20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

اخذ اقامت یونان

یونان یکی از کشورهای اتحادیه اروپاست، که در جنوب قاره اروپا و میان کشورهای ترکیه و ایتالیا (در غرب ترکیه و شرق ایتالیا) قرار گرفته است. بیش‌تر مساحت کشور یونان را حدود 2000 جزیره شکل می‌دهد که 172 جزیره آن قابل سکونت است. واحد پول این کشور یورو و پایتخت آن آتن است. یونان به دلیل نزدیکی به کشور ایران و قرار داشتن در اتحادیه اروپا، یکی از مقصدهای جذاب مهاجرتی برای ایرانیان به شمار می‌رود.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع روش‌های مهاجرت و دریافت اقامت یونان آشنا کرده و هر روش را با جزییات بررسی نماییم. پس از خواندن این مقاله در مورد موضوعات زیر اطلاعات به دست می‌آورید :

 • روش‌های اخذ اقامت یونان به همراه مزایا و معایب آن‌ها
 • مزایای مهاجرت به کشور یونان
 • مشکلات مهاجرت به کشور یونان

روش‌های اخذ اقامت یونان

 

اخذ اقامت یونان از طریق کار

شما می‌توانید با پیدا کردن کار در یونان اقامت این کشور را اخذ نمایید. شما برای این کار باید مجوز کار در یونان داشته باشد و برای این موضوع باید مراحل زیر را طی کنید :

 1. ابتدا یک شغل در یونان پیدا کنید و از کارفرما بخواهید که برای شما درخواست صادر کنید.
 2. از سفارت یونان درخواست ویزای نوع D کنید.
 3. به یونان سفر کنید.
 4. مجوز اقامت اخذ کنید.

اما این روش مشکلات خاص خود را دارد که آن را به روشی سخت برای دریافت اقامت یونان تبدیل می‌کند، از جمله این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کار کردن در کشورهای اروپایی نیاز به اخذ گواهی‌های خاصی دارد که به این منظور حتما باید مدرک معتبر زبان کشور مقصد را ارائه کنید.
 • نرخ بیکاری در یونان 47 درصد می‌باشد. این نرخ بیکاری بسیار نامناسب می‌باشد و پیدا کردن کار برای شما را بسیار سخت خواهد کرد.
 • پروسه زمانی دریافت مجوز کار در یونان طولانی است و ممکن است کارفرما منتظر شما نشود و فرصت شغلی را به شخص دیگری بدهد.

بهتر است برای دریافت اقامت اروپا از طریق کار به سراغ کشورهایی نظیر آلمان یا اتریش و سوئد بروید که قطعا شرایط بهتری برای اشتغال دارند.

اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک  و سرمایه‌گذاری

شما می‌توانید با خرید ملک و یا سرمایه‌گذاری در یونان اقامت یونان را به دست آورید. این شیوه نیاز تمکن مالی کافی دارد، ولی نسبت به سایر روش‌ها، روشی سریع‌تر است، چرا که سیاست مهاجرتی دولت یونان بیشتر بر این قضیه تاکید دارد که به افراد از طریق جذب سرمایه اقامت دهد و ویزای طلایی یونان بسیار مورد حمایت دولت این کشور است.

پروسه دریافت اقامت یونان از طریق سرمایه‌گذاری

برای دریافت اقامت یونان از طریق سرمایه‌گذاری، ابتدا باید به وسیله سرمایه ‌گذاری ویزای طلایی یونان را دریافت کنید. این ویزا 5 سال معتبر است و در صورت ادامه سرمایه‌گذاری قابل تمدید خواهد بود. هفت سال پس از زندگی در کشور یونان می‌توانید این ویزا را تبدیل به اقامت دائم کنید.

شرایط سرمایه‌گذاری برای دریافت اقامت یونان

 • خرید ملک با ارزش حداقلی 250000 یورو
 • امضای قرارداد اجاره با یک هتل یا موسسه توریستی برای حداقل 10 سال
 • سرمایه‌گذاری حداقل 400000 یورو در شرکت ثبت شده در یونان
 • سرمایه‌گذاری 400000 یورو در اوراق بهادار دولت یونان
 • سرمایه‌گذاری 400000 یورو در اوراق بهادار یا سهام شرکت‌های املاک
 • پس انداز 400000 یورو در یک بانک یونانی.

