50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

کار در اتریش - گرفتن ویزای کاری اتریش

نکته: حامی مهاجر فاقد مجوز کاریابی بین‌المللی است و این مقاله صرفا جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است.

درباره کشور اتریش

اتریش به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورها در اتحادیه اروپا به شمار می اید. این کشور مکانی محبوب جهت زندگی و کار برای مهاجران است. به ویژه، پایتخت آن شهر وین که با سطح بالایی از حقوق متوسط و فرصت های استثنایی برای لذت بردن از فرهنگ، زندگی شبانه و تاریخ ارتباط خوبی دارد. در هر جایی که در اتریش هستید، در کنار منابع طبیعی زیبا و خیره کننده و مناظر حومه شهر برای لذت بردن، می توانید ترکیبی پر جنب و جوش از مراکز شهری جهان را پیدا کنید.

کارت (قرمز- سفید - قرمز) چیست؟

اگر فکر می کنید برای اتمام کاری باید به اتریش سفر کنید یا شغل خود را در این کشور شروع کنید، شاید لازم باشد مجوز انجام این کار را بگیرید. در اکثر موارد، مهاجرت به اتریش توسط یک سیستم ویزا مبتنی بر امتیاز تنظیم می شود که به کارت (قرمز- سفید - قرمز) معروف است. روش های مختلف برای بدست آوردن کارت (قرمز- سفید - قرمز) می تواند در ظاهر پیچیده به نظر برسد اما در واقع یک سیستم نسبتاً ساده است البته پس از درک اصول اولیه شرایط.

این راهنمای ساده و بدون مسائل پیچیده را برای دریافت ویزای کاری اتریش بخوانید.

آیا من به ویزای کار اتریش نیاز دارم؟

اولویت اول شما باید این باشد که متوجه شوید اصلا به مجوز کار احتیاج دارید یا نه. در بعضی موارد، بسته به ملیت و نقش شما در انجام آن، ممکن است مجوز لازم نباشد.
بیشتر جنبه های مهاجرت به اتریش به طور کامل در پرتابل مهاجرت دولت آورده شده است.
دارندگان گذرنامه های اروپایی حق زندگی و کار در اتریش را دارند، هرچند اگر هم گذرنامه اتحادیه اروپا را داشته باشید و بیش از سه ماه می خواهید در اتریش حضور داشته باشید، باید اقامت خود را توسط مقامات محلی ثبت کنید. همچنین لازم به ذکر است که به عنوان بخشی از انتقال کشور کرواسی به اتحادیه اروپا محدودیت هایی برای شهروندان کرواسی وجود دارد. این محدودیتها نیز به مرور زمان تغییر می کنند، بنابراین اگر تحت تأثیر قرار بگیرید، باید آخرین دستورالعمل ها و قوانین مهاجرتی را بررسی کنید.
لازم به ذکر است اگر شما یک کشور ثالث باشید یعنی کشور شما عضو شینگن نباشد، احتمالاً برای زندگی و کار در اتریش به ویزا یا مجوز احتیاج دارید.

روند دریافت ویزای کاری اتریش به چه صورت است؟

بیشتر مهاجرت به اتریش از طریق سیستم انعطاف پذیری انجام می شود که به کارت (قرمز-سفید-قرمز) معروف است و برای اعطای اقامت مبتنی بر مهارت کارگران بالقوه ورودی و کمبودهای موجود در بازار کار اتریش طراحی شده است.
بسته به سطح مهارت و مهارت های شما و نوع کاری که می خواهید انجام دهید چندین روش مختلف وجود دارد که می توانید کارت (قرمز-سفید-قرمز) را دریافت کنید. در ابتدا ممکن است گیج کننده به نظر برسد اما سیستم کاملاً واضح و بصورت آنلاین تنظیم می شود. همچنین می توانید جزئیات مربوط به این طرح را به زبان های مختلف در وب سایت تجاری اتریش دریافت کنید.
صرف نظر از نوع ویزا یا مجوزی که می خواهید دریافت کنید، از شما خواسته می شود اثبات کنید که برای پرداخت هزینه مسافرت خود و همچنین بیمه درمانی و مکانی برای زندگی، از پشتیبانی مالی کافی برخوردار هستید.

