50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

شهروندی در فرانسه

اگر مایل به اقامت بلند مدت یا زندگی دائمی در فرانسه هستید، پس از پنج سال زندگی در این کشور قادر خواهید بود به این مهم دست یابید و برای شهروندی در این کشور درخواست دهید. اگر چه در موارد خاصی همچون ازدواج با یک شخص فرانسوی الاصل یا ازدواج با والدین یک شخص فرانسوی می توانید این مدت زمان را کاهش دهید.

اقامت دائمی بهتر است یا اخذ شهروندی فرانسه؟

درصورت اخذ شهروندی فرانسه و یا اقامت دائم این کشور، شما این اجازه را خواهید داشت تا به مدت 10 سال در فرانسه زندگی کنید. و از آنجایی که این قوانین تجدید پذیر هستند شما قادر خواهید بود تا این مدت زمان را نیز افزایش دهید. اگرچه شما با اخذ اقامت دائمی فرانسه، در تحصیلات، کسب وکار و مراقبت های پزشکی حقوق یکسانی با شهروندان فرانسه خواهید داشت اما در مواردی چون شرکت در انتخابات و استخدام در مراکز دولتی این برابری دیگر وجود نخواهد داشت. اما با دریافت شهروندی فرانسه، شما یک شهروند اتحادیه اروپا نیز محسوب می شوید و از رفت و آمد آزادانه ای در کشور های عضو اتحادیه ی اروپا بهره مند خواهید شد و همچنین لزومی بر ارائه ملیت خود نخواهید داشت. اما در هر صورت، اگر مایل به اقامت بلند مدت در فرانسه هستید. باید نسبت به اخذ شهروندی این کشور اقدام نمایید. چنانچه شما برای اقامت دائمی فرانسه اقدام نمایید اما بیش از 6 ماه متوالی یا 10 ماه در مجموع خارج از فرانسه سپری کنید، اقامت دائم شما فاقد اعتبار خواهد شد. به استثنای مواردی از قبیل: بیماری های وخیم، عمل زایمان، خدمت سربازی و ... . که در این موارد نیز برای دریافت مجوز،  باید به ارگان های اجرایی دولت فرانسه مراجعه نمایید.

اقامت دائمی در فرانسه

در شرایط عادی شما می توانید پس از پنج سال زندگی در فرانسه نسبت به درخواست کارت اقامت خود اقدام نمایید. این کارت به شما مجوز ده سال زندگی در فرانسه را می دهد که قابل تمدید نیز می باشد. این امر خواه یا نا خواه به شرایط شما بستگی دارد. مثلا دلیلی که برای اقامت طولانی مدت در فرانسه دارید، استخدام و ثبات مالی شما، اینکه چقدر با جامعه ی فرانسه همخوانی داری و میزان مهارت های زبانی شما از جمله شرایط مهم می باشد. فراموش نکنید که اگر شما فرانسه را به مدت دو سال پیاپی ترک کنید، حق اقامت دائم این کشور را از دست خواهید داد.

استثنای موجود برای افراد خانواده و شرکای زندگی

اگر شما به خانواده ای که دارای اقامت دائم هستند ملحق شوید، این دوره ی پنج ساله به سه سال کاهش می یابد و اگر شما در حالی که اقامت موقت دارید پدر یا مادر یک فرزند با ملیت فرانسوی بشوید، براساس قوانین موجود در این کشور مربوط به تشکیل خانواده، این دوره ی پنج ساله نیز به سه سال کاهش می یابد.

نحوه درخواست اقامت دائم فرانسه

شما می توانید اقامت دائمی خود را در شهری که مقیم آن هستید درخواست کنید. این امر بر اساس وضعیت شما نیازمند مدارکی است. این مدارک ممکن است شامل قراردادهای استخدام، صورت حساب های بانکی، گواهی های درمانی، گواهی تولد و ازدواج و تمامی مدارکی که ثابت کند شما حق اقامت در فرانسه را دارید بشود. بسته به شرایطی که دارید می توانید هم اقامت دائم فرانسه و هم اقامت طولانی مدت در کشور های عضو اتحادیه اروپا که بعدها به شما اجازه زندگی در دیگر کشورهای این اتحادیه را می دهد دریافت کنید. به یاد داشته باشید قبولی درخواست اقامت شما بستگی به دلیل درخواستتان دارد.

