20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

راهنمای چگونگی درخواست ویزای شینگن

هر شخصی با هر هدفی که مایل به ورود به منطقه شینگن باشد، ممکن است بسته به ملیت وی تحت قوانین صدور ویزا قرار بگیرد.

لذا باید توجه داشته باشید اگرقبلاً در اروپا نبوده اید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که از خود بپرسید "آیا برای سفر به منطقه شینگن نیاز به ویزا دارم یا خیر؟" در حال حاضر، شهروندان بیش از 60 کشور در سراسر جهان می توانند بدون نیاز به اخذ ویزا وارد منطقه شینگن شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای گرفتن ویزای شینگن را مطالعه کنید.

طی کردن مراحل قانونی

درست و قانونی طی کردن مراحل درخواست ویزای کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای آزادانه سفر کردن شما در این منطقه الزامی است. بنابراین ، هنگام ارائه درخواست ویزای شینگن باید بسیار مراقب باشید که تمامی مراحل را به درستی انجام دهید.

از همین رو اگربرای سفر به اروپا نیاز به درخواست ویزا شینگن دارید ، ادامه این مقاله را بخوانید که راهنمای نهایی روند درخواست ویزای شینگن است.

آگاه باشید برای سفر به چه نوع ویزای شینگن نیاز دارید

بسته به هدف سفر شما به منطقه شینگن می توانید یکی از انواع ویزای شینگن زیر را درخواست کنید. 

بسته به نحوه تنظیم درخواست شما دارد، اینکه کشور مقصد شما در شینگن ارائه ویزا را در کشور محل اقامت شما ارائه بدهد یا خیر، لذا شما باید درخواست ویزای شینگن خود را در یکی از موارد زیر ثبت کنید.

 • سفارت کشور مقصد
 • یکی از کنسولگری های کشور مقصد
 • یک مرکز صدور ویزا تایید شده که سفارت کشور مقصد شما ارائه ویزا را آنجا انجام دهد

رجوع به سفارت خانه یا کنسولگری کشور مقصد

اگر کشور مورد نظر شما در محل اقامت شما سفارت یا کنسولگری نداشت باید به سفارت و کنسولگری ان در خارج از کشور محل اقامت خود بروید یا در سفارت کشور دیگری که در محل اقامت شما هست و از طرف کشور مقصد مجاز به ارائه روادید هست مراجعه کنید.

نکته: منظور ما از  "کشور مقصد"  کشوری است که شما باید طبق برنامه و قوانین ویزای شینگن درخواست خود را ارائه دهید.

این قوانین به شرح زیر است:

 • اگر می خواهید فقط به یک کشور شینگن مراجعه کنید، در سفارت یا کنسولگری یا مرکز ویزا آن کشور باید ثبت کنید.
 • اگر می خواهید به بیش از دو کشور شینگن مراجعه کنید، درخواست خود را در سفارت یا کنسولگری یا مرکز ویزا، کشوری که بیشتر روزها سفر خود را در آنجا میگذرانید باید ثبت کنید.
 • اگر میخواهید به بیش از دو کشور شینگن سفر کنید درخواست خود را در سفارت یا کنسولگری یا مرکز ویزا، کشوری که در ابتدا وارد آن میشوید باید ثبت کنید.

در مناسب ترین زمان درخواست خود را ارائه دهید

با توجه به قوانین زمانبندی که، سفارتخانه ها یا کنسولگری های کشورهای عضو شینگن، در سراسر جهان برای صدور ویزای شینگن دارند، شما باید در یک دوره زمانی معین درخواست ویزا خود را ثبت کنید.

مدت زمان مجاز درخواست ویزای شینگن به شرح زیر است:

 • اگر برای اولین بار می خواهید درخواست ویزا شینگن بدهید: باید سه ماه قبل از شروع سفر برنامه ریزی شده خود درخواست خود را ارائه دهید.
 • آخرین زمان قانونی تعیین شده که می توانید درخواست ویزا را ارائه دهید: حداکثر 15 روز کاری قبل از اینکه قصد سفر داشته باشید باید درخواست خود را ارائه دهید.
 • زمان توصیه شده برای ثبت درخواست ویزا شینگن: حداقل سه هفته قبل از سفر است.

قرار ملاقات سفارت را رزرو کنید

برای ادامه درخواست خود، یک قرار سفارت برای ویزای شینگن رزرو کنید. بیشتر کشورها این امکان را به شما می دهند که قرار ملاقات را بصورت آنلاین رزرو کنید. از طرف دیگر، در سایر موارد لازم است که قرار ملاقات را بصورت حضوری، در سفارت یا کنسولگری کشور مقصد خود رزرو کنید.

فرم درخواست ویزا را پر کنید

فرم درخواست را دانلود کرده و آن را به درستی و صادقانه پر کنید. شما باید اطلاعات زیر را در مورد فرم ویزای شینگن خود ارائه دهید.

