50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

راهنمای کامل بیمه خدمات درمانی در استرالیا

 مهاجرت به استرالیا نکات مثبت زیادی دارد و با وجود اینکه خدمات درمانی با کیفیت به اندازه ی سپری کردن یک روز در سواحل باندی یا بازدید از سیدنی لذت بخش نیست، اما مهم است که هنگام مهاجرت آن را در نظر بگیرید. در ادامه راهنمای کامل ما آنچه باید بدانید را به شما می آموزد.

 نوع سیستم سلامت و درمانی استرالیا

 استرالیا سیستم سلامت و درمان دولتی فراگیر دارد، تمامی ساکنین استرالیا حق استفاده از خدمات درمان ارائه شده توسط سازمان دولتی مدیکر را دارند. تقریباً نیمی از جمعیت کشور علاوه بر آن بیمه درمان خصوصی نیز دارند. مدیکر بخش عظیمی از هزینه‌های اولیه را پوشش می دهد، همیشه به صورت پیش پرداخت نیست یعنی گاهی لازم است که شما هزینه درمان تان را پرداخت کرده و سپس آن را از بیمه درخواست کنید. تامین بودجه بیمه مدیکر از مالیات های مردمی است.  "مالیات مدیکر" بخشی از هزینه های مالیاتی اولیه ای است که شهروندان استرالیایی می پردازند.

میزان پوشش دهی بیمه درمان استرالیا

مدیکر برای تمام شهروندان استرالیاست، اما افراد می توانند بیمه درمان خصوصی را انتخاب کنند.  مدیکر پوشش بیمه ای خوبی دارد که شامل تمامی هزینه درمان در بیمارستان های عمومی، ویزیت پزشک عمومی،  و ۸۵% هزینه ویزیت متخصص می شود.  تعدادی از سایر خدمات نیز تا حدودی پوشش داده می شوند، این خدمات شامل آزمایش چشم، برخی هزینه های دندانپزشکی، و برخی از هزینه داروهای تجویز شده می باشند. اما خدمات آمبولانس و هزینه تجهیزات اپتیک را پرداخت نمی‌کند.

پوشش دهی بیمه خصوصی 

با بیمه خصوصی شما می توانید پزشک خود را انتخاب کنید و حتی در بیمارستان های خصوصی درمان شوید. بیمه خصوصی همچنین می‌تواند به عنوان مکملی بر پوشش بیمه ای مدیکر برای هزینه هایی مانند درمان های دندانپزشکی تخصصی، هزینه آمبولانس و غیره باشد. اگر در حال مهاجرت به استرالیا هستید حتما دفترچه راهنمایی را که مشخص می کند واجد شرایط  بیمه مدیکر هستید یا نه را مطالعه کنید. از وب سایت رسمی مدیکر می توانید جزئیات مشمولیت را ببینید. اگر ویزای شما دائم باشد احتمالاً مشمول هستید، اما اگر موقت باشد ممکن است نباشید. در واقع ممکن است لازم باشد برای دریافت ویزای موقت مدارکی را ارائه کنید که نشان می دهد شما  در حال حاضر تحت پوشش بیمه خصوصی هستید.
شما باید چک کنید که کشور شما با کشور استرالیا دارای توافقنامه دوجانبه هست یا نه، یعنی شما صاحب بیمه درمان دولتی استرالیایی می شوید حتی اگر ویزای دائم نداشته باشید.  لیست رسمی کشورهایی که دارای توافق نامه بیمه درمان دوجانبه هستند شامل انگلستان، ایرلند و نیوزیلند است. این توافق نامه ها در هر کشوری متفاوت هستند بنابراین حتماً قبل از رفتن مفاد آن را کامل مطالعه کنید. اگر مشمول بیمه مدیکر نمی شوید، راه حل شما بیمه های خصوصی هستند.
 
 

هزینه بیمه درمان 

 همانطور که گفتیم بودجه مدیکر از مالیات شهروندان است، بنابراین هزینه اصلی آن ۲% از درآمد مشمول مالیات شماست.  اگر درآمد سالیانه شما کمتر از 21655 دلار  باشد یا سالمندی باشیدکه کمتر از34244 دلار درامد دارید از این قاعده مستثنا می شوید.  همچنین سالمندانی که بین 27069 دلار تا 42805 دلار درآمد دارند مقدار کمتری مالیات مدیکر پرداخت می کنند. 
 • برخی افراد مشخص دیگر نیز می توانند معافیت کامل یا محدود دریافت کنند (به دلیل شرایط پزشکی یا موارد دیگر).  برای اطلاعات دقیق از معافیت های مالیاتی و واجدین مشمول کاهش مالیات بر مبنای درآمد خانوار به وب سایت اداره مالیات استرالیا مراجعه کنید. 
 • اگر شما بیمه درمان خصوصی ندارید و درآمدتان بالای 90000  دلار استرالیا  است (یا درآمد خانواده شما بالای 180000 دلار استرالیا است)  شما باید مالیات مدیکر مازاد را پرداخت کنید. این یک مالیات اضافه ( 1 تا 1.5%)  بر اساس درآمد شماست و هدف از آن تشویق افراد متمول به استفاده از بیمه های خصوصی است.
 •  اگر شما بیمه درمان خصوصی داشته باشید دیگر احتیاجی به پرداخت این مالیات ندارید. یکی دیگر از طرح های مالیاتی دولت تخفیف بیمه درمان خصوصی است. از این طریق استرالیایی ها می-توانند حق بیمه  درمان خصوصی را پس بگیرند. این مبلغ اصولاً در  هزینه ماهیانه ای که شما به شرکت بیمه کننده خود می دهید لحاظ می شود. در غیر این صورت می توانید هنگام بازگشت مالیاتی آن مبلغ را مطالبه کنید.