مزایای اقامت یونان از طریق سرمایه‌گذاری

 • آستانه گزینه‌های سرمایه‌گذاری در یونان نسبت به بیشتر کشورهای اروپایی پایین‌تر است.
 • شما می‌توانید اعضای خانواده مانند همسر، فرزند زیر 21 سال و پدر و مادر خود و همسرتان را نیز شامل این ویزا کنید.
 • شما و اعضای خانواده‌تان می‌توانید بدون ویزا به کشورهای ناحیه شنگن سفر کنید.
 • به منظور تمدید ویزای خود احتیاج به زندگی در یونان به مدت زمان معین ندارید.
 • می‌توانید املاک خود را پس از خرید اجاره دهید.
 • می‌توانید پس از هفت سال نسبت به دریافت اقامت دائم یونان اقدام نمایید. یونان کشوری است که جز اتحادیه اروپاست. به این ترتیب می‌توانید بدون نیاز به ویزا از بازار آزاد اروپا و سفر آزادانه به صد کشور بهره‌مند شوید.
 • می‌توانید در یونان زندگی، کار و سرمایه‌گذاری کنید.
 • می‌توانید به سیستم آموزشی و بهداشت و درمان یونان دسترسی داشته باشید.

مشکلات دریافت اقامت یونان از طریق سرمایه‌گذاری

این روش علاوه بر مزایایی که دارد، می‌توانید مخاطره آمیز باشد و ریسک از دست رفتن دارایی شما را به دنبال داشته باشد. معمولا یکی از بزرگترین مخاطرات سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر، ریسک مصادره اموال به وسیله دولت کشور مقصد است که گاها به دلیل عدم آشنایی با قوانین رخ می‌دهد. با اینکه نرخ مصادره اموال در کشور یونان نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین است؛ اما به شما توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدامی برای سرمایه‌گذاری با یک موسسه مهاجرتی معتبر مشورت کنید.

اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی ( اقامت خود حمایتی یونان )

دریافت اقامت خود حمایتی یونان یکی از ارزانترین و بهترین روش‌ها برای مهاجرت به یونان است. در این روش می‌توانید با اثبات تمکن مالی خود ویزای خودحمایتی یا ویزای FIP دریافت کنید و پس از پنج سال از زمان صدور ویزا می‌توانید برای دریافت اقامت خود حمایتی یونان اقدام نمایید.

مزایای اقامت خود حمایتی یونان نسبت به روش‌های دیگر

 • ارزان‌ترین روش اخذ اقامت یونان با سرمایه‌گذاری اندک
 • گزینه‌ای مناسب برای بازنشستگانی که قصد زندگی در یونان را دارند.
 • استارت آپ‌ها، صاحبان کسب و کارهای کوچک و کارآفرینان می‌توانند از مزایای این روش بهره‌مند شوند.

هزینه دریافت ویزای خود حمایتی یونان چقدر است؟

هزینه‌های تشکیل پرونده این ویزا حدود 4000 یورو برای شخص متقاضی، 1500 یورو برای همسر و 1000 یورو برای هر فرزند است. در دریافت این نوع ویزا نیازی به سرمایه‌گذاری مبلغ خاصی وجود ندارد، اما شخص متقاضی باید اثبات کند که توانایی پرداخت مخارج زندگی در یونان به شرح زیر را دارا می‌باشد :

 • هزینه زندگی شخص متقاضی 2000 یورو در ماه است.
 • هزینه زندگی همسر شخص 400 یورو در ماه است.
 • هزینه زندگی هر فرزند نیز 300 یورو در ماه است.

مراحل دریافت اقامت خود حمایتی یونان

 • ابتدا برای دریافت ویزای نوع D یونان اقدام کنید.
 • پس از ورود به یونان باید تمکن مالی و پوشش بیمه‌ای خود را گواهی کنید.
 • سپس برای شما ویزای خود حمایتی (FIP) صادر می‌شود که به مدت 2 سال معتبر بوده و به شرط تمکن مالی قابل تمدید است.
 • پس از 5 سال دارا بودن ویزای خودحمایتی می‌توانید برای دریافت اقامت دائم خودحمایتی یونان اقدام نمایید.

در صورت احتیاج به راهنمایی بیشتر و مشاوره تخصصی در رابطه اقامت خودحمایتی یونان، می‌توانید با مشاوران ما در موسسه حامی مهاجر تماس حاصل کنید.