 • اطلاعات شخصی شما
 • اطلاعات در مورد کار و سوابق خود
 • هدف شما از ورود به منطقه شینگن
 • سایر جزئیات مربوط به سفر شما

نکات مهم در مورد پر کردن اطلاعات و ارسال فرم درخواست ویزای شینگن

 • آخرین فرم برنامه را بارگیری کنید زیرا تنها فرم پذیرفته شده توسط سفارت است.
 • اطمینان حاصل کنید که هر سوال مورد نیاز را پاسخ بدهید. در تماس با ما می توانید دستورالعمل های روشنی در مورد نحوه پر کردن فرم درخواست ویزا را آموزش ببینید. موسسه حامی مهاجر با سال ها تجربه در این زمینه میتواند شما را در این امر راهنمایی کند.
 • هیچ ستونی را خالی نگذارید. اگر احساس می کنید ستون هایی وجود دارد که به پرونده شما مطابقت ندارند، آنها را با کلمه (NA) یعنی بدون جواب پر کنید.
 • به یاد داشته باشید که فرم را دو بار چاپ کنید و در پایان هر دو نسخه را امضا کنید.
 • اگر خردسال هستید، والدین شما باید رضایت کتبی ارائه دهند و در ستون مربوطه فرم، درخواست ثبت نام کنند.

جمع آوری اسناد مورد نیاز

مدارک لازم جهت صدور ویزا بخش مهمی از درخواست ویزا شما هستند. معمولاً این اسناد به دو گروه طبقه بندی می شوند.

 • گروه اول از اسناد استاندارد لازم است که شامل موارد زیر است:
 1. فرم درخواست ویزا
 2. پاسپورت معتبر
 3. دو عکس یکسان
 4. بیمه نامه سفر شما. به راحتی می توانید آن را از AXA Schengen یا Europ Assistanc خریداری کنید.
 5. رزرو یا برنامه پرواز با تاریخ و شماره پرواز که ورود و خروج از منطقه شینگن را مشخص می کند.
 6. اثبات اسکان
 7. اثبات توان مالی و غیره
 • گروه دیگر الزامات خاص ویزا است. این اسناد و مشخصات آنها با یک نوع ویزا شینگن متفاوت است. لازم به ذکر است که علاوه بر این، برخی از کشورهای عضو شینگن برای متقاضیان ویزا شرایط اضافی و خاص خود را دارند.

در مصاحبه ویزای شینگن شرکت کنید

در روز تعیین وقت خود، به موقع در زمان مصاحبه حاضر شوید. در آنجا با یک کنسول صدور ویزا ملاقات خواهید کرد که در صورت نیاز اسناد جمع آوری شده را به آنها ارائه خواهید داد.

در طول مصاحبه، از شما سؤال شخصی در مورد محل زندگی خود، سفر در نظر گرفته شده و سایر جزئیات سفر پرسیده می شود. اطمینان حاصل کنید که پاسخ های شما صحیح است و با اطلاعات موجود در فرم درخواست و سایر اسناد مطابقت دارند. در نظر داشته باشید که مصاحبه ممکن است در حدود 10-15 دقیقه طول بکشد.

برخی از سؤالاتی که ممکن است در طول مصاحبه از شما پرسیده شود

 • قصد دارید از کدام کشورها درمنطقه شینگن بازدید کنید؟
 • آیا شما عضو خانواده یا دوستان دیگری دارید که در اروپا زندگی می کنند؟
 • هدف شما از این ملاقات چیست؟
 • چه کسی برای بازدید شما هزینه خواهد کرد؟
 • آیا ازدواج کرده اید؟ اگر بله ، همسرتان چه می کند؟ چه مدتی است که ازدواج کرده اید؟
 • آیا بچه دارید؟ اگر بله ، چند سال دارند ، چه می کنند؟
 • چه مدت می خواهید در اروپا بمانید؟
 • کجا اقامت خواهید نمود؟
 • مقطع تحصیلی شما چیست؟
 • برای کدام شرکت کار می کنید؟

هزینه ویزا را پرداخت کنید

در هنگام درخواست ویزای شینگن ، باید مبلغی را برای پردازش درخواست ویزا بپردازید که قابل برگشت نخواهد بود.

کشورهای عضو شینگن هزینه‌های ویزا را به طور یکسان هماهنگ کرده‌ اند؛ بنابراین، تمام هزینه ها ثابت و تغییر ناپذیر هستند.

در حال حاضر هزینه ویزای شینگن 60 یورو برای هر شخص است. بسته به وضعیت آنها ، کودکان و برخی دیگر از گروه های خاص دیگر مجبور به پرداخت هزینه های کاهش یافته یا اصلاً هزینه نمی شوند. لیست هزینه های ویزای شینگن ، کاهش ها و معافیت های آنها را بررسی کنید تا ببینید که آیا شما به هر یک از این دسته ها تعلق دارید یا خیر.

