20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تراول داکیومنت کانادا چیست؟

تراول داکیومنت کانادا؛ انواع و نحوه دریافت آن

تراول داکیومنت (Travel Document)، یک مدرک رسمی است و برای افرادی صادر می‌شود که از یک کشور به کشور دیگر سفر می‌کنند، اما دارای پاسپورت معتبر نیستند یا پاسپورتشان به هر دلیلی از بین رفته یا مسدود شده است.

با سفر به کانادا، برای بسیاری از مردم که به دنبال تجربه زیبایی‌های این کشور دوست‌داشتنی هستند، رویاهایشان به واقعیت تبدیل می‌شود. با این حال، ورود به این کشور بزرگ و زیبا، نیازمند گذراندن مراحل و شرایطی خاص است. تراول داکیومنت کانادا، یکی از مدارکی است که برای افرادی صادر می‌شود که قصد سفر به این کشور را دارند، اما پاسپورت معتبر ندارند یا پاسپورت‌شان به هر دلیلی معتبر نیست.

در این مقاله، با انواع تراول داکیومنت کانادا برای افراد غیرکانادایی و همچنین تراول داکیومنت اقامت دائم آشنا می‌شوید. با مطالعه این مقاله، فرایند دریافت Travel Document Canada برای شما آسان‌تر و شفاف‌تر خواهد شد و می‌توانید با اطمینان، به این کشور زیبا بروید.

تراول داکیومنت کانادا برای غیرکانادایی‌ها

دو نوع تراول داکیومنت برای غیرکانادایی‌ها در هنگام سفر به کانادا موجود است؛ سند سفر پناهندگی و گواهی هویت. برای درخواست هر دو نوع سند سفر از یک فرم مشابه استفاده می‌کنند. این سند‌ها برای چهار دسته افراد صادر می‌شوند.

- پناهجویان کنوانسیونی (به مفهوم پناهجویانی است که در قالب تابع قرارداد ژنو در سال 1951 به کانادا پناهنده شده‌اند.)

- افراد تحت حفاظت (افرادی هستند که به دلیل تهدیدات جدی به ایمنی و حقوقشان در کشور خود، به کانادا پناهنده شده‌اند. این افراد، پس از بررسی و احراز هویت، در برابر اخراج و بازگشت به کشور خود محافظت می‌شوند و می‌توانند در کانادا به عنوان پناهنده زندگی کنند.)

- افراد بدون تابعیت (به مفهوم افرادی است که هیچ تابعیت یا شهروندی در هیچ کشوری ندارند. این افراد معمولا به دلیل جنگ، تغییر مرزها، تغییر سیاسی و یا از دست دادن مدارک تابعیت، به وضعیت بی‌تابعیتی رسیده‌اند.)

- ساکنان دائم کانادا در شرایط ویژه

نکات قابل توجه تراول داکیومنت کانادا

 • مدت اعتبار تراول داکیومنت کانادا، به تصمیم‌گیری دفتر صادر کننده بستگی دارد.
 • شما نمی‌توانید از تراول داکیومنت کانادا برای بازگشت به کشور تابعیت خود استفاده کنید. همچنین، این مدرک قابلیت ورود شما به کشورهای دیگر یا تردد در آن‌ها را تضمین نمی‌کند. بنابراین، بهتر است با دفتر دولت کانادا در هر کشوری که قصد سفر به آن را دارید، تماس بگیرید و از قبولی مدارک سفر خود مطمئن شوید.
 • تراول داکیومنت پناهندگان برای افرادی صادر می‌شود که در کانادا مورد حمایت قرار گرفته‌اند، از جمله پناهجویان کنوانسیونی و افرادی که به محافظت نیاز دارند.
 • گواهی هویت نیز برای افرادی که در کانادا ساکن دائم هستند، نه شهروند کانادا هستند و نه دارای حمایت پناهندگی، وضعیت بی‌تابعیتی دارند و یا قادر به دریافت گذرنامه از کشور خود یا هر منبع دیگری نیستند، صادر می‌شود.
 • برای درخواست تراول داکیومنت برای خود یا فرزندتان، باید در کشور کانادا به صورت حضوری اقدام کنید.

تراول داکیومنت کانادا برای کودکان

شما می‌توانید برای کودکان زیر 16 سال خود، که زیر نظر شما هستند، درخواست صدور تراول داکیومنت کنید. برای این منظور، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

- اگر شما یکی از والدین کودک هستید، باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد کودک شما است. مثلا می‌توانید شناسنامه کودک و شناسنامه خود را به عنوان مدرک ارائه کنید.

