 که معادل 42.50 یورو می شود را در روز داشته باشند و چنانچه قصد اقامت در این کشور را بیش از30 روز داشته باشند، متقاضیان باید مبلغ  CZK33000 یا 1274 یورو در ماه را به همراه مبلغ اضافیCZK  4400 یا 170 یورو را در انتهای هر ماه اقامت به همراه داشته باشند.

همچنین در زمانی که متقاضیان قصد اخذ ویزای بلند مدت این کشور را داشته باشند، باید 15 برابر این هزینه را (CZK 2200 یا 85 یورو) و  CZK33000 یا 1274 یورو را به همراه داشته باشند. و در ازای هر ماه اقامت در این کشور باید قادر به پرداخت دوبرابر حداقل میزان امرار معاش (معادل CZK 4400 یا 170 یورو) باشند. و چنانچه متقاضیان قصد اخذ ویزای بلند مدت کاری (long-term business visa) این کشور را داشته باشند، باید توانایی پرداخت مبلغ   CZK11000 یا 4245 یورو در ماه که 15 برابر حداقل میزان امرار معاش در این کشور می شود را داشته باشند.

 در آخر چنانچه قصد درخواست ویزای بلند مدت دانشجویی جمهوری چک را داشته باشید، باید فرم گواهی تاییدیه از یک ارگان که در خاک این کشور واقع شده باشد را به منظور توانایی پرداخت حداقل میزان امرار معاش که معادل CZK 2200 یا 85 یورو در ازای هر ماه را داشته باشید.

توجه: متقاضیانی که کمتر از 18 سال سن داشته باشند باید قادر به پرداخت 50 درصد هزینه امرار معاش در کشور جمهوری چک باشند.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور دانمارک

طبق ویزا کدی که کشور دانمارک پیشنهاد داده است، هر متقاضی ویزای دانمارک هنگام ورود به این کشور باید تمکن مالی پرداخت 500 DKK یا 67.24 یورو در روز را داشته باشد ( در صورت اقامت در هتل) و اگر که متقاضی قصد اقامت در مهمانسرا و یا سایر اماکن ارزان تر را داشته باشد باید قادربه پرداخت حداقل مبلغ 350 DKK یا 47.07 یورو در روز را  باشد و چنانچه متقاضی محل اقامت خصوصی که توسط شخص سومی تامین شده باشد را در اختیار داشته باشد حداقل مبلغ امرار معاش توسط کنسولگری یا سفارت خانه دانمارک وضع میگردد. که طبعا هزینه کمتری را نسبت به دو مورد ذکر شده مشمول می شود.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور استونی

با استناد به اطلاعاتی که توسط وزارت امور خارجه دولت استونی به دست آمده است. هر تبعه خارجی که قصد اخذ ویزای این کشور را داشته باشد، باید قادر به پرداخت مبلغ 100 یورو در روز باشد و گواهی خود را به کنسولگری یا سفارت خانه این کشور به ثبت برساند.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور فنلاند

طبق اذعان وزارت امور خارجه کشور فنلاند، اتباع خارجی که درخواست ویزای این کشور را می دهند، باید گواهی مبنی بر استطاعات مالی پرداخت 30 یورو در روز را به سفارت خانه یا کنسولگری این کشور برسانند.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور فرانسه

بنابر کمیسیون تعیین شده، افراد خارجی که بعد از 19 ژوئن 2014 قصد ورود به فرانسه را داشته باشند و چنانچه محل سکونت از پیش تعیین شده ای نداشته باشند باید قادر به پرداخت 120 یورو در روز باشند و چنانچه متقاضی اقدام به رزرو هتل کرده باشد این مبلغ به رقم 65 یورو در روز کاهش می یابد و اگر که متقاضی خواهان اقامت ارزان تری در فرانسه باشد (مانند اقامت در مهمانسرا) رقم فوق به 32.25 یورو در روز کاهش می یابد.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور آلمان

طبق اطلاعات کمیسیون اروپایی، اتباع خارجی که برای ویزای کشور آلمان اقدام می کنند. باید تمکن مالی 45 یورو به ازای هر روز اقامت در آلمان را داشته باشند. و گواهی خود را برای کنسولگری یا سفارت خانه این کشور ارسال نمایند.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور یونان

طبق اطلاعات به دست آمده از کمیسیون اروپا در تاریخ 24 دسامبر 2007، تمامی افراد خارج از اتحادیه اروپا، باید قادر به پرداخت 50 یورو در روز باشند و در صورت اقامت به مدت 5 روز باید توانایی پرداخت حداقل مبلغ 300 یورو را داشته باشند.

