20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

راهنمای کامل ویزای توریستی پرتغال

ویزای توریستی پرتغال 2024؛ شرایط اخذ ویزای شینگن پرتغال

آیا می‌دانستید که پرتغال خانه لیوراریا برتراند، قدیمی‌ترین کتابفروشی جهان است؟ کتابخانه برتراند که قدمت آن به قرن هجدهم برمی‌گردد و در لیسبون قرار دارد، نمای جذابی با کاشی‌های آبی دارد! همچنین کشور پرتغال با داشتن جاذبه‌های طبیعی و گردشگری خود، همه ساله میزبان تعداد بسیاری از گردشگران است. 
اگر شما هم قصد سفر به این سرزمین زیبایی‌ها یا دیدار اعضای خانواده در پرتغال را دارید، باید برای ویزای توریستی شینگن پرتغال اقدام کنید؛ زیرا این کشور عضو حوزه شینگن شناخته شده و برای ورود به آن باید ویزای شنگن پرتغال داشته باشید. شما می‌توانید با داشتن این ویزا، به دیگر کشورهای حوزه شینگن نیز سفر کنید و تا 90 روز در اروپا اقامت داشته باشید. 
طبق آمار سال 2017 از مجموع 263502 درخواست ویزایی که برای سفارت خانه یا کنسولگری پرتغال ارسال شد، 223243 ویزا مورد تائید قرار گرفت، اما به دلیل داشتن حساسیت مراحل دریافت ویزا، شما می‌توانید جهت اخذ ویزای شینگن با شماره 02148000957 تماس گرفته و با کارشناسان مجرب حامی مهاجر مشاوره رایگان در این خصوص داشته باشید. 

ویزای توریستی پرتغال 

ویزای پرتغال توریستی یکی از انواع ویزاهای کوتاه مدت است و همانطور که گفته شد حداکثر تا 3 ماه اعتبار دارد. شما باید با توجه به هدف سفرتان به کشور پرتغال، نوع مناسبی از ویزای مربوط به آن را دریافت کنید که در ادامه به توضیح انواع آنها می‌پردازیم.

انواع ویزای توریستی پرتغال

اگر قصد دارید برای تحصیل، کار، اقامت دائم پرتغال و ... اقدام کنید، باید ویزای بلند مدت شینگن را درخواست دهید اما اگر قصد شرکت در دوره‌ای کوتاه مدت (کمتر از 3 ماه)، کارآموزی، دیدار دوست یا خانواده، گردش یا هر امر دیگری که کوتاه مدت باشد را دارید، می‌توانید با دریافت ویزای کوتاه مدت پرتغال، وارد این منطقه شوید.
همچنین شما می‌توانید این نوع ویزا را برای اهداف درمان پزشکی، فرهنگی یا ورزشی یا سفر به‌عنوان اعضای هیئت رسمی نیز دریافت کنید. 
در صورت اقدام دریافت ویزای پرتغال برای اهداف پزشکی، یک گزارش پزشکی از کشور مبدا، گواهی پزشکی از جانب دکتر یا بیمارستانی که در پرتغال وقت پذیرش دارید (به همراه وقت ملاقات و وضعیت پزشکی متقاضی) و رسید پرداخت هزینه‌های پزشکی لازم است. 
درصورت قصد دریافت ویزای پرتغال برای اهداف فرهنگی، ورزشی یا مذهبی، دعوت‌نامه از مراجع فوق با جزئیات در مورد ماهیت رویداد یا فعالیت‌ (هدف بازدید و پوشش هزینه)، اسامی متقاضیان، برنامه سفر و مدت زمان اقامت موردنیاز است. 
جهت دریافت ویزای پرتغال برای اعضای هیئت‌های رسمی، یک برگ کپی از دعوت‌نامه رسمی، مشخصات متقاضی، هدف از سفر (مذاکرات، جلسات، رویداد توسط سازمان های دولتی، مشاوره)، محل اقامت و مدت زمان اقامت لازم است. 
برای ویزای پرتغال جهت تحصیل، آموزش، پژوهش یا سایر اهداف کارآموزی، یک گواهی ثبت‌نام که امکان شرکت متقاضی در دوره‌ها را می‌دهد، گواهی دوره‌های حضور یافته و اثبات تمکن مالی متقاضی باید ارائه شود. 
جهت دریافت ویزای ترانزیت فرودگاه پرتغال، یک برگ کپی از ویزای مقصد (نهایی) متقاضی موردنیاز است. 

