20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

اقامت و مهاجرت به ترکیه

روش های اخذ اقامت ترکیه در سال 2021 و بررسی آخرین تغییرات قانونی در اخذ شهروندی ترکیه در این مقاله بررسی می شود. اخذ اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی، پاسپورت دوم ترکیه از طریق سرمایه گذاری، اقامت ترکیه با اجاره ملک یا حتی اخذ اقامت ترکیه بدون شرط حضور و بدون نیاز به اجاره یا خرید ملک نیز موضوع این مقاله می باشد. 

روش های اخذ اقامت موقت و دائم ترکیه

 1. اخذ اقامت یک ساله ترکیه
 2. اخذ اقامت ترکیه بدون شرط حضور
 3. اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت
 4. اخذ اقامت ترکیه از طریق خود حمایتی
 5. اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک
 6. اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق خرید ملک
 7. اخذ اقامت ترکیه از طریق ارائه تمکن مالی
 8. اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل در ترکیه
عناوین اول تا پنجم اخذ اقامت ترکیه در واقع همان اقامت توریستی ترکیه می باشد و هر پنج مورد، فقط نام های متفاوتی هستند که برای اقامت توریستی ترکیه نسبت داده می شوند. در این نوع اقامت، شما ادعا می کنید بدون اینکه نیاز به کارکردن داشته باشید توانایی مالی برای حمایت خودتان در کشور ترکیه را دارید. به همین دلیل به این نوع اقامت ها، اقامت خود حمایتی یا اقامت از طریق ارائه تمکن مالی می گویند. دولت ترکیه میزان تمکن مالی مورد نیاز را 5000 دلار دانسته است اما خبر خوب اینکه برای اخذ اقامت خود حمایتی ترکیه، ایرانیان الزامی به ارائه گواهی تمکن مالی ندارند.
از طرفی این اقامت یک ساله است به همین دلیل آن را اقامت یک ساله ترکیه نیز می نامند. از طرفی چون یکی از الزامات برای اخذ اقامت ترکیه اجاره ملک یا خرید ملک می باشد و ایرانیان سال اول حضور در ترکیه ملکی اجاره می کنند، به این نوع اقامت ترکیه، اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه نیز می گویند.

اقامت ترکیه بدون شرط حضور

خبر خوب اینکه که در تمامی انواع اقامت های ترکیه، الزامی به حضور شما نیست. یعنی میتوانید اقامت را دریافت کنید و از ترکیه خارج شوید و فقط در سال یک بار  برای تمدید اقامت به ترکیه مراجعه کنید. با توجه به اینکه پس از اخذ اقامت خود حمایتی ترکیه، شما الزامی به حضور در ترکیه ندارید، میتوانید یک سند اجاره نامه سوری با یک بنگاه دار تنظیم کنید و بدون اجاره واقعی و بدون اینکه متحمل هزینه های اجاره یک ملک واقعی شوید، نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کنید. به همین دلیل به این اقامت، اقامت ترکیه بدون شرط حضور نیز میگویند.
در صورتی که شما نخواهید در ترکیه اقامت داشته باشید و فقط کارت اقامت ترکیه را برای افتتاح حساب و دریافت کد مالیاتی بخواهید و یا به دنبال افزایش اعتبار پاسپورتتان برای اخذ ویزاهای شینگن، آمریکا، کانادا، استرالیا و انگلستان باشید، این اقامت میتواند برای شما بسیار مفید باشد.

تغییرات در سال 2021
این اقامت تا سال 2019 قابل تمدید بود اما اقامت خود حمایتی ترکیه از سال 2021 به صورت پیوسته تمدید نمیشود مگر اینکه خاک ترکیه را ترک کنید و سال بعد مجدد اقدام کنید یا در ترکیه ملک بخرید یا کسب و کاری راه اندازی کنید و یا نوع اقامت را به اقامت کاری یا تحصیلی تغییر دهید. در این صورت بعد از یک سال مجدد میتوانید اقامت خود حمایتی ترکیه را دریافت کنید.