هزینه بیمه عمر

یک طرح  دولتی دیگر هست که باید درباره آن بدانید، پوشش بیمه عمر (LHC) که هدف آن تشویق مردم به گرفتن بیمه نامه های خصوصی است. به این معنی که هزینه بیمه بیمارستان خصوصی، بعد از سن ۳۰ سالگی، هرچقدر که افزایش سن داشته باشید برای شما گران تر می شود.  اگر هنگامی که بیمه خصوصی می گیرید بالای 30 سال سن دارید باید یک هزینه اضافه پرداخت کنید، به نام هزینه بارگذاری، که شامل 2% اضافه تر برای هر سالی که از تولد ۳۰ سالگی شما گذشته است می‌شود.  این قانون برای ده سال اولی که بیمه خود را خصوصی می کنید اعمال می شود. مهاجران تازه وارد  قوانین کمی متفاوت تری دارند اما از هزینه‌های پوشش بیمه عمر معاف نیستند. این عامل اصلی گرفتن بیمه بیمارستان های خصوصی توسط جمعیت جوان است.هزینه های بیمه درمان خصوصی بسته به آنکه چه مواردی را پوشش می دهند و نیز ایالت به ایالت متفاوت است. 

هزینه متوسط بیمه بیمارستان

 وب‌سایت فایندر قیمت متوسط بیمه بیمارستان برای یک شخص بالغ را حدود 2000 دلار استرالیا در سال و هزینه های مازاد را ۸۵۰ دلار عنوان کرده است. ( وبسایت فایندر بزرگترین مرجع مقایسه انواع خدمات و محصولات در استرالیا است) اما بر اساس  اینکه چه چیزی می خواهید یا کجا زندگی می‌کنید باید ماهیانه مبلغی بین ۴۳ تا 1150 دلار بپردازید دقت کنید اگربیمه شده توسط مدیکر نیستید، پرداخت مالیات مدیکر را لغو کنید زیرا در این صورت شما برای سرویسی هزینه می کنید که نمی توانید از آن استفاده کنید. اداره مالیات استرالیا شما را در معافیت مالیاتی مدیکر راهنمایی می کند. 
 
 

انتخاب بیمه درمان، خصوصی یا دولتی

اگر شما مشمول مدیکر می شوید ممکن است ترجیح بدهید همان را انتخاب کنید. اما درک این سیستم با جزئیات بیشتر می تواند به تصمیم گیری شما کمک کند.

بیمه درمان عمومی (مدیکر)

 اول از همه اگر شما مشمول مدیکر می شوید باید برای آن ثبت نام کنید.  چرا که رایگان است و شما می توانید به استفاده کردن از آن ادامه بدهید حتی اگر بیمه خصوصی گرفتید!  همانطور که پیشتر توضیح داده شد، تمامی شهروندان استرالیایی واجد شرایط هستند، و بسیاری از افراد  با ویزای غیر دائم  هم هستند. برای ثبت نام فرم مربوطه را در وبسایت رسمی دولت پرکنید.
 •  مدیکر به شما حق خدمات رایگان در بیمارستان‌های عمومی می دهد، پس تا زمانی که توسط پزشک عمومی که برای شما در نظر گرفته است درمان می شوید نمی توانید پزشک خود را انتخاب کنید.
 • هزینه‌های آمبولانس و نیز خدمات غیر ضروری مانند جراحی های زیبایی که واجب نیستند را پوشش نمی‌دهد.
 • همچنین  شامل بیمه در خارج از مرزهای استرالیا نمی شود، اما توافقات دوجانبه با برخی از کشورها در این باره دارد.
 •  بجز بیمارستان، مدیکر هزینه ویزیت پزشک عمومی و ۸۵ درصد هزینه متخصص و نیز تعدادی از خدمات ساده را پوشش می دهد. 
 • پرستاری در منزل و یا هزینه های دندانپزشکی بجز کارهای بسیار ابتدایی را پوشش نمی دهد. 
 • خدمات سرمایه دارویی یک طرح بیمه ای شامل تخفیف روی هزینه داروهای تجویز شده است. می توانید هزینه های داروهای مشخص را در وب سایت آن ببینید. 

