50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

لبنان

لبنان آنقدر زیباست که هیچ جمله‌ای را نمی‌توان در توصیفش گفت. لبنان تمام نشانه‌های مقصدی کلاسیک برای مسافران را دارد. کشور کوچک لبنان را به‌طور کلی می‌توان به چهار ناحیه تقسیم کرد: سواحل این کشور، مناطق کوهستانی لبنان به‌موازات ساحل، دره بِقاع  در شمال و کوه‌های بین لبنان و سوریه. نام لبنان از واژه لبن به معنای قله‌های سفید کوهستانی این کشور گرفته شده است. معنای دیگر لبنان که یک واژه سریانی است و به معنی قلب خداوند می‌باشد. زبان و خط رسمی کشور لبنان عربی، اما زبان فرانسوی نیز به عنوان زبان دوم مردم این کشور شناخته شده است.

آب و هوای لبنان

لبنان آب و هوای مدیترانه‌ای دارد و چهار فصل مجزا در آن دیده می‌شود. از ژوئن تا سپتامبر، تابستان داغ در نواحی ساحلی و البته کمی خنک‌تر در نواحی کوهستانی دیده می‌شود. بهار و پاییز گرم و دلپذیر هستند و اوقات خوبی برای دیدن مناظر زیبای لبنان است. زمستان از دسامبر تا مارس در لبنان به طول می‌کشد و بیشتر بارانی است و در کوه‌ها برف به همراه دارد، بنابراین برای لذت بردن از ورزش‌های زمستانی مناسب است، ولی در ارتفاعات کمتر بارش باران سنگین مانع دیدن مناظر می‌شود.

جاهای دیدنی لبنان

بیروت  Beirut

بیروت پایتخت و بزرگ‌ترین شهر لبنان با واقع شدن در ساحل مدیترانه‌ای این کشور و داشتن تاریخی دور و دراز از جذابیت‌های زیادی برخوردار است. بیروت یا همان عروس شهرهای خاورمیانه با خیابان‌های سنگفرش شده زیبایش، با بناها و آثار باستانی ارزشمند، رستورانهای بزرگ و لوکسش و همچنین جاذبه های گردشگری و تفریحی و طبیعی بی‌نظیرش یکی از مناسب‌ترین شهرها برای گذراندن اوقات تفریحی می‌باشد. موزه ملی بیروت، کلیسای بانوی ما، صخره‌های کبوتر، موزه سرسق، حمام‌های رومی، روستای سیفی، میدان شهدا، مسجد محمدامین از مکانهای دیدنی شهربیروت هستند.
 
 

بعلبک  Baalbeck

بعلبک یکی از شهرهای تاریخی و بسیار اسرارآمیز و رمزآلود کشور لبنان است که در لیست آثار جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. بعلبک در دره بقاع در بلندی ۱۱۷۰ متر از سطح دریا و در شرق رود لیطانی کشور لبنان واقع شده است. بعلبک در زمان رومی‌ها به نام "هلیوپولیس" (شهر خورشید) نامیده می‌شد. خیره کننده‌ترین قسمت‌های این منطقه سه معبد است که عبارتند از: معبد ژوپیتر، که در حدود ۶۰ میلادی ساخته شد؛ معبد باخوس که در زمان رومی‌ها به عنوان معبد کوچک شناخته میشد و ساخت آن در حدود ۱۵۰ میلادی به پایان رسید؛ و آخرین آنها معبد ونوس که در مقابل ساختمان معبد اصلی قرار دارد. کاروان اسرای کربلا نیز از این شهر تاریخی عبور کرده است و ماجرای راهب مسیحی ظاهراً در این شهر اتفاق افتاده است تا جایی که هم اکنون مسجدی به نام مسجد راس الحسین در بعلبک وجود دارد که مربوط به همین واقعه می‌باشد.
 
 

غار جیتا  Jeita grotto

غار جیتا که در عربی جعیتا نامیده می‌شود، یکی از دیدنی های لبنان است که در 20 کیلومتری شمال بیروت قرار گرفته است. این مکان شگفت‌انگیز آهکی، دارای دو طبقه در بالا و پایین است که به هم متصل‌اند. جذابیت آن باعث شده که هرساله گردشگران زیادی از آن بازدید ‌کنند. غار بالاتر، همچون یک تالار زیبا پر از قندیل‌های بزرگ، تالاب، ستون‌ها و اشکال کریستالی است، که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. اما به جای قایق باید قدم زنان وارد این قسمت شده و عظمت آن‌ها را درک کنید. آب غار در خروج از آن وارد کارخانه بسته‌بندی آب آشامیدنی شده و برای فروش آماده می‌شود.
 
