رفع ریجکتی ویزای کانادا

رفع ریجکتی ویزای کانادا

اگر ویزای کانادا شما اخیرا رد شده یا به اصطلاح ریجکت شده است، ناامید نشوید! زیرا با توجه به نوع ویزا و دلایل ریجکتی ویزا، شما می‌توانید برای رفع ریجکتی ویزای خود اقدام کنید.

ما در این مقاله به بررسی دلایل رایج ریجکتی ویزای کانادا، نحوه پیگیری ریجکتی ویزای کانادا، انواع روش‌های رفع ریجکتی ویزای کانادا، ریکانسیدریشن، کورت و همچنین درخواست نوت آفیسر  کانادا می‌پردازیم.

حامی مهاجر تخصص و تجربه‌ای طولانی در زمینه انجام صفرتاصد مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، بررسی پرونده متقاضیان مهاجرت به کانادا، دریافت وقت فوری انگشت‌نگاری و درخواست نوت آفیسر کانادا دارد.  برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

دلیل ریجکتی ویزای کانادا

دلایل گوناگونی وجود دارد که ممکن است درخواست هر نوع ویزا رد شود. ما در ادامه به چند مورد از دلایل شایع ریجکت شدن ویزای کانادا می‌پردازیم:

 • تمکن مالی

اگرقصد سفر یا مهاجرت به کانادا دارید، باید ثابت کنید که بودجه کافی برای مدت زمان اقامت خود در کانادا را دارید. این مبلغ براساس تعداد افرادی که شمارا همراهی می‌کنند و مدت اقامت شما در کانادا متفاوت است.

 • منابع سرمایه

دولت کانادا، تمامی وجوه ارائه شده را چک می‌کند تا ببیند شما این وجوه را از چه طریقی جمع آوری کرده‌اید.

 • تاریخچه سفر

بسته به ملیت شما، ممکن است که اگر سابقه سفر به کشورهای خارجی را نداشته باشید، درخواست ویزای شما رد شود. درصورتی که شما سابقه سفر به کشورهای خارجی به خصوص کشورهای حوزه شینگن را داشته باشید، شانس شما برای دریافت ویزا بیشتر است.

 • عدم ارائه اسناد و مدارک مناسب و دقیق

شما با ارائه برخی اسناد و مدارک می‌توانید شانس دریافت ویزای خود را افزایش دهید. این اسناد و مدارک ممکن است در لیست مدارک درخواستی نباشد اما شما با ارائه آنها می‌توانید برخی از شرایط و اهدافتان را اثبات کنید و شانس بیشتری در دریافت ویزا داشته باشید.

 • وضعیت شغلی فعلی

بسته به نوع ویزایی که درخواست داده‌اید، ممکن است درصورتی که شغلی نداشته باشید، درخواست ویزای شما رد شود.

 • عدم داشتن روابط خانوادگی در کشورخود (family ties)

نداشتن روابط خانوادگی درجه یک در کشور خود متقاضی، ممکن است باعث رد شدن درخواست ویزا شود زیرا افیسر اینطور برداشت می‌کند که به دلیل نداشتن خانواده درجه یک، متقاضی وابستگی به کشورش ندارد و ممکن است به کشورش بازنگردد.

 • هدف از سفر یا مهاجرت به کانادا

متقاضی باید درمورد هدف خود از سفر به کانادا توضیحات دقیق و کافی بدهد. درصورتی که توضیح کافی و منطقی در مورد دلیل سفر به کانادا وجود نداشته باشد، ممکن درخواست ویزا رد شود. متقاضی باید افسر را متقاعد کند که هدف او از رفتن به کانادا همان چیزی است که برای ویزا درخواست داده‌ است.

 • دارایی های شخصی

نداشتن دارایی هایی مانند خانه، اتومبیل یا کسب و کار در کشور خود ممکن است بر توانایی شما برای اثبات روابط با کشورتان تأثیر بگذارد.

 • نامعتبر بودن اسناد و مدارک

اگر به نظر می رسد اسناد و مدارک شما معتبر نیست، نه تنها از شما رد می شود، بلکه ممکن است به دلیل عدم اعتبار، برای درخواست مجدد دچار مشکل شوید.

 • سابقه اقامت بیش از حد یا اخراج از کانادا یا هر کشور دیگری

کانادا از سیستم مدیریت پرونده جهانی استفاده می کند و اطلاعات را با اکثر کشورهای جهان به اشتراک می گذارد. اگر

شما بیش از مدت زمان ویزا در کشور کانادا یا هر کشور دیگری اقامت داشته باشید، امکان دریافت ویزای شما کمتر می‌شود.