نحوه اخذ شهروندی فرانسه

شما می توانید یک شهروند فرانسوی با تمام حقوق جانبی آن از جمله، شرکت در انتخابات فرانسه شوید. دست یابی به این مهم می تواند به واسطه تابعیت، ازدواج و تولد توسط پدر و مادر فرانسوی (چه داخل و چه خارج از فرانسه) صورت گیرد. برای دریافت شهروندی شما باید هجده سال تمام داشته باشید و در فرانسه زندگی کنید. هنگام اخذ شهروندی فرانسه دیگر نیازی به ارائه ملیت اصلی وجود ندارد و همچنین می توانید دو ملیتی شوید.

شما با داشتن شرایط زیر می توانید یک شهروند تابع فرانسه شوید:

اگر پنج سال متوالی در فرانسه زندگی کرده باشید، تحت شرایطی همچون تحصیل در یک دانشگاه فرانسوی و یا همکاری در مشاغل مربوط به انرژی هسته ای در فرانسه به مدت دو سال و یا یک پیشرفت استثنایی در راستای یکپارچگی با مردم فرانسه در اهداف اجتماعی، علمی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی این دوره ی پنج ساله به دو سال کاهش می یابد. همچنین پس از آن باید بتوانید ثابت کنید که شما کاملا با زبان و فرهنگ جامعه فرانسه یکپارچه شده اید و با وظایف شهروندان فرانسه آشنایی پیدا کرده اید. اگر شما از طریق تابعیت و یا ازدواج درحال اخذ شهروندی فرانسه هستید باید قرارداد پذیرفته شدن و همخوانی داشتن با جامعه فرانسه (CAI) را امضا کنید. این فرم تا دوازده ماه معتبر است و پس از آن وضعیت شما برای اطمینان داشتن از پیش نیازهای مذکور بررسی خواهد شد. این پیش نیازها شامل شرکت در کلاس های مهارت های اجتماعی و شرکت در کلاس هایی که مربوط به تخصص شما است می شود.

در صورت ازدواج

4 سال پس از ازدواج با یک شهروند فرانسوی شما نیز قادر به دریافت شهروندی فرانسه خواهید بود به شرطی که:

 • شما همچنان همسر یکدیگر باشید
 • مهارت های بالایی در زبان فرانسه داشته باشید

توجه: دوره ی زمانی چهار ساله در برخی موارد به پنج سال افزایش می یابد مانند زمانی که نتوانید ثابت کنید پس از ازدواج به مدت سه سال مستمر با همسر خود زندگی کرده اید و همچنین اگر خارج از فرانسه ازدواج کرده باشید باید قبل از اخذ شهروندی، ازدواج شما در دفاتر داخلی فرانسه ثبت گردد.

اگر شما در فرانسه متولد شده اید ویا والدین شما فرانسوی باشند

کودکانی که در خاک فرانسه به دنیا آمده اند اما پدر و مادرشان شهروندان سایرکشورها هستند می توانند در شانزده سالگی درخواست شهروندی خود را ارئه دهند و به آن ها این اطمینان داده می شود که تا سن هجده سالگی شهروندی فرانسه را دریافت خواهند کرد. به شرط آنکه از سن یازده سالگی محل اصلی اقامت آنها فرانسه بوده باشد.