توجه: افرادی که زیر سن قانونی هستند از پرداخت 50 درصد مبلغ فوق معاف هستند.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور مجارستان

با توجه به قوانین اتباع خارجی بند 25/2001 (XI. 21.) که توسط وزیر داخلی مجارستان به تصویب رسید، اتباع خارجی که از طریق ویزای مجارستان قصد اقامت در این کشور را دارند. باید استطاعت پرداخت 1000 HUF یا 3.19 یورو در ازای هر بار ورود به این کشور را  داشته باشند. و در حال حاظر مبلغ دیگری جهت امرار معاش برای کشور مجارستان در کنسولگری یا سفارت خانه این کشور مورد درخواست قرار نمی گیرد.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور ایسلند

با توجه به قوانین وضع شده در کشور ایسلند، اتباع خارجی که قصد اخذ ویزای این کشور را داشته باشند باید استطاعت مالی پرداخت 4000 ISK یا 28.83 یورو در روز را داشته باشند. در حالی که هر تبعه خارجی به ازای هر بار ورود به این کشور باید مبلغ 20000 ISK یا 144.13 یورو را پرداخت نماید.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور ایتالیا

طبق اعلام وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی ایتالیا، مقدار هزینه امرار معاش برای متقاضیان ویزای این کشور به صورت زیر می باشد. که باید گواهی آن را به سفارت خانه یا کنسولگری این کشور ارسال نمود.

 • هزینه امرار معاش برای 5 روز: 269.60 یورو به ازای هر فرد و 212.81 یورو به ازای دو فرد یا بیشتر.
 • هزینه امرار معاش برای 6 تا 10 روز: 44.93 یورو به ازای هر فرد در روز و 26.33 یورو به ازای دو فرد یا بیشتر در روز.
 • هزینه امرار معاش برای 11 تا 20 روز:  مبلغ کلی 51.64 یورو به ازای یک نفر و 25.82 یورو به ازای دو نفر یا بیشتر، به علاوه 36.67 یورو در روز به ازای هر فرد و 22.21 یورو در روز به ازای 2 فرد یا بیشتر.
 • هزینه امرار معاش برای بیش از 20 روز: مبلغ کلی 206.58 یورو به ازای هر فرد و 118.79 به ازای دو فرد یا بیشتر و به علاوه هزینه روزانه 27.89 یورو به ازای هر فرد در روز و 17.04 یورو در روز به ازای 2 فرد یا بیشتر.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور لتونی

طبق قوانین خارجه دولت لتونی، افرادی که قصد اقامت در این کشور را داشته باشند، باید توانایی پرداخت 14 یورو در روز را داشته باشند و گواهی آن را به سفارت خانه یا کنسولگری ارسال نمایند.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور لیتوانی

با استناد به اطلاعات کمیسیون اروپا، طبق قانون لیتوانی مبنی بر وضعیت حقوقی اتباع خارجی، هر تبعه خارجی که درخواست ویزای لیتوانی را داده است باید توانایی پرداخت 40 یورو در روز را داشته باشد و گواهی آن را به کنسولگری یا سفارت خانه این کشور ارائه دهد.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور لوکزامبورگ

با توجه به به روز رسانی کمیسیون اروپا، کشور لوکزامبورگ مبلغ معینی را جهت امرار معاش اتباع خارجه هنگام درخواست ویزای این کشور در نظر نگرفته است.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور مالت

طبق اطلاعات ارائه شده توسط کمیسیون اروپا، یک تبعه خارجی که می خواهد وارد خاک مالت شود. باید استطاعت پرداخت 48 یورو در روز را داشته باشد.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور هلند

طبق اطلاعات ارائه شده توسط کمیسیون اروپا، یک تبعه خارجی که می خواهد وارد خاک هلند شود. باید استطاعت پرداخت 34 یورو در روز را داشته باشد. و گواهی مربوطه را به سفارت خانه یا کنسولگری این کشور ارائه دهد.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور نروژ

بنا بر ابلاغیه کمیسیون اروپا، طبق بند 17 قانون مهاجرت نروژ، اتباع خارجی که خواهان ورود به نروژ هستند باید هنگام درخواست ویزای نروژی حداقل 500 NOK معادل با 53.34 یورو پول داشته باشند. هرچند این مبلغ  بخشی از الزامات ورود به نروژ محسوب می شود اما بررسی تمکن مالی کافی هر شخص توسط کنسولگری یا سفارت خانه به صورت مجزا صورت می گیرد.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور لهستان

طبق اطلاعات ارائه شده توسط کمیسیون اروپا مبنی بر آیین نامه وزارت امور داخلی و اداری از 22 دسامبر 2008، هر شخص خارجی که قصد اخذ ویزای جمهوری لهستان را داشته باشد. باید گواهی خود را جهت استطاعت مالی کافی برای حضور در این کشور به ثبت برساند.

