مشاوره برندگان لاتاری

اعتبار و انواع ویزای شینگن

در مقاله های پیشین، به بررسی ویزای تضمینی شینگن و مراحل اخذ آن پرداختیم. در این مقاله،  قصد داریم انواع ویزای شینگن و ویژگی های هرکدام را بررسی کنیم و بهترین تایپ ویزا که میتواند مناسب شما باشد را معرفی کنیم.

تفاوت انواع ویزای شینگن و نحوه ی اخذ انواع ویزای شینگن، دراین مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در بخش آخر نیز، به یکی از سوالات شما عزیزان در خصوص اخذ ویزای تایپ D آلمان پاسخ خواهیم داد. همراه حامی مهاجر باشید.

انواع ویزای شینگن کدامند و تفاوتهای آنها چیست؟ انواع ویزای شینگن شامل: تایپ A ویزای شینگن، تایپ B ویزای شینگن،

تایپ C ویزای شینگن، تایپ D ویزای شینگن و تایپ LTV ویزای شینگن میباشند. این ویزا ها با یکدیگر تفاوتهایی دارند که بعد از

معرفی انواع ویزای شینگن به بررسی آن خواهیم پرداخت. باید توجه داشت؛ در نوعِ ویزای صادر شده توسط سفارت یا کنسولگری خاص هر کشور شینگن، محدودیت های مختلفی وجود دارد. که مطابق با ماهیت سفر و سایر شرایط مربوط برای ویزاهای خاص اعمال می شود.

بررسی تایپ A ویزای شینگن

تایپ A ویزای شینگن که به ویزای ترانزیت نیز مشهور است؛ ویزایی است که به دارننده ی ساکن کشور های غیر شینگن این  اجازه را میدهد؛ تا برای سوار شدن هواپیما در فرودگاه یکی از کشورهای عضو شینگن منتظر بمانند. برای دارنده ی تایپ A ویزای شینگن، ورود به کشورهای عضو منطقه ی شینگن غیر قانونی تلقی میشود. 

بررسی تایپ B  ویزای شینگن

تایپ B ویزای شینگن، در واقع متعلق به اقامت های زیر 5 روز است. که به دارنده ی آن اجازه میدهد تا 5 روز در منطقه ی شینگن رفت و آمد داشته باشد. البته این ویزا با تایپ C ویزای شینگن ادغام شده است و عنوان آن به تایپ C ویزای شینگن  همراه محدودیت جابه جایی، تبدیل شده است. 

بررسی تایپ  C ویزای شینگن

تایپ C ویزای شینگن، ویزای اقامت کوتاه مدت، در منطقه ی شینگن است. این ویزا به دارننده ی خود اجازه ی اقامت در منطقه ی شینگن را در کمتر از 90 روز در طول یک دوره ی 180 روزه میدهد.نوع دیگر این ویزا، همان تایپ B ویزای شینگن به همراه محدودیت در جابه جایی فرد است؛ که در بخش قبلی به بررسی آن پرداختیم. تایپ C ویزای شینگن معمول ترین ویزا، بین انواع ویزای شینگن میباشد. این ویزا انواعی دارد که به بررسی آن میپردازیم:

یکبار ورود: این ویزا به دارنده ی خود اجازه میدهد تنها یکبار به منطقه ی شینگن ورود کند با این ویزا، هنگامی که برای دومین بار از منطقه شینگن خارج می شوید؛ دیگر حق بازگشت به منطقه ی شینگن را نخواهید داشت؛ حتی اگر تمام روزهایی که مجاز به ماندن در آن کشور هستید؛ را نگذارنده باشید. به طور مثلا اگر ویزای فردی یکبار ورود باشد و او برای ورود از این ویزا استفاده کرده باشد؛ اما به دلیلی مجبور به بازگشت به کشور خود شده باشد؛ او اجازه ی ورود دوباره به خاک کشورهای شینگن را نخواهد داشت. 

دوبار ورود:این نوع ویزا، به دارنده ی خود، اجازه ی دوبار ورود، به خاک کشورهای شینگن میدهد. 