ویزای پرتغال برای ایرانیان 

شهروندان ایرانی باید قبل از ورود به پرتغال، ویزا دریافت کنند. همانطور که گفته شد، ویزای پرتغال بر اساس مدت زمان اقامت به دو نوع بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می‌شود که در ادامه به توضیح هردو خواهیم پرداخت.

اهداف دریافت ویزای توریستی پرتغال

ویزای کوتاه مدت پرتغال

ویزای شینگن برای اقامت کوتاه به شما امکان می‌دهد، حداکثر برای مدت 90 روز در پرتغال بمانید. معمولا این ویزا به دلایل گردشگری، تجاری یا دیدارهای خانوادگی درخواست می‌شود. هر خارجی که تبعه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) یا سوئیس نباشد، می‌تواند برای اقامت کوتاه مدت ویزای شینگن درخواست کند. در نتیجه ارائه ویزای شینگن برای شهروندان ایرانی، اجباری است.
توجه داشته باشید که این نوع ویزا سینگل و یک بار ورود است.

ویزای بلند مدت پرتغال

ویزای طولانی مدت، مطابق با قوانین داخلی موجود، بسته به مدت اقامت و اعطای مجوز اقامت به متقاضی با اهداف مختلف تحصیل، کارآموزی، کار، درمان پزشکی و غیره ارائه می‌شود. همچنین نوع جدیدی از ویزا وجود دارد که به شهروندان خارجی اجازه می‌دهد برای جستجوی کار به پرتغال سفر کنند.
ویزای جستجوی کار به دارنده آن حق ورود و اقامت برای جستجوی کار را فقط در پرتغال می‌دهد و به دارنده خود اجازه می‌دهد تا یک فعالیت کاری تابعه را تا زمان انقضای ویزا یا تا زمانی که مجوز اقامت صادر شود، انجام دهد.
همچنین ویزای اقامت موقت اجازه ورود و اقامت در پرتغال را برای کمتر از یک سال می‌دهد. این ویزا در تمام مدت اقامت معتبر است و امکان ورود چندگانه را دارد.

شرایط ویزای توریستی پرتغال

برای گرفتن ویزای توریستی پرتغال باید مدارک لازم را آماده کرد تا به دفتر وک که در ادامه توضیح خواهیم داد، مراجعه کنید و فرم درخواست ویزای خود را در آنجا تکمیل کنید.

مراحل درخواست ویزای شینگن پرتغال

برای درخواست ویزای توریستی یا ویزیتور پرتغال، شما باید ابتدا علت سفر خود را به صورت واضح پیدا کنید و سپس با توجه به آن مدارک لازم را جمع‌آوری کنید تا برای اقدام آماده شوید. 

مراحل درخواست ویزای توریستی پرتغال

 • درخواست خود را حداقل 3 هفته قبل از تاریخ سفر ارسال کنید. به این معنی که باید خیلی زودتر وقت خود را تعیین کنید. در بسیاری از سفارت‌خانه‌های پرتغال، زمان انتظار برای قرار اخذ ویزای توریستی شنگن، می‌تواند هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.
 • نزدیک‌ترین دفتر وک را پیدا کرده و از طریق تماس با آنها، یک زمان برای مراجعه تعیین کنید.  
 • فرم درخواست ویزا را با دقت و صحت پر کنید. هنگام درخواست ویزای توریستی پرتغال، از شما خواسته می‌شود تا فرمی به‌عنوان درخواست ویزا را تکمیل کنید. بسته به روشی که درخواست می‌کنید، این کار را می‌توان به صورت آنلاین یا دستی انجام داد. صرف نظر از نحوه تکمیل فرم درخواست، باید دو نسخه امضا شده برای درخواست ویزا ارسال کنید.
 • هزینه ویزا را بپردازید. سفارت، کنسولگری یا دفاتر وک، نحوه پرداخت هزینه را به شما اطلاع می‌دهد. اغلب، ممکن است آنلاین یا از طریق حواله بانکی باشد. باید رسید تأییدیه پرداخت را بگیرید و همراه مدارک خود داشته باشید. 
 • قبل از ارسال درخواست، دوباره بررسی کنید که تمام مدارک خود را داشته باشید. 

