وان شهر بسیار کوچک در ترکیه است، که در نزدیکی مرز مشترک ایران و ترکیه قرار دارد. این شهر جزو شهرهای کردنشین ترکیه است و مردم آن به زبان کردی کرمانجی سخن می‌گویند. مردم وان ترکیه مسلمان و سنی بوده و بسیار به اصول مذهبی خود پای‌بند هستند. بیشتر جمعیت زنان آن محجبه بوده و با حجاب کامل در انظار عمومی حاضر می‌شوند. اگر می خواهید به طور شخصی به شهر وان ترکیه بروید، سعی کنید در هر شهری که هستید خود را به شهرهای مرزی خوی یا تبریز برسانید سپس از این شهرها با استفاده از ون ها و تاکسی هایی که در این منطقه هستند خودتان را به شهر وان برسانید.

جاهای دیدنی وان ترکیه

دریاچه وان

دریاچه‌ وان در قسمت غربی شهر قرار دارد و فاصله‌ آن از شهر (ساحل ادرمیت) حدود ۱۲ کیلومتر است. گفته می‌شود این دریاچه در اثر فعالیت‌های آتشفشانی در سال‌های دور شکل گرفته است. آب دریاچه از جویبارهای کوه‌های اطراف تامین می‌شود. طول آن ۱۲۰ کیلومتر، عرضش ۸۰ کیلومتر است و ۱۷۱ متر عمق دارد؛ اما عمیق‌ترین قسمت دریاچه ۴۵۱ متر است. ساحل وان شنی است و آب شفاف و نمک دار آن برای شنا بسیار مناسب است. 
 

قلعه وان

قدمت این قله به قرن ۹ پیش از میلاد مسیح  می‌رسد. اورارتوها، این قلعه را در قرن هفتم پیش از میلاد ساخته‌اند و در گذر تاریخ، اقوام مختلفی از جمله ارمنی‌ها، رومی‌ها، مادها، هخامنشی‌ها، ساسانی‌ها، عرب‌ها، سلجوق‌ها، عثمانی‌ها و روس‌ها از آن استفاده نموده‌اند. این قلعه بر فراز کوه‌های ساحل شرقی دریاچه‌ وان و در فاصله‌ ۵ کیلومتری مرکز شهر قرار گرفته است و با یک پیاده‌روی کوتاه می‌توانید به دامنه‌های این کوه و قلعه برسید.
 

کتیبه خشایارشا

کتیبه خشایارشا، کتیبه‌ای سه زبانه است که ابتدا به دستور داریوش بزرگ ساخته شد اما در زمان خود او، هیچ گاه کار ساخت آن به پایان نرسید و در نهایت خشایارشا، فرزند او فرمان تکمیل کتیبه‌ها را داد. این کتیبه‌ها در ارتفاع ۲۰ متری از سطح زمین قرار دارند و بر روی آن ۲۷ سطر و ۳ ستون به چشم می‌خورد. نوشته‌ها از چپ به راست بر روی کتیبه‌های سنگی درج شده‌اند و در سه زبان پارسی باستان، عیلامی و اکدی ( بابلی ) به نگارش در آمده‌اند. خشایارشا، پسر داریوش بزرگ و آتوسا، یکی از قدرتمندترین پادشاهان ایرانی است که در این کتیبه ابتدا به مدح و ستایش خدای یگانه ( اهورامزدا ) می‌پردازد و در ادامه بابت شادی مردم شکرگزاری می‌کند و از خود تعریف‌هایی را ارائه می‌دهد.
 

خانه‌ گربه‌های وان

یکی دیگر از نمادهای شهر وان، گربه‌های سفید این شهر هستند که رنگ چشم‌های آن‌ها به رنگ آبی یا کهربایی است و رنگ چشم برخی از آن‌ها نیز دو رنگ (یکی آبی و یکی کهربایی) است. این گربه‌ها کمیاب هستند و به‌همین علت برای محافظت از نسل آن‌ها در محوطه‌ دانشگاه از آنها مراقبت می‌شود. همچنین در نزدیکی قلعه‌ وان، یک نمایشگاه دائمی نقره‌جات قرار دارد و تعدادی از گربه‌ها را در یک مکان نگهداری می‌کنند و می‌توانید از پشت شیشه از این گربه‌ها بازدید کنید.
 

جزیره و کلیسای آکدامار (آختامار)

جزیره‌ آکدامار بزرگ‌ترین جزیره‌ دریاچه‌ وان است که طبیعت بسیار زیبایی دارد و شکوفه‌های درخت‌های بادام آن در بهار جزیره را مثل برف سفید می‌کند و عطر شکوفه‌ها در فضا می‌پیچد. کلیسای قدیمی آکدامار که به آن کلیسای صلیب مقدس هم می‌گویند، در مرتفع‌ترین قسمت جزیره و ۴۱ کیلومتری جنوب غربی شهر وان قرار گرفته است. کلیسا با معماری ارمنی مانوئل و به‌دستور "گاکیک یکم واسپوراکان" مابین سال‌های ۹۱۵ تا ۹۲۱ میلادی ساخته شده است. برای رفتن به این جزیره می‌توانید از اسکله‌ وان و موتورهای دریایی یا کشتی‌های کوچک مسافربری در عرض ۲۰ دقیقه به جزیره برسید.
در مورد نام این جزیره و کلیسا افسانه‌ای وجود دارد که شاید برایتان جالب باشد. در این افسانه آمده است که دختری به نام تامارا (که یا شاهزاده بود یا دختر کشیش اعظم کلیسا) عاشق پسر روستایی می‌شود و برای این که پسر بتواند خودش را برای دیدن معشوقش به جزیره برساند، هر شب آتشی را در جزیره روشن می‌کرد تا پسر بتواند با شنا کردن خودش را به او برساند. خبر این دیدارها به پدر شاهزاده‌ تامارا می‌رسد و او در یک شب طوفانی آتشی را در قایق روشن کرده و قایق را به امواج دریا می‌سپارد. پسر هم به‌دنبال نور قایق شنا می‌کرد تا این که از توان افتاده و اسیر امواج خروشان دریا می‌شود و از سر ناچاری فریاد می‌زند "آخ آتامارا"؛ به همین علت بعدها این جزیره و کلیسا با این نام شهرت می‌یابد.
 