اخذ اقامت یونان از طریق ثبت شرکت

مطابق با قوانین مهاجرتی یونان، اشخاص غیراروپائی می‌توانند اقامت این کشور بوسیله ثبت شرکت برای دو خانواده یعنی مدیر عامل و یکی از سهامداران شرکت و خانواده‌شان اخذ کنند. تأسیس یک شرکت تجاری یا نمایندگی در یونان توسط اتباع خارجی بدون عنایت به ملیت یا محل اقامت، امکان‌پذیر است. برای کسانی که تصمیم به آغاز یک کسب و کار در یونان را دارند، کمترین مقدار سرمایه‌گذاری برای تاسیس یک شرکت مورد نیاز است.

اخذ اقامت یونان از طریق تحصیل

آموزش عالی در کشور یونان شامل تحصیلات دانشگاهی و تحصیلات فنی می‌شود. تحصیلات فنی توسط مراکز آموزش عالی فنی و تحصیلات دانشگاهی توسط دانشگاه‌ها، دانشگاه آزاد، مراکز عالی هنرهای زیبا و مدارس پلی‌تکنیک ارائه میشود. در کشور یونان برخی از رشته‌ها از قبیل گردشگری، هنر، مذهب، ارتش، نیروی دریایی و نظم عمومی در آموزشگاه‌ها ارائه می‌شوند و نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارند.

معمولا دانشگاه‌های دولتی یونان دروس خود را به زبان یونانی ارائه می‌کنند و فقط در برخی از دانشگاه‌های خصوصی این کشور دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. برای تحصیل در یونان احتیاج به تمکن مالی بالایی وجود دارد، چرا که تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بین 5000 تا 29000 یورو هزینه در پی دارد و فقط دانشجویان خاص با قابلیت‌هایی خارق العاده می‌توانند از مزایای بورسیه در این کشور استفاده نمایند.

پس از ثبت نام در دانشگاه‌های یونان به شما اجازه اقامت یکساله در کشور داده می‌شود، و پس از آن تا پایان تحصیل خود باید هر سال به منظور تمدید اقامت خود اقدام نمایید. نکته مهم دیگر این است که همواره قبل از اقدام برای ادامه تحصیل در خارج از کشور باید نام دانشگاهی را که خارج از کشور در آن تحصیل می‌کنید، در لیست دانشگاه‌های مجاز وزارت علوم بررسی کنید، تا درآینده در معادل‌سازی مدرک خود به مشکل نخورید. از جمله دانشگاه‌های معروف و رتبه بالای یونان می‌توان به دانشگاه کرت، دانشگاه اقتصاد و کسب و کار آتن، دانشگاه ارسطو تسالونیکی، دانشگاه یانینا و دانشگاه فنی ملی آتن اشاره کرد.

 

اخذ اقامت یونان از طریق ازدواج

چنانچه شما با یک همسر یونانی ازدواج کنید، واجد شرایط اقامت در یونان خواهید بود. این اقامت شرایط خاص خود را داراست، پس از ازدواج با یک شهروند یونانی، کارت اقامت پنج ساله برای فرد صادر می‌شود. در این پنج سال فرد باید از هر 12 ماه، 6 ماه آن را در یونان اقامت داشته باشد. چنانچه این شرایط برقرار باشد، کارت اقامت شخص برای 5 سال دیگر تمدید می‌شود.

زندگی در یونان

 

یونان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و زندگی در این کشور به آن معناست که شما می‌توانید با یک پاسپورت معتبر از مزایای سفر به کشورهای دیگر و سفر رایگان به کشورهای حوزه شنگن بهره‌مند شوید. اما زندگی در یونان همانند زندگی در هر کشور دیگر چالش‌های مربوط به خود را نیز داراست.

یونان چندین سال است که گرفتار نرخ بیکاری بالاست، این شرایط باعث می‌شود که پیدا کردن کار در این کشور برای یک فرد خارجی سخت‌تر نیز باشد. حداقل درآمد در یونان 683 یورو در ماه است، که میزان قابل قبولی است، این کشور همچنین نرخ تورم پایینی (0.25)دارد و اگر شخصی بتواند کار پیدا کند و یا تمکن مالی کافی داشته باشد، می‌تواند به راحتی زندگی خود را بگذراند. شما می‌توانید از طریق این لینک ریز هزینه‌های زندگی در یونان را به طور کامل مطالعه کنید.

اگرچه زندگی در یونان شاید به کیفیت سایر کشورهای اروپایی همچون فرانسه نباشد، اما به یاد داشته باشید اخذ اقامت در یونان به وسیله سرمایه‌گذاری یا تمکن مالی بسیار راحت‌تر و سریع‌تر از سایر کشورهای اروپایی صورت می‌پذیرد و شما می‌توانید با هزینه کمتر اقامت یک کشور اروپایی را به دست آورید.

 

 

 

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0