- در صورتی که والدین کودک از هم جدا شده‌اند یا طلاق گرفته‌اند، والدی که حق حضانت کودک را دارد باید با ارائه تمامی مدارک قانونی مربوطه، درخواست صدور تراول داکیومنت برای کودک را انجام دهد. این مدارک شامل مدارک قضایی، تعهدنامه‌ها و مدارک دیگری است که نشان‌دهنده حقوق والدین و حضانت کودک است.

- اگر شما نگهبان قانونی کودکی هستید و می‌خواهید برای او درخواست صدور سند سفر کنید، باید مدرکی که نگهبانی قانونی شما را تایید کند، به همراه درخواست خود ارائه دهید. این مدرک می‌تواند شامل حکم قضایی، مدرکی از دادگاه یا توافقنامه با والدین گذشته باشد که نشان‌دهنده حقوق و تعهدات نگهبان قانونی برای کودک است.

نحوه درخواست تراول داکیومنت کانادا

نحوه درخواست تراول داکیومنت کانادا

 • برای درخواست سند سفر، لطفا فرم وب‌سایت را تکمیل کنید. در بخش نوع درخواست / پرسش، "گواهینامه هویت یا سند سفر پناهندگان" را انتخاب کنید و تاریخ سفر خود را وارد کنید. همچنین، دلیل درخواست تراول داکیومنت خود را نیز در فرم وب سایت ذکر کنید. پس از تکمیل فرم، با شما تماس گرفته و اطلاعات مربوط به مراحل بعدی را به شما ارائه خواهند داد.

 

 • به منظور صرفه جویی در زمان، پیشنهاد می‌شود فرم را از طریق کامپیوتر تکمیل کنید. امضای شما بر روی هر صفحه از فرم درخواست الزامی است. در صورتی که نمی‌توانید بنویسید یا امضای خود را بر روی مدرک بگذارید، می‌توانید یک نامه پزشکی به همراه درخواست خود ارسال کنید. در این نامه، دلیل غیرقابلیت نوشتن و امضا شدن مشخص شده و می‌تواند به عنوان جایگزین برای امضای شما مورد استفاده قرار گیرد.

 

 • تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشند. سند‌های مورد نیاز شامل: مدرک اقامت شما در کانادا، سندی برای تایید هویت شما و هرگونه پاسپورت یا سند سفر معتبر صادر شده به نام شما. همچنین باید دو عکس پاسپورت با اندازه و شرایط مشخصات داده شده در فرم درخواست داشته باشید. بر روی پشت یکی از این عکس‌ها، عکاس باید نام، آدرس کامل استودیو عکاسی خود و تاریخ عکس‌برداری را بنویسد. همچنین، ضامن شما باید آن را امضا کند.

 

 • پیدا کردن یک ضامن و دو مرجع (مرجع‌ها و ضامن باید حداقل 6 ماه با شما آشنا باشند.)
 • هزینه‌ها و روش‌های پرداخت، به نوع مدرکی که برای آن درخواست می‌دهید، وابسته است.

 

 • بعد از انجام مراحل، باید درخواست خود را از طریق پست ارسال کنید. خدمات حضوری در دسترس نیستند. به شما توصیه می‌کنیم از یک پستچی تایید شده یا خدمات پستی قابل ردیابی استفاده کنید تا زمان تحویل را کاهش دهید، سند‌های خود را حفاظت و تحویل را ردیابی کنید.

آدرس برای ارسال سریع و ایمن مدارک:

Centralized Network – Certificate of Identity Section – Crémazie 6th Floor (OSC)

365 Laurier Avenue West

Ottawa, Ontario K1A 1L1

آدرس برای زمانی که نیاز به ارسال فوری نیست:

OSC PPT-COI

PO Box 8783 STN T CSC

Ottawa, Ontario K1G 5G8

هزینه تراول داکیومنت کانادا

هزینه تراول داکیومنت کانادا

هزینه تراول داکیومنت پناه‌جویان:           

 •  افراد بزرگسال (16 سال یا بیشتر): 120 دلار کانادا
 • کودک (تا 15 سال): 57 دلار کانادا

هزینه گواهی هویت:                                

