50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزای کار اندونزی

نکته: حامی مهاجر فاقد مجوز کاریابی بین‌المللی است و این مقاله صرفا جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است.

اندونزی چندین نوع مختلف ویزا ارائه می‌دهد که براساس هدف اقامت افراد خارجی در کشور اندونزی باهم تفاوت دارند. انواعی که بیش از سایرین مورد استفاده قرار می‌گیرند، مجوز اقامت موقت با نام KITAS (ITAS) و مجوز کار با نام IMTA هستند. برای گرفتن ویزای ITAS، ابتدا لازم است یک   VITAS(Izin Tinggal Terbatas Visa) که نوعی مجوز اقامت به مدت محدود است، را دریافت کنید. از نوامبر 2018، مجوز کار (IMTA) با ویزای TELEX ترکیب شده و به اصطلاح در قالب "اعلان" در آمده‌ و اعتبار آن هم برابر با قرارداد استخدام است.

KITAP (Kartu Izin Tinggal Tetap) ، نوعی ویزای اقامت دائم است که تنها برای کارگرانی که ویزای ITAS خود را برای حداقل سه سال متوالی تمدید کرده‌اند در دسترس خواهد بود.

ویزای کار _ KITAS

سالانه شمار کارگران خارجی در اندونزی افزایش پیدا می‌کند. طبق آمارها این میزان درسال 2019، 10.88% افزایش داشته و بیش‌ترین میزان جمعیت از چین بوده‌اند. از جمله ملزومات کار کردن در اندونزی، داشتن مجوز اقامت موقت (KITAS) است که به ویزای کار یا KITAS کار هم معروف است. برخلاف KITAS حامی همسر و یا KITAS بازنشستگی، KITAS کاری باید توسط یک شرکت اندونزیایی حمایت شود (حمایت شخصی پذیرفته نیست).

مدت اعتبار هر KITAS کاری با توجه به موقعیت شغلی به‌طور معمول بین شش تا دوازده ماه بوده و با مجوز ورود مجدد چندگانه (MERP)، قابل تمدید است.

مجوز کار _ IMTA

افراد خارجی که قصد دارند در اندونزی کار کنند و یا درآمدی داشته باشند، باید قبل از ورود خود به اندونزی برای مجوز کار درخواست دهند. این نوعی روال اداری است که وزارت نیرو و چندین دفتر از دفاتر مهاجرتی را درگیر می‌کند. مجوز کار تنها مدرکی است که به صورت قانونی به خارجی‌ها اجازه کار در اندونزی را می‌دهد. الزامات این مجوز نسبتاً دقیق بوده و بسیاری از موقعیت‌های شغلی مثل بخش‌های تجاری، تنها مختص افراد خارجی هستند.

VITAS و مجوز کار

دولت اندونزی اخیراً آیین نامه ریاست جمهوری (شماره 2018/20) را درمورد کارگران خارجی اجرا کرده‌است. این آیین نامه فرایند دریافت مجوز کار را ساده‌تر می‌کند. با این وجود، انتظار می رود که اجرای این آیین نامه به‌طور مداوم انجام شده و تا دو سال آینده نهایی شود. به همین ترتیب، داشتن یک وکیل ویزا و یا مشاور که دارای درکی از قوانین فعلی است، به بخشی ضروری در فرایند درخواست تبدیل شده‌است.

اشتغال در بالی

شمار خارجی‌هایی که به بالی می‌روند و از مقررات آنجا پیروی نمی‌کنند رو به افزایش است. لطفاً توجه داشته باشید که الزامات برای مجوز کار، ویزای کار در بالی، مثل فرایند تمدید ویزا، در هرجای بالی مشابه هستند. توریست‌هایی که به بالی می‌آیند، از تعهدات قانونی معاف نبوده و بدون مجوز و ویزای کاری معتبر اجازه‌ی کار ندارند.

در اندونزی، درخواست ITAS توسط کارفرمایان برای کارگران‌شان صورت می‌پذیرد، که مراحل آن به در ادامه ذکر شده‌است.

مراحل درخواست ITAS

 • مرحله اول، به‌دنبال تأیید دولت اندونزی بوده و یک RPTKA (برنامه کاریابی مهاجران) به وزارت نیروی کار ارسال کنید. کارفرمایانی که به استخدام اتباع خارجی تمایل دارند، برای چنین کاری باید قبل از درخواست ویزای VITAS، تأییدیه رسمی دولت را بدست آورند. درخواست تأیید دولت به صورت یک نامه‌ خبری (SPT)، و یا نامه‌ای ازسوی هیئت هماهنگ‌ کننده سرمایه گذاری اندونزی (BKPM)، که حاکی از عقد قرارداد کار باشد، صورت می‌پذیرد.
 • مرحله دوم، برای دریافت IMTA (مجوز کار موقت مهاجران) درخواست دهید. پس از تأیید RPTKA، کارفرمایان باید برای IMTA درخواست دهند. به این منظور، باید اطلاعات شخصی درباره متقاضی را به وزارت نیروی کار ارسال کنند. این اطلاعات شخصی شامل جنسیت، ملیت، زادگاه و تاریخ تولد، شماره پاسپورت و مدت اعتبار آن، نقش کاری آنها و مدتی که برای شرکت کار کرده‌اند، گواهی‌های تحصیلی و تجربه کاری را شامل می‌شود. مطابق با آیین نامه جدید استخدام کارگران خارجی، این اطلاعات حداکثر طی دو روز کاری پردازش و تأیید می‌شوند. مجوزهای IMTA، که به صورت قانونی به یک کارفرما اجازه استخدام یک کارگر خارجی را می‌دهند، برای مدت زمان حداکثر یک سال صادر می‌شوند. اما ممکن است به توجه به مدت اعتبار RPTKA، تا حداکثر مدت دو سال هم تمدید شوند.
 • مرحله سوم، جهت ویزای اقامت موقت اقدام کنید. مرحله‌ی بعد ارسال درخواست برای ویزای VITAS یا Telex به شورای هماهنگ کننده‌ سرمایه گذاری اندونزی (BKPM) است. این شورا توصیه نامه‌ای به اداره مهاجرت صادر کرده و آن‌را از اینکه برای یک کارمند خارجی VITAS صادر کرده مطلع می‌سازد.
 • مرحله چهارم، برای دریافت KITAS (کارت اقامت موقت در اندونزی) و کتاب ثبت‌ نام اتباع خارجی (Blue Foreigners Registration Book) اقدام کنید. پس از گرفتن ITAS، کارگران خارجی می‌توانند جهت ثبت نام برای دریافت کارت KITAS و کتاب ثبت‌ نام اتباع خارجی، اقدام کنند. مورد دوم برای ثبت وضعیت مهاجرتی آنها استفاده می‌شود و هردو موارد ذکر شده مجوز اقامت به مدت حداکثر دو سال را تأیید کرده و ممکن است تا مدت کلی شش سال بتوان هربار تا دوسال آنها را تمدید کرد.

مدارک موردنیاز برای گرفتن RPTKA

 • فرم درخواست RPTKA
 • نامه‌ای مبنی بر دلایل استخدام اتباع خارجی و همچنین جزئیات نقش مورد انتظار از آنها در شرکت
 • کپی از مدرک همکاری شرکت
 • شماره مالیاتی (NPWP) و نامه‌‌ای که تأیید کند شرکت دارای مجوز تجاری (SIUP) است
 • در صورت فعالیت شرکت در بخش‌های خاصی مثل نفت، گاز، معدن یا حمل و نقل؛ توصیه ‌نامه از یک سازمان دیگر ضروری است
 • مدرکی که ساختار سازمانی شرکت را تشریح کرده باشد
 • کپی کارت شناسایی (KTP) یک همکار اندونزیایی

طبق آیین نامه جدید ریاست جمهوری مصوب 29 مارس 2018، شرکت‌هایی که از کارگران خارجی برای مشاغل زیر استفاده می‌کنند، از 20 ژوئن 2018 به درخواست RPTKA نیازی ندارند.

 • سهامدارانی که عضو هیئت مدیره شرکت هستند
 • مأمورین دیپلماتیک یا کنسولی که نماینده کشورهای خارجی‌ هستند
 • انواع خاصی از کارکنان دولتی

 

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0