مدارک لازم برای ویزای توریستی پرتغال

علاوه‌بر زبان‌های انگلیسی و پرتغالی، فرم‌های درخواست ویزای پرتغال به زبان‌های فرانسوی، روسی یا اوکراینی نیز موجود است. با این حال، اگر درخواست شما همراه با اسناد اضافی نوشته شده به یکی از سه زبان ذکر شده قبلی باشد، باید به انگلیسی یا پرتغالی نیز ترجمه شوند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی پرتغال

همچنین نکته قابل توجه این است که مدارک درخواست ویزای پرتغال باید با حروف بزرگ پر شود. مدارک لازم برای ویزای شینگن پرتغال عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده
 • داده‌های بیومتریک (اثر انگشت)
 • رسید پرداخت هزینه ویزای شینگن پرتغال
 • پاسپورت معتبر

حداقل دارای 2 صفحه خالی و 3 ماه انقضا پس از درخواست ویزا باشد
از 10سال قدیمی‌تر نباشد و در صورت داشتن ویزاهای قبلی، کپی آنها موجود باشد

 • عکس‌هایی به اندازه پاسپورت

اندازه عکس‌ها 3.5 در 4. با پس‌زمینه سفید و حداکثر برای 6 ماه گذشته باشد

 • اسناد مربوط به سفر 

برنامه سفر به همراه نامه هدف از سفر و بلیط رزرو پرواز ارائه شود
مدرک بازگشت به کشور محل اقامت یا بلیط فوروارد به کشور دیگر الزامی است
نامه تمکن مالی ارائه شود (گردش حساب بانکی در دوره 3 ماهه گذشته، اموال شخصی یا سایر دارایی‌ها نشان داده شود)
گواهی اقامت (با شماره مرجع رزرو، موقعیت مکانی و شماره تماس هتلی که قرار است در پرتغال اقامت داشته باشید. در صورتی که برای اقامت خانه‌ای اجاره کرده‌اید، قرارداد اجاره موردنیاز است. 
نامه برگزار کننده تور اگر قرار است با آژانس تور مسافرت کنید.

 • اسکن مدارک هویتی

صفحه شناسنامه شخصی گذرنامه
ویزای شینگن قدیمی (در صورت داشتن)
اجازه اقامت  
اثبات وضعیت مدنی (می‌تواند گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر و غیره باشد)

 • بیمه درمانی مسافرتی

برای کل دوره ویزا و در تمام کشورهای شینگن معتبر باشد
بیمه با حداقل پوشش 30000 یورو باید خریداری شود
شرایط بیمه مانند اعتبار، مدت و میزان پوشش آن به وضوح در نامه تاییدیه یا سند بیمه ذکر شود

 • ارائه نامه استخدامی با اطلاعات زیر در صورت شاغل بودن در شرکت

این نامه باید شامل نام و آدرس کارفرما، ماهیت اشتغال، تاریخ شروع استخدام، حقوق، هدف از سفر، مدت زمان مرخصی از کار برای سفر و اجازه ترک کار برای سفر از سمت کارفرما و اظهارنامه مالیات بر درآمد باشد

 • درصورت خود اشتغالی

کپی مجوز کسب‌وکار 
صورت حساب بانکی کسب‌وکارتان در 6 ماه اخیر
اظهارنامه مالیات بر درآمد (ITR)

 • ارائه دعوت نامه ( درصورت وجود)

دعوت نامه میزبان شما در پرتغال همراه با کپی پاسپورت یا اجازه اقامت آن فرد (که تایید آن از شهرداری محلی در پرتغال باید باشد)، باید نشان داده شود. این مورد باید با اثبات ارتباط با فرد مقیم در پرتغال باشد.

ارائه شرایط اضافی برای متقاضیان زیر 18 سال در ویزای توریستی پرتغال

 • کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اگر متقاضی خردسال به فرزندی قبول شده باشد، مدارک فرزندخواندگی مورد نیاز است
 • اگر والدین متقاضی زیر 8 سال طلاق گرفته باشند، مدارک طلاق الزامی است
 • اگر والدین متقاضی فوت کرده باشند، گواهی فوت الزامی است
 • رضایت نامه از هر دو والدین یا قیم قانونی
 • کپی پاسپورت هر دو والدین یا قیم قانونی
 • نامه اشتغال به تحصیل درصورت دانش‌آموز یا دانشجو بودن
 • همچنین ممکن است لازم باشد مدارک تکمیلی در رابطه با درخواست ویزای سفر خود ارائه دهید.