برای واجد شرایط کارگر ماهر بودن باید حداقل 70 امتیاز کسب کنید

برای واجد شرایط بودن به عنوان یک کارگر بسیار ماهر، باید بیش از 70 امتیاز را در طرح مبتنی بر امتیازاتی که در وب سایت مراجع مهاجرت شرح داده شده است کسب کنید. تحت این سیستم امتیازات مختلفی را برای مواردی مانند مدارک تحصیلی حرفه ای خود، تجربه کار، توانایی زبان و سطح دستمزدی که قبلاً دریافت کرده اید ، کسب می کنید.

کارت (قرمز-سفید-قرمز- پلاس) چیست؟

برای اینکه کارت (قرمز-سفید-قرمز) تحت این نوع صادر شود ، باید مدارک مشاغل خود را قبلاً اماده کنید، اگرچه گزینه دوم نیز وجود دارد که با نام کارت (قرمز-سفید-قرمز- پلاس) شناخته می شود. این امر به شما امکان می دهد بدون داشتن کارفرمای مشخصی که از شما حمایت مالی می کند، وارد اتریش شوید تا کار کنید. این کارت فقط در شرایط خاص صادر می شود و دارای معیارهای سختگیری است که بصورت آنلاین تنظیم می شود. اگر قبلاً برای 10 ماه از 12 ماه گذشته کارت (قرمز-سفید-قرمز) را قبلاً نگه داشته باشید، می توانید کارت خود را به نسخه "Plus" ارتقا داده و به بازار کار نامحدود دسترسی پیدا کنید. این بدان معنی است که شما می توانید برای هر کارفرمایی کار کنید و نه تنها شخصی که در ابتدا روی کارت خود نامگذاری شده است.
گزینه دیگر کارگران مشاغل مورد نیاز درخواست برای کارت قرمز-سفید-قرمز در جریان مشاغلی است که کشور اتریش در آن با کمبود نیرو مواجه است. در این حالت، شما هنوز هم باید آزمون مبتنی بر امتیاز را تکمیل کنید، اما برای در نظر گرفتن درخواست خود فقط باید 50 امتیاز کسب کنید.
متأسفانه فقط تعداد محدودی از شغل ها در این روش تحت پوشش هستند، که شامل 11 قسمت شغلی در مارس 2017 است. با این وجود ، اگر به عنوان کارگر کلیدی در نظر گرفته شده اید و شغلی را پیشنهاد داده اید که بالاتر از حداقل دستمزد ماهانه در اتریش باید دریافت کنید می توانید از طریق یک برنامه ورود جداگانه کارت (قرمز-سفید-قرمز) را دریافت کنید.
گزینه ها به طور کامل در وب سایت مقامات مهاجرت ارائه شده است و توضیحات کاملاً واضح است. با این حال، اگر مطمئن نیستید که کدام مسیر برای شرایط شما بهتر است یا اگر وضعیت شما به طور مرتب در یکی از آن دسته از مواردی که به صورت آنلاین شرح داده شده است، مناسب نیست، ممکن است نیاز به مشاوره با یک متخصص یا آژانس محلی مهاجرت را داشته باشد.
برای گرفتن مجوز کار خود، در هر مسیری که انتخاب کنید، باید مدارک مربوط را در سفارت محلی اتریش ارائه دهید یا اگر به عنوان مثال در حال حاضر بدون ویزا در اتریش هستید، می توانید درخواست را به مقامات محلی ارسال کنید.
اگر قبل از اینکه مجوز کار کامل خود را دریافت کنید، به ویزای جویای کار نیاز دارید تا بتوانید خود را در اتریش تحت پوشش قرار دهید، این مبلغ 100 یورو است و اخذ کارت (قرمز-سفید-قرمز) 120 دلار دیگر برای شما هزینه دارد.

به چه مدارکی نیاز دارم؟

مدارک دقیق مورد نیاز شما بسته به نوع ویزایی که شما انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود، زیرا باید نحوه انجام معیارهای امتیاز را در دسته های مختلف ثابت کنید. با این حال، برای همه برنامه های کاربردی می توانید به موارد زیر احتیاج داشته باشید.

