حامی مهاجر را دنبال کنید

14 روش اخذ اقامت اروپا در سال 2021

اقامت خودحمایتی یا اقامت از طریق ارائه تمکن مالی در اروپا رایج ترین نوع اقامتی است که ایرانیان از آن برای مهاجرت به اروپا استفاده میکنند. پس از آن ثبت شرکت در اروپا و سرمایه گذاری نیز روش مرسومی برای اخذ اقامت اروپاست. در نهایت ویزاهای طلایی اروپا برای سرمایه داران مناسب ترین گزینه است.
متاسفانه با توجه به مسائلی مثل لیست سیاه FATF و تحریم های آمریکا و عدم افتتاح حساب بانک های دنیا برای ایرانیان، امروز دیگر دایره انتخاب ایرانیان برای اخذ اقامت کشورهای دیگر بسیار محدود شده است لذا باتوجه به آخرین قوانین، اقامت هایی که برای ایرانیان در اروپا میسر است را مطرح میکنم. با موسسه حامی مهاجر همراه باشید.

مزایای اخذ اقامت کشورهای حوزه شنگن

ابتدا خاطرنشان کنم که اگر اقامت کشورهای عضو شنگن را داشته باشید، علاوه بر افزایش اعتبار پاسپورت شما برای اخذ ویزای انگلستان، آمریکا، کانادا و استرالیا، شما امکان سفر به تمام 28 کشور عضو شنگن را بدون نیاز به ویزا خواهید داشت. اگر شهروندی یا تابعیت یکی از کشورهای عضو شنگن را داشته باشید میتوانید در هریک از کشورهای عضو شنگن بدون محدودیت کار تحصیل و زندگی کنید. مثلا با شهروندی یونان میتوانید در آلمان زندگی و کار کنید. ضمنا انگلستان و ترکیه عضو شنگن نیستند.

بیشتر بدانید: چگونه ویزای شنگن بگیریم؟

اقامت خود حمایتی یونان یا اقامت تمکن مالی

این اقامت که FIP نام دارد و مخفف Financial Independent Person می باشد ویژه افرادی است که بتوانند ثابت کنند ماهانه بیش از 2000 یورو درامد ثابت و پایدار از منابعی مانند سود بانکی یا سود سهام یا حقوق بازنشستگی یا اجاره ملک و یا مجموع آنها دارند. در این نوع اقامت باید ثابت کنید بدون اینکه نیاز به کارکردن داشته باشید درامد کافی برای زندگی دارید. به ازای یک نفر 2000 یورو، به ازای همسرش 400 یورو و به ازای هر فرزند باید ماهانه 300 یورو درامد بیشتر داشته باشید.

این اقامت دو ساله است و شرط حضور ندارد. دو سال بعد برای سه سال تمدید میشود، یعنی مجموع 5 سال اقامت. سپس میتوانید برای اقامت دائم یونان درخواست دهید. اقامت دائم یونان 5 ساله است و پس از طی این 5 سال میتوانید درخواست شهروندی و پاسپورت یونان دهید.

میزان تمکن مالی که به دولت یونان نشان میدهید نیز باید به ازای افراد مجرد 30000 یورو و افراد متاهل 40000 یورو باشد. مثلا یک زن و شوهر برای اخذ این اقامت باید نشان دهند که 40000 یورو پول در بانک دارند و ماهانه 2400 یورو از مجموع سود بانکی و سهام و حقوق بازنشستگی و اجاره ملک درامد دارند.

بهتر است این درامد طی یک سال اخیر موجود باشد تا پایداری آن برای سفارت محرز شود اما این مورد اجباری نیست و فقط یک توصیه است.

بیشتر بدانید: اقامت آمریکا از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت دائم یونان با ویزای طلایی و خرید ملک

در صورتی که شخصی بتواند بیش از 250 هزار یورو در زمینه ملک در یونان سرمایه گزاری کند، یعنی یک یا چند ملک به مجموع ارزش حداقل 250 هزار دلار در یونان بخرد، اقامت دائم یونان را دریافت خواهد کرد و بعد از پنج سال امکان درخواست شهروندی یونان را خواهد داشت. حدود %12 تا 15% از ارزش ملک نیز هزینه های حکومتی و مالیاتی شما برای این معاملات خواهد بود.

اخذ اقامت پرتغال با سرمایه گذاری در صنعت گردشگری

در پرتغال در زمینه ساخت هتل میتوانید با سرمایه گزاری 350 هزار یورویی در شهرهای بزرگ و یا 280 هزار یورویی در شهرهای کوچک، اقامت دائم دریافت کنید. پرتغال شرط حضور بسیار کمرنگی دارد. طی تمام 5 سال حدود یک ماه اقامت اجباری است. پس از طی 5 سال، میتوانید درخواست شهروندی کنید. این ایده آل است. شما 5 سال سرمایه گزاری با سود 3% میکنید، پس از 5 سال هم پولتان را پس میگیرید هم شهروندی اروپا را به دست می آورید. طی این مدت نیز الزامی به حضور در خاک پرتغال نخواهید داشت.

اقامت دائم اسپانیا با ویزای طلایی خرید ملک

ویزای طلایی برای کشوراسپانیا نیز وجود دارد، شرط آن خرید املاک به ارزش حداقل 500 هزار یورو میباشد که متاسفانه بانک های اسپانیایی برای ایرانیان حساب بانکی باز نمیکنند و تقریبا همه وکلای سرشناس اسپانیایی دیگر برای ایرانیان خدماتی ارائه نمیکنند.

