50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

هزینه های زندگی در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای پرجمعیت در خاورمیانه می باشد.این کشور زیبا دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است و جزء توسعه یافته ترین کشورها می باشد. فرهنگ ترکیه تلفیقی از فرهنگ آسیایی و اروپایی می باشد. ترکیه به دلیل پایین بودن هزینه های زندگی همیشه مقصد مناسبی برای مهاجران اروپایی بوده است.این کشور هنوز جزو اتحادیه اروپا قرار ندارد ولی از مدتها پیش در تلاش است تا به این مهم دست یابد. استانبول، بزرگ‌ ترین مرکز مهاجرنشین کشور ترکیه  بوده و گرانترین شهرآن نیز محسوب می شود. همانند اکثر کشورها هزینه زندگی در ترکیه به طور مستقیم تحت‌تاثیر موقعیت و انتخاب‌های زندگی قرار می‌گیرد. زندگی روستایی ارزان‌تر از مراکز شهری هستند اما به اندازه زندگی در شهر از امکانات و رفاه آن بهره مند نمی باشد.

بدون شک، هزینه زندگی در ترکیه یک عامل محرک است که به مهاجران کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که آیا می توانند برای همیشه در اینجا زندگی کنند یا نه. این گفته قدیمی که پول باعث می‌شود دنیا به دور خود بچرخد، قطعا در زمان انتخاب سبک زندگی ما صادق است، اما ترکیه می‌تواند مکان بسیار مناسبی برای زندگی باشد. با این حال، قبل از اینکه به میانگین هزینه نگاه کنیم، عواملی وجود دارند که باید در ذهن داشته باشیم.

حداقل دستمزد در ترکیه چقدر است؟

حداقل حقوق پرداختی در ترکیه 2020 لیر در ماه می باشد که کارفرما تمام بخش های مربوط به مراقبت های بهداشتی و بازنشستگی را با عنوان SGK پرداخت می کند. یک فرد مجرد همراه با اجاره بها می تواند یک زندگی بسیار اساسی با این مبلغ داشته باشد.

تفاوت‌های منطقه‌ای در هزینه زندگی

همانند هرجای دیگر جهان، زندگی در یک شهر هزینه‌های بالاتری را متحمل می‌شود. در ترکیه، گران‌ترین مکان برای زندگی استانبول می باشد که مرکز فعالیت اقتصادی، مالی، گردشگری و اقتصاد است. همچنین اجاره بالاتر ، هزینه های روزانه زندگی مانند حمل و نقل ، خرید مواد غذایی و زندگی شبانه پر هزینه تر و گرانترمی باشد. خانواده هایی که مجبور به پرداخت اجاره یا وام نیستند می توانند تقریباً با 5000 دلار در ماه زندگی خوبی داشته باشند. با این حال ، در سواحل اژه و مدیترانه ، هزینه زندگی به طرز چشمگیری کاهش می یابد. شهر فتحیه می تواند مقصد مناسبی برای مهاجران محسوب شود زیرا در مقایسه با استانبول،این شهر بسیار به صرفه بوده و دارای امکانات گردشگری و رفاهی بالایی می باشد. زندگی در استانبول تقریبا 20درصد گرانتراز فتحیه  است. یک زوج مهاجر در شهر فتحیه ترکیه می توانند با درآمد 3000 لیر در ماه زندگی متوسطی داشته باشند.

نرخ ارز و حساب‌های پس‌انداز با سود بالا

در حال حاضر، بسیاری از مهاجران که یک مستمری از کشور خود دریافت می‌کنند، به خاطر نرخ ارز عالی بین لیره ترکیه و سایر ارزها مانند پوند، یورو و دلار آمریکا از سبک زندگی لوکس لذت می‌برند.اگر قصد دارید مستمری یا درآمد ماهیانه خود را با واحد پول خارجی دریافت نمائید باید درنظر داشته باشید که نرخ ارز آن به شدن در نوسان است و ممکن است در تصمیمتان برای اقامت و زندگی در ترکیه مشکل ایجاد نماید. همچنین بسیاری از مهاجران سرمایه خود را به حساب‌های پس‌انداز با سود بالا واریز می کنند و می توانند با سود آن زندگی خود را بچرخانند.میزان سودها در ترکیه از 8 تا 10 درصد شروع می شود و تا ارقام بالا نیز ادامه می یابد. در واقع برای هر کسی که دارایی های قابل توجهی دارد ، این یک روش سودمند برای تأمین هزینه های زندگی می باشد.بنابراین بهتر است قبل ازهراقدامی به دقت جزئیات را بسنجیم تا مشخص شود در ترکیه چه چیزی گران است و چه چیزی ارزان است.

جزئیات هزینه های زندگی در ترکیه

سیگار کشیدن و نوشیدن

در طول پنج سال گذشته، ترکیه مالیات‌های بیشتری را بر روی الکل و تنباکو (دخانیات) قرار داده ‌است که این رقم  در بودجه شما می تواند بسیار قابل ملاحظه باشد .بنابراین هرکسی که روزانه یک بسته سیگار مصرف می کند و یک لیوان الکل می نوشد ، بسته به مارک آن به طور متوسط 600 تا 900 لیر پول در ماه پرداخت می کند.