  • سند مسافرتی معتبر
  • شناسنامه
  • عکس پاسپورت
  • شواهد از محل اقامت برنامه ریزی شده
  • بیمه درمانی معتبر
  • اثبات پشتیبانی مالی کافی

فراتر از این، شما باید برای هر ادعایی که به عنوان بخشی از محاسبه امتیاز ارائه می کنید، شواهدی ارائه کنید. به عنوان مثال، شما باید گواهی مدرک، صورتهای مالیاتی، توصیفات تجربه کاری خود و اثبات مهارتهای زبانی خود را ارائه دهید.

لازم به یادآوری میباشد که بسته به نوع کاری که برای انجام آن برنامه ریزی می کنید، ممکن است متقاضی دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا باشید.

کارت آبی اتحادیه اروپا چیست؟

مشابه کارت سبز ایالات متحده، سند Blue Card به شما حق می دهد تا در اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا (به استثنای دانمارک ، ایرلند و انگلیس) کار کنید. برای واجد شرایط بودن برای دریافت کارت آبی، شما باید از کشوری خارج از اتحادیه اروپا و بسیار ماهر باشید (به طور معمول به این معنی که مدرک دانشگاهی لیسانس را گذرانده اید، یا پنج سال تجربه حرفه ای ارشد دارید) و یک پیشنهاد کاری یا قرارداد کار فعال داشته باشید.

در مورد اتریش، اگر قبلاً کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کرده اید یا ضوابط را رعایت کرده اید، می توان کارت (قرمز-سفید- قرمز –پلاس) به همراه ویزا صادر شود که دارای شرایط مطلوب تری نسبت به ویزای کاری معمولی است را دریافت کنید. این بدان معنی است که شما ممکن است واجد شرایط برای یافتن کار و بدون داشتن حمایت مالی از کارفرمایان به اتریش بیایید.

فرآیند برنامه Blue Card توسط کشورهای عضو، سریع پیگیری می شود، به طور معمول سریعتر از سایر اشکال درخواست ویزای کار است. با این حال، هنوز هم ممکن است تا سه ماه طول بکشد. اگرچه روند درخواست را بصورت آنلاین و از طریق یک تماس شروع می کنید، ممکن است این روند بسته به شرایط شخصی شما متفاوت باشد. شبکه Blue Card وب سایت خوبی دارد و از متقاضیان پشتیبانی می کند تا به آنها در درک روند صدور کمک کند.

ویزاهای کاری اتریش برای کارگران پاره وقت ، کارگران ثابت و فصلی

اتریش برای کارگران فصلی که در گردشگری، کشاورزی و جنگلداری کار می کنند ویزای خاصی را ارائه می دهد. سهمیه های تعیین شده برای ویزاهای کارگر فصلی مرتبا مورد بررسی قرار می گیرد و ویزا فقط درصورتی صادر می شود که مقامات راضی باشند که کار توسط یک فرد محلی انجام نمی شود. ویزاهای افرادی که به طور خاص برای کمک به برداشت محصولات کشاورزی آمده اند حداکثر شش هفته صادر می شود و سایر کارگران فصلی ویزاها را تا شش ماه ارائه می دهند.

برای برخی از انواع دیگر کار کوتاه مدت ، ویزای اقامت موقت ممکن است مناسب تر باشد

کار دانشجویی

اگر در اتریش به عنوان یک دانشجو هستید، حق ندارید کار کنید، هرچند اگر تصمیم دارید که یک شغل دریافت کنید می توانید درخواست مجوز استخدام کنید. این به شما امکان می دهد در هفته ده یا بیست ساعت کار کنید که به شرایط کار بستگی دارد.

بسته به سن و ملیت خود ، ممکن است بتوانید برای ویزای تعطیلات کاری اقدام کنید که به شما امکان می دهد در اتریش کار و تحصیل کنید. جزئیات صدور ویزا هر از گاهی تغییر میکند، اما در حال حاضر این نوع ویزا شامل مردمان کشورهای هونگ کنگ ، اسرائیل ، نیوزیلند ، کره جنوبی و تایوان می شود. کانادا همچنین با اتریش توافق دیگری دارد که به ویزاهای تعطیل به صورت محدود اجازه کار می دهد.

چگونه می توانم ویزای کاری اتریش را به عنوان کارآفرین دریافت کنم؟

برای اخذ ویزا برای ورود به اتریش به عنوان کارآفرین، باید از کارت قرمز-سفید-قرمز از مسیر اخذ ویزا برای کارگر ماهر استفاده کنید.