چندبار ورود: این نوع ویزا، به دارنده ی خود، اجازه ی ورود بیش از دوبار را به خاک کشورهای شینگن میدهد.

همچنین، با توجه به تعداد دفعات سفر به منطقه شینگن، می توانید یکی از انواع ویزای چند بار ورود را درخواست و اخذ کنید: 

 • ویزای چند بار ورود 1 ساله
 • ویزای چند بار ورود 3 ساله
 • ویزای چند بار ورود 5 ساله 

ویزای چند بار ورود 1 ساله

در صورتی که به منطقه شینگن زیاد سفر کرده باشید و حداقل یک ویزای دوبار ورود شینگن دریافت کرده باشید؛ می توانید این ویزا را اخذ کنید. هنگامی که برای این ویزا درخواست می کنید، باید اثبات کنید که یک مسافر معمولی هستید و دلیل احتیاجتان به این ویزا را نیز باید اعلام کنید.

ویزای 1 ساله این حق را برای شما فراهم می کند؛ که هر زمان که می خواهید؛ وارد منطقه شینگن شوید. به شرط آن که بیش از 90 روز در منطقه شینگن باقی نمانید. 

ویزای چند بار ورود 3 ساله

ویزای 3 ساله، این حق را به دارنده خود می دهد؛ تا در مدت زمان سه سال وارد منطقه شینگن شود. حتی در این حالت نیز دارنده ویزا اجازه ماندن بیش از 90 روز در یک دوره 180 روزه را ندارد.

هنگامی که متقاضی ویزای چند بار ورود 3 ساله می شوید؛ باید شواهدی ارائه دهید که نشان می دهد حداقل در یکی از کشورهای شینگن به طور مکرر سفر کرده اید. همچنین شما باید توضیح دهید واثبات کنید که چرا به ویزای با اعتبار 3 سال نیاز دارید. 

بیشتر بدانید: ویزای توریستی انگلستان 2020

ویزای چند بار ورود 5 ساله

ویزای چند بار ورود 5 ساله، به افرادی اعطا می شود؛ که سفر زیادی به منطقه شینگن بخصوص برای تجارت انجام می دهند. این ویزا به شما اجازه می دهد تا 5 سال به 26 کشور اروپا وارد شوید. (اما در این شرایط نیز اجازه ندارید بیش از 90 روز در یک دوره 180 روزه در اروپا بمانید).

شما نیاز دارید که اثبات کنید به طور مکرر به کشور مورد نظر سفر می کنید و نیاز است که حتما دلیل این سفر را نیز بیان کنید. علاوه بر این، شما باید شواهدی را نشان دهید؛ که بیانگراین سوال باشد؛ که چرا دریافت ویزای چند بار ورود 5 ساله برای شما الزامی میباشد. 

بررسی تایپ D ویزای شینگن

تایپ  D ویزای شینگن یا ویزای ملی اقامت طولانی مدت شینگن به دارننده ی خود اجازه میدهد برای کار، تحصیل و زندگی در مدتی بیش از 90 روز در منطقه ی شینگن سکونت داشته باشد. 

شرایط اخذ ویزای ملی چگونه است؟

برای به دست آوردن ویزای ملی چند بار ورود، باید معیارهای خاصی را رعایت کنید که عبارتند از:

 • یک برنامه دانشجویی بین المللی برای مدت زمان کمتر از یک سال باعث اعطا شدن ویزا می شود.
 • یک دانشجوی بین المللی که قرار است یک دوره کامل تحصیل را در یکی از کشورهای شینگن آغاز کند. مجددا ویزا برای مدت یک سال با امکان تمدید آن صادر خواهد شد.
 • یک کار آموزشی در یک موسسه یا مرکز تحقیقاتی بالاتر در کشورهای عضو شینگن، درباره شخص متقاضی و اعضای خانواده نزدیک آن می تواند باعث دریافت ویزا شود.
 • یک حرفه ای که به دلیل تخصص خود در هر یک از کشورهای شینگن مسافرت می کند. این حرفه ای می تواند یک ورزشکار، یک هنرمند یا هر حرفه ای دیگر در نوع خود با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص خود است.
 • موارد اضطراری به عنوان یک وضعیت پزشکی که مانع می شود فرد منطقه شینگن را ترک کند و در یک بازه زمانی مشخص می تواند در آن کشور باقی بماند. 