راهکار برای تمدید اقامت تمکن مالی ترکیه

پس از سال اول اقامت خود حمایتی ترکیه، می توانید در یک مدرسه زبان ترکی ثبت نام کنید و یک سال شهریه بسیار پایین مدارس زبان ترکیه را بپردازید، به این ترتیب نوع اقامت شما به تحصیلی تغییر می کند و پس از یک سال مجدد می توانید اقامت تمکن مالی را برای یک سال دیگر دریافت کنید. مثلا سال اول اقامت خودحمایتی را دارید، سال دوم اقامت تحصیلی میگیرید و سال سوم مجدد اقامت خودحمایتی دریافت میکنید و به همین ترتیب. در نتیجه میتوانید بدون ترک خاک ترکیه، اقامت مجاز داشته باشید.

اقامت دائم ترکیه از طریق خرید ملک

البته اگر در ترکیه یک ملک به هر ارزشی خریداری کنید می توانید بدون محدودیت این اقامت را تمدید کنید. معمولا برای افرادی که ملکی در ترکیه دارند، دوره های اقامت به صورت دوساله تمدید می شود و محدودیتی در تعداد تمدید آن نیست. اما اگر مجموع ارزش املاک یا ملکی که میخرید بالای 250 هزار دلار آمریکا باشد، علاوه بر مجوز اقامت، به شما اجازه داده می شود درخواست شهروندی ترکیه را داشته باشید. ظرف سه ماه تابعیت ترکیه و پاسپورت ترکیه را دریافت میکنید.

اقامت دائم ترکیه با ثبت شرکت

در صورتی که در ترکیه یک کسب و کار راه اندازی کنید، اقامت شما در ترکیه هرسال قابل تمدید خواهد بود و عموما کارت اقامت افرادی که صاحب کسب و کار در ترکیه هستند دو ساله تمدید می شود. البته نیاز نیست که کسب و کار را فعال کنید. همین که شرکتی در ترکیه ثبت کنید کافی است اما اگر شرکت یا کسب و کار شما فعال باشد، بعد از گذشت 5 سال میتوانید شهروندی ترکیه را دریافت کنید. شهروندی ترکیه یعنی تابعیت ترکیه و پاسپورت ترکیه.

اقامت از طریق تحصیل در ترکیه 

تحصیل در ترکیه نیز جای بحث ندارد. به زبان انگلیسی و ترکی در دانشگاه های ترکیه می توانید به تحصیلات تکمیلی خود ادامه دهید و مادامی که در ترکیه تحصیل میکنید، مجوز اقامت شما تمدید میشود. 

روش های اخذ تابعیت ( شهروندی و پاسپورت ) ترکیه

شاید شنیدید می گویند فلانی سیتیزن فلان کشور است. یعنی تابعیت آن کشور را دارد. تابعیت و شهروندی، هر دو به یک معنا است. اگر تابعیت ترکیه را بدست آورید می توانید پاسپورت ترکیه داشته باشید و از مزایای پاسپورت ترکیه استفاده کنید. ضمنا دیگر تحریم ها برای شما مشکل ایجاد نمیکنند. همه بانکهای دنیا میتوانید حساب باز کنید، میتوانید با دنیا بدون هیچ نگرانی تجارت کنید. برای تابعیت ترکیه نیاز به دانستن زبان ترکی ندارید.
 • تابعیت ترکیه از طریق ثبت شرکت در ترکیه:
  پس از ثبت شرکت در ترکیه، بعد از 5 سال مدیریت کسب و کارتان ، میتوانید درخواست شهروندی ترکیه را داشته باشید. نیاز به دانستن زبان ترکی ندارید.
 • تابعیت ترکیه با خرید ملک بالای 250 هزار دلار:
  اگر ارزش مجموع املاک یا ملکی که در ترکیه خریداری میکنید بالای 250 هزار دلار باشد، میتوانید ظرف 3 ماه، تابعیت ترکیه را بدست آورید و پاسپورت ترکیه داشته باشید. در صورت اخذ تابعیت ترکیه، حق فروش املاک تا 3 سال را نخواهید داشت
 •  تابعیت ترکیه با سپرده گذاری بانکی 5 ساله:
  اگر مبلغ 500 هزار دلار آمریکا در بانک های ترکیه دپوزیت کنیدو متعهد شوید 5 سال به آن دست نمیزنید، میتوانید درخواست شهروندی ترکیه را داشته باشید و ظرف سه ماه پاسپورت ترک دریافت کنید.
 • تابعیت ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترک

امتیازهای حاصل از اقامت در ترکیه

امکان افتتاح حساب در ترکیه و امکان مراودات تجاری با دنیا یعنی خروج از تحریم های آمریکا. تاجران و بازرگانان کاملا ارزش این موضوع را میدانند. البته از نظر ارزش زندگی نیز ترکیه در جایگاه خوبی قرار دارد. هزینه زندگی پایین و درامد بالاتر نسبت به ایران باعث شده این سالها ایرانیان بسیاری برای خرید ملک یا اخذ اقامت های موقت یا حتی اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنند.

 آموزش زبان ترکی به صورت رایگان پس از اقامت در ترکیه

کسانی که اقامت ترکیه را دارند میتوانند از آموزش رایگان آکادمیک در ترکیه بهره مند شوند. آموزش زبان و فرهنگ ترک ها در ترکیه امتیازی است که نمیتوان از آن چشم پوشی کرد.

افتتاح حساب در ترکیه

پس از اخذ اقامت ترکیه امکان افتتاح حساب های ارزی با واحد دلار آمریکا و یورو و لیر وجود دارد. برای مشتریان حامی مهاجر، امکان اخذ کارت اعتباری نیز در ترکیه وجود دارد. کارت های ویزا و مستر در اروپا، آمریکا، کانادا، استرالیا و سایر کشورهای دنیا قابل استفاده هستند. 

دریافت وام از بانک های ترکیه

اگر یک تاجر یا بازرگان هستید قدر این فرصت را خواهید دانست. در ترکیه وام با سود 1.32% با بالا قابل دریافت است. برای مثال بانک Ziraat تا 100000 لیر ترک با نرخ سود 1.32% ماهانه بدون مسدودی حساب و بلوکه شدن حساب به صاحبان کسب و کار وام اعطا میکند.

 مقایسه هزینه های ایران و ترکیه 

هزینه های زندگی در ترکیه به مراتب پایین تر از ایران است البته اگر توریستی به ترکیه رفته باشید به علت توریست بودن باهزینه های بالایی مواجه می شوید. اما اگر یک مقیم ترکیه باشید حتی قیمت سیم کارت نیز برای شما متفاوت خواهد بود. شرایط بسیار ایده عالی در انتظار شماست. به عنوان مثال، خودروهای جدید بنز با حدود 110000 لیر قابل دسترس است، هزینه خوراک مطابق ایران است و هزینه مسکن و اسکان تقریبا کمتر از یک سوم هزینه در ایران است.
برای خرید ملک در صورتی که شهروند باشید میتوانید از دم قسط نسبت به خرید ملک اقدام کنید و اگر خارجی باشید میتوانید با پرداخت 30% مبلغ ملک نسبت به خرید اقساطی ملک در ترکیه اقدام کنید. اجاره ملک در ترکیه تفاوت فاحشی با ایران دارد. مثلا با 1500 لیر ماهانه و بدون پرداخت پول پیش میتوانید در بخشهای بسیار خوب شهر استانبول خانه ای با سونا و استخر و جکوزی داشته باشید.
خودرو سازانی مانند رنو در ترکیه با شرایط بسیار خاص با یکدیگر رقابت می کنند که سود این رقابت را مشتری می برد. در زمان نگارش این مقاله، رنو مگان 2021 را با پرداخت ماهانه 1500 لیر بدون پیش پرداخت به صورت تحویل فوری در ترکیه می توانید در اختیار داشته باشید. هزینه و کیفیت پوشاک در ترکیه نیز قابل بحث نیست. حداقل درآمد کارمند و کارگر در ترکیه بیش از دو برابر در ایران است البته برخی هزینه ها در ترکیه از ایران بالاتر است، مانند سوخت گازوئیل و بنزین. در کل، نیازهای اساسی زندگی بسیار در دسترس تر و مناسب تر است. در مورد آب و هوا نیز لازم به ذکر است که شما هوای بسیار پاک و متفاوتی در ترکیه خواهید دید.

