20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

مهاجرت به کانادا از طریق جریان استعدادهای جهانی

این جریان، به برخی از کارگران ماهر این اجازه را می دهد تا حداکثر دو هفته بعد از درخواست، اجازه کار دریافت کنند. جریان استعداد‌های جهانی یکی از ارکان سیاست‌های جمع‌آوری استعداد در کانادا است، با هدف کمک به توسعه شرکت های تازه تاسیس از طریق اطمینان بخشی به در دست بودن ماهر ترین استعداد‌ها در کوتاه ترین زمان. در میان ابتکار‌های دیگر، این جریان کاری به اشخاص بسیار توانمند در قالب پروسه دو هفته‌ای مجوز کار را ارائه می‌دهد( و ویزا اقامت موقت، اگر قابل اطلاق باشد). جریان استعداد‌های جهانی بخشی از برنامه موقت کارکنان خارجی کانادا است.

دو دسته تحت عنوان جریان استعداد‌هایی جهانی وجود دارد:

 دسته الف

 شرکت‌های بزرگ می‌توانند نیاز خود را به یک نیرو متخصص و با استعداد خارجی تحت عنوان دسته الف ابراز کرده و آن را جذب کنند. کارفرمایان در این دسته باید از طریق ارجاع به شرکت‌های برگزیده، به جریان استعدادهای جهانی رجوع کنند. از ژوئن 2019،  فهرست شرکت هایی که در خارج از کبک قرار دارند، شامل سازمان های زیر می‌باشد. این فهرست ممکن است به طور دوره‌ای بروز رسانی شود.

 • آژانس فرصت های آتلانتیک کانادا
 • توسعه اقتصادی کانادایی‌ها برای مناطق کبک
 • انجمن مبتکران کانادایی
 • دولت آلبرتا، Alberta Labour
 • دولت بریتیش کلمبیا، وزارت کار، تجارت و فناوری
 • شرکت توسعه اقتصادی ناحیه واترلو
 • شرکت توسعه اقتصادی WindsorEssex

   برای ارجاع به شرکت‌های برگزیده واقع در کبک به منظور جریان استعداد‌های جهانی، کارفرمایان از کبک برای رای زنی به وزارت مهاجرت کبک، وبسایت مشارکت و گوناگونی دعوت می‌شوند(تنها زبان فرانسوی).

دسته ب

   دسته ب برای کارفرمایانی است که به دنبال استخدام کارکنانی خارجی با مهارت‌های بالا و مشخص در فهرست مشاغل استعدادهای جهانی هستند. که باید تقاضا آنها مشخص شده و همچنین درعرصه داخلی موجود نباشد. این فهرست ممکن است با توجه به نیاز بازار کار به روز رسانی شود. کارفرمایان در هر دو دسته باید شرایط مربوط به پرداخت کارکنان توانمند را رعایت کنند. کارکنان خارجی که از طریق GTS استخدام شده اند باید از دستمزد رایج یا بالاتری برخوردار باشند. دستمزد رایج به عنوان بالاترین دستمزد باید تعریف شود.

میانگین دستمزد برای اشتغال در کار‌های بانکی دولت کانادا

 میانگین دستمزد کارکنان باید با دستمزدی که یک کارفرما به کارکنانی با سمت یکسان در یک مکان و با مهارت و تجربه یکسان می‌پردازد برابر باشد؛ حداقل میزان دستمزد بر طبق فهرست مشاغل استعداد‌های جهانی تعریف شود (اگر مورد اطلاق باشد).

