20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

سن پترزبورگ ، دومین شهر بزرگ کشور روسیه است. این شهر دارای فراز و نشیب‌های زیادی در طول تاریخ بوده به همین دلیل تبدیل به نمادی برای مقاومت و سرسختی در میان مردم روسیه شده است. بدون شک یکی از زیباترین شهرهای دنیا سن پترزبورگ است، در این شهر گردشگران می‌توانند بزر‌گترین موزه‌ها، زیباترین کلیساها و مهم‌ترین جشن‌های هنری و فرهنگی جهان را ببینند و لذت ببرند. بر خلاف باور خیلی‌ها نام شهر سن پترزبورگ برگرفته از موسس آن، یعنی پتر کبیر، نیست. نام این شهر برای گرامیداشت روحانی کشیش پیتر یا همان شمعون است. او یکی از ۱۲ یار عیسی مسیح، از رهبران کلیسای مسیحیت، بود که در تابلوی "شام آخر" لئوناردو داوینچی نیز، به تصویر کشیده شده است. او نفر چهارم از سمت چپ است.

قصر پترهوف

پترهوف یکی از جاهای دیدنی سن پترزبورگ ، در منطقه Petrodvortsovy در بخش فدرال سن پترزبورگ و در ضلع جنوبی سواحل خلیج فنلاند قرار دارد. ساخت این قصر شگفت‌انگیز از سال 1714 و با نظارت مستقیم پیتر کبیر آغاز شد و پس از مرگش نیز ادامه یافت. این عمارت گواه عشق مشهور تزار به اروپا است. جاذبه اصلی کاخ پترهوف، باغ پایین آن است که ۱۵۰ فواره و ۴ آبشار دارد. 
 
 

موزه هرمیتاژ

این موزه یکی از بزرگترین موزه‌های روسیه و از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری جهان است. در این موزه بیش از ۳ میلیون اثر هنری، شامل شاهکارهایی از لئوناردو داوینچی، پیکاسو و رامبراند به نمایش گذاشته شده‌اند. این مجموعه که در شش بنا به نمایش گذاشته می‌شود دارای یک بنای اصلی به نام کاخ زمستاتی است که سال‌ها پیش محل زندگی تزارهای روسی بوده است. همچنین در این مجموعه کاخ‌های دیدنی و اتاق‌های مجلل که تزارها در آنها زندگی می‌کردند به چشم می‌خورد. در بخش‌های دیگر موزه آثار بسیاری از جمله لباس‌ها، نشان‌ها، جواهرات سلطنتی و همچنین بزرگ‌ترین کلکسیون طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی به نمایش گذاشته شده است.
 
 

کلیسای رستاخیز

یکی از بهترین جاهای دیدنی سن پترزبورگ کلیسای رستاخیز می باشد. بنا به سخنی که تاریخ دانان روایت می‌کنند کلیسای بنا شده بر خون ریخته شده نیز به آن اطلاق می‌گردد. البته روایت اصلی اینه که روزگاری عیسی مسیح از این جا دوباره رستاخیز می‌کند و به همین دلیل به این کلیسای جامع زنده شدن مجدد مسیح هم می‌گویند. این کلیسا شامل بیش از ۷۵۰۰ مترمربع موزاییک (بیشتر از هر کلیسایی در جهان) است و همچنین دارای مجموعه ‌ای فوق‌ العاده و متنوع از آيکون‌ های موزاییکی مانند سبک آکادمیک، سبک مدرن و بیزانس است.
 
 

قلعه پیتر و پال

قلعه پیتر و پال ارگ اصلی شهر سن پترزبورگ است. قلعه پیتر و پال در ۱۶ می ۱۷۰۳ به دستور پیتر کبیر ساخته شد و اولین بنای معماری این شهر است. در ابتدا هدف از ساخت این قلعه دیده بانی از رودخانۀ نوا و دسترسی به دریای بالتیک بود، برای همین هم هست که این قلعه در جزیره زایاچی بنا شد. قلعه طوری در کنار رودخانه قرار گرفته که همۀ کشتی‌هایی که از مسیرهای آبی به روسیه می‌رسیدند، از گذرگاه قلعه می‌گذشتند و به دقت بازرسی می‌شدند. در داخل ساختمان این قلعه بناهای دیدنی زیادی هست از جمله: کلیسای جامع قلعه پیتر و پال، اتاق‌های امپراتوری، برج ناقوس کلیسای جامع، مجسمه پیتر کبیر، ضرابخانه.
 