 • وضعیت غیرقانونی در کشور محل اقامت

اگر به طور غیرقانونی در کشوری زندگی می کنید، به احتمال زیاد ویزای شما ریجکت می‌شود زیرا افسر باور نمی کند که از قوانین و مقررات کانادا تبعیت کنید.

 • داشتن سابقه کیفری

بسته به جرم متقاضی و زمانی که اتفاق افتاده است، احتمال رد شدن ویزای متقاضی وجود دارد. اما با این حال، ممکن است باتوجه به نوع جرم همچنان بتواند ویزای کانادا را دریافت کند.

 • داشتن بیماری‌های خطرناک

بسته به کشور محل زندگی، ممکن است قبل از درخواست ویزا، از متقاضی خواسته شود که معاینه پزشکی انجام دهد. بیماری‌هایی که ممکن است برای دیگران خطرناک باشد یا برای مالیات دهندگان کانادایی سنگین باشد، ممکن است منجر به رد درخواست ویزا شود.

 • اظهار نادرست

ارائه اطلاعات نادرست یا گمراه کننده درباره مهاجرت به کانادا ممکن است دلیلی برای ریجکت شدن ویزا و همچنین ممنوعیت درخواست مجدد باشد.

 • نقض حقوق بشر

اگر متقاضی قبلاً در کشوری خدمت کرده باشد که به نظر می رسد در جنایات جنگی شرکت داشته است، ممکن است دلیلی برای رد درخواست ویزا باشد. برای رفع این مورد باید مدارک تکمیلی ارائه شود.

دلیل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

دلیل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

 • تمکن مالی

یکی از دلایل اصلی رد ویزای تحصیلی کانادا، کم بودن تمکن مالی است. هنگام درخواست ویزای تحصیلی، متقاضیان باید نشان دهند که توانایی مالی لازم برای زندگی در کانادا را دارند. این شامل هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی و سایر هزینه‌های مرتبط می‌شود. اگر متقاضی نتواند مدارکی مبنی بر وجود بودجه لازم ارائه کند، ممکن است درخواست ویزای او رد شود.

راه های مختلفی برای نشان دادن ثبات مالی وجود دارد، مانند ارائه صورت حساب بانکی یا نامه ای از یک حامی مالی. با این حال، اگر متقاضی دارای پشتوانه مالی قوی نباشد، شانس او برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

 • قصد بازگشت به کشور

یکی دیگر از دلایل رد ویزای تحصیلی در کانادا، عدم تمایل دانشجو برای بازگشت به کشور خود پس از اتمام دوره تحصیلی است. مجوز تحصیل یک ویزای موقت است که به دانشجویان اجازه می دهد در کانادا تحصیل کنند. اگر افسر ویزا احساس کند که متقاضی پس از اتمام دوره قصد بازگشت به کشور خود را ندارد، درخواست ویزای او را رد می‌کند.

 • عملکرد تحصیلی

برخی از رایج ترین دلایل رد ویزای دانشجویی در کانادا شامل عدم رعایت حداقل شرایط تحصیلی است. اگر دانشجویی متقاضی تحصیل در یک موسسه کانادایی است، ابتدا باید حداقل شرایط تحصیلی تعیین شده توسط آن موسسه را داشته باشد. اگر این شرایط را نداشته باشد، درخواست ویزای او احتمالا رد خواهد شد.

 • عدم رعایت استانداردهای امنیتی بین المللی

دلایل متعددی وجود دارد که در صورت عدم رعایت استانداردهای امنیتی بین المللی، درخواست ویزا رد می شود. این شامل:

داشتن سابقه کیفری

دست داشتن در فعالیت‌های تروریستی

منع ورود به کانادا یا هرکشور دیگری

داشتن ارتباط با کشوری که برای کانادا یک خطر امنیتی محسوب می‌شود

 • نامه پذیرش

نامه پذیرش یکی از مهمترین مدارک در درخواست ویزای تحصیلی است. متقاضی فقط در صورتی می تواند واجد شرایط ویزای تحصیلی باشد که از یک موسسه آموزشی مورد تایید کانادا (DLI) پذیرش داشته باشد. DLI دانشگاه‌ها یا کالج‌های هستند که مجاز به پذیرش دانشجویان بین المللی می‌باشند. هنگامی که متقاضی به موسسه آموزشی مورد نظرخود درخواست ارسال کند و آنها درخواست او را تایید کنند و اجازه تحصیل در آن موسسه را دهند، آن موسسه نامه پذیرش (LOA) را برای متقاضی ارسال می کند که باید آن را به درخواست ویزای تحصیلی خود پیوست کند. اگر متقاضی درخواست ویزای تحصیلی خود را بدون نامه پذیرش ارسال کند، یا اگر LOA او از یک DLI مجاز در کانادا نباشد، درخواست ویزای تحصیلی رد خواهد شد.