 • افراد بزرگسال (16 سال یا بیشتر): 260 دلار کانادا
 • کودک (تا 15 سال): 141 دلار کانادا

هزینه خدمات اضافی:                           

 • جایگزینی تراول داکیومنت گم شده یا دزدیده شده: 45 دلار کانادا
 • کپی تایید شده تراول داکیومنت: 45 دلار کانادا

هزینه تحویل تراول داکیومنت:             

 •  تحویل فوری (تا پایان روز کاری بعدی)
 •  تحویل اکسپرس (در 2 تا 9 روز کاری)
 • تحویل استاندارد (20 روز کاری یا بعد از آن)

 

صدور تراول داکیومنت کانادا چقدر طول می‌کشد؟

در شرایط استاندارد، پردازش درخواست شما تا 20 روز زمان می‌برد. در این مدت، زمان ارسال محاسبه نمی‌شود و باید به آن اضافه شود.

پس از دریافت فرم درخواست، مستندات پشتیبان و پرداخت هزینه‌ها، مدت زمان پردازش آغاز می‌شود. این مدت زمان وابسته به تکمیل صحیح درخواست و روش ارسال آن توسط شما است. در برخی موارد کم، به دلیل بررسی‌های معمول و چک‌های امنیتی، ممکن است مدت زمان پردازش بیشتر از مدت زمان معمول باشد.

لطفا توجه داشته باشید که در صورت عدم ارسال به موقع مدارک سفر برای شما، هیچگونه مسئولیتی در قبال از دست دادن آنها بر عهده کسی نخواهد بود.

پس از درخواست تراول داکیومنت کانادا

در صورتی که درخواست ناقص باشد، آن را به شما باز می‌گردانند.

اما، در صورتی که پردازش درخواست آغاز شود، در صورت لغو درخواست یا عدم پاسخگویی به درخواست‌ها برای ارائه اطلاعات یا اسناد بیشتر، شما مبلغ کامل پرداخت شده را استرداد نخواهید گرفت.

همچنین، در صورتی که هزینه‌های خود را به صورت آنلاین پرداخت کرده باشید و درخواست‌تان به دلیل ناقص بودن آن به شما بازگشت داده شود و شما درخواست خود را مجددا ارسال نکرده باشید، باید درخواست استرداد وجه را ارسال کنید.

 • در صورت رد درخواست، مبلغ کامل هزینه خدمات به شما بازگردانده نخواهد شد. تنها مبلغ کنسولی به صورت خودکار به شما استرداد داده خواهد شد.
 • در صورت تأیید درخواست، تراول داکیومنت و اسناد اصلی به آدرس پستی شما ارسال خواهند شد. در برخی موارد، این ارسال ممکن است در دو بسته جداگانه انجام شود.

بعد از دریافت تراول داکیومنت کانادا

مشتریان باید پس از دریافت سند سفر، اطمینان حاصل کنند که اطلاعات موجود در سند سفر درست است، به خصوص اطلاعات شخصی آن‌ها. در صورت وجود هرگونه خطا، باید بلافاصله  تماس بگیرند.

در مرحله بعد، مشتریان باید سند سفر خود را با مداد در قسمت امضا در صفحه سوم امضا کنند. در صورتی که مشتری نمی‌تواند بنویسد، می‌تواند با ارائه نامه پزشکی که بیان می‌کند نمی‌تواند بنویسد، قسمت امضا را خالی بگذارد. از طرفی، کودکان زیر 16 سال سن سند سفر خود را امضا نمی‌کنند و والدین یا نگهبانان هرگز نباید سند سفر کودک را امضا کنند. قسمت امضا در صفحه سوم باید در تراول داکیومنت کودکان خالی گذاشته شود.

بخش آدرس و اطلاعات تماس اضطراری را در صفحه 4 تکمیل کنید. توصیه می‌شود، شخص تماس اضطراری در Travel Document، کسی باشد که به طور معمول با مشتری سفر نمی‌کند. در صورتی که آدرس یا شخص تماس اضطراری تغییر کرد، مشتریان باید آن را در سند سفر خود به روز کنند. در صورت نبود فضای کافی در صفحه 4، می‌توان به جای آن، آدرس جدید را بر روی یک برگه جداگانه بنویسید و آن را به سند سفر خود اضافه کنید.

