میلان ، دومین شهر پرجمعیت ایتالیا، یکی از جاهای دیدنی ایتالیا ،همچنین یکی از پایتخت‌های مد جهان است. میلان ایتالیا شهر فرهنگ و هنر و معماری، جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی زیادی برای گردشگران دارد. میلان یکی از مهم‌ترین شهرهای ایتالیا در زمینه سیاسی و اقتصادی است و بورس ایتالیا در میلان قرار دارد. زادروز "آرلیوس امبرسیوس"،۷ دسامبر، به‌عنوان روز جهانی میلان شناخته نام‌گذاری شده است. آرلیوس امبرسیوس، قدیس مسیحی و اسقف اعظم میلان بود که به‌عنوان تأثیرگذارترین شخصیت مذهبی سده چهارم میلادی تبدیل شد.

تاریخچه میلان ایتالیا

طبق تاریخ رومیان، در مکانی که شهرمیلان واقع شده است (چیزی در حدود 6 قرن پیش ازمیلاد مسیح) روستایی به وجود آمده بود. 222 سال پیش از میلاد مسیح، لژیون‌های رومی این روستا را فتح کردند و بر آن نام مدیولانوم گذاشتند. با وجود شورشهایی که در شهر مدیولانوم علیه اشغالگران رومی صورت گرفت، آنان نتوانستند رومیان را از سرزمین و شهر خود بیرون کنند. به طوری که در پایان سده پیش ازمیلاد مسیح، شهر میلان دیگر جزئی از سرزمین سزارهای روم شده بود.
 
 
حرکت‌های استقلال طلبانه در شمال ایتالیا و در قرن 12 میلادی، حرکت‌های مهمی برای کسب استقلال بود. حرکتهای خود جوش و مردمی که بعدها کومونی نام گرفتند. جنبش کومونی با امپراطوران آلمانی در ستیز بود. شهر میلان در این هنگام توانست قدرت اقتصادی خود را در منطقه تثبیت کرده و از جنبش کومونی حمایت کند. طی این دوران شهر میلان تحت قوانین دموکراتیک اداره می شد و ساختمان قصر حقوقدانان (پالاتودلا راجونه) نیز برای مقاصد سیاسی و حقوقی ساخته شد. جنگ‌های خونین در اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم باعث شد تا شهر میلان به دست سلسله هاپسبورگ اتریشی بیفتد. سپس در نیمه دوم قرن هجدهم کنترل شهر به دست ماریا ترزا افتاد. در این دوره بود که تحولی اجتماعی در میلان پدید آمد و این شهر رونق اقتصادی را تجربه کرد. رونق اقتصادی شهر مبنایی بود برای پیشرفت در همه زمینه‌های هنری، فرهنگی، تحصیلی، اداری، اجتماعی و علمی.
 

آب و هوای میلان ایتالیا

در پاییز، هوا سرد و گرم است اما اواخر ماه‌های پاییزی هوا اغلب بارانی و مه‌آلود و خاکستری است. بیشتر مراکز خرید و اغلب سالن‌های اصلی باز است. پاییز زمان کار و فعالیت در میلان است. در زمستان، شهر سرد است و دمای آن، اغلب به زیر صفر می‌رسد. هوا معمولاً مه‌آلود و بارانی است، اما برفی نخواهد بود. چند هفته قبل از کریسمس، فضای شهر واقعاً لذت‌بخش و دلنشین خواهد شد. در بهار، هوا شبیه به پاییز است. مردم به سرکارهای خود بازمی‌گردند و شهر جوی آرام دارد. پارک‌ها و فضای سبز میلان در بهار از دیگر مکان‌هایی در شهر خواهد بود که همچون عروسانی زیبا، چشم‌های بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. در تابستان، هوا به شدت گرم و شرجی و با رعد و برق‌ های عجیب می‌شود. تا جولای بیشتر مغازه‌ها باز است. اما در آگوست، همچون بسیاری از مردمان که به تعطیلات تابستانه می‌روند، بیشتر مغازه‌ها، موزه‌ها و رستوران‌ها در میلان تعطیل است. شهر در این ایام، جوی آرام و ساکت دارد.