طرح شبکه ایمنی مدیکر

در طرح شبکه ایمنی مدیکر، اگر به یک حدی از هزینه‌ها در سال برسید پیشنهاد بازگشت پول بیشتری می دهد. افراد مجرد به صورت خودکار تحت پوشش این طرح هستند ، اما اگر شما عضو یک خانواده هستید مطمئن شوید که برای آن ثبت نام کرده اید مخصوصاً وقتی که در یک سال هزینه های درمانی شما بالا می رود  تاثیر آن بیشتر است. تمامی خدمات تحت پوشش مدیکر در وبسایت دولتی لیست شده است. 
 
 

 بیمه درمان خصوصی

در استرالیا بیمه سلامت خصوصی به سه بخش اصلی تقسیم بندی شده است: پوشش بیمارستان،  پوشش خدمات اضافه، پوشش آمبولانس.

 پوشش بیمارستان

 شما می توانید پزشک خود و نیز بیمارستانی که می روید را خودتان انتخاب کنید. اگر انتخاب کنید که به یک بیمارستان خصوصی بروید از زمان های طولانی انتظار بیمارستان‌های عمومی راحت می شوید.این همان بیمه ای است که باید بگیرید اگر می¬خواهید از هزینه بیمه عمر پرهیز کنید!

 پوشش خدمات اضافه

خدمات اضافه یا درمان های عمومی می توانند شامل چیزهایی مثل درمان دندانپزشکی، کمک شنوایی، عینک و پرستاری در منزل باشند. بیمه نامه هایی که خدمات اضافی را پوشش می‌دهند عموماً محدودیت مبلغی در سال دارند که تا همان مقدار را پرداخت می‌کنند.

 پوشش آمبولانس

 در کمال تعجب مدیکر خدمات آمبولانس را پوشش نمی‌دهد. به همین دلیل بیمه خصوصی برای آمبولانس گزینه محبوبی است. نیاز به این بیمه در حالت های مختلف متفاوت است چون برخی دولت های ایالتی خودشان هزینه آمبولانس را پرداخت می‌کنند و نیز برخی از افراد گاهی اوقات از پرداخت این هزینه‌ها معاف هستند. وب سایت رسمی بازرسی بیمه سلامت خصوصی لیستی از خدمات آمبولانس پوشش داده شده در هر ایالت ارائه کرده است. 

 نحوه ثبت نام بیمه درمان

مطلع شوید که آیا مشمول کارت می‌شوید یا خیر، می توانید از طریق این اقدام کنید. سپس، شاید بخواهید بیمه خصوصی را هم در نظر بگیرید. وب سایت رسمی بازرسی بیمه درمان خصوصی بهترین جا برای دریافت اطلاعات است.

 انتخاب شرکت بیمه

اگر می خواهید گزینه بیمه خصوصی را دنبال کنید، ابزار رسمی مقایسه بیمه درمان خصوصی (لینک) وجود دارد که برای شروع کمک خوبی است. خواسته ها و نیازهای مشخص شما تعیین می‌کند کدام بیمه نامه برای شما مناسب است، بنابراین شما باید تحقیقات خود را قبل از تصمیم‌گیری انجام دهید. بزرگترین صندوق های بیمه بر اساس سهم بازار عبارتند از:
 • Medibank
 • Bupa
 • NIB
 • HBF

ارائۀ ادعای خسارت به بیمه

این پروسه حتی در مدیکر هم اندکی متفاوت است. بیشتر پزشکان عمومی چیزی تحت عنوان "صدور حساب انبوه" را انجام می دهند (یعنی صورتحساب را مستقیماً به مدیکر می‌فرستند)، اما برخی این کار را انجام نمی‌دهند که در این صورت شما باید خودتان هزینه را پرداخت کرده و سپس آن را از مدیکر دریافت کنید. اگر باید خودتان ادعای خسارت را به بیمه ارائه کنید چند راه دارید: میتوانید آنلاین انجام دهید، با تلفن، یا از طریق اپلیکیشن. وب سایت مدیکر گزینه‌های مختلف برای ادعای خسارت را توضیح میدهد.

نتیجه

جنبه های سیستم خدمات درمانی استرالیایی پیچیده است، بیشتر از همه به خاطر طرحهای مالیاتی متنوعش که بر مبلغی که باید به بیمه کننده دولتی یا خصوصی بدهید تاثیر می گذارد. اما در واقع سیستم استرالیایی طیف چشمگیری از خدمات را ارائه می دهد، و این به این معناست که خدمات درمانی شما نباید خیلی برایتان هزینه بردار شوند.
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0