 

خیابان نوسکی

خیابان نوسکی سن پترزبورگ معروف‌ترین خیابان روسیه است. این خیابان ۴ کیلومتری از دریاسالاری تا صومعۀ الکساندرنوسکی کشیده شده است، اما قطعه‌ای از آن که 2.5 کیلومتر طول دارد و به ایستگاه مسکوسکی می‌رسد، قلب حیات تجاری و تفریحی شهر است. عمر خیابان نوسکی به اولین سال‌های تولد سن ‌پترزبورگ برمی‌گردد و در اوایل قرن بیستم به یکی از زیباترین و بزرگترین بلوارهای اروپا تبدیل شده بود. خیابان نوسکی محل برگزاری برنامه‌ها و اتفاقات و حتی جشنواره‌های زیادی است و رژه‌های نظامی و غیرنظامی در این خیابان برگزار می‌شود، بیشتر مسابقات ورزشی که قرار است به صورت سمبلیک اجرا شوند در این خیابان اتفاق می‌افتند. اکثر بناهای خیابان نوسکی علاوه بر آنکه یادآور اندیشه‌های سوسیالیستی هستند، برای پاسخگویی به اقلیم منطقه، سقف‌های شیروانی دارند. ساختمانهای موجود در جداره‌های خیابان اغلب طبقاتی در ترازهای یکسان داشته و دارای نمای نئوکلاسیک هستند. به این ترتیب خط آسمان در تراز تقریباً یکسانی در تمام شهر مشاهده می‌‌شود.
 
 

کلیسای جامع کازان

کلیسای کازان یکی از جاهای دیدنی سن پترزبورگ است که به معنای بانوی ما می‌باشد و به خیابان نوسکی اصلی‌ترین خیابان شهر اشراف دارد. معماری این کلیسا که با الهام از کلیسای سنت پیتر واتیکان در رم ساخته شده است بسیار برجسته و باشکوه می‌باشد. ورودی باشکوه این کلیسا که متشکل از 96 ستون به صورت نیم دایره می‌باشد بسیار خیره کننده بوده و در واقع پشت کلیسا را نشان می‌دهد زیرا که در کلیساهای ارتدوکسی محراب را رو به شرق قرار می‌دهند. کف‌پوش بنا با موزاییک‌های پر جزئیاتی پوشیده شده است. سقف هم نقاشی‌های خیره‌کننده و تزئینات جالبی دارد. حتماً به گنبد توجه ویژه‌ کنید؛ این گنبد با ۷۱ متر ارتفاع و ۱۷ متر قطر و پیکره‌هایی که دور آن نقاشی شده‌اند بسیار حیرت‌انگیز است.
 
 

کاخ یوسوپف

در حاشیه رودخانه مویکا در مرکز شهر سن پترزبورگ کاخ مویکا یا یوسوپف یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های روسیه قرار دارد که در سال 1770 ساخته شد و اولین ساکنانش شاهزاده بورسین نیکلاویچ بودند که همراه با همسر دوم وپسرش در آنجا زندگی می‌کردند.از آن پس به بعد 5 خانواده سلطنتی در کاخ یوسوپف زندگی کرده‌اند. کاخ یوسوپف عمده شهرتش را از یک واقعه تاریخی می‌گیرد، واقعه‌ای که در آن گریگوری راسپوتین دهقان اهل سیبری و یکی از اسرارآمیزترین شخصیت‌های تاریخ روسیه توسط پرنس یوسوپف (ثروتمندترین شاهزاده زمان خود) و برخی دیگر از شاهزادگان به قتل رسید. هنوز محل قتل او در زیرزمین کاخ یوسوپف را به همراه اسناد و مدارکی از صحنه قتل وی می‌توان دید، صحنه‌ای که شگفتی مسافران تور روسیه را به دنبال دارد.
 
 

کاخ کاترین یا دهکده‌ تزارها

در ۳۰ کیلومتری سن پترزبورگ مکانی به نام تزارسکویه سلو وجود دارد که معنای آن دهکده تزارها می‌باشد. در این مکان قصر تابستانی کاترین اول، همسر پیتر کبیر قرار دارد. نمادی کامل از جاه طلبی‌های خاندان سلطنتی روسیه که از حیث ارزش آثار هنری و زیبایی منحصر به فرد آثار شاخصی مانند کاخ ورسای در فرانسه را پشت سر گذاشته است. قصر با شکوه کاترین، گالری کامرون، پارک زیبای کاترین همراه با دریاچه مصنوعی آن، قصر و پارک الکساندر از جمله مهم‌ترین قسمت‌های این محل هستند. این قصر از سالن بزرگ و با شکوهی به طول ۳۰۰ متر با پله‌های بزرگ و اتاق‌های دلنشین تشکیل شده است. در تزئینات این بنا از آب طلا و آینه کاری به وفور استفاده شده و وسایل مورد استفاده خانواده تزار و شخص تزار در این قصر دیده می‌شوند. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این ملک باشکوه، اتاق کهربا است. تمام وسایل این اتاق از قبیل میز و صندلی و تزئینات دیوار و سقف از سنگ کهربا ساخته شده  بود اما در جنگ جهانی دوم، کهرباهای آن  توسط سربازان نازی غارت شد  این اتاق بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۳ با ۳ تن کهربا، با دقت و زحمت بسیار مانند شکوه سابق خود مرمت شده است.
 
 
 
از دیگر جاهای دیدنی سن پترزبورگ می‌توان به کاخ زمستانی، قصر یوپوسکی، جزیره واسیلوسکی، اِراتا، تئاتر مارینسکی، موزه روسی، کلیسای جامع سنت ایزاک اشاره کرد.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0