رانندگی و نگهداری وسایل نقلیه

گرچه هزینه بنزین به اندازه کشورهای اروپایی مانند یونان یا پرتغال زیاد نیست ، اما همچنان دو برابر ایالات متحده و روسیه است. به همین دلیل ، بسیاری از ترک ها اتومبیل های دیزلی را انتخاب می کنند که هزینه های کمتری را متحمل می شوند. همچنین صاحبان اتومبیل باید سالانه 4000  لیر را برای هزینه هایی مانند MOT ، بیمه و تعمیرات اختصاص دهند.

بهداشت و اقامت

برای اقامت بیش از 90 روز در ترکیه به مجوز اقامت احتیاج دارید و اگر زیر 65 سال سن داشته باشید ، به مراقبت های پزشکی اجباری نیز نیاز خواهید داشت. زوجی که یک مجوز اقامت یک ساله  دریافت می کنند و برنامه SGK  دولت برای خارجی‌ها را انتخاب می‌کنند، باید حدود ۷۰۰۰ لیره در سال برای این موارد در نظر بگیرند.

صورتحساب  های خانگی

اینجاست که هزینه زندگی در ترکیه بسیار روشن  و واضح به نظر می رسد زیرا اداره یک خانواده در ترکیه  بسیار ارزان است. شما مجبور نیستید برای خرید تلویزیون مجوز دریافت کنید و حتی می توانید در مناطق خاص و دور از استانبول و در شهرهای بزرگ  با حداقل 700 لیر در ماه خانه اجاره نمائید.

هزینه برق: ۱۵۰ لیر در ماه، اما با محدود کردن کاربرد تهویه مطبوع، این  مبلغ می‌تواند تا حد چشمگیری کاهش یابد.

هزینه آب و فاضلاب: 40 لیر در ماه می باشد.

هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری عمومی: بسته به تسهیلات ارائه شده ، ماهانه می تواند 100 تا 500 لیر برآورد شود.

هزینه مالیات شورای اقتصادی: ۲۰۰ لیر در سال بسته به اسناد مالکیت و برآورد قیمت اموال شما می باشد.

هزینه بیمه: بیمه Deprem  در ترکیه اجباری است. هزینه این نوع بیمه از 150 تا 250 لیر متغیر می باشد و این هزینه ها بستگی به مکان و اندازه ملکی دارد که آن را خریداری می کنید . این نوع بیمه شامل  آتش سوزی ، سرقت و پوشش خسارت می باشد.

هزینه های مربوط به تلویزیون، اینترنت و تلویزیون ماهواره‌ای: همانطور که می دانید رقابت شدیدی بین شرکت‌های مخابرات و سرگرمی درترکیه وجود دارد که به این معنی است که شرایط مختلف و بسیار مناسبی برای انجام معامله خرید در اختیار شما قرار می گیرد. برای مثال،شرکت ترک Telekom در حال ارائه اینترنت نامحدود، تماس‌های تلفنی و بسته‌های ماهواره‌ای تلویزیونی است که کانال‌های انگلیسی و ترکی را فقط با ۷۳ لیره در ماه برای شما نشان می‌دهند.

هزینه خوراک در ترکیه

در ترکیه، می توانید خرید مواد غذایی خود را از بازارهای محلی انجام دهید.دربازارهای محلی میوه ها و سبزیجات فصلی با قیمت پایین به فروش می رسند. ترکیه دارای سوپرمارکت های مدرن و بسیار بزرگ می باشد که بسیاری از کالاهای وارداتی که بیشتر مهاجران و مسافران در جستجوی آن هستند در این مکان ها براحتی قابل دسترس می باشند.اما باید در نظر داشته باشید که این سوپرمارکت ها بدلیل برچسب گذاری و خارجی بودن دارای قیمت های هنگفتی می باشند.بعنوان مثال قیمت یک شیشه کره بادام ‌زمینی می‌تواند به اندازه تهیه یک غذای کامل که در یک خرید محلی انجام می دهید هزینه داشته باشد.

باعث تعجب است که کشوری مثل ترکیه که دونرکباب های آن بسیار معروف است، هزینه های گوشت قرمز تا به این حد بالا باشد. به گونه ای که تعجب بسیاری از مهاجران را بر می انگیزد.

ممکن است در کشوری مثل ترکیه هزینه های غیرمنتظره به لیست هزینه های شما اضافه شود.یکی از این هزینه های غیرمنتظره می تواند تهیه بطری آب باشد. نوشیدن آب شیر در بسیاری از مناطق این شهرایمن است، اما بسیاری از خارجیان و مهاجران هنوز ترجیح می‌دهند آب بطری بنوشند.  حال در این میان خبر خوب این است که یک بشکه آب ۱۹ لیتری در کشور ترکیه نسبتا ارزان می باشد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه

سیستم حمل و نقل عمومی ترکیه دائما در حال پیشرفت و تحول است، با این حال بسیار ارزان است.اتوبوس‌ها حالت اصلی ترانزیت هستند و عموما کارآمد و مقرون‌ به ‌صرفه هستند. در سفر با اتوبوس های دولتی و خصوصی نیازی به پرداخت هزینه زیاد ندارید. تاکسی‌های مشترک غیر رسمی نیز وجود دارد که با توجه به طول سفر هزینه دریافت می کند. برای کسانی که ترجیح می‌دهند با خودرو در ترکیه سفر کنند، هزینه اولیه خرید و نگهداری یک وسیله نقلیه ممکن است کمی ارزان‌تر از بریتانیا یا ایالات‌ متحده باشد، اما باید در نظرداشته باشید هزینه بنزین در ترکیه بسیار بالا می باشد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0