20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

استانبول کارت: گرفتن، فعال سازی و ریجیستر کردن با hes code

تمام کسانی که قبلا به شهر استانبول ترکیه سفر کرده باشند، این تجربه را دارند که استفاده از تاکسی و یا ماشین سواری برای جابجایی در استانبول بسیار گران است و باعث بالا رفتن هزینه می‌شوند. حمل و نقل عمومی شهر استانبول بسیار گسترده و کارآمد است و شامل وسایل حمل و نقل متنوعی همچون اتوبوس، مترو، تراموا و قایق (فری) است. برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی استانبول به استانبول کارت ( Istanbul Kart ) نیاز دارید.

استانبول کارت ( Istanbul Kart ) یک کارت الکترونیکی همچون کارت بلیط های موجود در ایران است که با خرید و شارژ آن می‌توانید از امکانات حمل و نقل عمومی استانبول و پرداخت بهای بلیط برخی موزه ها و اماکن تفریحی استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم به معرفی استانبول کارت ، کاربردهای استانبول کارت ، نحوه گرفتن یا دریافت استانبول کارت، نحوه فعال سازی استانبول کارت و نحوه ریجستر کردن استانبول کارت با hes code ( حس کد )  بپردازیم.

موسسه حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت ترکیه ، اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه ، اخذ اقامت سریع برای تزریق واکسن کرونا در ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه و اجاره خانه در ترکیه (استانبول) است. در صورتی که به خدمات حامی مهاجر در زمینه اخذ اقامت و کیملیک ترکیه نیاز دارید، می‌توانید با شماره 02148406 تماس حاصل فرمایید.

استانبول کارت چیست ؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، استانبول کارت یک کارت الکترونیکی است که به وسیله آن می‌توانید هزینه استفاده از حمل و نقل عمومی شهر استانبول (استفاده از مترو، اتوبوس، تراموا ، قایق و ...) را پرداخت کنید. همچنین به وسیله استانبول کارت می‌توانید هزینه بلیط برخی از موزه ها و یا اماکن تفریحی را بپردازید و از برخی مکان ها به صورت رایگان بازدید کنید. در ادامه بیشتر در مورد کاربردهای استانبول کارت و نحوه تهیه استانبول کارت توضیح خواهیم داد.

استانبول کارت های جدید بر خلاف استانبول کارت های قدیمی طراحی جدید و جذاب تری دارند، اما در عمل و کارکرد هیچ تفاوتی با استانبول کارت های قدیمی ندارند. در تصویر زیر می‌توانید تصویر استانبول کارت‌های جدید را مشاهده کنید. رنگ بندی استانبول کارت ها به دلیل تفاوت در تخفیف های ارائه شده بر روی استانبول کارت است، برخی شهروندان ترکیه می‌توانند با توجه به شرایطشان (دانشجو بودن، داشتن معلولیت و شرایط خاص، سن بالا 65 سال و...) از استانبول های کارت های ویژه و یا استانبول کارت رایگان استفاده کنند. به همین دلیل استانبول کارت ها رنگ بندی متنوعی دارند. گفتنی است که استانبول کارت عادی شهروندان ترکیه و استانبول کارت توریستی قرمز رنگ است.

 

استانبول کارت چیست

استانبول کارت برای چه مواردی استفاده می شود؟

شما می‌توانید از استانبول کارت برای کاربردهای زیر استفاده کنید:

 • پرداخت هزینه وسایل حمل و نقل عمومی در شهر استانبول (مترو، متروباس، مارمارای، حمل و نقل دریایی، تراموا و ...)
 • استفاده در خدمات پرداختی در ناحیه های اجتماعی همچون A101 ، Migros ، BİM ، مارکت های Şok  ، BNB و سایر پرداخت های شهری و اجتماعی که از پرداخت با استانبول کارت پشتیبانی می‌کنند.
 • استفاده از برخی جشنواره ها که با استانبول کارت به شما تخفیف ها یا خدمات ویژه ارائه می‌دهند. (مثل استفاده از سطل های هوشمند بازیافت زباله، دریافت بلیط رایگان سینما و تئاتر و ...) برای اطلاع از جشنواره های استانبول کارت، می‌توانید به سایت استانبول کارت مراجعه کنید.

مزایای استفاده از استانبول کارت

اهمیت داشتن استانبول کارت برای پرداخت هزینه حمل و نقل شهری در استانبول بسیار مهم است. یکی از مزایای مهم استفاده از استانبول کارت این است که هزینه گردش در استانبول را تا حد بسیار زیادی برای شما کاهش می‌دهد. با داشتن استانبول کارت می‌توانید از سیستم گسترده حمل و نقل استانبول استفاده کنید و نیازی به کرایه تاکسی ها و ماشین سواری گران قیمت نخواهید داشت.

از دیگر مزایای استفاده از استانبول کارت، شرکت در جشنواره های گوناگونی است که برای این کارت در نظر گرفته می‌شود. در این جشنواره ها می‌توانید خدمات ویژه ای از شرکت ها و فروشگاه های معتبر دریافت کنید، از دستگاه های تعیین شده در شهر استفاده نمایید یا آنکه در برخی مناسبت ها به رایگان از یک موزه یا مکان فرهنگی بازدید کنید.

نحوه گرفتن یا دریافت استانبول کارت

راحت ترین روش برای گرفتن یا دریافت استانبول کارت استفاده از دستگاه های Biletmatik است. دستگاه های Biletmatik که می‌توانید تصویر آن را در زیر مشاهده کنید، ماشین های زرد رنگ و خودکاری هستند که با دریافت پول نقد (لیر ترکیه) به شما استانبول کارت می‌دهند.

 راه دیگر خرید استانبول کارت نیز این است که به فروشگاه های زنجیره ای Migros ، Migros Jet و یا  Şok مراجعه کنید و یا از دکه های روزنامه فروشی، یا کیوسک های فروش بلیط در مترو و فرودگاه به منظور تهیه استانبول کارت اقدام نمایید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مکان های فروش استانبول کارت یا محل دستگاه های Biletmatik در استانبول، می‌توانید نقشه محل های خرید یا دریافت استانبول کارت را بررسی کنید.

خرید استانبول کارت در ایران هم به واسطه برخی فروشگاه ها و یا افراد امکان پذیر است، اما خرید استانبول کارت در ایران را توصیه نمی‌کنیم. پروسه گرفتن استانبول کارت در ترکیه آنقدر راحت و سریع است که نیاز به هزینه بیشتر برای خرید استانبول کارت در ایران نیست.

نحوه خرید و شارژ استانبول کارت با دستگاه اتوماتیک

قیمت استانبول کارت چقدر است؟

در حال حاضر جدیدترین قیمت استانبول کارت 10 لیر ترکیه (حدود 29000 تومان) است. البته گفتنی است که  10 لیر ترکیه، صرفا قیمت خود استانبول کارت است و هیچ شارژی در این کارت وجود ندارد. بنابراین پس از خرید استانبول کارت باید آن را به اندازه نیاز خود شارژ کنید.

راه های شارژ استانبول کارت

برای شارژ استانبول کارت راه های متنوعی وجود دارد و حتی با یک روش می‌توانید از خدمت شارژ رایگان استانبول کارت نیز بهره‌مند شوید، انواع راه های شارژ استانبول کارت عبارتند از :

 • استفاده از دستگاه های Biletmatik به منظور شارژ استانبول کارت : این دستگاه های زرد رنگ در مترو و تمام مکان های پر رفت و آمد استانبول قرار دارند و با دریافت پول نقد از شما، کارت شما را شارژ می‌کنند، فقط کافی است کارت خود را بر روی قسمت مشخص شده قرار دهید و سپس پول نقد (لیر ترکیه) را وارد دستگاه نمایید.
 • مراجعه به کیوسک های فروش و شارژ بلیط در مترو
 • مراجعه به فروشگاه های زنجیره ای Migros ، Migros Jet و یا  Şok
 • شارژ رایگان استانبول کارت به وسیله سطل های هوشمند بازیافت زباله : دستگاه های بازیافت هوشمندی در سطح شهر استانبول وجود دارد که با تحویل بطری پلاستیکی و یا قوطی فلزی به آن‌ها می‌توانید استانبول کارت خود را به رایگان شارژ کنید. البته میزان شارژی که از این دستگاه ها دریافت خواهید کرد، بسیار اندک و به ازای هر زباله چیزی در حدود 0.07 لیر است. در تصویر زیر می‌توانید تصویر این دستگاه های هوشمند بازیافت زباله را مشاهده کنید.

َشارژ استانبول کارت با زباله

فعال سازی استانبول کارت

تا قبل از شیوع کرونا نیازی به فعال سازی استانبول کارت وجود نداشت، اما پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در ترکیه، تمهیداتی برای جلوگیری از سرایت بیماری به وسیله سیستم حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شد. بر اساس قوانین جدید وزارت بهداشت ترکیه، از تاریخ 15 جولای 2020 فعال سازی استانبول کارت به وسلیه hes code الزامی است و استانبول کارت هایی که با hes code ریجستر نشده باشند، امکان پرداخت نخواهند داشت. در ادامه بیشتر درباره hes code ( هس کد ) و نحوه ریجستر کردن استانبول کارت با hes code ( حس کد ) توضیح خواهیم داد.

فعال سازی استانبول کارت

نحوه ریجستر کردن استانبول کارت با hes code ( هس کد )

در این قسمت قصد داریم، ریجستر کردن استانبول کارت با hes code ( حس کد ) را توضیح دهیم. پس از شیوع بیماری کرونا، وزارت بهداشت ترکیه تصمیمی اخذ کرد که بنا بر آن استعلام هس کد در حمل و نقل عمومی ترکیه اجباری شد و بنابر قانون جدید، فعال سازی استانبول کارت با hes code الزامی است.

حس کد (hes code) چیست؟

hes code (مخفف Hayat Eve Sığar : برای سلامتی در خانه بمانیم) یا هس کد، یکی از ابتکارات وزارت بهداشت ترکیه برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا به وسیله حمل و نقل عمومی است. در این طرح به هر یک از استفاده کنندگان استانبول کارت، یک حس کد منحصر به فرد اختصاص داده می‌شود و چنانچه دارنده استانبول کارت و یا اطرافیان او به کرونا مبتلا شوند، استانبول کارت او غیر فعال خواهد شد.

حس کد استانبول کارت

با توجه به این وضعیت، سوال اساسی این است که نحوه فعال سازی استانبول کارت با hes code چیست. برای ریجستر کردن استانبول کارت با هس کد، ابتدا باید hes code مخصوص به خود را دریافت نمایید. برای دریافت hes code (حس کد) می‌توانید از روش‌های زیر اقدام کنید :

دریافت hes code به وسیله پیامک (SMS)

افرادی که شهروند ترکیه هستند و پاسپورت ترکیه را در اختیار دارند برای دریافت hes code باید در یک پیامک از چپ به راست موارد زیر را بنویسند و به سر شماره 2023 پیامک کنند:

 • ابتدا بنویسید HES یک فاصله بگذارید.
 • پس از آن شماره شناسایی کارت ترکیه (TR Identity Number) را وارد نمایید و مجددا فاصله بگذارید.
 • سپس چهار رقم انتهای سریال کارت ترکیه خود را وارد کنید و یک بار دیگر فاصله بگذارید.
 • در انتها نیز تعداد روزهایی که نیاز به حس کد دارید، وارد نمایید. (به طور مثال برای 45 روز، عدد 45 را وارد کنید.)

افرادی که خارجی هستند و کارت اقامت ترکیه (TC کارت هایی که با سر شماره 97، 98 و 99 شروع می‌شوند) را در اختیار دارند برای دریافت حس کد باید در یک پیامک از چپ به راست موارد زیر را بنویسند و به سر شماره 2023 پیامک کنند:

 • ابتدا بنویسید HES یک فاصله بگذارید.
 • پس از آن شماره شناسایی کارت ترکیه (TR ID Number) را وارد نمایید و مجددا فاصله بگذارید.
 • سپس سال تولد خود را وارد نمایید و یک بار دیگر فاصله بگذارید.
 • در انتها نیز تعداد روزهایی که نیاز به حس کد دارید، وارد نمایید. (به طور مثال برای 45 روز، عدد 45 را وارد کنید.)

افرادی که صرفا توریست هستند و کارت اقامت ترکیه را ندارند، برای دریافت hes code باید در یک پیامک از چپ به راست موارد زیر را بنویسند و به سر شماره 2023 پیامک کنند:

 • ابتدا بنویسید HES یک فاصله بگذارید.
 • پس از آن ملیت خود را بنویسید و مجددا فاصله بگذارید.
 • سپس سریال پاسپورت خود را بنویسید و یک بار دیگر فاصله بگذارید.
 • سپس سال تولد خود را وارد نمایید و یک فاصله دیگر بگذارید.
 • در انتها نیز نام خانوادگی خود را بنویسید.