 • مدارک مسافرتی یا هویتی ناقص

یکی دیگر از دلایل اصلی رد ویزای تحصیلی در کانادا می تواند ناقص بودن مدارک مسافرتی یا هویتی باشد. هنگام درخواست ویزای تحصیلی، باید مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز از جمله پاسپورت معتبر، مدارک حمایت مالی و نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی کانادایی را همراه داشته باشید. اگر هر یک از این موارد در درخواست شما وجود نداشته باشد، ویزای شما به احتمال زیاد رد خواهد شد.

 • اطلاعات نادرست

یکی دیگر از دلایل رایج رد شدن درخواست ویزای تحصیلی، ارائه اطلاعات نادرست یا گمراه کننده است. در مراحل درخواست ویزای خود، بسیار مهم است که صادق باشید زیرا هرگونه ناهماهنگی ممکن است منجر به رد شدن درخواست ویزا شود.

 • سابقه سفر

در درخواست ویزاهای تحصیلی، افسر مهاجرت به سابقه سفرهای متقاضی توجه زیادی می‌کند. درصورت نداشتن سابقه سفر به کشورهای دیگر، ممکن است درخواست ویزای تحصیلی رد شود. همچنین اگر متقاضی درکشور فعلی خود به صورت غیر قانونی اقامت داشته باشد، درخواست ویزای تحصیلی او ریجکت می‌شود.

درصد ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

درصد ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

هزاران دانشجوی بین المللی هر ساله پذیرش در کالج ها و دانشگاه های معتبر کانادا را دریافت می کنند. چنین دانشجویانی باید برای ویزای تحصیلی اقدام کنند تا بتوانند وارد کانادا شوند و در این موسسات آموزشی تحصیل کنند. با این حال، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) تقریباً 30 درصد از درخواست های ویزای دانشجویی کانادا را که سالانه دریافت می کند رد می کند. همچنین درصد ریجکتی ویزاهای تحصیلی کانادا، در طول دوره کووید به 40 تا 50 درصد رسیده بود.

دلیل ریجکتی ویزای توریستی کانادا

چند مورد از رایج ترین دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا شامل موارد زیر است:

 • عدم ارائه مدارک صحیح و دقیق
 • نداشتن تمکن مالی کافی برای مدت زمان اقامت خود در کانادا
 • عدم رعایت استانداردهای امنیتی بین المللی (داشتن سابقه کیفری)
 • عدم رعایت استانداردهای بهداشتی (داشتن بیماری‌های خطرناک)
 • تردید آفیسر در مورد قصد متقاضی از سفر به کانادا

پیگیری ریجکتی ویزای کانادا

پیگیری ریجکتی ویزای کانادا

سفارت کانادا، هر درخواستی را از طریق ایمیل یا حساب کاربری به شما اطلاع می‌دهد. درصورتی که از شما مدارک بیشتری بخواهند از این طریق به شما اطلاع می‌دهند. همچنین در صورتی که درخواست ویزای شما تایید یا رد شده باشد، اداره مهاجرت کانادا از طریق ایمیل یا حساب کاربری به شما اطلاع می‌دهد. بنابراین با چک کردن ایمیل و حساب کاربری می‌توانید از وضعیت ویزای خود اطلاع پیداکنید.

مدت زمان اعلام ریجکتی سفارت کانادا

یکی از مراحل مهم دریافت ویزای کانادا، انجام بیومتریک یا انگشت نگاری است. پس از انجام بایومتریک، معمولا پس از یک الی 8 هفته، شما از تایید یا رد درخواست ویزای خود اطلاع می‌یابید. اما این زمان کاملا تقریبی اعلام شده است و باتوجه به نوع ویزا و شرایط هرشخص ممکن است از این بازه زمانی زودتر یا دیرتر اعلام شود. به‌طور کلی این پروسه ممکن است زمانبر باشد و درصورتی که پاسخ‌دهی سفارت ازاین بازه بیشتر شد، جای نگرانی نیست.

