50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

کار در ژاپن

نکته: حامی مهاجر فاقد مجوز کاریابی بین‌المللی است و این مقاله صرفا جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است.

در این مقاله مطالبی را درباره کار در ژاپن، انواع ویزای کار ژاپن، و نیروی کار در ژاپن به شما علاقمندان کار در این کشور ارائه خواهیم داد.
هم اکنون نزدیک به 2 میلیون خارجی در ژاپن زندگی میکنند که بیشتر آنها به قصد تجارت و کار در ژاپن به این کشور مهاجرت کرده‌اند. تعداد زیادی از اتباع خارجی در ژاپن به عنوان معلم زبان انگلیسی کار میکنند و تعدادی نیز در مشاعلی مانند IT مشغول به کار هستند. در ادامه به شرح انواع ویزای کار ژاپن که یکی از پرطرفدارترین راه‌های اخذ اقامت ژاپن است میپردازیم. 

ویزای کار ژاپن

ویزای کار ژاپن تنها به مشاغلی تعلق میگیرد که به سطح بالایی از دانش و مهارت نیاز داشته باشند. بنابراین، خارجی‌هایی که قصد اخذ ویزای کار در ژاپن را دارند نمی‌توانند کارهای ساده‌ای را انتخاب کنند مگر اینکه ویزا بر اساس وضعیت خانوادگی متقاضی (همسر یا فرزند با ملیت ژاپنی یا دارای اقامت موقت ژاپن)، ویزای  کارآموزی، یا به افرادی که با ویزای دانشجویی یا ویزای مستقل به کار نیمه وقت مشغول هستند تعلق بگیرد. برای مثال ویزای کار ژاپن برای شغل آرایشگری، ماساژدرمانی، گارسونی، فروشندگی، کارگری ساختمان و ... تعلق نمیگیرد. دارندگان ویزای دانشجویی مجاز به کار در ژاپن نیستند مگر اینکه از اداره مهاجرت مجوز کار دریافت کنند که حتی در این صورت نیز تنها مجاز هستند ساعات مشخصی را در هفته کار کنند و بیشتر از آن غیرقانونی خواهد بود. شهروندان 18 تا 30 ساله استرالیا، نیوزلند، کانادا، کره، فرانسه، آلمان، انگلستان، و چند کشور دیگر میتوانند ویزای کار تعطیلات برای اقامت یک ساله در ژاپن دریافت کنند. دارندگان این ویزا اجازه کار در ژاپن را در زمان اقامتشان در این کشور خواهند داشت.
ویزای کار ژاپن در زمینه تدریس زبان انگلیسی برای افرادی که زبان مادری آنها انگلیسی است بسیار مناسب است و مردم ژاپن به این مدرسان زبان تمایل بیشتری دارند. مشاغل دیگری که فرصت خوبی را برای یافتن شغل مناسب در ژاپن به شما می‌دهند عبارتند از مترجمی، فناوری اطلاعات، تغذیه، و سرگرمی. به خاطر داشته باشید که در هنگام جستجو برای یافتن کار در ژاپن، حضور در این کشور و آشنا بودن با زبان ژاپنی دو کلید موفقیت در این زمینه محسوب می‌شوند. افرادی که اقامت دائم ژاپن را دارند یا با یک تبعه ژاپنی ازدواج کرده‌اند اجازه کار در ژاپن در هر گونه شغلی را بدون در نظر گرفتن زمینه حرفه‌ای دارند.
برای کار در ژاپن حدود 12 نوع ویزای کار ژاپن وجود دارد که هر کدام اجازه فعالیت در زمینه کاری خاصی را به فرد می‌دهند. برای مثال کسی که ویزای مهندسی دریافت می‌کند حق کار کردن در زمینه تدریس را ندارد. علاوه بر این داشتن پیشنهاد شغلی برای موفقیت در اخذ ویزای کار ژاپن ضروری است. متداول‌ترین نوع ویزای کار ژاپن برای شرکت‌های خصوصی به شرح زیر است:
 
