50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزای توریستی بلژیک 2024

ویزای توریستی بلژیک (شرایط ویزای شنگن بلژیک 2024)

سفر به کشور پادشاهی بلژیک به‌قدری هیجان‌انگیز است که می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های مسافرت هر فردی باشد. طوری که در عمق ذهنتان جذاب‌ترین خاطرات را بسازد، زیرا این کشور با خیابان‌های سنگفرش شده و ساختمان‌های قرون وسطایی خود، از سایر کشورهای عضو شنگن متمایز است.
کشور اروپای غربی بلژیک که به طور رسمی به عنوان پادشاهی بلژیک شناخته می‌شود، محل زندگی 11,420,163 نفر است. پایتخت آن، بروکسل، یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای بلژیک است.

ویزای شینگن آلمان برای رقابت های یورو 2024

بخش‌های مختلف بلژیک امروزی توسط هلندی‌ها، اسپانیایی‌ها، فرانسوی‌ها و اتریشی‌ها اداره می‌شود که تاریخ و معماری غنی از خود به جای گذاشته‌اند. برخی از جاذبه‌های گردشگری مورد علاقه اروپا در بلژیک واقع شده‌اند، مانند شهر قرون وسطایی بسیار زیبا آنتورپ، موزه باستان‌شناسی آرلون، بومی‌های فلاندری، شهر باستانی بروژ که با کانال‌ها تلاقی می‌کند و بسیاری موارد دیگر.

در سال 1995، دولت بلژیک توافقنامه شینگن را امضا کرد و بدین ترتیب به منطقه عاری از مرز اروپا پیوست. امروزه، ورود کوتاه مدت به بلژیک همچنین امکان سفر به بقیه کشورهای عضو شنگن را نیز فراهم می‌کند، که سهم بزرگی از اروپا را شامل می‌شود.
لازم است بدانید جهت ورود به بلژیک و گردش در آن یا شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و حتی گذراندن دوره کارآموزی کوتاه، باید برای ویزای شنگن بلژیک یا ویزای توریستی بلژیک اقدام کنید که در ادامه شرایط و مراحل آن را توضیح خواهیم داد. 

انواع ویزای بلژیک

انواع ویزاهای کشور بلژیک باتوجه به هدف یا مدت زمان آن متفاوت است، اما به‌طور کلی، ویزاها بر اساس مدت زمان به دو نوع تقسیم‌بندی خواهند شد:  

انواع ویزای شنگن بلژیک

ویزای بلند مدت بلژیک

اگر بیش از 90 روز قصد اقامت در بلژیک را دارید، باید برای ویزای اقامت طولانی اقدام کنید. ویزاهای بلند مدت اکثرا با اهداف کاری یا تحصیلی ارائه می‌شود که هر یک شرایط و قوانین خاص خود را دارد. 

ویزای کوتاه مدت بلژیک

اگر قصد دارید تا 90 روز یا کمتر، سفری کوتاه به بلژیک داشته باشید، باید ویزای شنگن یا کوتاه مدت بلژیک را دریافت کنید. بلژیک یکی از 26 کشور اروپایی است که عضو منطقه شینگن است و هیچ کنترل مرزی بین آنها ندارد. این کشورها ویزای مشترکی صادر می‌کنند که برای مدت اقامت حداکثر 90 روز در هر دوره 180 روز خواهد بود.

انواع ویزای توریستی بلژیک

اگر قصد سفر به بلژیک برای یک زمان کوتاه مدت دارید، باید برای ویزای شینگن جهت ورود به بلژیک اقدام کنید. با توجه به هدف بازدید شما از بلژیک، می‌توانید یکی از انواع ویزای شینگن زیر را دریافت کنید. 