دیدنی‌های میلان ایتالیا

کلیسای جامع میلان ایتالیا    

ساخت کلیسای جامع میلان در سال ۱۳۸۶ در محل کلیساهای باستانی و ویران قبلی شروع شد. بعد از اینکه این کلیسا در سال ۱۴۱۸ مقدس شد به مدت قرن ها ناتمام ماند؛ عوامل سیاسی، کمبود پول و مسائل دیگر باعث شد تا تکمیل این کلیسا سال ها طول بکشد. در واقع این ناپلئون بود که نمای کلیسا را درست کرد و در اواخر قرن ۱۹ به آخرین مراحل ساخت این کلیسا رسید. کلیسای جامع دوئومو میلان بزرگ‌ترین بنای گوتیک ایتالیاست و بلندترین مناره مخروطی آن با ۱۰۸٫۵ متر در اکتبر ۱۷۷۴ ساخته شده و بر روی آن مجسمه‌ای طلایی با ارتفاع ۴٫۱۶ متر قرار گرفته است.
 
 
از نکات جالب در این کلیسا، قرار داشتن ردیفی از اتاقک‌های چوبی یا همان اتاق اعتراف در یک سمت سالن اصلی است. اتاق‌هایی که تصویر یک چشم در مرکز یک مثلث نمای بیرونی آن را تزیین کرده است. این اتاق‌ها برای اعتراف مردم از گناه‌شان ساخته شده‌ بودند. در کلیسای جامع میلان، مومیایی تعدادی از پاپ‌ها که برخی به‌عنوان قدیس لقب گرفته‌اند، در تابوت‌هایی شیشه‌یی نگهداری می‌شوند. این مومیایی‌ها در یک بخش مشخص از کلیسا در معرض دید عموم قرار دارند.
 

گالری ویتوریو ایمانوئل دوم 

در سال ۱۸۶۱ میلادی "ژوزیه منگونی" طراحی این گالری را انجام داد و از سال 1865 تا 1877 میلادی پیاده سازی آن طول کشید. در طراحی این بنا از سبک معماری نئوکلاسیک نزدیک به باروک الهام گرفته شده است. گالری ویتوریو امانوئل از بزرگترین بازارهای سرپوشیده میلان ایتالیا است که شیشه و چدن‌های به کار رفته در سقف این گالری، آن را به بنایی متفاوت و منحصر به فرد تبدیل کرده است. همچنین استفاده از موزاییک‌های رنگی کوچک برای پوشش کف، زیبایی دوچندانی به آن بخشیده است.
 
 
در این مرکز خرید انواع مختلف لباس و جواهرات و کیف و کفش وجود دارد که بر خلاف ظاهر پاساژ، به روز و جدید می‌باشند. برندهای معروفی نظیر: گوچی، لویی ویوشن، فندی و غیره را می‌توانید در این مکان خریداری کنید. همچنین خوب است بدانید که انواع تابلوهای نقاشی و کتاب‌های پرمحتوا نیز در این مکان به فروش می رسد. یکی از بخش‌های محبوبی که در گالری ویتوریو امانوئل وجود دارد، رستوران‌ها و کافی شاپ‌های آن است که گردشگران میلان ایتالیا به هنگام خستگی می‌توانند از منوی متنوع و جذاب آنها سفارش دهند و از غذاهای ایتالیایی و بین المللی آن لذت ببرند.
 

قلعه‌ اسفورزا  

قلعه اسفورزا یکی از جاذبه‌های میلان ایتالیا است که در قرن ۱۵ توسط فرانچسکو اسفورزا دوک میلان، ساخته شده ‌است. طرح این قلعه به صورت چهار گوش است. معماری این قلعه شامل برج‌های مربع و دروازه‌های نوک تیز و یک درب متحرک است که در نوع خود بسیار بی‌نظیر است. دو برج مدور در نمای اصلی که رو به روی شهر قرار دارد و دو برج مربع در انتهای دیگر برج. برج‌های مدور ۳۱ متری با نام‌های برج روح‌القدس و برج کارمینه شناخته می‌شوند. در انتهای قلعه دو برج قدیمی دیگر به نام‌های برج کاستلانا و برج فالکونیرا قرار دارند. ورودی اصلی قلعه‌‌ی اسفورزا از میان بلند‌ترین برج آن یعنی برج فیلارت گذشته و به پیاتزا دارمی به معنای "زمین رژه" که محوطه بزرگ و گستردۀ قلعه است، منتهی می‌شود.
 
 
موزه قلعه شامل مجموعه‌ای از موزه‌هاست که یکی از آنها به مجسمه‌ها اختصاص دارد؛ مجموعه‌ای شامل "پیتا روندانینی"، آخرین شاهکار میکل‌آنژ که در سال 1953 از رم ایتالیا به این مکان منتقل شد از دیگر دیدنی‌های این قلعه به حساب می‌آید. سایر موزه‌ها دربرگیرنده آثار دکوراتیو و تزئینی شامل اشیای پیش از تاریخ و عتیقه‌های مصری و سلاح‌های ارتش و زره‌های قرون ‌وسطی هستند.
 

کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه 

 بخش جلویی کلیسا در سال 1490 تکمیل گردید و به سبک رومانس با طاقهای گرد و اطاقهای تودرتو برای خاندان اشراقی اسفورزا آماده گشت. بخش پشتی آن هم که امروزه معبد کلیسا به حساب می آید. چند سال بعد توسط معماری دیگر و به دستور بازماندگان خاندان اسفورزا تکمیل گشت. این بخش اما به شکل گوتیک ساخته شده است. گنبد عظیم و زیبای این کلیسا یادگاری باقیمانده از اوایل دوره رنسانس است که توسط یکی از تاثیرگذارترین معماران رنسانس، یعنی برامانته ساخته شده است. داوینچی نقاشی شام آخر را بر روی دیوار کلیسای سانتا ماریا کشیده است. برطبق انجیل این لحظه زمانی ا‌ست که حضرت مسیح آشکار می‌کند که به او خیانت شده و این شام آخر او با حواریون است.
 

گورستان مُنیومِنتال  

این گورستان بیشتر شبیه به اثری هنری است که هم حس غم و هم در عین حال حس تحسین از هنر مجسمه سازی و معماری را در شما بوجود می‌آورد. این گورستان یکی از دو قبرستان بزرگ میلان است که البته اهمیت تاریخی هم دارد و این به خاطر فراوانی مقبره‌های هنری و بناهای تاریخی است که در آن قرار دارد. گورستان در سال 1866 رسما افتتاح شده و با طیف گسترده‌ای از مجسمه‌های معاصر و کلاسیک ایتالیایی و همچنین ماکت‌های کوچکی الهام گرفته شده از معابد یونانی استادانه درست شده است. مقبره‌ آرتورو توسکانینی رهبر ارکستر و الساندرو مانزونی شاعر معروف ایتالیایی نیز در این قبرستان است. گورستان منیومنتال پس از کلیسای جامع یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های دیدنی میلان به شمار می‌رود.
 
 
از دیدنیهای زیبای دیگر میلان ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: گالری هنری پیناکوتکا دی بررا، تئاترآلا اسکالا،  موزه‌ پولدی پزولی، کلیسای سنت آمبروجو، موزه‌ باگاتی والسچی، برج پیرلی، خرابه‌های رومی سن لورنزو، گالری هنر مدرن، استادیوم سن سیرو، محله ناویلی، پارک سِمپیونه 

غذاهای محلی میلان ایتالیا

ریزوتو در راتانای میلان

قدیمی ترین و اصیل ترین غذای میلانی می باشد که از برنج تهیه شده و یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده آن زعفران است. دستور ریزوتوی اصیل میلان دارای مغز استخوان گوسفند است که طعم خاصی به غذا می‌دهد.
 
ریزوتو غذای میلان

کتلت میلان

برای تهیه کتلک از گوشت گاو شیری استفاده می‌شود که در ماهیتابه با کره سرخ می‌شود.
 
کتلت میلان

کاسولا

در بین غذاهای سنتی میلان، این غذا به عنوان یک غذای زمستانی شناخته می‌شود و معمولا آن را برای فصل زمستان آماده می‌کنند کاسولا خورشتی از کلم بروکلی و گوشت خوک درست می‌شود.
 
کاسولا

پانه‌تون

این دسر سنتی میلان که از تخم‌مرغ، کره، شکر، کشمش و میوه‌های شیرین درست می‌شود در تمام طول سال رایج است ولی بیش از همه در ایام کریسمس تهیه می‌شود.
 
دسر پانه تون

خوراک  Ossobuco

از دو کلمه ایتالیایی تشکیل شده است، "osso"  به معنای استخوان، و "buco"  به معنای سوراخ می‌باشد. گوشت گوساله به مدت چندین سال در ترکیبی از شراب قرمز و سایر سبزیجات قرار داده می‌شود.
 
خوراک Ossobuco

پالنتا

بعد از برنج، غذای محبوب میلانی‌ها ذرت می‌باشد، اما ایتالیایی‌ها همانند بسیاری از افراد که در پیک‌نیک ذرت میخورند،از ذرت استفاده نمی‌کنند. ذرت به صورت آرد ذرت درآمده و در تهیه polenta  استفاده می شود. به طور معمول، هنگام سرو در یک طرف بشقاب گوشت و یک طرف آن پالنتا قرار می‌گیرد و آن را همراه پنیر فوندو و زرده تخم‌مرغ می‌خورند. 
 
غذای پالتا
 
کورودایالا آلارتورو، مینیستورن، مشتا، کانونشینو از دیگر غذاهای محلی میلان ایتالیا می‌باشند.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0