افرادی که توریست هستند و سیم کارت کشور ترکیه را نیز ندارند، برای دریافت حس کد باید در یک پیامک از چپ به راست موارد زیر را بنویسند و به شماره +90555 944 3821 پیامک کنند:

 • ابتدا بنویسید HES یک فاصله بگذارید.
 • پس از آن ملیت خود را بنویسید و مجددا فاصله بگذارید.
 • سپس سریال پاسپورت خود را بنویسید و یک بار دیگر فاصله بگذارید.
 • سپس سال تولد خود را وارد نمایید و یک فاصله دیگر بگذارید.
 • در انتها نیز نام خانوادگی خود را بنویسید.

دریافت hes code با سایر روش ها

برای دریافت حس کد استانبول کارت، می‌توانید از روش های دیگری همچون استفاده از برنامه موبایل حس کد یا مراجعه به سایت دولت الکترونیک ترکیه نیز استفاده کنید. البته دو روش گفته شده بیشتر برای شهروندان ترکیه و یا مقیمان کشور ترکیه کاربرد دارد و برای توریست ها چندان قابل استفاده نیست. توریست ها بهتر است برای دریافت حس کد استانبول کارت از شیوه پیامکی استفاده کنند.

فعال سازی استانبول کارت با hes code

پس دریافت حس کد با روش های ذکر شده در بالا، باید اقدام به ریجستر استانبول کارت با حس کد نمایید. برای فعال سازی استانبول کارت با حس کد، به سایت استانبول کارت مراجعه کنید.(برای دسترسی به این سایت باید از داخل کشور ترکیه اقدام کنید). در این سایت فرمی وجود دارد که باید اطلاعات شخصی خود، شماره استانبول کارت و حس کد خودتان را در آن وارد نمایید. پس از تکمیل و ارسال این فرم، استانبول کارت شما فعال سازی خواهد شد. گفتنی است در صورتی که خودتان و یا اطرافیان شما به کرونا مبتلا شوند، استانبول کارت شما نیز غیرفعال خواهد شد و اجازه استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی در استانبول را نخواهید داشت.

سخن پایانی

در این مقاله تمام اطلاعات مربوط به استانبول کارت، قوانین جدید استانبول کارت، نحوه دریافت حس کد و نحوه فعال سازی استانبول کارت با هس کد را توضیح دادیم. امیدواریم با این اطلاعات جدید بتوانید از استانبول کارت استفاده کنید و در هزینه های گردش خود در استانبول تا حد بسیار زیادی صرفه جویی کنید. باز هم یادآوری می‌کنیم که به علت شرایط کرونا، استفاده از استانبول کارت بدون فعال سازی و داشتن هس کد امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین قبل از خرید استانبول کارت، حتما این مقاله را مطالعه کنید.

موسسه حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت ترکیه ، اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه ، اخذ اقامت سریع برای تزریق واکسن کرونا در ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه و اجاره خانه در ترکیه (استانبول) است. در صورتی که به خدمات حامی مهاجر در زمینه اخذ اقامت و کیملیک ترکیه نیاز دارید، می‌توانید با شماره 02148406 تماس حاصل فرمایید.

 

پاسخ سوالات متداول در زمینه استانبول کارت

آدرس سایت استانبول کارت چیست؟

جواب : برای دسترسی به سایت استانبول کارت ترکیه، می‌توانید بر روی لینک سایت استانبول کارت کلیک کنید.

چرا باید استانبول کارت را با کد هس فعال کنیم؟

جواب : به دلیل شرایط کرونا، تمام دارندگان استانبول کارت موظف هستند که کارت خود را با کد هس فعالسازی نمایند. نحوه فعالسازی استانبول کارت با هس کد، در این مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 3 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
ناشناس
متشکرم، خیلی کاربردی بود
کارشناس حامی مهاجر

سلام. سپاس از توجه شما مخاطب عزیز. خوشحالیم که توانسته ایم اطلاعات کامل و کافی در اختیار شما قرار دهیم.