هزینه رفع ریجکتی ویزای کانادا

پس از ریجکت شدن ویزای کانادا، درصورتی که متقاضی قصد رفع ریجکتی ویزای خود را داشته باشد نیاز به انگشت‌نگاری مجدد نیست زیرا بیومتریک یا انگشت‌نگاری به مدت 10 سال اعتبار دارد. با این حال هزینه های دیگری که ممکن است نیاز باشد به شرح زیر است:

 • هزینه درخواست نوت آفیسر
 • هزینه اعتراض به ریجکتی ویزای کانادا (کورت)
 • هزینه ریسابمیت

انواع روش‌های رفع ریجکتی ویزای کانادا

برای رفع ریجکتی ویزای کانادا، گزینه‌های متفاوتی وجود دارد که با توجه به دلایل ریجکتی و شرایط شما می‌توان از طریق یکی از آنها برای رفع ریجکتی ویزای کانادا اقدام کرد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که شما ممکن است فقط یک بازه زمانی کوتاه برای رفع ریجکتی داشته باشید و بهتراست که فورا اقدام کنید.

روش‌های رفع ریجکتی ویزای کانادا به شرح زیر است:

درخواست تجدیدنظر از طریق ریکانسیدریشن (Reconsideration)

اعتراض در دادگاه فدرال کانادا (کورت)

تغییر و رفع اشکالات پرونده و درخواست مجدد

درخواست تجدید نظر برای ویزای کانادا (Reconsideration)

درخواست تجدید نظر برای ویزای کانادا

درخواست تجدید نظر یا ریکانسیدریشن(Reconsideration) ، نامه ای خطاب به افسر ویزا است که پرونده شما را ارزیابی کرده و رد شدن درخواست ویزا را صادر کرده است. شما با این درخواست از آنها می‌خواهید که مجدداً درخواست ویزای شما را بررسی کنند. به این نکته توجه داشته باشید که شما 30 روز فرصت دارید تا یک درخواست تجدید نظر به IRCC (مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا) ارسال کنید. افسر مهاجرت ممکن است تصمیم خود را تغییر دهد یا تغییری ندهد. در واقع، اگر تصمیم اولیه بر اساس دلایل موجه و قطعی باشد، افسران عموماً تجدیدنظر نمی‌کنند. با این حال، در برخی شرایط، درخواست تجدید نظر ممکن است سریع‌ترین و ساده‌ترین راه برای رفع ریجکتی باشد.

کورت چیست؟

کورت به معنی دادگاه است ولی در روند ویزاهای کانادا منظور از کورت چیست؟ اگر درخواست ویزای کانادای شما رد شده باشد، شما باید دلایل ریجکتی ویزای خود را بررسی کنید. پس از بررسی دلایل، ممکن است ببینید که افسر مهاجرتی در بررسی پرونده شما اشتباهی مرتکب شده است و یا احساس می‌کنید که در حق شما اجحاف شده است. دراین صورت شما می‌توانید پرونده ی خود را به دادگاه فدرال کانادا بفرستید تا قاضی مجدد پرونده شما را بررسی کند. همچنین شما با مراجعه به سایت فدرال کورت کانادا، می‌توانید به فرم‌ها و سایر اطلاعات در این زمینه دسترسی پیدا کنید.

اعتراض به ریجکتی ویزای کانادا (کورت)

برای این که شما بتوانید پرونده خود را به کورت ببرید باید دلایل منطقی داشته باشید که بتوانید در دادگاه از پرونده خود دفاع کنید. بنابراین باید قبل از فرستادن پرونده به دادگاه فدرال کانادا، درخواست نوت افیسر دهید تا از دلایل ریجکتی خود مطمعن شوید. درصورتی که دلایل ریجکتی شما کاملا منطقی و درست بود بهتر است که تغییراتی در پرونده خود ایجاد کنید و اشکالات را رفع کنید و مجدد برای ویزا اقدام کنید. اما اگر آفیسر در بررسی پرونده شما منصفانه عمل نکرده باشد می‌توانید برای اعتراض به ریجکتی ویزای خود از طریق کورت اقدام کنید. لازم به ذکر است که بگوییم، برای دفاع از پرونده در دادگاه شما نیاز به یک وکیل حقوقی و عضو کانون وکلای کانادا نیاز دارید.

درصورتی که نیاز به وکیل حقوقی دراین زمینه داشتید، حامی مهاجر می‌تواند بهترین وکلای حقوقی را به شما معرفی کند.

