در دنیا 3 شهر صخره‌ای وجود دارد که یکی از آنها کاپادوکیا ترکیه می‌باشد. کاپادوکیا منطقۀ زیبایی از نظر ادغام طبیعت و تاریخ است. کاپادوکیا یکی از جاهای دیدنی ترکیه و یک منطقه کهنی است که در گذشته به نام شهر هیتی شناخته می‌شده  و در مرکز ترکیه امروزی واقع شده است. موقعیت جغرافیائی کاپادوکیا تا آنکارا 280 کیلومتر و تا قونیه ۲۴۰ کیلومتر می باشد. تابستان‌های کاپادوکیا ترکیه گرم و خشک است و زمستان‌هایش سرد و برفی. بهار و پاییز هوایی خنک و بسیار مطبوع در این منطقه جریان دارد. بارش باران نیز در طول سال پراکنده است و تنها در تابستان است که به ندرت شاهد بارش باران در آن هستیم.
 
 
نخستین نشانه‌ها از نام کاپادوکیا ترکیه به قرن ششم پیش از میلاد برمیگردد، که فرماندار هخامنشی بر اشراف فئودال کاپادوکیا حکمرانی میکرد و آتشکده‌های زرتشتیان همه جا دیده می‌شدند. بعد از آن، کاپادوکیا به دست سلسلۀ سلوکیان افتاد، اما یک سلسلۀ محلی از ساتراپ‌های ایرانی همچنان حکومت و بر آیین مذهبی ایرانی تاکید می‌کردند. به دلیل موقعیت کاپادوکیا در شرقِ امپراتوری بیزانس، راحت مورد تهاجم دیگران قرار می‌گرفت و باعث شد آنها به فکر ساخت استحکامات سنگین‌تر بیفتند. در نتیجه، شروع به کندن زمین و ساخت شهرهای زیرزمینی کردند.
 
 

جاذبه‌های دیدنی کاپادوکیا

 

روستای گورمه کاپادوکیا

گورمه با اشکال و بافت‌های معماری باستانی از جمله نمونه‌های منحصربه فرد بناهای صخره‌ای در جهان است که در قلب کاپادوکیا ترکیه می‌باشد. مسیحی‌ها این نام را به  شهر دادند. بدین معنی که "شما نمی‌توانید این جا را ببینید". چرا که آنها در این منطقه در زمان هجوم عرب‌ها پنهان شدند. نیمی از این روستا در خاک دفن شده و نمای خانه‌های سنگی‌اش، هزارتوی اتاق‌های غاری را در دل خود پنهان کرده‌اند. یکی از تفریحات و جاذبه های گردشگری در این روستا، پرواز با بالون بر فراز روستا است که زاویه دید جالب و منحصر به‌فردی را برای شما فراهم می‌کند.
 
 

موزه فضای باز گورمه

این موزه  مجموعه‌ای از صومعه‌ها، اتاقهای راهبان که در دل سنگ کنده کاری شده و از آثار حفاظت شده یونسکو می‌باشد. کل مجموعه موزه روباز گورمه کاپادوکیه به قرن 10 تا 12 یعنی همزمان با حکومت امپراطوری روم شرقی تعلق داشته است. کلیساهای زیبایی در این مجموعه قرار دارند که مهمترین‌شان عبارتند از:
کلیسای سیب یا المالی کلیسا (Elmalı Kilise) که فرسکو یا دیوارنگارۀ معراج حضرت مسیح بالای درب آن است.
 
 
کلیسای سنت باربارا (Azize Barbara Şapeli) که با دکوراسیون داخلی قرمزش توجه بسیاری را جلب می‌کند.
 
 
کلیسای ییلانی یا مار (Yılanlı Kilise) که نقاشیهایی از سنت جرج و نقاشیهایی از سنت اونوفریوس بر دیواره آن وجود دارد.
 
 
کلیسای تاریک با دیوارنگارهای بازسازی شده، کلیسای قلاب با دیوارنگارهای خیره کننده که کل فضای طاقی اتاق را پوشش می‌دهند از دیگر کلیساهای این مجموعه می‌باشند.