مقامات پرتغالی هنگام صدور ویزا از قوانین و الزامات خاصی پیروی می‌کنند. بنابراین، دانستن تمام الزامات قبل از ارسال درخواست و پیگیری دقیق آنها بسیار مهم است. اگر شک دارید، باید با سفارت یا مرکز وک درخواست ویزا تماس بگیرید.

وقت سفارت برای ویزا شینگن پرتغال

شما باید چند هفته قبل از برنامه سفرتان، برای ویزای توریستی پرتغال درخواست دهید. تا چند مدت پیش اولین زمانی که می‌توانستید برای ویزا اقدام کنید، 3 ماه قبل از تاریخ سفرتان بود اما در حال حاضر، اولین زمانی که می‌توانید درخواست دهید 6 ماه قبل از تاریخ سفر مورد نظر شما است. در بهترین حالت، سعی کنید حدود 3 هفته تا 1 ماه قبل از تاریخ پروازتان، وقت سفارت پرتغال را دریافت کنید. 
علاوه بر این، اگر قصد دارید از طریق پست درخواست دهید، زمان تحویل مدارک را در آنجا و برگشتش به شما را نیز در نظر بگیرید.
شما باید برای انجام روند دریافت ویزای پرتغال، به دفاتر وک مراجعه کنید. دفتر وی اف اس یا همان وک (VAC)، شرکتی خصوصی است که کارهای مربوط به بررسی جمع‌آوری مدارک و همچنین خدمات بیومتریک (انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری) را در جهت تسهیل خدمات کنسولی انجام می‌دهد. در نهایت تصمیم‌گیری در مورد صدور ویزا یا رد کردن ویزا و زمان پردازش یک درخواست ویزا توسط سفارت‌خانه‌ها انجام می‌شود و دفاتر VFS مسئولیتی در این زمینه ندارند. 

در صورت تایید ویزای توریستی پرتغال چه باید کرد؟

متقاضیان باید اطمینان حاصل کنند که اطلاعات مربوط به ویزا پس از جمع آوری، کامل و معتبر است. متقاضیانی که ویزای شینگن خود را برای پرتغال دریافت کرده‌اند، باید موارد زیر را به خاطر بسپارند:

 • پس از تکمیل ارسال، هرگونه تغییر در برنامه سفر خود را به کنسولگری پرتغال یا مرکز درخواست ویزا اطلاع دهید.
 • تایید ویزای شینگن، ورود به پرتغال یا سایر کشورهای حوزه شنگن را تضمین نمی‌کند.
 • برای ورود به پرتغال یا سایر مناطق شنگن، ممکن است مدارک اضافی مربوط به امکانات مالی یا محل اقامت شما همچنان مورد نیاز باشد.

در صورت رد شدن ویزای توریستی پرتغال چه باید کرد؟

اگر درخواست شما برای ویزای شینگن پرتغال رد شد، شما حق دارید برای تجدیدنظر آن اقدام کنید که در ادامه، شرایط آن ذکر شده است. 

درصد ریجکتی ویزای توریستی پرتغال

 • شکایت از کنسولگری که درخواست ویزای شما را رد کرده است (باید ظرف 15 روز پس از رد شدن باشد)
 • درخواست تجدید نظر به وزیر امور خارجه پرتغال (باید ظرف 30 روز پس از رد شدن باشد)
 • درخواست برای رد کردن ریجکتی قبلی از طریق دادگاه اداری لیسبون (فقط در صورت رد درخواست تجدید نظر به وزارت و باید ظرف 3 ماه پس از دریافت رد باشد)
 • برای رسیدگی به درخواست تجدیدنظر باید هزینه غیر قابل استرداد پرداخت شود.