 

کاخ بیت الدین لبنان  Beit ed-Dine

این کاخ که با شکوه بر فراز تپه‌ای نشسته است و با باغ‌ها احاطه شده است، در طی یک دوره ۳۰ ساله در اوایل قرن ۱۹ توسط امیر بشیر شهاب دوم، فرماندارعثمانی منطقه، ساخته شد. این کاخ به معنای خانه ایمان به دروزی های دوران قدیمی اشاره دارد که این مکان را گوشه عزلت خود ساخته بودند. در زمان سلطه فرانسه بر لبنان از کاخ بیت الدین برای کارهای دولت محلی استفاده می‌گردید. اما پس از ۱۹۳۰ این محل بنایی تاریخی اعلام شد. در سال ۱۹۴۳، پس از استقلال لبنان رئيس جمهور برای اولین بار آن را اقامتگاه تابستانی خود اعلام کرد. ولی اکنون به عنوان یک اثر تاریخی نگهداری می‌شود. کاخ بیت‌الدین که در کنار روستای دیرالقمر قرار گرفته، می‌تواند برای بازدید یک روزه، برنامه‌ای عالی باشد.
 
 

بیبلوس لبنان Byblos

بیبلوس لبنان با نام عربی جبيل، یک شهر باستانی فنیقی واقع در ۳۵ کیلومتری شمال بیروت است. این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو وارد شده است و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان به حساب می‌آید. ساکنان اولیه ی شهر کلمه Byblos را نمی‌شناختند و یونانی‌ها در زمانی بعد از 1200 سال قبل از میلاد مسیح این نام را با عطف به منطقۀ ساحلی ارائه کردند و آن را بیبلوس (پاپیروس در یونانی) نامیدند، زیرا این مرکز بازرگانی درتجارت پاپیروس نقش مهمی داشت. وجود بازار قدیمی، قلعه مربوط به جنگهای صلیبی، موزه موم، کلیسای سنت جان مارک، مسجد سلطان عبدالمجید و همچنین ساحل زیبای مدیترانه بر زیبایی‌های شهر افزوده است.
 
 

دیر القمر   Deir el-Qamar

این روستا به تعبیر نامش در کوهی مرتفع جای دارد که همانند معبدگاهی برای آرامش ماه دیده می‌شود. روستای زیبای مارونی‌ها نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو قرارگرفته است. یکی از برجسته ترین نقاط دیدنی دیر القمر سرای شهاب الدین است. این بنا در قرن ۱۸ ساخته شده است. این بنای زیبا که روبروی قصر فخرالدین واقع شده است، شامل اتاق‌های زیبا، حیاطی بزرگ و کنده کاری های هنرمندانه روی سنگ می‌شود.
 
 

فارایا   Faraya

تفرجگاه مزار در کنار روستای فارایا در لبنان قرار گرفته است که پیست اسکی آن دارای خدماتی مانند، هتل بین‌المللی و امکاناتی مدرن است. پیست فارایا در کنار روستای فقرا قرار دارد و ویرانه‌های باستانی یک معبد دوران فینیقی و برج رومی در کنار آن قابل مشاهده است. دیدن این منطقه‌ زیبا به هر مسافری پیشنهاد می‌شود، مخصوصا وجود یک پل طبیعی با 38متر طول، که از فرسایش خاک به وسیله‌ باد شکل گرفته، هر بازدید کننده‌ی کنجکاوی را به خود می‌خواند. این منطقه که شیب 42 درجه‌ای دارد، یک مکان عالی برای اسکی بازی کردن در زمستان است که باعث شده تا ورزشکاران زیادی به این مکان جذب شوند.
 
 

شهر صیدا لبنان  Saida

 شهر صیدا لبنان یا صیدون، سومین شهر بزرگ این کشور، در ۴۰ کیلومتری جنوب بیروت قرار دارد. این شهر در لبنان تاریخ منحصر به فرد و جالبی دارد. به گواه تاریخ، این منطقه که یکی از قدرتمندترین استان‌های فنیقی بوده است، با استادکاران متخصص خود در کار با شیشه و اختراع رنگ بنفش، که از آن زمان با اشرافیت مترادف شده است، برای خود در جهان آوازه‌ای به هم زده بود. در خیابان‌ها و سوق‌های زیبای این شهر قدم بزنید، نگاهی به قلعه‌های زیبای دریا و خان الفرنج بیاندازید. موزه صابون در این شهر بسیار سرگرم‌کننده است. در این موزه می‌توانید صابون روغن زیتون به‌ عنوان سوغات خریداری کنید. مسجد بزرگ و مناطق باستان‌شناسی ارزشمند این شهر بسیار دیدنی است.
 