ترانزیت فرودگاه بلژیک: در صورت گذر از یکی از فرودگاه‌های بلژیک، برای رسیدن به کشور مقصد سفر خود (خارج از منطقه شینگن)، باید اطلاع داشته باشید که آیا به ویزای ترانزیت فرودگاه بلژیک نیاز دارید یا خیر.
ویزای بازدید بلژیک: برای توریست‌ها یا بازدیدکنندگانی که مایل به گذراندن تعطیلات خود در بلژیک هستند یا می‌خواهند برای گشت‌و‌گذار به آنجا بروند، باید برای این نوع ویزا درخواست دهند.
ویزای بازدید از خانواده و دوستان بلژیک: افراد غیرمقیم حوزه شینگن که دارای اعضای خانواده یا دوستان ساکن بلژیک هستند و مایل به بازدید از آنها هستند، این نوع ویزا را باید اخذ کنند.
ویزای تجاری بلژیک: برای افرادی که نیاز به مشارکت در فعالیت‌های مربوط به تجارت دارند، باید این نوع ویزا را اخذ کنند.
ویزای بلژیک برای بازدید رسمی: برای نمایندگانی که در سفرهای رسمی به بلژیک سفر می‌کنند.
ویزای بلژیک به دلایل پزشکی: برای هر بیماری که باید در یکی از بیمارستان‌ها یا کلینیک‌های بلژیک به مراقبت‌های پزشکی برسد.
ویزای بلژیک برای اهداف تحصیلی: برای کسانی که مایل به تحصیل دوره‌ای کوتاه مدت در یک موسسه آموزشی در بلژیک هستند (به مدت حداکثر سه ماه).
ویزای بلژیک برای خدمات فرهنگی، ورزشی و فیلم: برای افرادی که مایل به شرکت در فعالیت فرهنگی یا ورزشی کوتاه مدت هستند که در بلژیک برگزار می‌شود.
 

شرایط اخذ ویزای توریستی بلژیک

شرایط ویزای توریستی بلژیک

هنگام سفر به بلژیک، اگر شهروند یک کشور غیرشنگن هستید، به ویزای شینگن نیاز خواهید داشت. کسانی که مایل به کار یا تحصیل برای بیش از 90 روز هستند، نیز به ویزای کار یا تحصیل بلژیک نیاز دارند. صرف نظر از اینکه برای ویزای کاری طولانی‌تر درخواست می‌کنید یا برای ویزای شینگن کوتاه مدت برای‌ کسب‌وکار یا تحصیل درخواست می‌کنید، ممکن است به یک دعوت نامه نیاز داشته باشید.

درصورت درخواست برای ویزای کوتاه مدت کار بلژیک، باید مدارکی را به سفارت یا کنسولگری ارائه دهید که ثابت کند بر اساس وضعیت شغلی یا تحصیلی خود، شرایط ویزای شینگن بلژیک را دارید. اصلی‌ترین شرایط به‌شرح زیر است: 

 • اگر در مجموعه‌ای شاغل هستید، به قرارداد کار، یک صورت حساب بانکی فعلی، نامه عدم اعتراض از طرف کارفرما که به شما اجازه سفر بدهد و اظهارنامه مالیات بر درآمد نیاز دارید.
 • اگر خوداشتغال هستید، به کپی از مجوز کسب‌وکار، صورت حساب‌های بانکی شرکت و اظهارنامه مالیات بر درآمد نیاز دارید.
 • اگر دانش‌آموز هستید و با والدین خود قصد سفر دارید، به مدرک ثبت‌نام و گواهی عدم اعتراض از مدرسه یا دانشگاه نیاز دارید.
 • اگر قصد شرکت در دوره آموزشی کوتاه مدت دارید نیز به مدرکی مبنی بر ثبت‌نام در موسسه بلژیکی، نامه عدم اعتراض از محل تحصیل شما در وطن و دعوت‌نامه نیاز دارد.
 • در صورت که فرد بازنشسته‌ای هستید، به صورت‌حساب بازنشستگی 6 ماه اخیر نیازمندید.

مراحل درخواست ویزای توریستی بلژیک

مراحل درخواست ویزای شینگن بلژیک

حالا که می‌دانید برای ورود به بلژیک نیاز به ویزا دارید، باید مراحل زیر را برای اخذ ویزای توریستی شینگن بلژیک طی کنید.