نوت افیسر کاناد (GCMS Note)

نوت افیسر کانادا(GCMS Note)

سیستم مدیریت پرونده جهانی (GCMS) سیستمی است که توسط IRCC برای پردازش درخواست های مهاجرت و شهروندی به کانادا استفاده می شود. این یادداشت‌ها برای فرآیند مهاجرت و گرفتن ویزا بسیار مهم هستند زیرا اطلاعات دقیقی از پرونده متقاضی که شامل مکاتبات متقاضی با IRCC، لیست اسناد و مدارک ارسال شده و یادداشت‌های افسرانی که پرونده را بررسی کرده‌اند است. بنابراین اطلاعات ارزشمندی از پرونده و همچنین درصورت ریجکت شدن، یادداشت‌های آفیسر که طبق آن پرونده را ریجکت کرده است ارائه می‌دهد که متقاضی می‌تواند با استفاده از آن‌ها از وضعیت پرونده خود به طور دقیق اطلاع یابد و اقدامات لازم برای پرونده خود و یا رفع ریجکتی انجام دهد.

درخواست نوت افیسر(GCMS Note)

برای دریافت نوت GCMS، باید شهروند کانادا یا مقیم دائم کانادا باشید ویا اینکه در زمان درخواست نوت در کانادا باشید. اگر اینطور نیست، باید از طریق نماینده‌ای که شهروند یا مقیم دائم کانادا است، اقدام کنید.

زمان تقریبی دریافت نوت، معمولا 30 روز پس از ثبت درخواست است که این زمان تقریبی اعلام شده و ممکن است ازاین بازه دیرتر ارسال شود.

تفاوت GCMS,ATIP و CAIPS

GCMS (سیستم مدیریت پرونده جهانی) یک سیستم پردازش الکترونیکی یکپارچه جدید است که جایگزین سیستم‌های قدیمی CAIPS و FOSS شده است که قبل از سال 2010 استفاده می‌شد. یادداشت‌های GCMS با توجه به ATIP (دسترسی به اطلاعات و حریم خصوصی) صادر می‌شوند.

همانطور که گفتیم سیستم GCMS شامل اطلاعات دقیقی از پرونده هر متقاضی از جمله مکاتبات متقاضی با IRCC، اسناد و مدارک دریافتی از متقاضی، یادداشت‌های دقیق افسرانی که پرونده را بررسی کرده‌اند و سایر موارد است. بنابراین یادداشت‌های GCMS (GCMS Note) تنها راه برای ارائه اطلاعات دقیق پرونده به متقاضی است و متقاضی را قادر می‌سازد تا از وضعیت پرونده خود مطلع شود و درصورت نیاز اقداماتی را انجام دهد.

 

سخن پایانی

در این مقاله درباره دلایل ریجکتی ویزاهای کانادا و روش‌های رفع ریجکتی، مدت زمان اعلام ریجکتی سفارت کانادا و هزینه‌های رفع ریجکتی و درخواست نوت آفیسر کانادا صحبت کردیم. همچنین توضیحاتی درباره اصطلاحاتی که در روند ریجکتی ویزای کانادا ممکن است بشنوید مانند کورت، ریکانسیدریشن، ATIP و GCMS خدمت شما ارائه دادیم. امیدواریم پاسخگوی سوالات شما در این زمینه بوده باشیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی، می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول درباره رفع ریجکتی ویزای کانادا

آیا پس از ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا می‌توانم دوباره اقدام کنم؟

بله. شما پس از ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا، می‌توانید پس از تغییر پرونده و رفع اشکالات پرونده، مجدد برای ویزای کانادا درخواست دهید.

آیا پس از ریجکت شدن ویزای کانادا، باید دوباره برای انگشت‌نگاری بروم؟

خیر. درصورتی که یک بار بیومتریک یا انگشت نگاری انجام داده باشید، حتی اگر ویزای شما ریجکت شود هم نیاز به انگشت‌نگاری مجدد ندارید زیرا بیومتریک شما به مدت 10 سال اعتبار دارد.

برای کورت می‌توانم تغییراتی در مدارکم بدهم؟

خیر. نمی‌توانید مدارکی را اضافه یا کم کنید و باید همان مدارکی باشد که به سفارت ارائه شده است.

چند وقت پس از ریجکتی می‌توانم مجدد اقدام کنم؟

شما هر زمانی که بخواهید می‌توانید مجدد برای دریافت ویزای کانادا درخواست دهید. اما بهتر است که تغییراتی در پرونده خود ایجاد کنید و اشکالاتی را که باعث رد درخواست ویزای شما شده بود را برطرف کنید سپس مجدد اقدام کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0