 
 
لبنان جاهای دیدنی زیادی دارد که در این مقاله به بعضی از آنها اشاره کردیم. شهر طیر، محله جمیزه، عنجر لبنان، طرابلس، درختان سرو از دیگر دیدنی‌های لبنان می‌باشد.

معروف‌ترین غذاهای لبنان

کُبه

گوشت بز، بلغور، پیاز، ادویه و ریحان از مواد تشکیل دهنده این غذای محبوب و معروف لبنانی هستند. لبنانی‌ها این غذا را به همراه نان پیتای تازه میل می کنند. همچنین این غذا را به همراه سس گوجه، سس نعناع، پیاز و ماست سرو می‌کنند.
 
 

حمص یا هوموس

این خوراک خوشمزه  لبنانی نوعی غذای کرم مانند است که با آرد نخود یا نخود، روغن کنجد و ادویه‌های مخصوص پخته میشود، این خوراکی لذیذ که نامش با نام لبنان عجین شده است رنگی نخودی یا سفید دارد و نزد لبنانیان بسیار محبوب است.
 
 

بابا قانوش

این غذا از بادمجان کبابی، سیر و ارده تهیه می‌شود و به عنوان یکی از لذیذترین غذاهای لبنانی شناخته می‌شود.
 
 

شاورما

یکی از غذاهای معروف عربی است که به کباب ترکی بسیار شبیه است و در دو نوع مرغ و گوشت وجود دارد. این غذا با سبزیجات و نان پیتا صرف می‌شود.
 
 

سالاد فاتوش

فاتوش نیز یکی دیگر از سالادهای خوشمزه لبنانی است که شهرتی جهانی پیدا کرده است. در این سالاد، ورقه‌های نازک نان (معمولاً نان پیتا) را در روغن زیتون سرخ و وقتی ترد و برشته شد آن را خرد کرده و به سالاد اضافه می کنند. در آخر نیز روغن زیتون، سیر رنده شده، آب لیموی تازه و نمک را به ترکیبات سالاد اضافه می‌کنند. 
 
 

کنافه

 کنافه یک نوع شیرینی پنیری است که از رشته‌هایی به نام کنافه تهیه می‌شود و روی آن را با پسته و شهد غلیظ و شیرین می‌پوشانند. کنافه را هم هنگام صبحانه و هم به عنوان دسر سرو می‌کنند. کنافه را گاهی روی نان قرار می‌دهند و به صورت لقمه می‌خورند که ترکیبی بسیار خوشمزه می‌شود.
 
 

مناقیش

مناقیش یا پیتزای عربی یک نان نازک است که روی آن با پنیر، سبزیجات، گوشت چرخ کرده و ادویه پوشانده می‌شود.
 
 

زعتر پیتزا

این غذا با خمیر مخصوص تهیه می‌شود و در میان خمیرهای کوچک و گرد انواع مواد غذایی به دلخواه در آن قرار می‌گیرد. (زعتر نوعی ادویه‌ مخلوط در خاورمیانه و شمال افریقا است که به عنوان چاشنی مستقیماً روی غذا می‌پاشند و یا با روغن زیتون مخلوط کرده، روی نان می‌مالند و به عنوان پیش‌غذا استفاده می‌کنند زعتر معمولا ترکیبی از سبزیجات خشک مانند آویشن وحشی و کنجد بوداده است).
 
 

فاروج مشوی

فاروج نوعی خوراک مرغ است ، در دستور اصلی این غذا اینچنین است که باید با زغال پخته شود و کمی آبدار باشد، این غذا با لیمو و سماق طعم دار می‌شود و چهرۀ خوبی دارد و بسیار اشتها برانگیز است. مشوی در کشورهای عربی غذایی کاملاً جا افتاده است اما اصلیت این غذا را لبنانی می‌دانند.
از دیگر غذاهای لبنانی؛ سالاد تبوله، لیدی فینگر، شیش کباب، ماهی آجیل، فلافل، کوفته را می‌توان نام برد.
 
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0