تایپ LTV  ویزای شینگن

تایپ LTV ویزای شینگن یا ویزای اعتبار محدود(The limited territorial validity visa)، ویزایی است که در دسته ی ویزاهای

 کوتاه مدت قرار میگیرد. دارنده ی این ویزا، تنها میتواند در کشوری که شینگن خود را از آن دریافت کرده است؛ اقامت داشته باشد.

دارننده ی تایپ LTV ویزا شینگن، تنها زمانی میتواند به کشور های دیگر شینگن سفر کند؛ که در پاسپورت او قید شده باشد و این

مورد نیز در شرایط خاص اتفاق می افتد

تفاوت انواع ویزای شینگن

در این بخش، قصد داریم انواع ویزاهای شینگن را از نگاهی دیگر مورد بررسی قرار دهیم و تفاوت انواع ویزای شینگن را برای شما بازگو کنیم. تفاوت انواع ویزای شینگن در انواع تایپ های آن از منظر زمانی مورد بررسی قرار گرفت. اما تفاوت انواع ویزای شینگن به این بخش محدود نمیشود و میتواند شامل تفاوت های دیگری نیز باشد؛ که در این بخش به بررسی آن خواهیم پرداخت: 

ویزاهای شینگن دارای اعتبار محدود

این نوع ویزا، این امکان را برای شما فراهم می کند؛ که فقط در کشوری شینگنی که ویزا را صادر کرده یا در برخی موارد، در برخی از کشورهای شینگن که هنگام درخواست ویزا به طور خاص ذکر شده اند، سفر کنید.

 این ویزای خاص برای سایر کشورهای شینگن که از قبل مشخص نشده اند؛ معتبر نیست. دارنده این نوع ویزا نمی تواند از طریق کشور شینگن دیگری که هدف اصلی و مقصد نهایی او نیست؛ وارد شود.

 این نوع ویزا، در موارد بسیار خاص، مانند یک ویزای بشر دوستانه یا تحت تعهدات بین المللی به عنوان یک استثناء در سیستم مشترک ویزای شینگن صادر می شود.

این نوع ویزا ممکن است برای افرادی که دارای یک سند مسافرتی معتبر نیستند اعمال شود. اما باید در هر شرایط اضطراری به منطقه شینگن سفر کنند. 

ویزاهای شینگن یکسان

ویزاهای شینگن یکسان، مجوز یکی از کشورهای عضو منطقه شینگن برای انتقال یا سکونت در منطقه مورد نظر برای مدت معینی و تا حداکثر 90 روز در هر دوره شش ماهه از تاریخ ورود است. دارندگان ویزای شینگن یکسان می توانند به این کشورها سفر کنند: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لاتویا، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس. 

شما باید بسیار مراقب باشید که از تعداد روزهایی که مجاز به اقامت در منطقه شینگن هستید و همچنین از دوره ای که می توانید در اتحادیه اروپا بگذرانید، تجاوز نکنید. و توجه داشته باشید که ویزای دوبار ورود را با تعداد کشورهایی که مجاز به ورود به آنها هستید، اشتباه نگیرید و در زمان معین در منطقه ی شینگن بمانید.

بیشتر بدانید: چگونه اقامت اروپا را اخذ کنیم؟

انواع ویزای شینگن با توجه به هدف سفر

از طرف دیگر، وقتی متقاضی فرم درخواست ویزای شینگن را پر می کند، وی باید هدف سفر را بیان کند که چرا متقاضی ورود به منطقه شینگن است. در این بخش، به تعدادی از اهدافی که متقاضیان برای اخذ ویزا به سفارت اعلام میکنند؛ اشاره کرده ایم. 

ترانزیت فرودگاه

این ترانزیت، برای افرادی است که بدون ورود به کشور شینگن باید از طریق منطقه بین المللی یک فروشگاه شینگن تردد کنند. کشورهای شینگن لیستی از کشورهایی را که اتباع آنها نیاز به داشتن ویزا دارند؛ را فهرست کرده اند. از طرف دیگر، برخی از کشورهای عضو شینگن، کشورهای دیگری را به لیست خود اضافه کرده اند. بنابراین، با این وجود که ممکن است برای عبور از برخی کشورها به ویزا نیاز نداشته باشید، اما بسته به ملیت شما ممکن است در برخی از کشورها به آن نیاز داشته باشید. 