 
نوع ویزا فعالیت های مجار مدارک موردنیاز

مهندسی/ کارشناسی علوم انسانی/ خدمات بین المللی

مهندس: کار در زمینه های علوم فیزیکی، مهندسی، و دیگر علوم طبیعی

کارشناس علوم انسانی: کار در زمینه های حقوقی، اقتصاد، اجتماعی، یا علوم انسانی

خدمات بین المللی: کار در زمینه ترجمه کتبی، ترجمه شفاهی، آموزش زبان، روابط عمومی، طراحی مد، طراحی داخلی، توسعه محصول

مهندس: مدرک دانشگاهی یا 10 سال سابقه کار حرفه ای در زمینه شغل مربوطه.
 
 
 
کارشناس علوم انسانی: مدرک دانشگاهی یا ده سال سابقه کار حرفه ای در زمینه شغل مربوطه.
 
 
 
خدمات بین المللی: 3 سال سابقه کار حرفه ای در زمینه ترجمه شفاهی، مدرک دانشگاهی در زمینه ترجمه کتبی و آموزش زبان
انتقال درون شرکتی مهاجرت از شرکت های خارجی یا شرکت های تبعه شرکت های ژاپنی واقع در خارج از کشور
سابقه بیش از یک سال کار در شرکت موردنظر در خارج از کشور
نیروی کار ماهر آشپزی، معماری یا مهندسی عمران، پردازش سنگ های قیمتی، فلزات یا خز، آموزش حیوانات، خلبانی هواپیما، آموزش ورزش و ... 10 سال سابقه کار حرفه ای در زمینه شغل مورد نظر
سرمایه گذاری سرمایه گذاری در ژاپن برای آغاز یک کسب و کار جدید، یا مدیریت کسب و کار از طرف یک سرمایه گذار دیگر  
ثبت یک شرکت در ژاپن و سرمایه گذاری به میزان 5 میلیون ین برای شروع کسب و کار جدید.
 
10 میلیون ین فروش و 5 میلیون ین خرید برای تمدید.
 

ویزای کار حرفه‌ای 

ویزای کار حرفه‌ای در سال 2012  برای جذب نیروهای کار حرفه‌ای که میتوانند به اقتصاد ژاپن کمک کنند در نظر گرفته شد.
امتیازات بر اساس سطح تحصیلی، پیشینه حرفه‌ای، درآمد و موفقیت‌های تحصیلی متقاضی در نظر گرفته میشود. اگر مجموع امتیازها به 70 یا بیشتر برسد، یک ویزای ویژه به فرد داده میشود که شامل موارد زیر است:
  • امکان شرکت در فعالیت‌های متعدد که انواع مختلف ویزا را پوشش می‌دهد
  • اعطای ویزای 5 ساله
  • دسترسی سریع به ویزای اقامت دائم
  • پروسه امتیازی روند مهاجرت
  • امکان کار در ژاپن به صورت تمام وقت برای همسر فرد، تحت شرایط خاص
  • امکان  اجازه اقامت برای پدر و مادر فرد، تحت شرایط خاص
  • امکان استخدام یک مستخدم تحت شرایط خاص
در جدول زیر انواع ویزای کاری ژاپن را مشاهده میکنید که به افرادی که دارای تخصص، دانش، یا مهارت خاص هستند تعلق میگیرد:
 