منتظر پاسخ در مورد برنامه خود باشید

صبر کنید تا پاسخی در مورد درخواست ویزا دریافت کنید. اگرچه در اکثر موارد بیش از 15 روز برای پردازش ویزا طول نمی کشد ، مواقعی وجود دارد که این روند بسیار طولانی تر انجام میشود. این دوره در مورد برخی از شهروندان از 15 تا 30 روز قابل افزایش است.

اگر ویزای شینگن شما تأیید شود

اگر ویزای خود را دریافت می کنید، حتماً برچسب های پیوست شده به ویزا را مطالعه کنید از جمله مدت زمانی که به شما اجازه می دهد در اروپا بمانید، در غیر این صورت، هزینه بیش از حد در منطقه شینگن ممکن است عواقب و پیگرد قانونی داشته باشد.

اگر ویزای شینگن شما رد شود

اگر درخواست ویزای شما رد شد، دلیل این که چرا آنها به شما ویزا نداده اند را بخوانید و دفعه بعد که درخواست می کنید آن را اجرا کنید یا اگر فکر می کنید که درخواست شما صحیح بوده است و تصمیم  کنسول در مورد رد ویزای شما اشتباه بوده است، شما همیشه می توانید درخواست تجدید نظر را ارائه کنید. برای رفع ریجکتی ویزای شینگن میتوانید از خدمات موسسه حامی مهاجر بهره ببرید.

آیا باید بیش از 90 روز در اروپا بمانید؟

اگر شما نیاز به ماندن طولانی تری در اروپا دارید، باید در سفارت کشور مقصد برای ویزا ملی اقدام کنید. ویزای ملی به شما اجازه می دهد حداکثر 12 ماه در اروپا بمانید.

این بخش از مقاله در مورد سؤالات متدوال متقاضیان درباره درخواست ویزای شینگن است.

اگر سفارت یا کنسولگری کشور خاص شینگن در محل زندگی متقاضی وجود نداشته باشد چه می شود؟

در بعضی از کشورها ممکن است سفارتخانه یا کنسولگری کشور شینگن وجود نداشته باشد. با این وجود، این مشکلی ایجاد نمی کند، زیرا در این موارد نمایندگان سفارت یا کنسولگری در کشور وجود دارند که منافع کشورها را در این مورد نمایندگی می کند و همچنین خود این نمایندگی ها هستند که مسئولیت صدور ویزای مورد نیاز متقاضی را دارند.

چه زمانی باید درخواست مجدد ویزا داد ؟

در صورت عدم پذیرش ویزا توسط نمایندگان کشور مقصد، به دلیل عدم توانایی در تهیه مدارک لازم، یا اثبات عدم رعایت استانداردهای مسافرت در یک منطقه شینگن، این امکان برای شما وجود دارد که، درخواست مجدد خود را در سفارت یا کنسولگری کشور مقصد مورد نظر خود را در کشورهای همسایه دنبال کنید.

آیا می توانم برای ویزای شینگن در کشوری که اقامت ندارم اقدام کنم؟

جواب این سوال بله میباشد. اگر باید در کشوری که مقیم آن نیستید، درخواست ویزای شینگن بدهید، این توجیه که چرا از آن کشور درخواست می کنید، کافی خواهد بود.

متقاضی باید هنگام تحویل فرم درخواست و اسناد ضمیمه، به صورت حضوری در جلسه تعیین شده شرکت کند. در کنسولگری، متقاضی نمیتواند همراه داشته باشد مگر اینکه او مشکل سلامتی داشته باشد و یا قادر به انجام فعالیت های حرکتی نباشد و یا متقاضی قادر به صحبت به زبان انگلیسی نباشد.

در صورت عدم حضور در وقت تعیین شده توسط سفارت یا کنسولگری و بدون اطلاع قبلی، طی 48 ساعت، درخواست از بین می رود و مجبور خواهید بود یکبار دیگر این مراحل را انجام دهید.

اگر بخواهم ویزای شینگن را تمدید کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟

در صورت وجود دلایل قابل اعتماد از قبیل، دلایل شخصی، شغلی، پزشکی یا موارد دیگر، متقاضی باید به مؤسسات مربوطه در کشور محل اقامت شینگن مراجعه کند و درخواست تمدید ویزای شینگن را بدهد. همچنین ویزای طولانی شینگن به متقاضی  این حق را خواهد داد که  در همان سرزمین شینگن که ویزای اصلی صادر شده است درخواست خود را ارائه کند. همچنین قابل ذکر است که تمدید ویزا ممکن است منجر به ماندن بیش از 90 روز نشود.

برای نحوه درخواست ویزای شینگن در کشورهای مختلف با ما در تماس باشید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0