ترانزیت

 بسیار شبیه به هدف مسافرت است که قبلا توضیح داده شده است. غالبا دریانوردان خارجی که فقط برای دوره های بسیار کوتاه در یک کشور متوقف می شود، از این ویزا استفاده میکنند.

ترانزیت، یکی از معروف ترین اهداف برای سفر به منطقه شینگن محسوب می شود. افرادی که قصد بازدید از هر یک از کشورهای منطقه شینگن را برای گردشگری، تجربه، فرهنگ، معماری، غذاها و موارد دیگر دارند، باید هدف سفر را در فرم درخواست خود انتخاب کنند. 

بازدید از خانواده یا دوستان

افرادی که دارای اعضای خانواده یا دوستانی که بطور قانونی در منطقه شینگن اقامت دارند؛ هستند، در صورت تمایل به مراجعه به آنها، می توانند برای این ویزا اقدام کنند. برخی شرایط خاص، برای این ویزا وجود دارد که متقاضی باید برای موفقیت برنامه مانند دعوت نامه، آنها را عملی کند. 

تجارت

 بسیاری از افراد، غالبا برای اهداف تجاری به کشورهای منطقه شینگن سفر می کنند. حق تقاضا برای تجارت بسیار است. به عنوان مثال در تعداد اوج درخواست های ویزا افرادی هستند که قرار ملاقات سریعتر دریافت کرده اند. 

بازدید رسمی

در صورت انجام وظیفه رسمی یا بازدید رسمی شما باید تیک گزینه رسمی را در فرم درخواست خود انتخاب کنید. شما باید این هدف ویزا را حتی اگر با یک هیئت بزرگ با تاریخ سفر یکسان و هدف رسمی سفر می کنید، بررسی کنید. 

اهداف مطالعه

 دانش آموزان و دانشجویانی که مایل به شرکت در هر نوع موسسه آموزش از جمله دروه های دانشگاه، دوره های زبان و ... برای مدت کوتاه تر از سه ماه هستند؛ می توانند برای ویزای تحصیلی شینگن اقدام کنند. کسانی که باید برای مدرسه یا دانشگاه در منطقه شینگن امتحان دهند، باید این هدف ویزا را نیز مشخص کنند. 

فعالیتهای فرهنگی، ورزشی و فیلم

این ویزا، برای افرادی که در خارج از منطقه شینگن زندگی می کنند؛ ایجاد شده . و افرادی که مایل به سفر به اروپا به منظور شرکت در یک رویداد فرهنگی، ورزشی، مذهبی و خدمه فیلم هستند. متقاضی باید بخشی از این رویداد باشد و نه تنها مخاطب. به عنوان مثال مجری در یک کنسرت یا نویسنده ای که کتاب خود را در نمایشگاه کتاب ارائه می دهد. 

سایر ویزاهای شینگن

اگر هدف شما از ورود به منطقه شینگن با هیچکدام از اهداف ذکر شده در بالا مطابقت نداشته باشد؛ باید در فرم درخواست گزینه سایر را تیک بزنید. با این حال، شما هنوز هم باید مشخص کنید که دلیل درخواست شما چیست. حداکثر این شانس را دارید که در یک جمله کوتاه هدف را مشخص کنید. اگر مایل به ورود به هر یک از کشورهای عضو شینگن برای شرکت در یک رویداد مذهبی یا چیزی مشابه آن هستید، می توانید "بازدید مذهبی" یا "اهداف مذهبی" را بنویسید. 

تفاوت بین اعتبار ویزا و مدت ماندن چیست؟

گذشته از ویزای چند بار ورود که به شما امکان می دهد حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه در منطقه شینگن بمانید؛ اعتبار ویزای یک بار ورود یا ویزای دو بار ورود به سفارت بستگی دارد.

