کار در بلاروس

رشد سریع تجارت و تولید در بلاروس باعث افزایش نیروی کار خارجی و مهاجرت به این کشور شده است. تغییر قابل توجهی در تنوعی از شهروندان خارجی که برای کار در بلاروس وارد این کشور می شوند، وجود دارد. بلاروس از کارگران ماهر جهان برای مهاجرت به این کشور حمایت می کند. برای کار در بلاروس باید پیشنهاد شغلی داشته باشید، بصورتی که یک کارفرما به دنبال فردی از خارج از کشور می گردد، به شما پیشنهاد شغلی ارسال کند. اولویت یافتن شغل در هر کشور با متقاضیان داخل آن کشور که واجد شرایط شغل هستند، می باشد. بلاروس در میان 189 کشور در بانک جهانی در رتبه 44 کسب و کار در سال 2016 قرار گرفت. در حال حاضر بلاروس با ادامه روند خود بین 30 کشور برتر از نظر سهولت انجام کسب و کار در سال 2018 قرار گرفته است. تقریبا 50 درصد از کارگران بلاروس دارای مدرک آموزش عالی هستند.

شرایط کار در بلاروس

روابط کار بین کارمند و کارفرما باید به صورت یک قرارداد نوشته شده به زبان قابل فهم هر دو طرف باشد. کارفرما باید بعد از امضای قرارداد توسط کارمند، در عرض یک ماه او را استخدام کند. اسناد و مدارک جهت کار در بلاروس بعد از ارسال، ظرف مهلت 15 روز باید تایید شود و اگر تایید شود اجازه کار برای مدت یک سال از تاریخ تصویب معتبر می باشد. برای کارکنان متخصص و شهروندان خارجی که در سمت مدیر سازمان بازرگانی مشغول به کار هستند و یا در ایجاد آنها مشارکت داشته اند، مجوز ویژه ای توسط اداره مهاجرت صادر می شود. لازم به ذکر است که شهروندان بلاروس نسبت به نیروی کار خارجی که به طور دائم در بلاروس ساکن است، اولویت به حق اشتغال دارند. این به این معنی است که کارفرما می تواند متخصصان خارجی را تنها در صورتی استخدام کند که قادر به پیدا کردن شهروند یا مقیم بلاروسی نباشد.

نظام اقتصادی

نظام اقتصادی تا حدود 80 درصد تحت کنترل دولت قرار دارد و از زمان اتحاد شوروی تاکنون چنین بوده است. این کشور از لحاظ اقتصادی نسبتا با ثبات است و تا حدود زیادی در تامین مواد خام به روسیه وابسته می باشد. صنعت و کشاورزی عمدتا در دست دولت قرار دارد و بلاروس یکی از معدودترین بازمانده های اقتصاد ملی با سرمایه گذاری دولتی می باشد. صنایع اصلی در کشور بلاروس عبارتند از مهندسی، تراکتور و ماشین آلات، مواد شیمیایی، موتور سیکلت، منسوجات، چوب، الکترونیک و رادیو.

درآمد در بلاروس

 بنابر آمارها میانگین درآمد در بلاروس در شهر مینسک، ماهانه حدود 400 دلار است و این در حالی است که اجاره یک آپارتمان خارج از شهر ماهانه 250 دلار می باشد. بسیاری از نیروهای جوان در کشور بلاروس به دلیل نبود محرک های مثبت کافی و کاهش حقوق ها برای کار به کشورهای غربی و روسیه مهاجرت می کنند.

کسب و کار در بلاروس

کسب و کار در بلاروس

در سال 2015 سرمایه گذاران خارجی 11 میلیارد دلار به اقتصاد بلاروس (به جز بانک ها) تزریق کردند. سرمایه گذاران اصلی این کشور شامل شرکت های روسیه، انگلستان، هلند، قبرس، اتریش و چین است. دلایل بسیاری برای این افزایش شرکت های بین المللی در بلاروس وجود دارد که عبارتند از:

ثبات اقتصادی

در شرایط آشفته اقتصادی، اقتصاد بلاروس کمتر تحت تاثیر نسبت به بازارهای جهانی بوده است و تحلیلگران بازار، پیش بینی رشد قوی برای اقتصاد بلاروس کرده اند.

فضای سرمایه گذاری

دولت بلاروس اقدامات بسیاری برای تشویق سرمایه گذاران انجام نموده است. مانند مناطق آزاد اقتصادی و تشویق های مالیاتی ویژه از دلایل افزایش تعداد شرکت های بین المللی در بلاروس می باشد.

موقعیت جغرافیایی

کشور بلاروس در مرز شرقی اروپا قرار دارد و به عنوان یک مسیر تجاری عمده بین اروپا و کشورهای مستقل عمل می کند. بلاروس با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی هم مرز است.

ویزای جستجوی کار در بلاروس

یکی از روش های یافتن کار در بلاروس علاوه بر روش بالا که گفته شد، این است که متقاضی کار در بلاروس ، خود را به عنوان نیروی کار داخلی معرفی کند. در این روش فرد متقاضی یک ویزای جستجوی کار دریافت می کند که به مدت 3 تا 6 ماه اعتبار دارد و قابل تمدید نیست. فرد متقاضی کار در بلاروس با این ویزا وارد کشور شده و به جستجوی کار می پردازد و اگر بتواند کاری پیدا کند، می تواند به مدت یک سال در بلاروس اقامت داشته باشد.

قوانین کار در بلاروس

بیش از 90 درصد کارگران و کارمندان در بلاروس قرارداد کار امضاء نموده اند. با توجه به اتحادیه های کارگری در بلاروس ، تقریبا تمامی قراردادهای کار با مدت ثابت هستند. 30 درصد قرارداد ها یک ساله و 31 درصد آنها یک تا سه ساله و 35 درصد را قراردادهای سه تا پنج ساله تشکیل می دهند. در بلاروس هیچ نوع جایگزینی برای قرارداد کاری با مدت ثابت وجود ندارد و 80 درصد از کارکنان با قرارداد های کاری مشغول به کار هستند.

قراردادهای کاری

قراردادهای کاری با مدت زمان نامحدود و دائم در بلاروس، می تواند برای کارگران و کارمندانی که بیش از سه سال در یک شرکت کار کرده اند به نتیجه برسد. این قراردادها با فرمت خودکار به قرارداد دائم تبدیل می شوند، مگر اینکه یکی از طرفین ابراز بی میلی به ادامه کار داشته باشد.  

مدارک لازم کار در بلاروس

  • پر کردن فرم درخواست کار در بلاروس
  • ارائه پیشنهاد شغلی که از طرف کارفرما دریافت کرده اید.
  • پاسپورت معتبر
  • پیش نویس قرارداد کار که توسط کارفرما مهر و امضاء شده است.
  • ارائه رزومه کاری و مدارک
  • پرداخت هزینه ارزیابی مدارک
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0