مرحله 1: قبل از درخواست، اطمینان حاصل کنید که هدف بازدیدتان از بلژیک برای سفارت یا کنسولگری بلژیک که صلاحیت بررسی و تصمیم‌گیری در مورد درخواست ویزای شما را دارد، کاملاً واضح و روشن است. در صورت عدم تعیین مقصد اصلی، یعنی متقاضی قصد دارد از بلژیک عبور کند تا وارد خاک کشورهای عضو شینگن شود.
مرحله 2: باید تمام مشخصات مربوط به مدارک مورد نیاز و هزینه‌ها و .. را مطالعه کرده باشید.
مرحله 3: فرم درخواست ویزا آنلاین را تکمیل کرده و عکس خود را درج کنید. اطمینان حاصل کنید که مدارک سفر (گذرنامه یا شناسنامه) را تهیه کرده‌اید؛ کلیه اسناد مورد نیاز را داشته باشید زیرا برنامه‌های ناقص روند را به تأخیر می‌اندازند.
مرحله 4: کلیه متقاضیان درخواست ویزای کوتاه و طولانی اقامت، باید برای ارائه درخواست خود به مراکز درخواست ویزا (VFS) در کشورشان که در ادامه توضیح خواهیم داد، مراجعه کنند. این کار باید با دریافت وقت قبلی انجام شود.
مرحله 5: درخواست خود را در مركز جهانی VFS به همراه هزینه‌های مربوطه ارسال كنید.
مرحله 6: درخواست خود را بصورت آنلاین پیگیری کنید. 
مرحله 7: گذرنامه، اعلان و سایر مدارك خود را از مركز درخواست ویزا جمع كنید یا از گزینه تحویل پیک استفاده کنید. در مورد جزئیات بیشتر درباره مرکز پیک، از افسر دفتر VFS جهانی سؤال کنید. تمام جزئیات ویزا را با دقت بررسی کنید. در صورت وجود اشتباه، برای تصحیح سریعا با سفارت/ کنسولگری تماس بگیرید.

برای اطلاع دقیق از نحوه اخذ ویزای کوتاه مدت کشورهای حوزه شنگن، پیشنهاد می‌کنیم مقاله اخذ ویزای شینگن را مطالعه بفرمایید.

مدارک لازم برای ویزای توریستی بلژیک

بسته به هدف سفر خود به بلژیک، ممکن است لازم باشد برخی از شرایط اضافی ویزای بلژیک را رعایت کنید. با توجه به الزامات ویزای بلژیک، هنگام درخواست هر گونه ویزای کوتاه مدت بلژیک، مدارک زیر باید به سفارت یا کنسولگری ارائه شود:

 • فرم درخواست ویزای بلژیک که به طور کامل تکمیل، چاپ و در پایان امضا شده است.
 • دو قطعه عکس یکسان که نباید قدیمی و بیش از سه ماه باشند و طبق شرایط عکس ویزای بلژیک گرفته شده باشد.
 • پاسپورت معتبر برای اینکه بتوانید برچسب ویزای بلژیک را بچسبانید باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد. (قبل از درخواست، اعتبار پاسپورت خود را بررسی کنید، باید حداقل 3 ماه پس از تاریخ خروج از بلژیک معتبر باشد، یعنی بهتر است تا 12 ماه اعتبار داشته باشد)
 • کپی از ویزاهای قبلی شما (در صورت وجود)
 • تکمیل فرم زبان ترجیحی؛ مقامات بلژیکی به شما این فرصت را می‌دهند که انتخاب کنید به کدام یک از سه زبان ملی بلژیک می‌خواهید به درخواست شما رسیدگی شود (فرانسوی، آلمانی یا هلندی). از سوی دیگر، اگر می‌خواهید برنامه را به زبان انگلیسی تکمیل کنید، باید «بدون اولویت» را انتخاب کنید.
 • ارائه نامه هدف از سفر که در آن توضیح می‌دهید چرا می‌خواهید از بلژیک دیدن کنید و جزئیات بیشتری در مورد سفر خود ارائه می‌دهید.
 • برنامه سفر رفت و برگشت پرواز که شامل تاریخ‌ها و شماره‌های پروازی است که ورود و خروج از بلژیک یا منطقه شینگن را مشخص می‌کند. 
 • اثبات محل اقامت، یعنی سندی که نشان می‌دهد در بلژیک کجا خواهید ماند. مانند رسید رزرو هتل برای کل مدت اقامت مورد نظر در بلژیک.
 • اثبات وضعیت تاهل که می‌تواند گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر یا طلاق و غیره باشد.
 • اثبات مالی کافی برای مدت اقامت در بلژیک؛ به گفته اداره مهاجرت بلژیک، مسافر باید در صورت اقامت در هتل 95 یورو در روز و در صورت برنامه‌ریزی برای اقامت‌هایی از نوع دیگر، 45 یورو در روز داشته باشد.
 • بیمه مسافرتی شینگن؛ شما باید سندی را ارائه دهید که تأیید می‌کند بیمه مسافرتی برای بلژیک و کل قلمرو شینگن خریداری کرده‌اید. این بیمه باید حداقل پوشش 30000 یورو برای فوریت‌های پزشکی و بازگشت به کشور در صورت فوت را داشته باشد.