شهر زیرزمینی کایماکلی کاپادوکیا Kaymaklı

در عصر برنز در دورۀ هیتی‌ها، ساکنان این ناحیه شروع به کندن شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا از دل زمین کردند، اما این شهرها برای تاریخچۀ بیزانسی خود در قرنهای ششم و هفتم میلادی معروف هستند و استفاده اصلی آن پناه دادن به مردم محلی در زمان وقوع جنگ به شمار می‌آمد.
 
 
 محل قرارگیری استراتژیک این شهر زیرزمینی در مرکز منطقه کاپادوکیا و 20 کیلومتری جنوب نوشهیر، آن را تبدیل به پناهگاهی فوق‌العاده برای مردم کرده بود. اما برخلاف دیگر شهرهای زیرزمینی، کایماکلی تنها دارای یک درب ورودی است و این مورد نیز یکی از دلایل ایمن بودن آن به منظور پناه گرفتن به شمار می‌آید. اما بعد از گذر از این درب، به یک شهر زیرزمینی با مساحت 2.5 کیلومتر مربع  برخورد می‌کنیم.
 
 
درون آن، مناطقی به منظور ذخیره غذا، اصطبل‌هایی برای احشام، آب انبار، سرداب، آشپزخانه، کلیسا و حتی قبرهایی در پیچ و خم تونل‌ها و پله‌ها وجود داشت. درون آشپزخانه‌ها آثاری از دوده بر روی دیوارها و سقف‌ دیده شده و درون کلیساها، نقاشی‌های دیواری متعلق به بیزانس رویت می‌شود. همانند دیگر شهرهای زیرزمینی باستانی واقع در این منطقه، در کایماکلی نیز چند شفت به منظور تهویه وجود دارد.
 
 
درب ورودی شهر توسط یک سنگ دارای شکل دیسک محافظت می‌شد، به همین دلیل دشمنان نمی‌توانستند به آن وارد شوند. طراحی آن به شیوه‌ای بود که فقط از داخل می‌توانستند این درب را جابه‌جا کنند و امکان کنار زدن سنگ از بیرون وجود نداشت.
 

موزه فضای باز زلو کاپادوکیا zelve

این منطقه در ابتدا در قرن نهم میلادی به عنوان صومعه کاربرد داشته است و تا قرن بیستم هم به عنوان یک روستای پررونق ادامه داشت. به دلیل خطر فرسایش و سقوط در سالِ 1952 تخلیه شد. اکنون کل روستا به موزه تبدیل شده است.
 
 
کلیسای انگور (Üzümlü Kilise) که سالم باقی مانده است و یک مسجد سنگی چشم نواز، دو مکان مذهبی در این منطقه هستند که باید آنها را دید.
 
 
اما لذت واقعی عبور از راه‌های پر پیچ و خم صخره‌ای، جستجو در فضای خانه‌های غاری که با دود آتش سیاه شده‌اند و تماشای مناظر فوق‌العادۀ اطراف است.
 

شهر زیرزمینی درینکویو کاپادوکیا Derinkuyu

درینکو به معنی چاه عمیق، شهری است زیرزمینی و اعجاب آور، که براثر یک رویداد ساده کشف شد. در سال 1963 کارگرانی که برای ایجاد ساختمانی؛ به کندن زمین مشغول بودند، ناگهان با چاه یا تونل ژرفی درون زمین روبرو شدند. پژوهشهای بعدی، کشف یک شهر زیرزمینی از دوران کهن را خبر داد.
 
 
این شهر زیرزمینی با عمق حدود 85 متر، قابلیت سکونت حدود 20000 نفر همراه با دام و منابع غذایی آنها را دارد.  نکته قابل توجه تعداد تونلها وهواکش هاست؛ که به بیرون راه دارند وطوری ساخته شده اند که در اعماق این شهرزیرزمینی هوا جریان دارد و هیچگاه کمبود اکسیژن احساس نمی شود.
 
 
دره‌های سرخ و رز، درۀ ایهلارا، چاووشین، دره‌های دوقلوی سوگانلی، پاشابگ، روستای اوچیسار، شهر آوانوس، صومعه نقره قدیمی، قیصریه و حاجی‌بکتاش از دیگر جاذبه‌های کاپادوکیا ترکیه هستند.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0