 • متقاضیانی که خواهان اقامت سه روزه هستند باید مبلغ 300 PLN یا 67،76 یورو را در مجموع سه روز داشته باشند.
 • متقاضیانی که خواهان اقامت بیش از 3 روز هستند باید تمکن مالی به اندازه 100 PLN یا 22.59 یورو در روز را داشته باشند.
 • و چنانچه هزینه ایاب و ذهاب توسط شخص سومی به عهده گرفته شود این مبلغ به رقم 20 PLN یا 4.52 یورو در روز کاهش می یابد.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور پرتغال

طبق اطلاعاتی که توسط کمیسیون اروپا جمع آوری شده است، برای این که یک تبعه خارجی وارد خاک پرتغال شود، باید قادر به پرداخت 40 یورو در روز باشد و همچنین با هر بار ورود اتباع خارجه به این کشور مبلغ 75 یورو نیز باید پرداخت شود.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور اسلواکی

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط کمیسیون اروپا، طبق ماده 4 قانون شماره 48/2002، اگر شخص خارجی قصد سفر به جمهوری اسلواکی را داشته باشد، باید در هنگام درخواست ویزای خود به کنسولگری یا سفارت خانه مبنی بر تمکن کافی جهت امرار معاش در این کشور گواهی دهد. هزینه امرار معاش روزانه در اسلواکی 45 یورو است.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور اسلوونی

طبق اطلاعیه کمیسیون اروپایی مستند بر ماده 7 قانون ممانعت از ورود اتباع خارجه به این کشور، اشخاصی که قصد ورود به خاک اسلوونی را دارند باید گواهی خود مبنی بر استطاعت پرداخت 70 یورو در روز را به کنسولگری یا سفارت خانه این کشور ارسال کنند. همچنین متقاضایان باید پول خود را از یورو به تولار (واحد پول اسلوونی) تبدیل کنند.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور اسپانیا

با ابلاغیه وزیر رئیس جمهور اسپانیا در سال 2007، اگر اتباع خارجی خواهان اقامت بیش از 10 روز در اسپانیا هستند باید استطاعت پرداخت روزانه 70.77 یرورو را داشته باشند و گواهی خود را در هنگام درخواست ویزای اسپانیا به کنسولگری یا سفارت خانه تحویل دهند.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور سوئد

طبق اطلاعات ارائه‌ شده توسط کمیسیون اروپا، در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۱، یک تبعه خارجی که خواستار ورود به خاک سوئد است باید قادر به پرداخت ۴۵۰ SEK یا ۴۸.۲۶ یورو در روز باشد. و گواهی تمکن مالی خود را به سفارت خانه یا کنسولگری سوئد ارائه دهد.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور سوییس

با ابلاغیه کمیسیون اروپا مبتنی بر قوانین خارجه سوییس که ۱۶ دسامبر ۲۰۰۵ (RS 142.20) ایجاد گردید. در صورتی که یک تبعه خارجی مایل به ورود و اقامت در کشور سوییس است باید قادر به پرداخت حداقل ۱۰۰ CHF یا ۹۲.۳۴ یورو در روز را در هنگام اقامت خود داشته باشد. و در صورتی که متقاضی دارای کد دانشجویی معتبر باشد این هزینه به رقم۳۰ CHF یا ۲۷.۷۰ یورو در روز کاهش می یابد.

 تمکن مالی ویزای شینگن کشور لیختن اشتاین

با ابلاغیه کمیسیون اروپا مربوط به امور خارجه این کشور، افراد خارجی که قصد سفر به لوکزامبورگ را دارند همانند کشور سوییس باید قادر به پرداخت 100 CHFیا 92.34 یورو در روز باشند و چنانچه دارای کد دانشجویی معتبر هستند این هزینه به رقم۳۰ CHF یا ۲۷.۷۰ یورو در روز کاهش می یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویزای شنگن، مقاله اخذ ویزای شینگن را مطالعه فرمایید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1