سفارت تعداد روزهایی را که مجاز به اقامت در هر یک از کشورهای شینگن هستید تعیین می کند و همچنین اولین روز و آخرین روزی که مجاز به اقامت خود هستید را مشخص می کند.

این جایی است که بسیاری از فراد دچار سردرگمی می شوند، زیرا آنها نمی دانند بین اعتبار ویزا و مدت زمان اقامت تفاوتی وجود دارد.

بیشتر بدانید: ویزای توریستی کانادا

مدت اقامت

حداکثر روزهایی است که مجاز به ماندن در شینگن هستید. اولین روزی که وارد شینگن می شوید، حتی اگر چند دقیقه قبل از نیمه شب وارد شوید، "روز اول" شمرده می شود. در حالی که "آخرین روز" روزی که شینگن را ترک می کنید شمرده می شود، حتی اگر فقط چند دقیقه بعد از نیمه شب باشد.

اعتبار ویزا

از طریق دیگر، اعتبار ویزا مدت زمانی است که می توانید از ویزای خود برای ورود و اقامت در منطقه شینگن استفاده کنید. 

مثال: مدت اقامت ویزای شما 10 روز است، در حالی که اعتبار ویزای شما از 1 ژانویه تا 20 ژانویه می باشد. در این حالت شما می توانید در هر زمان و در این دوره وارد منطقه شینگن شوید. شما می توانید در تاریخ 3 ژانویه وارد منطقه شینگن شوید و در تاریخ 12 شینگن آنجا را ترک کنید. از طرف دیگر، اگر در تاریخ 15 ژانویه وارد منطقه شینگن شوید، با وجود عدم گذارندن تعداد روزهایی که مجاز به اقامت خود بودید، مجبور خواهید بود که در تاریخ 20 ژانویه خاک آن کشور را ترک کنید. به عبارت دیگر شما از مدت زمان 10 روز اقامت خود، فقط توانستید از 5 روز آن استفاده کنید.

ویزای مولتی شینگن

اگر شما ویزای چند بار ورود سه ساله داشته باشید که در تاریخ 15 ژانویه 2018 معتبر می شود؛ شما می توانید از این تاریخ وارد منطقه شینگن شوید و سپس پس از 15 ژانویه 2021 موظفید که خاک شینگن را ترک کنید. فراموش نکنید که برای هر دوره 180 روزه یک محدودیت 90 روزه وجود دارد.

از طرف دیگر، در صورت داشتن ویزای دو بار ورود با ویزای معتبر از تاریخ 1 ژانویه تا 1 مارچ و مدت زمان ماندن 10 روز، در این مدت می توانید دو بار وارد منطقه شینگن شوید. اگر فقط یک سفر داشته باشید و 10 روز را در یکی از کشورهای عضو شینگن بگذرانید، دیگر حق ورود به کشوری را ندارید، حتی با این وجود که ویزای شما هنوز معتبر است. 

قانون 90/180 روزه ویزای شینگن

نکته دیگری که در آن بیشتر دارندگان ویزای شینگن چند بار ورود و همچنین اتباع کشورهایی که مجاز به ورود بدون ویزا هستند، دچار اشتباه می شوند این است که اکثر مردم فکر می کنند که دوره 180 روزه از روزی که ویزای شما معتبر است شروع می شود که درست نیست.

در واقع، دوره 180 روزه در حال چرخش است. بنابراین، هر زمان که مایل ورود به شینگن باشید، شما باید در نظر بگیرید که در 180 روز گذشته بیشتر از 90 روز در منطقه شینگن اقامت داشته اید یا خیر. 

برچسب ویزای شینگن

تمام اطلاعات توضیح داده شده در برچسب ویزای شینگن که در پاسپورت شما درج شده است؛ آورده شده است. بسیاری از افراد در این بخش نیز دچار سردرگمی می شوند.زیرا نمی دانند چگونه برچسب های پیوست شده به ویزا را بخوانند و تفسیر کنند. 