وقت سفارت بلژیک

وقت سفارت برای ویزای توریستی بلژیک

درخواست های دریافت شده در سفارت/سرکنسولگری بلژیک در مدت 2 و 15 روز کاری به شرط ارائه پرونده کامل رسیدگی می‌شود. توصیه می‌کنیم که درخواست‌های خود را 15 روز قبل از تاریخ حرکت مورد نظر معرفی کنید. درخواست‌ها تا 90 روز قبل نیز قابل معرفی هستند.
شما باید برای انجام روند ویزای بلژیک خود، به دفاتر وک مراجعه کنید. دفتر وی اف اس یا همان وک (VAC)، شرکتی خصوصی است که کارهای مربوط به بررسی جمع‌آوری مدارک و همچنین خدمات بیومتریک (انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری) را در جهت تسهیل خدمات کنسولی انجام می‌دهد. در نهایت تصمیم‌گیری در مورد صدور ویزا یا رد کردن ویزا و زمان پردازش یک درخواست ویزا توسط سفارت‌خانه‌ها انجام می‌شود و دفاتر VFS مسئولیتی در این زمینه ندارند. 
در ضمن آدرس دفتر وی اف اس بلژیک، تهران، خیابان پاسداران، میدان هروی، خیابان موسوی (گلستان پنجم)، مجتمع هروی سنتر، طبقه چهارم است.

هزینه ویزای توریستی بلژیک

مطلع باشید که بسته به سن، ملیت و برخی عوامل دیگر متقاضی، ممکن است از پرداخت هزینه ویزای بلژیک معاف شوید یا حداقل ممکن است بتوانید هزینه کمتری را پرداخت کنید. 

نوع درخواست ویزای کوتاه مدت بلژیک

هزینه ویزا به یورو

برای مسافران بزرگسال

80 یورو

برای کودکان 6 تا 12 سال

40 یورو

برای کودکان زیر 6 سال

رایگان

سخن پایانی 

کشور بلژیک با زیبایی‌های خود، همه ساله میزبان تعداد بسیار توریست و همچنین افرادی با اهداف شرکت در دوره‌های آموزشی، تجاری یا فرهنگی است. برای این موارد که به ویزای کوتاه مدت (حداکثر 90 روزه) نیاز دارند، اخذ ویزای شینگن بلژیک نیاز است. 
شما می‌توانید دریافت ویزای خود را با خیال آسوده به کارشناسان حامی مهاجر بسپارید؛ زیرا حامی مهاجر به عنوان کارگزار رسمی ویزا در ایران، خدماتی از قبیل اخذ وقت سفارت (این مورد در قالب پکیج کلی 0 تا 100 اخذ ویزا است اما در صورت امکان، می‌توان به صورت تک هم دریافت کرد)، چیدمان مدارک، پرداخت هزینه‌های سفارت، ارائه برنامه سفر و مشاوره رایگان در خصوص ویزای شینگن است. 
در نظر داشته باشید تضمینی برای صدور ویزای شنگن وجود ندارد اما می‌توان با مشاوره صحیح، چیدن مدارک درست و اقدامات ضروری، شانس ویزا را به بالای 90درصد رساند. در صورت تمایل جهت دریافت مشاوره رایگان، با شماره 02148000957 تماس بگیرید. 