اصلاحیه ای راجع به این قانون  در سال 2015 ایجاد شد که در آن:

 • کودکانی که از 6 سالگی در فرانسه اقامت داشته و همچنین در یک مدرسه فرانسوی تحصیل کرده باشند و یک خواهر یا برادر شهروند فرانسه داشته باشند می توانند به شهروندی این کشور دست یابند.
 • اگر شما پدر یا مادر فرزند 13 ساله ای باشید که آن فرزند از 8 سالگی مقیم فرانسه باشد. می توانید برای او از یک مجمع قانونی، شهروندی فرانسه را دریافت کنید.
 • اگر یکی از والدین شهروند فرانسه باشد و بیش از 5 سال در این کشور زندگی کرده باشد، فرزند خردسال او نیز می تواند به تابعیت این کشور درآید.
 • چنانچه افرادی که به فرزند خواندگی قبول شده اند والدینی فرانسوی داشته باشند نیز به تابعیت این کشور در خواهند آمد.

استثناها برای اخذ شهروندی فرانسه

شما می توانید بدون انتظار 5 ساله و به طور آنی به شهروندی فرانسه درآیید اگر:

 • در ارتش فرانسه خدمت کرده باشید
 • به طور داوطلبانه یک قرارداد رسمی منعقد کرده باشید
 • به عنوان یک پناهنده فعال در امور سیاسی به فرانسه مهاجرت کرده باشد
 • در یک خدمت استثنایی( برای فرانسه) مشارکت داشته باشید.
 • در کشوری که زبان اصلی آن فرانسوی است زندگی کرده باشید و 5 سال در مدارس آن کشور مشغول به تحصیل بوده باشید.
 • شخصی باشید که دارای پدر و مادر فرانسوی است اما در خارج از این کشور متولد شده اید.

نحوه درخواست شهروندی فرانسه

اگر متقاضی واجد شرایط فوق باشید می تواند درخواست شهروندی خود را در اداره محلی فرانسه عرضه کند. در ابتدا وی باید یک بیانیه کتبی نسبت به درخواست خود بنویسد و مدارک ذیل را به همراه داشته باشد.

 • دو برگ کپی از فرم درخواست ملیت فرانسه به همراه درج تاریخ و امضا
 • کپی شناسنامه
 • اثبات محل سکونت و نام کامل متقاضی
 • تاریخ و محل تولد ( ترجمه شده به زبان فرانسوی)
 • گواهی ازدواج که از سه ماه قبل تهیه شده باشد
 • یک مدرک تصدیق اطلاعات که زن و شوهر هر دو باید آن را در ادارات کنسولی امضا کنند
 • ارائه تمامی مدارک خانوادگی و زناشویی از قبیل شناسنامه همسر و فرزند/ان و یک گرونامه مربوط به اسناد خاص وحساب های بانکی مشترک
 • مدرکی که نشان دهد متقاضی دانش کافی از زبان فرانسه دارد برای مثال، داشتن دیپلم فرانسه یا یک گواهی نامه از آزمون های معتبر.
 • مدرکی که ثابت کند شما سابقه کیفری نداشته اید. مانند یک گواهی از دستگاه امنیتی کشور مبدا که وضعیت 10 سال گذشته شما را گزارش دهد
 • مدارک تمام ازدواج های پیشین (در صورت وجود)
 • مدرکی که ثابت کند متقاضی پس از ازدواج، سه سال در فرانسه زندگی کرده است

توجه: ممکن از متقاضی مدارک استخدام در فرانسه و مدارکی مبتنی بر تمکن کافی مالی نیز درخواست شود.

مدارک متقاضی توسط پلیس و یا دیگر سازمان های دولتی ثبت می گردد و پس از آن ممکن است با وی مصاحبه شود. این فرایند امکان دارد تا دو سال طول بکشد. اگرمتقاضی به دلیل کهولت سن (بیش از 60 سال) ویا ناتوانی های دیگر قادر به دریافت و ارائه یک مدرک رسمی زبان فرانسوی نباشد، مصاحبه بخصوصی در این راستا از وی گرفته خواهد شد.

در آخر، با موفقیت در این پروسه متقاضی یک شهروند با تابعیت فرانسه خواهد شد و به او پاسپورت و کارت ملی فرانسوی تعلق خواهد گرفت، همچنین فرزندان مجرد وی  فرانسوی به حساب می آیند وتابعیت فرانسوی خواهند داشت.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0