تراول داکیومنت اقامت دائم

تراول داکیومنت اقامت دائم

به طور کلی، تراول داکیومنت اقامت دائم یا PRTD یک سند رسمی موقت است که وضعیت شما به عنوان یک ساکن دائم در کانادا را تأیید می‌کند. این سند، به عنوان میانجی شما با شرکت‌های حمل و نقل عمومی عمل می‌کند و به آن‌ها نشان می‌دهد که شما با داشتن تراول داکیومنت، به عنوان یک ساکن دائم در کانادا، مجاز به ورود و خروج از کانادا هستید حتی اگر کارت PR معتبری نداشته باشید.

یادآوری می‌شود که این سند به طور معمول تنها برای یک‌بار ورود معتبر است. بنابراین در اسرع‌وقت پس از بازگشت به کانادا، برای دریافت کارت PR جدید درخواست دهید.

چه کسانی می‌توانند برای PRTD درخواست دهند؟

افرادی که ساکن دائم کانادا هستند و کارت اقامت دائم (PR) معتبری ندارند، اما قصد بازگشت به کانادا با وسایل حمل و نقل عمومی مانند هواپیما، قایق، قطار یا اتوبوس دارند، نیاز به تراول داکیومنت اقامت دائم کانادا دارند. همچنین، افرادی که کارت PR آن‌ها منقضی شده و یا در حال تجدید آن هستند و در خارج از کانادا هستند، نیز می‌توانند از این سند استفاده کنند.

اگر شما از این شرایط برخوردارید، می‌توانید درخواست صدور تراول داکیومنت کانادا را ارسال کنید.

نحوه درخواست برای تراول داکیومنت اقامت دائم

برای این درخواست، باید یک پکیج کامل درخواستی شامل تمام فرم‌های مورد نیاز و مدارک مربوط به کشور یا سرزمین مشخص شده است را ارسال کنید و در درخواست خود نشان دهید که شرایط لازم برای اقامت دائم را برآورده کرده‌اید. همچنین، برای هر فردی (بدون توجه به سن) که نیاز به PRTD دارد، باید یک درخواست جداگانه با هزینه‌های صحیح ارسال کنید. این پرداخت می‌تواند به صورت آنلاین یا حضوری انجام شود.

برای این درخواست، لازم است هزینه را پرداخت کرده و رسید پرداخت (receipt) را به همراه درخواست خود ارسال نمایید، بدون در نظر گرفتن روش ارسال (آنلاین یا حضوری).

هزینه درخواست تراول داکیومنت اقامت دائم کانادا، 50 دلار کانادا است.

در مرحله بعد باید مدارک خود را ارسال کنید که ارسال درخواست و مدارک مورد نیاز به روش‌های مختلف انجام می‌شود. این روش‌ها به شرح زیر است:

1- ارسال آنلاین:

در صورت انتخاب روش آنلاین، باید درخواست اقامت دائم در کانادا و تمامی مدارک مورد نیاز را از طریق پورتال اقامت دائم ارسال کنید.

2- ارسال بصورت پست یا حضوری

در صورت انتخاب این روش، باید درخواست اقامت دائم در کانادا را به همراه تمامی مدارک مورد نیاز، به مرکز درخواست ویزای (VAC) مربوطه در کشور خود تحویل دهید. لازم به ذکر است که در برخی کشورها فقط ارسال آنلاین در دسترس است و امکان ارسال حضوری وجود ندارد.

نحوه پردازش درخواست تراول داکیومنت اقامت دائم کانادا

پس از ارسال درخواست ویزای خود از طریق (VAC)، یک نماینده از آن مرکز، درخواست را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که درخواست شما کامل است و تمامی مدارک مورد نیاز در چک لیست آن وجود دارند.

سپس یک کارشناس ویزا درخواست را بررسی کرده و تصمیم می‌گیرد که آیا شما به تعهدات اقامتی خود در کانادا پایبند بوده‌اید و همچنان به عنوان یک ساکن دائمی در این کشور شناخته می‌شوید یا خیر. کارشناس ویزا در صورت نیاز، تصمیم می‌گیرد که آیا به مصاحبه با شما نیاز است یا خیر. در صورت نیاز به مصاحبه، مرکز مربوطه به شما زمان و مکان مصاحبه را اطلاع می‌دهد.

در صورتی که کارشناس ویزا درخواست را رد کند، پاسپورت و سایر مدارک به شما بازگردانده خواهد شد. اما اگر شما مدارک جعلی ارسال کرده‌اید، این مستندات به شما بازگردانده نخواهند شد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0