 
 دیپلمات/ نیروی    رسمی پرسنل سفارتخانه‌ها و دفاتر کنسولی، ماموریت‌های دیپلماتیک، کارمندان دولتی و خانواده‌های آنها. این پرونده از طریق وزارت امور خارجه به اجرا در می‌آید نه اداره مهاجرت.
 استاد (پروفسور) تحقیق و آموزش در موسسات آموزشی دانشگاهی یا معادل آن.
مدرس آموزش زبان‌های خارجی یا آموزش‌های دیگر در مدارس ابتدایی، دبیرستان‌ها، دبیرستان‌ها و غیره.
* مربیان مدارس خصوصی باید برای ویزای "متخصص در علوم انسانی / خدمات بین المللی" درخواست کنند.
 هنرمند فعالیت‌های هنری که درآمد کافی برای حمایت از زندگی هنرمندان در ژاپن داشته باشد. مانند: نقاش، مجسمه ساز، عکاس، نویسنده، آهنگساز، ترانه سرا و ...
 فعالیت های مذهبی مبلغان فرستاده شده از سازمان‌های دینی خارجی.
 روزنامه نگار روزنامه‌نگاران که قراردادهایی را با سازمان‌های رسانه‌ای خارجی، از جمله روزنامه نگاران آزاد امضا کردند.
خدمات حقوقی/ حسابداری  وکلا، حسابداران رسمی و متخصصین دیگر با مدارک حقوقی.
خدمات پزشکی
 پزشکان، دندانپزشکان و سایر متخصصین پزشکی با مدارک ژاپنی.
 محقق
تحقیقات انجام شده تحت قرارداد با سازمان‌های دولتی یا خصوصی در ژاپن.
 هنرمند (در عرصه سرگرمی)
تئاتر، موسیقی، ورزش و/ یا هر فعالیت تجاری دیگر.

 

اجازه کار در ژاپن برای دانشجویان

دانش‌آموزان اجازه ندارند به صورت تمام وقت در ژاپن کار کنند، اما اگر بخواهند به صورت پاره وقت به کار در ژاپن مشغول شوند باید از اداره مهاجرت مجوز آن را دریافت کنند. این مجوز درواقع مجوز فعالیت در بخشی غیر از زمینه ویزای دریافتی است و در صورت نداشتن آن کار شما در ژاپن غیرقانونی خواهد بود. با این مجوز شما اجازه دارید 28 ساعت در هفته کار کنید و محدودیتی در نوع کار و میزان درآمد وجود ندارد.

ویزای کار تعطیلات ژاپن

دولت ژاپن در حال حاضر با صدور ویزای کار تعطیلات برای کشورهایی از قبیل انگلستان، ایرلند، کانادا و ... موافقت نموده است. البته ممکن است شرایط توافق هر کشور با کشور دیگر اندکی متفاوت باشد. برای مثال تفاوت در محدودیت حضور در ژاپن یا محدودیت سنی، و غیره. افراد متقاضی این نوع ویزای کار ژاپن باید اثبات کنند که تمکن مالی لازم برای برای حمایت از خود در روزهای نخست اقامت خود در ژاپن را دارند و درخواست خود را از سفارت یا کنسولگری ژاپن در نزدیکی محل زندگی خود ارسال کنند. لازم به ذکر است که امکان تبدیل این ویزا به ویزای کار ژاپن وجود دارد و برای اخذ این ویزا و اجازه کار در ژاپن باید تمام ملزومات آن را برآورده سازید.

نیروی کار ژاپن

بر اساس آخرین ارزیابی‌های صورت گرفته، دولت ژاپن به دلیل کمبود نیروی کار، 500 هزار کارگر ساده خارجی را تا سال 2025 میلادی استخدام خواهد کرد.
 ژاپن در سال‌های اخیر از کمبود نیروی کار و پیری جمعیت رنج میبرد و این امر باعث کاهش رشد اقتصادی این کشور شده است. بنابراین شرکت‌های ژاپنی اعلام کردند که سخت گیری‌های دولت برای ورود نیروی کار به ژاپن باید کم شود اما با این حال این شرکت‌ها گفته‌اند که با ورود بی حساب و کتاب نیروی کار موافق نیستند و فقط خواهان ورود نیروی کار ماهر و متخصص هستند.
دولت ژاپن اعلام کرده است که در بخش نگهداری از سالمندان، کشتی سازی، ساختمان، کشاورزی، و مسکن نیروی کار ماهر جذب میکند. متقاضیان کار در ژاپن باید آزمون‌های شغلی و زبان ژاپنی را بگذرانند و پس از پذیرفته شدن در این آزمون‌ها ویزای کار ژاپن برای آنها صادر خواهد شد. مدت اعتبار این نوع ویزا 1 سال است و در صورت تمدید آن تا 4 الی 5 سال و پرداخت مالیات و زندگی در این کشور، اقامت دائم ژاپن به فرد متقاضی داده خواهد شد.

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0