پسوند ویزای شینگن

تمدید ویزای کوتاه مدت اقامت شینگن با تنظیم پارلمان اروپا و شورای (EC) شماره (810/2009) مورخ 13 جولای 2009 مجاز به ایجاد یک کد جامع در مورد ویزاهای مجاز است. با این حال، اگر دلیل جدی ندارید که مبنای درخواست شما باشد، شانس بسیار کمی برای دریافت آن خواهید داشت. 

طبق سیاست ویزای شینگن، دلایل قابل قبول برای تمدید ویزای کوتاه مدت شینگن فقط به صورت موارد زیر است:

 • ورود دیر
 • دلایل انسان دوستانه
 • دلیل فوری
 • دلایل مهم شخصیف از سفر را در فرم درخواست خود لحاظ می کنند.

ویزای تایپ D آلمان

آلمان یکی از کشور های عضو منطقه ی شینگن است. همانطور که میدانید ساکنین کشور های عضو شینگن و اتحادیه اروپا میتوانند به هر دلیلی اعم از تحصیل، کار، بازدید و ... بدون ویزا به این کشور ورود کنند. اما اگر ساکنین کشور هایی که عضو اتحادیه اروپا یا شینگن نیستند؛ قصد ورود به آلمان را داشته باشند؛ چطور میتوانند اقدام کنند؟ یکی از پیشنهادات دولت این کشور، اخذ ویزای تایپ D آلمان است. این ویزا، به ساکنین کشور های غیر شینگن و خارج از اتحادیه اروپا؛ این اجازه را میدهد؛ تا ظرف مدت سه ماه در این کشور بمانند؛ البته این ویزا بسته به شرایط هر فرد، میتواند شامل مدت زمان بیشتری، یعنی تا حدود 12 ماه شود.

 ویزای تایپ  D آلمان، در گروه ویزاهای بلند مدت قرار میگیرد و طبق شرایط مشخص شده، میتواند منجر به اخذ اقامت و سپس شهروندی آلمان شود. اخذ ویزای تایپ D آلمان، معمولا به سه دلیل صورت میگیرد: ممکن است فرد بخواهد مدتی بیش از سه ماه را در این کشور بگذراند و یا اینکه محدوده ی جغرافیایی_سیاسی کشور به فرد اجازه ی اخذ ویزای شینگن را نمیدهد و یا ممکن است فرد برای اقامت آلمان، از طریق این ویزا اقدام کرده باشد .اما نحوه ی اخذ ویزای تایپ D آلمان چگونه انجام میشود؟ اگر اهداف شما یکی از موارد زیر باشد؛ احتمالا سفارت شمارا شایسته ی دریافت ویزای تایپ D آلمان خواهد دانست:

 • اگر شما قصد ازدواج با نامزد آلمانی خود را داشته باشید.
 • اگر شما فردی باشید که در یک کمپانی استخدام شده اید یا قصد دارید به عنوان فریلنسر فعالیت کنید.
 • اگر شما محققی باشید که قصد تحقیق و بررسی درباره ی یک موضوع آکادمیک یا علمی را داشته باشید.
 • اگر قصد پیدا کردن شغل در این کشور را داشته باشید.
 • اگر قصد دارید در یکی از دانشگاه های آلمانی یا در مقاطع بالاتر از آن به تحصیل بپردازید.
 • اگر بخواهید در بخش های آموزشی در این کشور حضور به عمل آورید.
 • اگر بخواهید در بخش خدمات تهاتری کار کنید.
 • اگر قصد داشته باشید بیزنس خود را به عنوان یک کارآفرین در این کشور ایجاد کنید.
 • اگر قصد پناهندگی به این کشور را داشته باشید. 

نتیجه گیری

در این مقاله، سعی داشتیم انواع ویزای شینگن را به شما معرفی کنیم و تفاوت انواع ویزای شینگن را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم. انتخاب مناسب ترین تایپ ویزای شینگن و اخذ آن، مسیر چالش برانگیزی را در سفارت ها یا کارگزاری ها طی  میکند.  پیشنهاد حامی مهاجر به شما این است که برای اخذ ویزای شینگن خود و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مناسب ترین تایپ ویزا و سریع ترین راه اخذ آن، حتما با یک مشاور کاردان در این بخش ارتباط برقرار نمایید.

اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه

رضایت مشتریان حامی مهاجر