کلیسای واراگاوانک

یدی کلیسه (واراگاوانک) در فاصله 10 کیلومتری تا مرکز وان قرار گرفته، مجموعه ای تاریخی که با وجود اینکه سال های بسیار طولانی نادیده گرفته شده اما هنوز هم جذاب و دوست داشتنی است. از آنجایی که درب کلیسا همیشه قفل است از خانواده‌ای که در مجاور آن زندگی می‌کنند بخواهید تا درب را برای شما باز کند. یدی کلیسه از بخش‌های مختلفی ساخته شده است: 5 کلیسا که در یک گروه (گروه اول) جای دارند، یک کلیسای جداگانه دیگر، یک کتابخانه و یک ناقوس. قدیمی‌ترین کلیسا مربوط به قرن هشتم است که در گروه اول قرار دارد. در اینجا کلیسایی نیز به نام کلیسای مریم مقدس وجود دارد که شکل ظاهری آن به صورت مستطیل است.
 

مسجد کایا چلبی

مسجد کایا چلبی در شهر وان واقع شده است و ساخت بنای آن در سال ۱۶۶۰ توسط کایا چلبی آغاز شد. بنای مسجد مستطیلی شکل است و یک مناره در گوشه شمال غربی آن قرار دارد. روی در ورودی می‌توان تعدادی از طراحی‌های طبیعت و اشکال هندسی را مشاهده کرد. محراب مسجد نیز با تزیینات هندسی و گل‌و‌بوته‌دار از بخش‌های مهم مسجد کایا چلبی محسوب می‌شود. 
 

قلعه هوشاپ

قلعه هوشاپ در روستای گوزل سو، واقع در شهرستان گورپینار واقع شده است و متعلق به دوره اورارتوها است. این قلعه که در ۶۰ کیلومتری وان واقع شده است، بر روی یک شیب تند ساخته شده است. در این قلعه که با ۳ دیوار تو در تو احاطه شده است، ۲ مسجد، ۳ حمام، شیرهای آب و زندان‌های زیرزمینی وجود دارد. قلعه هوشاپ در سال ۱۶۳۴ میلادی به دستور حاکم محلی وان و برای ایجاد امنیت در این منطقه ساخته شده است. یکی از ویژگی­‌های این جاذبه گردشگری شیرهای تراشیده شده از سنگی است که در کنار پلی که برای دسترسی به این قلعه ساخته شده است قرار دارد.
 

غذاهای محلی وان ترکیه

صبحانه، بخش مهمی از وعده های غذایی برای ساکنان ترکیه، خصوصاً شهر وان است و موادی سالم، مغذی و خوشمزه را شامل می‌شود که در نقاط مختلف به شکل‌های متفاوتی سرو می‌شود. سبزیجات، گوجه فرنگی، خیار و فلفل از جمله موادی هستند که در صبحانه به همراه پنیر، تخم مرغ، زیتون، عسل، خامه و شیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. نان‌های محلی هر منطقه مانند نان ذرت و نان حلقه ای یکی از اجزای اصلی این وعده غذایی به شمار می‌روند. در روزهای یکشنبه صبحانه مفصل‌تر تهیه شده و بهانه‌ای برای دورهمی‌های اجتماعی را ایجاد می‌کند. همچنین خوب است بدانید کباب‌ها جایگاه خاصی در فرهنگ غذایی ترکیه دارند و با روشهای متفاوتی طبخ می‌شوند در کنار این کباب‌ها بسته به مواد تشکیل دهنده و شیوه پخت، برنج، برنج بلغور و سبزی نیز سرو خواهند شد.
 • کباب آدانا
 • دونر کباب
 • کوفته ترکی
 • سارما
 • پیده و لاهماجون
 • کونفه
 • باقلوا

مراکز خرید وان ترکیه

بسیاری از مسافرت‌ها به مقصد وان جهت خرید کردن صورت می‌گیرد و دلیل آن نیز ارزان بودن پوشاک و برخی دیگر از اجناس می‌باشد. مغازه و پاساژهای خرید بسیاری در خیابان جمهوریت و کاظم کارابکیز وجود دارند که تماما مربوط به فروش پوشاک هستند. یادتان باشد، در صورتی که قصد خرید از مغازه‌های این خیابان را دارید، تخفیف یادتان نرود.
 • ای وی ام
 • آیدین پریهام ای وی ام
 • تورکاوز ای وی ام
 • آتایوس سیلور
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0