هزینه اخذ اقامت ترکیه

 • هزینه تامین سند تاپو حدود 2000 لیر
 • هزینه ترجمه پاسپورت به ترکی حدود 120 لیر
 • هزینه بیمه درمانی در ترکیه از 200 تا 800 لیر
 • هزینه مالیات و حق خاک ترکیه از 600 تا 1000 لیر

مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه

 • اصل پاسپورت
 • چهار قطعه عکس 3در4
 • ترجمه پاسپورت به ترکی
 • بیمه درمانی حداقل یک ساله
 • سند ملک یا اجاره نامه ملک ( قابل ارائه توسط حامی مهاجر )
پکیج حامی مهاجر برای اخذ اقامت ترکیه شامل اخذ اقامت، بیمه درمانی یک ساله، افتتاح حساب شخصی، دریافت کارت ویزا یا مستر،  همراهی برای اجاره ملک، ترانسفر فرودگاهی اختصاصی ( VIP ) میباشد. در صورتی که نخواهید در ترکیه ملک اجاره کنید یا ملکی بخرید، حامی مهاجر میتواند از ملک های خودش برای شما سند تاپو ارائه کند.

مراحل انجام امور اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه شامل دو مرحله می باشد:
مرحله اول شما باید وارد خاک ترکیه شوید، شرکت حامی مهاجر در ترکیه برای شما یک نوبت در اداره مهاجرت ترکیه درخواست میکند. بیمه سلامت یکساله شما را صادر میکنیم. کد مالیاتی برای شما و اعضای خانوادتان دریافت میکنیم و همه اینها حتی بدون اینکه نیاز به دیدار شما باشد با روابط قوی که در ترکیه داریم انجام خواهد شد. فقط برای افتتاح حساب بانکی به حضور شخص شما نیاز است. در برترین شعب بانکی ترکیه برای شما حساب بانکی افتتاح میکنیم و یک کارت ویزا یا مستر برای شما اخذ میکنیم. تا اینجا بخش اول تمام میشود و منتظر اعلام وقت از اداره مهاجرت ترکیه خواهیم بود.
مرحله دوم زمانی خواهد بود که قرار ملاقات شما در اداره مهاجرت ترکیه صادر شده است، فاصله زمانی این دو مرحله میتواند از یک هفته تا چند ماه به طول بیانجامد و فقط در اختیار اداره مهاجرت است. پس از حضور در اداره مهاجرت و ارائه مدارک لازم در آنجا به افسر اداره، ظرف چند روز کارت اقامت شما صادر میشود و به آدرس شما یا آدرس دفتر شرکت حامی مهاجر در ترکیه ارسال خواهد شد.

تفاوت اقامت ترکیه و شهروندی ترکیه

به طور کلی شهروندی به مفهوم تابعیت است و تفاوت آن با اقامت در این است که هر شخصی به هر طریق قانونی که وارد کشور ترکیه شود، از آن لحظه مقیم ترکیه است اما حقوق شهروندی یک ترک را ندارد. حقوق شهروندی در هر کشوری متفاوت است، مثلا یک شهروند در حق رای و اخذ پاسپورت با مقیم تفاوت دارد.
 تفاوت بعدی در این است که اقامت موقت است و همیشه باید تمدید شود. گاهی برای تمدید اقامت ها باید از کشور خارج شد و گاهی از اداره مهاجرت بدون خروج از کشور قابل تمدید است. در مورد ترکیه، اقامت ها عموما از داخل خاک ترکیه قابل تمدید است البته برای این موضوع باشد شرایطی فراهم شده باشد در غیر این صورت نیاز به مجوز ورود مجدد به خاک ترکیه است.