هزینه ویزای توریستی پرتغال

هزینه ویزای شینگن پرتغال به صورت زیر است:

نوع درخواست‌دهنده

هزینه

بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال

80 یورو

کودکان بین 6 تا 12 سال

40 یورو

کودکان زیر 6 سال

رایگان

شهروندان آذربایجان و روسیه (بزرگسالان)

35 یورو

سخن پایانی 

کشور پرتغال، همه ساله میزبان تعداد بسیاری از افراد از کشورهای دیگر برای اهداف گردشگری، فرهنگی، ورزشی، درمانی، بازدید از نمایشگاه، ترانزیت و کارآموزی و گذراندن دوره‌های آموزشی است که تمامی این موارد با اخذ ویزای کوتاه مدت پرتغال قابل انجام است. همانطور که در مقاله ذکر شد این ویزا تا 90 روز اجازه اقامت در خاک کشورهای حوزه شینگن را به شما می‌دهد. 

شما می‌توانید برای اخذ ویزای شینگن به حامی مهاجر مراجعه نموده یا با شماره 02148000957 تماس گرفته تا بتوانید با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید. حامی مهاجر همه روزه موفق به دریافت ویزاهای جدید برای مراجعه‌کنندگان عزیز بوده که می‌توانید در پیج اینستاگرامی ما، از آنها دیدن کنید. 

سوالات متداول درباره ویزای توریستی پرتغال

در ادامه به برخی از سوالات پرتکرار پاسخ داده شده است. در صورت داشتن هرگونه سوال دیگر، می‌توانید با با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید یا در بخش دیدگاه‌ها پرسش‌های خود را مطرح کنید.

برای تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن پرتغال به کجا مراجعه کنم؟

باید یا از طریق کنسولگری پرتغال یا یک مرکز درخواست ویزا مانند دفاتر وک که در مقاله توضیح داده شد و با پرتغال مرتبط است، ارسال شود. توجه داشته باشید درخواست‌ها باید فقط در کشور شهروندی یا اقامت ارائه شوند.
برای ارسال درخواست به کنسولگری یا مرکز رسیدگی به ویزا در کشوری که متقاضی مقیم نیست اما به صورت قانونی حضور دارد، دلیل معتبری لازم است.

اخذ ویزای توریستی پرتغال چقدر طول می کشد؟ 

رسیدگی به درخواست‌های ویزای شینگن پرتغال تقریباً 15 روز طول می‌کشد. با این حال، در برخی موارد به دلیل حجم بالای پرونده‌ها ممکن است تا 45 الی 60 روز کاری نیز طول بکشد. 
هنگام درخواست، کنسولگری ممکن است نیاز به مصاحبه داشته باشد. این مصاحبه باید ظرف دو هفته پس از درخواست انجام شود. در موارد فوری و موجه، کنسولگری ممکن است از مصاحبه صرف نظر کند و فقط بیومتریک و بررسی مدارک برایش کافی باشد. 

مدت اعتبار ویزای توریستی شینگن پرتغال چقدر است؟

ویزای شینگن پرتغال یک سند اجازه سفر برای بازدید از پرتغال و تمامی 27 کشور منطقه شینگن است که می‌توانید از طریق هوا، زمین یا دریا وارد شوید. مدت اعتبار این ویزا حداکثر 90 روز در یک دوره 6 ماه (180 روزه) است؛ یعنی مدت زمانی که اجازه حضور در خاک پرتغال را دارید، 90 روز است. 

آیا با ویزای شینگن پرتغال اجازه کار و تحصیل داریم؟ 

در صورت داشتن مجوز اقامت برای تحصیل در پرتغال، مجاز به کار تا 20 ساعت در هفته در طول ترم و تمام وقت در تعطیلات ترم و تعطیلات هستید اما اگر ویزای دوره کوتاه مدت (حداکثر سه ماه) دارید، اجازه کار به طور رسمی ندارید و می‌توانید به صورت کارآموزی فعالیت داشته باشید. 

آیا ویزای پرتغال برداشته شد؟ 

خیر. شهروندان ایرانی بدون ویزای کوتاه مدت (شینگن) یا بلند مدت اجازه ورود به خاک این کشور را نخواهند داشت. 

برای درخواست ویزای توریستی یا ویزیتور پرتغال به چه مقدار پول نیاز است؟

برای ویزای توریستی کشور پرتغال، باید مدرکی ارائه دهید که توانایی پرداخت هزینه حداقل 40 یورو برای هر روزی که در این کشور هستید، دارید. همچنین ین مورد را می‌توانید با نشان دادن حداقل مبلغ 75 یورو برای هر ورودی اثبات کنید. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0