معیارهای مورد نیاز این ویزا این است که شما منافع اقتصادی پایدار را به منطقه ای که در آن کار می کنید، وارد می کنید و سرمایه گذاری بزرگی انجام می دهید یا اشتغال ایجاد می کنید. اگر بتوانید ثابت کنید سطح خاصی از تخصص را به منطقه وارد می کنید که در محلی یافت نمی شود، ممکن است درخواست شما در نظر گرفته شود. همچنین از شما خواسته می شود که اهداف خود را با یک برنامه تجاری قوی و اثبات توافق نامه هایی که قبلاً با مشاغل محلی انجام داده شده است در صورت لزوم و همچنین کلیه اسناد معمول مورد نیاز برای هر درخواست ویزا را اثبات کنید.

ویزای کاری من در اتریش چگونه می تواند بر همسر و اعضای خانواده من تأثیر بگذارد؟

اگر کارت قرمز-سفید-قرمز یا کارت آبی اتحادیه اروپا دارید، می توانید برای خانواده خود درخواست ویزا بدهید تا در اتریش به شما بپیوندد. برای اهداف این برنامه، همسران و کودکان زیر 18 سال (از جمله کسانی که فرزند خوانده یا فرزند پسر هستند) تحت پوشش قرار می گیرند. همچنین می توانید برای همسر یا شریک زندگی خود یک کارت قرمز-سفید-قرمز به همراه داشته باشید و به آنها این حق را بدهید که پس از رسیدن به اتریش بدون نیاز به حمایت مالی قبلی کارفرمایان بتوانند شغل و کار پیدا کنند.

توجه : بسته به روادید ویزای شما که کارت قرمز-سفید-قرمز خود را دریافت کرده اید، ممکن است متوجه شوید که الزامات لازم برای اعضای خانواده وجود دارد، مانند داشتن یک درک اساسی از زبان آلمانی.

من ویزای کاری اتریش را دارم بعد چه کاری باید انجام بدم؟

وب سایت مقامات مهاجرت اطلاعات مفیدی در مورد چگونگی استقرار زندگی جدید شما در اتریش دارد. در بعضی موارد، ممکن است شما مجبور شوید یک دوره ادغام را طی کنید، یکی یا دو ماژول را برای بهبود مهارت های زبان آلمانی خود طی کنید و یک برنامه اساسی برای زندگی در اتریش ارائه دهید. شرایط دقیق به نوع ویزای شما بستگی دارد. برای مثال اعضای جوان خانواده نیز معافیت های محدودی از بعضی موارد سختگیرانه را دارند.

چگونه می توانم از حساب بانکی خود در خارج از کشور پول را به اتریش منتقل کنم؟

برای بدست آوردن بیش‌ترین پول و کمترین هزینه در اتریش، شما می‌توانید یک حساب بانکی در اتریش باز کنید، که قبل از رسیدن شما به اتریش می‌توانید آن را انجام دهید.

پس از ارسال پول به اتریش یا بالعکس، برای جلوگیری از نرخ ارز ناعادلانه، از یک سرویس تبدیل پول مانند TransferWise استفاده کنید. هزینه این سرویس شفاف و اندک میباشد و وقتی پول شما از یک ارز به ارز دیگر تبدیل می شود، نرخ واقعی ارز را دریافت خواهید کرد.  TransferWiseبه جای انتقال بین المللی پول، ارز را از طریق نقل و انتقالات بانکی محلی دریافت می کند و به آنها می فرستد و با قطع هزینه های انتقالی بین المللی، در هزینه های شما بیشتر صرفه جویی می کند.
اگر سفر شما کوتاه است یا افتتاح حساب بانکی در اتریش مقدور نیست، همیشه می توانید با استفاده از دستگاه خودپرداز در آنجا پول را از حساب خارجی خود خارج کنید. فقط بخاطر داشته باشید که قبول خواهید کرد که به ارز محلی شارژ شوید ، نه ارز کشور شما.
صرف نظر از زمانی که کار جدید خود را در خارج از کشور آغاز می کنید، باید در صورت پیروی از مراحل صحیح، ویزای خود را بسیار ساده بیان کنید. مهمترین بخش فقط اطمینان از لذت بردن از ماجراجویی جدید شماست.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0