ثبت شرکت در ترکیه

با ثبت شرکت می توانید نسبت به اخذ مجوز کار اقدام کنید و پس از پنج سال به شهروندی ترکیه دست یابید. با ثبت شرکت در ترکیه می توانید وام های بسیار عالی با سود بسیار پایین دریافت کنید. از تحریم ها آزاد شوید و با دنیای بین الملل ارتباط بگیرید. کارت اعتباری داشته باشید و برای اخذ اقامت کشورهایی همچون آمریکا و کانادا به سادگی از سد افسر های کنسولی رد شوید.
پکیج ثبت شرکت ترکیه توسط شرکت حامی مهاجر در ترکیه فقط 4000 دلار شامل خدمات اخذ اقامت، بیمه درمانی ، ارائه آدرس محل سکونت، افتتاح حساب بانکی شخصی، دریافت کارت ویزا یا مستر، استخدام مالی مشاور، ثبت شرکت، ارائه آدرس شرکت، افتتاح حساب شرکتی، ترانسفر اختصاصی می باشد.

تغییرات قانونی 2021
تا دو سال برای شرکت هایی که کپیتال بالای 100 هزار لیر داشته باشند، با استخدام یک ترک، امکان استخدام یک خارجی خواهید داشت. این تسهیلات به دلیل استقبال عجیب خارجی ها در ترکیه ممکن است به زودی حذف شود اما در ترکیه متعارف نیست امری بعد از تغییر عطف به ماسبق شود.

اخذ مجوز کار در ترکیه

برای کار در ترکیه باید مجوز کار داشته باشید. برای دریافت مجوز کار باید کارفرمای ترک برای شما اقدام کند. البته لازم به توضیح است که میتوان در ترکیه بدون مجوز هم کار کرد اما اگر میخواهید بیمه شوید و از مزایای بازنشستگی در ترکیه بهره مند شوید به فکر مجوز کار و بیمه تامین اجتماعی در ترکیه باشید.

نتیجه گیری

سریعترین راه بدست آوردن شهروندی ترکیه ، خرید ملک بالای 250 هزار دلار یا سپرده گذاری 500 هزار دلاری است. راه ارزانتر اما طولانی ثبت شرکت در ترکیه است و 5 سال فعالیت اقتصادی در ترکیه، مثلا افتتاح یک مغازه عکاسی یا هر کسب و کار دیگری. 
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 4
ناشناس
سلام اگر فرزند درترکیه بدنیا بیاد بهش اقامت میدن
کارشناس حامی مهاجر

سلام. خیر. امکان دریافت پاسپورت با تولد در ترکیه وجود ندارد.

ناشناس
بسیار مطلب آموزنده و مفیدی بود ممنونم
کارشناس حامی مهاجر

سلام. سپاس از توجه شما مخاطب عزیز. خوشحالیم که توانسته ایم اطلاعات کامل و کافی در اختیار شما قرار دهیم.

ناشناس
درود شرایط قسطی برای خرید ملک ۲۵۰ هزارتایی وجود دارد
کارشناس حامی مهاجر

سلام. وقت بخیر. شما می‌توانید در کمتر از یکسال چند ملک در ترکیه خریداری کنید و هنگامی که ارزش مجموعه ملک های شما به بالای چهارصد هزار دلار رسید، می‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

ناشناس
سلام مرسی از توضیحات جامعتون احتمالا در انتالیا هم فعالیت دارید؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام. ممنون از لطف شما. 
خیر. در حال حاضر فقط در استانبول خدمات داریم.