سوالات متداول درباره ویزای شینگن بلژیک

در ادامه به برخی از سوالات پرتکرار پاسخ داده شده است. در صورت داشتن هرگونه سوال دیگر، می‌توانید با با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید یا در بخش دیدگاه‌ها پرسش‌های خود را مطرح کنید. 

برای تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن بلژیک به کجا مراجعه کنم؟

شما  باید به سفارت، کنسولگری یا دفاتر وک بلژیک در کشور محل اقامت خود، درخواست دهید. شریک رسمی ویزای بلژیک VFS Global است.

اخذ ویزای توریستی بلژیک چقدر طول می کشد؟ 

زمان پردازش ویزای شینگن بلژیک در شرایط عادی ممکن است تا 15 روز طول بکشد. در برخی موارد، این مدت ممکن است به شرح زیر تمدید شود:

 • تا 30 روز به دلیل تعداد بالای درخواست هایی که سفارت بلژیک دریافت می کند یا حساسیت پرونده شما
 • تا 60 روز در موارد فوق العاده، به ویژه زمانی که سفارت بلژیک باید با سفارت یک یا چند عضو شنگن مشورت کند.

به همین دلیل توصیه می شود در اسرع وقت و سه ماه زودتر از تاریخ سفر خود برای ویزای کوتاه مدت بلژیک خود اقدام کنید.

مدت اعتبار ویزای توریستی شینگن بلژیک چقدر است؟

اتباع کشورهایی که در لیست کشورهای معاف از ویزای شینگن نیستند، نمی توانند بدون ویزا وارد بلژیک یا هر کشور دیگری از شینگن شوند یا در آن اقامت کنند.
از سوی دیگر، اتباع کشورهای معاف از روادید می توانند حداکثر 90 روز در مدت 180 روز در بلژیک بمانند. زمان سپری شده در کشورهای دیگر در منطقه شنگن نیز در این دوره محاسبه می شود.
بدون توجه به شرایط شما، اجازه ندارید اقامت مجاز 90 روزه در هر دوره 180 روزه را بگذرانید. و اگر قوانین را رعایت نکنید، ممکن است با عواقب مختلفی روبرو شوید. هر موقعیتی مجازات های قابل اجرا دارد،

برای درخواست آنلاین فرم ویزای توریستی بلژیک به چه مدارکی نیاز دارم؟

 • فرم درخواست ویزای شینگن بلژیک
 • دو قطعه عکس یکسان در اندازه پاسپورت 
 • پاسپورت معتبر با 12 ماه اعتبار
 • کپی ویزاهای قبلی (درصورت داشتن)
 • نامه هدف از سفر
 • برنامه پرواز رفت و برگشت 
 • بیمه مسافرتی شینگن
 • اثبات محل اقامت 
 • اسناد وضعیت تاهل (و مدنی)

با ویزای توریستی شنگن بلژیک به کدام کشورها می توانم سفر کنم؟

در اینجا لیستی از کشورهایی وجود دارد که عضو منطقه شینگن نیستند، اما می توانید تا زمانی که ویزای شنگن معتبر دارید وارد شوید:

 • آلبانی
 • آنتیگوا و باربودا
 • بلاروس
 • بوسنی و هرزگوین
 • بلغارستان
 • کلمبیا
 • قبرس شمالی
 • گرجستان
 • جبل الطارق
 • کوزوو
 • مکزیک
 • مونته نگرو
 • مقدونیه شمالی
 • رومانی
 • سائوتومه و پرنسیپ
 • صربستان
 • ترکیه

بلغارستان، قبرس و رومانی کشورهای اتحادیه اروپا هستند که در توافقنامه شینگن نیستند، اما تا زمانی که ویزای شینگن معتبر داشته باشید، همچنان می توانید بدون ویزا به این کشورها سفر کنید.

ویزای شنگن بلژیک چه محدودیت هایی دارد؟ 

ویزای شینگن یک ویزای توریستی است که به شما امکان می‌دهد فقط به عنوان یک بازدیدکننده به بلژیک بروید. اگر به دنبال کار یا تحصیل بیش از 90 روز در بلژیک هستید، باید برای نوع ویزای طولانی مدت که به عنوان ویزای D بلژیک شناخته می‌شود، اقدام کنید.
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0