دستمزد‌ها برای جریان استعداد‌های جهانی

کارفرمایان باید متعهد شوند که بالاترین مبلغ را پرداخت کنند:

حقوق سالانه حداقل  باید  80000 دلار باشد، یا حقوق سالانه شغل مربوطه معادل با دستمزد متداول باشد. به این شرط که دستمزد متداول تحت عنوان دسته الف بیبشتر از 80000 دلار برای سمت انحصاری درخواستی باشد.  برای به خدمت گرفتن بیش از دو نیروی متخصص در دسته الف، حقوق سالانه معادل با دستمزد متداول باید بیشتر از 150000 دلار باشد.
ESDC بیان کرده است که هیچ سازشی برای درخواست سمت‌های اضافی تحت عنوان دسته الف وجود ندارد. حداقل دستمزد قابل قبول مشاغل برای سمت‌های تخصصی تحت زیرگروه ب، توسط فهرست مشاغل استعداد‌های جهانی تعریف می‌شود. میانگین دستمزد کارکنان باید با دستمزدی که یک کارفرما  به کارکنانی با سمت یکسان در یک مکان و با مهارت و تجربه یکسان می‌پردازد برابر باشد. میانگین دستمزد در کار بانکی دولت کانادا، به وسیله عنوان شغلی یا کد طبقه بندی ملی مشاغل (NOC)،  توسط جامعه یا مناطقی که در کار‌های بانکی کانادا فهرست‌ بندی شده باشد تعریف می‌شود.

 مزایای طرح بازار کار

کارفرمایانی که به دنبال استخدام کارکنانی با مهارت از طریق جریان استعداد‌های جهانی هستند، برای رونق طرح مزایای بازار کار ملزم به همکاری با برنامه اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) هستند. این طرح حاوی مزایای مثبتی هم برای استعداد‌های خارجی است که آن‌ها را به بازار کار کانادا منتقل می‌کند. وهم برای کارفرمایان که بتوانند نحوه توسعه کار و توانایی‌های لازم برای سرمایه گذاری را آموزش ببینند.

 • در دسته الف کارفرمایان ملزم هستند تا برای شهروندان و ساکنین دائمی این کشور ایجاد شغل کنند. این عمل می‌تواند مستقیم یا غیرمستقیم صورت بگیرد.
 • در دسته ب کارفرمایان ملزم هستند تا سرمایه گذاری در مهارت و آموزش را برای شهروندان و ساکنین دائمی این کشور افزایش دهند.

   علاوه بر موارد بالا که برای کارفرمایان مزایایی الزامی به شمار می‌روند. در هر دو دسته ضروری است که از دو مزیای تکمیلی نیز حمایت کنند.
این مزایا عبارتند از:

 • ایجاد شغل
 •  آموزش و تمرین سرمایه گذاری
 • انتقال دانش به شهروندان و ساکنین دائم کانادا
 •  آموزش تکنیک های جدید به کارکنان
 • ایجاد برنامه‌های کارآموزی و همکاری برای دانشجویان داخلی و/ یا افزایش درآمد و سرمایه گذاری

اگر چنانچه کارفرمایان درخواست سمت از هر دو دسته الف و ب را داشته باشند، موظف هستند یک فعالیت در راستای مزایای ایجاد شغل و یک فعالیت در راستای تمرین و ایجاد مزایای سرمایه گذاری انجام دهند. همچنین به انجام حداقل دو مزایای تکمیلی. برای اطمینان از انجام طرح بازار کسب و کار و ارزیابی موفقیت جریان استعداد‌های جهانی این امکان وجود دارد که کارفرمایان تحت نظارت قرار بگیرند.

معافیت‌های مجوز کار

   در حال حاضر دو دسته جدید برای کارکنان تحت جریان استعداد‌های جهانی ایجاد شده است که آنها  را معاف از اخذ مجوز کار می‌کند. کارکنان با مهارت بالا در سطح توانایی 0 و یا سطح توانایی الف مشاغل NOC می‌توانند بدون دریافت مجوز، 15 روز در بازه زمانی 6 ماهه یا برای 30 روز در بازه زمانی 12 ماهه وارد کانادا شوند. محققانی که بر روی پروژه‌های تحقیقاتی فاند تحصیلی دولتی یا موسسات وابسته، پژوهش انجام می‌دهند نیز این امکان را دارند تا بدون اخذ مجوز برای 120 روز در بازه زمانی 12 ماهه وارد کانادا شوند.

همچنین پیشنهاد می شود مقاله روش های مهاجرت به کانادا را مطالعه نمایید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0