اقامت خود حمایتی یا تمکن مالی پرتغال

اقامت خود حمایتی پرتغال فقط برای بازنشسته ها قابل تحصیل است. دارنده ویزای D-7 نباید بیش از شش ماه پیوسته از خاک پرتغال خارج شود یا نیابد بیش از هشت ماه غیر مستمر از خاک پرتغال دور باشد. اما نقطه قوت این اقامت در شرایط درامد است. شما فقط باید ثابت کنید به ازای متقاضی اصلی فقط ماهانه 635 یورو درامد دارید. و تمکن مالی 9000 یورویی برای اخذ این اقامت کافی است. بعد از 5 سال میتوانید اقامت دائم پرتغال را دریافت کنید و پس از ده سال میتوانید درخواست شهروندی پرتغال را داشته باشید.

اقامت خود حمایتی یا تمکن مالی اتریش

اقامت خود حمایتی اتریش شرایط بسیار سختی دارد، اولا سهمیه سالانه دارد، ثانیا اول باید ملک اجاره کنید که اگر اتریش به شما ویزا ندهد پول شما سوخت شده است. ضمنا اتریش برای اقامت خود حمایتی شرط حضور شش ماهه در طول سال دارد.

اخذ اقامت خود حمایتی یا تمکن مالی فرانسه

اخذ اقامت خود حمایتی فرانسه نیز برای ایرانیان میسر است اما فرانسه نیز شرط حضور دارد و اگر فرزندی دارید باید در مدارس فرانسه درس بخوانند. البته برای اخذ اقامت خود حمایتی فرانسه باید سرپرست خانواده اثبات کند 3000 یورو درامد ماهانه دارد و برای همسرش 1400 یورو و هر فرزند 750 یورو. تمکن مالی مورد نیاز مشابه یونان است، یعنی برای مجرد 30000 یورو و برای متاهل باید 40000 یورو نشان دهید.

اقامت خود حمایتی ترکیه

در ترکیه نیز شرایط مشابه وجود دارد. شرط تمکن مالی فقط 5000 دلار است که آن هم نیاز به ارائه مدارک ندارد. شرط حضور ندارد. شانس گرفتن این اقامت 100% است. حتی نیاز به ترجمه مدارک نیز ندارید. امکان افتتاح حساب بانکی و اخذ کردیت کارت نیز خواهید داشت.

برای مطالعه بیشتر در مورد اقامت خود حمایتی ترکیه روی لینک کلیک کنید.

اقامت ترکیه با ثبت شرکت

در صورتی که در ترکیه یک کسب و کار راه اندازی کنید مثلا یک شرکت ثبت کنید حتی اگر آن شرکت فعالیتی نداشته باشد و فقط به صورت کاغذی ثبت شده باشد، به شما اقامت ترکیه را اعطا میکنند.

شهروندی ترکیه با ثبت شرکت

در صورتی که پس از ثبت شرکت در ترکیه به مدت پنج سال فعالیت اقتصادی در ترکیه داشته باشید مثلا یک مغازه سوپرمارکت یا عکاسی یا شرکت گردشگری در ترکیه داشته باشید، میتوانید درخواست شهروندی ترکیه را به اداره مهاجرت ترکیه تقدیم کنید. ظرف شش ماه شما پاسپورت ترکیه را دریافت خواهید کرد.

اقامت و شهروندی ترکیه با خرید ملک

خرید ملک در ترکیه به هر ارزشی و هر تعدادی برای شما مجوز اقامت به همراه خواهد داشت. این مجوز اقامت هر ساله قابل تمدید خواهد بود. اما اگر ارزش ملک یا املاکی که میخرید بیش از 250 هزار دلار آمریکا باشد، علاوه بر اجازه اقامت، به شما شهروندی ترکیه نیز اعطا میشود و کمتر از 4 ماه به پاسپورت ترکیه دست پیدا میکنید.

شهروندی ترکیه با سپرده بانکی

یکی از قوانین جدید برای اخذ شهروندی ترکیه، افتتاح حساب بانکی بلند مدت 5 ساله به مبلغ 500 هزار دلار آمریکا است. شما برای 5 سال مبلغ 500 هزار دلار آمریکا در یک حساب بانکی در ترکیه قرار میدهید، سودی دریافت نمیکنید، ظرف چهار ماه به تابعیت ترکیه یا پاسپورت ترکیه خواهید رسید.

بیشتر بدانید: اقامت ترکیه

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

برای اخذ این اقامت شانس شما تقریبا صفر است. میزان حداقل سرمایه گذاری تعریف نشده است اما شما باید بتوانید یک کسب و کار راه اندازی کنید و این کسب و کار قابلیت اشتغال زایی داشته باشد. در آلمان برای این منظور حداقل باید 400 هزار یورو سرمایه گذاری کنید. از طرفی قبل از این سرمایه گذاری در آلمان باید یک طرح بسیار قوی از کسب و کار ارائه کنید که دولت آلمان نسبت به طرح کسب و کار شما نتواند ایرادی بگیرد. همین قسمت ماجرا باعث میشود که شانس اخذ اقامت آلمان نزدیک به صفر شود.

اخذ ویزای سرمایه گذاری انگلستان

رقم سرمایه گزاری در انگلستان آنقدر بالا است که بعید میدانم کسی تمایل به دنبال کردن این بحث داشته باشد. باید دو میلیون پوند سرمایه گذاری کنید تا یک ویزای سرمایه گزاری سه ساله داشته باشید. معادل دو میلیون و چهارصد هزار یورو. با این مبلغ میتوان ده مرتبه شهروندی ترکیه را به دست آورد یا ده مرتبه اقامت دائم یونان را و یا دو مرتبه اقامت دائم آمریکا را. به نظرم انگلستان باید در این قانون تجدید نظر کند. ظاهرا انگلستان علاقه ای به جذب سرمایه گذار خارجی ندارد.

اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه