ویزای شنگن انواع مختلفی دارد که شامل ویزای کار، تحصیل، ترانزیت و مخصوصا ویزای توریستی می‌شود. این مطلب برای کسانی نیست که ویزای غیر توریستی می‌گیرند. چون اگر ویزای تحصیلی گرفته‌ باشید، معلوم است که کجا می‌روید؟ جایی که دانشگاهی قرار گرفته که شما از آن پذیرش گرفته‌اید. ویزاهای کار، ترانزیت، تجارت و ... هم مسیر شما را مشخص می‌کنند.

اما اگر ویزای توریستی یونان گرفته باشید، وضع متفاوت است. از آنجایی که هر کدام از کشورهای عضو شنگن مقصدهای مسافرتی ایده‌آلی هستند، وقتی ویزای شنگن می‌گیرید، مدام از خود می‌پرسید؛ اولین ورود با ویزای شینگن کدام کشور باید باشد؟ ما در این مقاله بررسی می‌کنیم که بهتر است کدام کشورها را برای اولین ورود با ویزای شنگن انتخاب کنید؟ یا چگونه کشورها را انتخاب کنید؟

موسسه حامی مهاجر به عنوان کارگزار رسمی ویزا در ایران، خدماتی از قبیل اخذ وقت سفارت، چیدمان مدارک، پرداخت هزینه‌های سفارت، مشاوره رایگان در خصوص ویزای شنگن را به شما ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید با خط مستقیم 02148406 با کارشناسان حامی‌ مهاجر تماس بگیرید.

اولین ورود با ویزای شنگن

برای شما اولین ورود با ویزای شنگن به اروپا می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. البته برای بعضی از افراد اضطراب‌زا است. اما آگاهی درباره مقصدی که به آن سفر می‌کنید، نگرانی‌های شما را برطرف می‌کند. نباید به منطقه‌ای وسیع مانند شنگن بی‌برنامه‌ سفر کنید.

ویزای شنگن به شما اجازه عبور از 26 کشور اروپایی را می‌دهد که هر کدام برای سفر ویژه هستند.  اگر شما بی‌برنامه از این مسیر بگذرید، چیزی جز سفر خسته‌کننده عایدتان نمی‌شود. شاید متحمل دردسر هم بشوید. مثلا اگر نتوانید مخارج را میزان کنید. یا اگر نتوانید مطابق سلیقه خود جاذبه‌های گردشگری را انتخاب کنید.

قبل از سفر بهتر است درباره دیدنی‌های اروپا مطالعه کنید. تجربه سفرهای دیگران را بخوانید. بهتر است قبل از ورود به شنگن انتخاب کرده باشید که کجا می‌خواهید بروید. به سرعت سفر خود فکر کنید و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید. درباره کشورها‎‌، شهرها و جاذبه‌های سفر خود مطالعه کنید. باید از قبل بدانید که قرار است چه مدت در اروپا بمانید؟ در سفر به منطقه شنگن باید به نکات زیر نیز توجه کنید.

تلاش نکنید که همه جاذبه‌ها را ببینید

اگر شما بخواهید تمام جاذبه‌های گردشگری اروپا را ببینید، باید تمام عمر خود را در سفر باشید. پس بهترین تصمیم این است که سعی نکنید همه جا را ببینید. اگر بخواهید همه جاذبه‌ها را ببینید، جز سردرگمی و خستگی فایده ندارد. این اشتباه را نکنید و در عوض برنامه دقیقی برای سفر خود تهیه کنید. یک ماه زمان مناسبی است که بتوانید از پایتخت‌های شنگن بازدید کنید. یا در هر کشور از شهری بازدید کنید.

کسانی که تجربه زیادی در سفر به اروپا دارند معتقدند که باید مقاصد کم و سرعت آرام‌تر را انتخاب کرد. بدترین برنامه سفر در اروپا، برنامه‌ای است که مقصدهای زیادی در آن باشد. این اشتباه و آزاردهنده است. بیایید یکی از مقصدهای شنگن را بررسی کنیم تا شما متوجه شوید که سفرتان چه قدر می‌تواند وسعت داشته باشد.

 

برای مثال، فقط در شهر آتن، جاذبه‌هایی از جمله تئاتر دیونیسوس، بازار رومی، تپه فیلوپاپوس، سازه آتن، خرابه‌های آنافیوتیکا، موزه مدرن آکروپلیس، میدان سینتاگما، سازه زئوس، سازه ارختئوم، بازار باستانی، موزه باستان‌شناسی ملی، سازه پارتنون و آکروپلیس وجود دارد. البته نباید فکر کنید که تعداد زیادی از جاذبه‌های آتن را شمرده‌ایم. به غیر این‌ها سواحل، فستیوال‌ها، موزه‌ها، بافت‌های باستانی و امروزی زیادی وجود دارد.

بیایید فقط برنامه بازدید از آکروپلیس را مرور کنیم. آکروپلیس به معنای شهر مرتفع است. یک منطقه باستان‌شناسی که 2500 سال سابقه دارد. وسعت آکروپلیس را می‌توانید با تخت جمشید در پارس مقایسه کنید. همچنین معابد آتنا، ارختیون و پارتنون در حریم آن قرار دارند. البته معابد دیگری هم هستند. یعنی شما باید یک برنامه روزانه دقیق یا همراه تور برای بازدید از آکروپلیس درنظر داشته باشید.

پس اگر بخواهید از مناظری که در پارگراف بالا ذکر کردیم بازدید کنید، حداقل دو هفته طول می‌کشد. مطمئنا این تمام آثار باستانی آتن نیست. آثار باستانی هم تمام آتن نیست. پس به جای اینکه بر تعداد بازدیدها تمرکز کنید، به کیفیت بازدید خود توجه کنید. می‌توانید درباره تورهایی که در آتن کار می‌کنند تحقیق کنید و یا درباره آتن یا آکروپلیس مطالعه کنید. مسلما اطلاعات بیشتر لذت مشاهده آکروپلیس را بیشتر می‌کند.

همین‌هایی که گفتیم را درباره موزه لوور در فرانسه، گاوبازی در اسپانیا یا برج کج پیزا در ایتالیا لحاظ کنید. می‌توانید فراغت یکسال خود را به این اختصاص دهید که کیفیت سفر شنگن شما بالا برود. این کار فقط با مطالعه ممکن است. اما اگر برنامه سفر خود را بر تعداد بیشتر جاذبه‌ها تنظیم کنید، سفری سطحی و خسته‌کننده خواهید داشت.

برای استراحت برنامه‌ریزی کنید

این نکته خیلی مهم است. بعضی از مسافران ترس از دست دادن لحظه‌ها را دارند. این حس آنقدر قوی می‌‌شود که سفر را به انجام وظیفه تبدیل می‌کند. حواستان باشد که الان در اوقات فراغت هستید. نباید سعی کنید مدام برنامه بازدید داشته باشید. این کار سفر را خراب می‌کند. اروپا فقط جاذبه‌های گردشگری نیست. شما در حال مشاهده یک فرهنگ جدید و سرزمین‌های آن هستید.

این سرزمین‌ها به اندازه آثار قدیمی دیدنی هستند. برای قدم زدن در خیابان‌ها وقت تعیین کنید. کافه‌ها و کوچه‌های کشورهایی مثل فرانسه، یونان و ایتالیا پر از جلوه‌های جدید است. مخصوصا برای شما که از یک کشور دیگر و یک قاره دیگر به آنجا می‌روید. می‌توانید در کافه‌ها با مردم بومی صحبت کنید. تصور نکنید که تمام فرصت ویزا باید به دیدن جاذبه‌ها صرف شود. هیچ چیز مانند مردم یک کشورها به شما فرهنگ آنجا را نشان نمی‌دهد.

در برنامه خود برای استراحت مطلق زمانبندی داشته باشید. عموما سفرهای خارجی طولانی هستند. مخصوصا سفر به شنگن با توجه به وسعت کشورها طولانی‌تر است. در اواسط سفر تجدیدقوا کنید. دو یا سه روز استراحت مطلق تجربه‌ای استثنایی است. چند روزی را عادی در سفر زندگی کنید. مثلا بیشتر به زندگی یک شهروند فرانسوی شبیه باشید.

در انتخاب مقصدها به فصل توجه کنید

گفتیم که منطقه شنگن وسیع است. این بیست و شش کشور آب و هوای متفاوتی دارند. کشور فنلاند با شمال روسیه مرز مشترک دارد، پس خیلی سرد است. اما در یونان آفتاب گرم را تجربه می‌کنید. آفتابی که بالای 40 درجه سانتیگراد است. اگر برنامه‌ریزی می‌کنید به وضعیت آب و هوای کشورها توجه کنید. اگر در فصل گرما در ایران برنامه‌ریزی می‌کنید، متوجه باشید که مقصد شما ممکن است الان سرد باشد. البته توجه به فصل فقط بخاطر سرما و گرما نیست.

 هر فصلی می‌تواند با برنامه‌های خاصی همراه باشد.  اگر می‌خواهید بهشت تابستانی سواحل بالتیک را تجربه کنید، در تابستان به آلمان بروید. اما اگر می‌خواهید اسکی کنید و کلبه در کوه‌های برفی آلپ اجاره کنید، زمستان به آلمان بروید. بهتر است قبل از سفر بدانید که برای چه تجربه‌ای به شنگن می‌روید.

برنامه سفر به منطقه شنگن

شما نمی‌توانید بدون برنامه‌ریزی به شنگن سفر کنید. این یک واقعیت است. برنامه سفر فقط برای رضایت افسر سفارت نیست. تعداد جاذبه‌ها زیاد است و باید از مبدا با برنامه آغاز کنید، وگرنه سفر گیج‌کننده می‌شود. باید بدانید از کجا وارد شنگن می‌شوید. از چه مسیرهایی عبور می‌کنید. چه تفریحاتی می‌خواهید داشته باشید. در چه هتل‌هایی مستقر می‌شوید.

باید بدانید که از چه وسیله‌ای برای حمل و نقل استفاده می‌کنید. می‌خواهید با قطار و کشتی سفر کنید یا هواپیما را ترجیح می‌دهید؟ حدالامکان این برنامه‌ریزی با جزئیات باشد. البته نیاز به انعطاف هم دارد. مثلا می‌توانید به جای یک تور، 10 تور را بررسی و انتخاب کنید و در سفر از بین آن‌ها انتخاب کنید. اما اگر بی‌برنامه راهی سفر شوید، دچار مشکل خواهید شد.

برنامه‌ریزی سفر توریستی بسیار انعطاف‌پذیر است. بستگی دارد به اینکه چقدر پول دارید؟ چه کشورهایی را دوست دارید؟ چه جاذبه‌هایی را می‌پسندید؟ از چه کشوری به شنگن می‌روید؟ چه فصلی وارد شنگن می‌شوید؟ گروهی، تنها یا همراه با خانواده به سفر می‌روید؟ ما سعی می‌کنیم مثالی از برنامه‌ریزی در اولین سفر به منطقه بیاوریم.

اولین ورود با ویزای شینگن کدام کشور باید باشد؟

اولین سفر به اروپا خیلی مهم است. ممکن است مشکلاتی در برنامه‌ریزی شما به وجود آید. ممکن است هزینه‌های شما بیشتر از آن چیزی شود که مدنظر داشتید. پس بهتر است مقصد شما در اولین سفر کشورهای نزدیک باشد. تا اگر هر اتفاقی افتاد، راحت‌تر بتوانید به کشور خود برگردید. مثلا یونان می‌تواند مقصد خوبی برای اولین سفر به اروپا باشد.

 

یونان به دلایلی مقصد مناسبی برای اولین سفر است. این کشور نزدیک و ارزان‌تر است؛ مهد تمدن غرب است. تعداد آثار باستانی این کشور آنقدر زیاد است که باید در چند جلد کتاب به آن بپردازیم ولی اگر اهل فلسفه و کتاب هستید، این کشور برای تمام عمر شما خوراک دارد. البته خوراک فکری و حتما یک کشور باستانی خوراکی‌های بی‌نظیر هم دارد. اگر اهل طبیعت باشید، یونان سرشار از سواحل گرم است. یونانی‌ها سواحل خود را تسخیرکننده می‌دانند.

بنابراین یونان می‌تواند مقصد خوبی باشد اگر اولین بار است که از ویزای شنگن استفاده می‌کنید. پیشنهاد ما این است که اولین سفر همراه با تور باشد. به خاطر اینکه تجربه برنامه‌ریزی کمتری دارید. می‌توانید به آتن بروید یا مقصدهای دیگر را انتخاب کنید. در واقع یونان را با شهرهای افسانه‌ای زیر می‌شناسند.

کفالونیا

ناکسوس

پارگا، یونان شمالی

میکونوس

لیندوس

پلوپونسه

چانیا

کاستراکی

سفر به یونان با اولین ویزای شنگن

اجازه بدهید یک سفر فرضی به یونان را بررسی کنیم. ابتدا باید دقت کنیم که مناسب‌ترین زمان برای سفر به یونان کدام است؟ تقریبا همه بر این باورند که بهار و پاییز بهترین زمان سفر به یونان هستند. البته یونان در فصل تابستان بیشترین توریست را می‌پذیرد. ولی باید بدانید که این کشور گرم و مدیترانه‌ای است. بنابراین تابستان یونان گرم و خشک است و آب و هوای خفه‌کننده دارد. به علاوه مملو از توریست و شلوغ است.

اما اگر در بهار یا پاییز به یونان سفر کنید، مثلا در دو هفته آخر خرداد ماه، آب دریا برای شنا گرم و خوب است. این دو فصل برای تعطیلات ساحلی بسیار مناسب است. می‌توانید پیاده‌روی کنید، دوچرخه‌سواری و شنا کنید یا از ورزش‌های ساحلی متنوعی استفاده کنید. ورزش‌هایی که توسط هتل‌های کنار دریا ارائه داده می‌شوند. این ورزش‌های آبی و ساحلی از عید پاک تا اواخر ماه اکتبر برقرار هستند.

سفر به یونان در فصل‌های پاییز و بهار به شما امکان می‌دهد که از کوهستان استفاده کنید. در تابستان کوهستان‌های یونان داغ هستند و زمستان‌ها پر از برف خواهند شد. در بهار پر از گل‌های وحشی می‌شوند و بهترین هوا را برای پیاده‌روی دارد. کسانی که یونان را مقصد زمستانی معرفی می‌کنند، اهل اسکی‌کردن هستند؛ وگرنه یونان مقصدی بهاری است.

بنابراین اگر برای ساحلگردی و پیاده‌روی به یونان می‌روید، بهار یا پاییز را انتخاب کنید. حتی اگر اهل باستان‌شناسی و تاریخ هستید هم بهار و پاییز بهتر است. چون تابستان شلوغ و زمستان سرد است و تعداد زیادی از آثار باستانی در مناطق پرارتفاع قرار دارند. اما در بهار توریست کمتر و هوا مطلوب‌تر است. تابستان خیلی گرم و پر جمعیت است.

حالا که فصل بهار را انتخاب کردیم باید بپرسیم که چگونه تا یونان برویم؟ از مسیر خاکی نمی‌توانید به یونان برسید. اگر به مسافرت با قطار علاقمند هستید، باید خود را به بلگراد برسانید و از آنجا به مقصد تسالونیکی بروید. این قطار طی 14 ساعت شما را به شهر تسالونیکی در یونان می‌رساند.

اما اگر می‌خواهید با اتوبوس به یونان سفر کنید، کمی راحت‌تر است. سفر به آتن و تسالونیکی با اتوبوس ممکن است، اما باید خود را به شهر صوفیه در صربستان یا استانبول در ترکیه برسانید. با توجه به این که ترکیه از ایرانی‌ها ویزا نمی‌خواهد، این راه عاقلانه‌تر است. اتوبوس‌های شرکت‌ یونانی، در 10 ساعت شما را به تسالونیکی می‌رسانند.

اگر می‌خواهید با هواپیما به یونان بروید، پروازهای مستقیم به شهرهای تسالونیکی، الکساندروپلیس، کاوالا، کالاماتا، هراکلیون و چانیا وجود دارد. مسیرهای کشتیرانی نیز از ایران و ترکیه به مقصد یونان وجود دارند. همچنین می‌توانید از کشتی‌های تفریحی استفاده کنید. از آنجا که شما به جزایر یونان سفر می‌کنید، این تصمیم خاطره سفرتان را جاودان خواهد کرد.

انتخاب شهر در سفر به یونان

سوال بعدی این است که باید کدام شهر را انتخاب کنیم؟ شما می‌توانید آتن را برای سفر اول خود انتخاب کنید. افراد کمی شهر دیگری را انتخاب می‌کنند؛ البته اگر اولین سفرشان به یونان باشد. آتن هر چه که بخواهید دارد. به ویژه هتل‌های بسیار زیبا دارد. تقریبا همه هتل‌های آتن خوب هستند. البته این نظر بیشتر مسافران است. زیرا همه آن‌ها سعی می‌کنند بهترین اقامت را برای شما فراهم کنند و امکاناتی که ارائه می‌دهند عالی است.

هتل‌های معروف آتن نووتل آتن، هرودیون، پرزیدنت، آتن گیت، ملیا آتن، بی‌آتن بوتیک، سوئیتز و آتن لوتوس است. سعی کنید با توجه به برنامه سفر خود هتل انتخاب کنید. یعنی اینکه مسافت‌ها را بسنجید. اجازه بدهید مثالی بزنیم تا متوجه شوید. مثلا شما تصمیم گرفته‌اید از آکروپلیس، آنافایوتیکا، تئاتر ملی یونان و موزه ملی باستان‌شناسی آتن بازدید کنید. در این صورت نووتل آتن گزینه خوبی است.

فاصله این هتل تا آکروپلیس کمتر از 2 کیلومتر است. همین فاصله را با آنافایوتیکا دارد و کمتر از یک کیلومتر با سه هدف دیگر فاصله دارد. از آنجایی که تمام هتل‌های آتن عالی هستند، خیلی فرق نمی‌کند که کجا مستقر شوید. معطلی در مسیرهای حمل و نقل وقت شما را ضایع می‌کند.

سعی کنید یک شهر را برای استقرار انتخاب کنید، بعد یک روز از برنامه خود را به سفر در شهر دوم اختصاص دهید. البته اگر برای بیش از یک هفته برنامه‌ریزی کرده‌اید، می‌توانید دو شهر دیگر را انتخاب کنید. مثلا می‌توانید یک روز از سفر خود را به جزیره میکونوس بروید. می‌توانید شهرهای دورتر و نزدیک‌تر را هم انتخاب کنید.

فرض کنیم به یونان آمده‌اید تا سفری فلسفی و تاریخی را تجربه کنید. برنامه شما هم محدود به آثار باستانی است. در این صورت می‌توانید یک یا دو روز خود را به گردش در سواحل اختصاص بدهید. بنابراین سفر دوم شما باید شهر ساحلی باشد. این می‌تواند برعکس باشد. یعنی شما برای ساحل‌گردی و تعطیلات به یونان می‌روید. بنابراین می‌توانید یک روز را با یک تور باستان‌شناسی همراه شوید.

برای بازدید از آکروپلیس و آثار باستانی دیگر، از تورهایی داخلی یونان استفاده کنید. حتی می‌توانید قبل از سفر تورهای خود را خریداری کنید. در این صورت زمان بیشتری برای سیاحت دارید. همچنین برای سفری که در پارگراف قبل از آن صحبت کردیم، یعنی سفر به شهر دوم، می‌توانید از تورها استفاده کنید.

وجه فلسفی و هنری آتن، تنها آثار باستانی نیست. در سفر به یونان می‌توانید به تماشای تئاتر بروید. یادتان نرود که تئاتر در یونان به اندازه آکروپلیس قدمت دارد و فرهنگ یونان بود که این هنر را به جهان معرفی کرد. آمفی تئاتر هرودوس آتیکوس 2 هزار سال قدمت دارد و هر شب ساعت 9 آنجا یک کنسرت برگزار می‌شود. مثلا کنسرت یانی آنجا بود.

یونان سرزمین فستیوال‌ها است. وقتی از خیابان‌های سمت ایستگاه آکروپلی عبور می‌کنید، افراد زیادی کنار خیابان ایستاده‌اند که مانند مجسمه هیچ حرکتی نمی‌کنند. تمام صورت و لباس‌های آن‌ها سفید است و عابران برایشان سکه می‌اندازند. کنار مجسمه‌های کوچک و بزرگ خدایان یونان، این رفتارها فرهنگ این کشور را نشان می‌دهد.

 

بازدید از موزه‌های آتن بسیار جذاب است، نباید از آن صرف‌نظر کنید. در موزه‌های یونان می‌توانید گنجینه تاریخ تمدن را ببینید. یونان شما را در جهان باستان غرق می‌کند. این احساس در موزه‌ آکروپلیس و موزه باستان‌شناسی ملی بیشتر است. بهتر است یک روز را برای دیدن چند موزه اختصاص دهید. یا غروب روزهایی را به بازدید از موزه اختصاص دهید که با تور می‌گذرانید.

در آخر، هرگز از یک بازگشت با برنامه صرف‌نظر نکنید. یک برنامه پایانی خوب سفر را به یادماندنی می‌کند. استفاده از تورها، پیوستن به تورهایی که در حال برگشت هستند، یا پیوستن به تورهای خارجی که برای بازدید از ایران می‌آیند، ایده‌های خوبی است. یند

سخن پایانی

اولین سفر به شنگن نباید خیلی دور باشد. البته به روحیه شما بستگی دارد اما نگرانی‌ مسافت و هزینه آزارتان می‌دهد. مگر اینکه سفرهای خارجی زیادی را تجربه کرده باشید. ولی اگر تجربه کمی دارید، سعی نکنید سفر دور داشته باشید. یونان از هر نظر مقصد ایده‌الی هست. هم به لحاظ تاریخی و هم به لحاظ گردشگری مهم است. نباید فراموش کنید که اروپا از یونان شروع شده است.

سفارت یونان در ایران حساسیت‌هایی دارد. اما راحت‌تر به ایرانی‌ها ویزا می‌دهد. اگر حامی مهاجر نماینده شما باشد، فرایند اخذ ویزا راحت‌تر می‌شود. از آنجا که سابقه اخذ ویزای شنگن بر درخواست‌های بعدی شما برای ویزای شنگن تاثیر دارد و کشورهای دیگر منطقه شنگن برای اخذ ویزا سابقه شما را بررسی می‌کنند، مهم است که برای اولین بار از کدام کشور اقدام می‌کنید. این جزو مزیت‌های یونان است که راحت ویزا صادر می‌کند. بنابراین هم سفری جذاب خواهید داشت و هم رزومه شنگن خود را قوی می‌کنید.

موسسه حامی مهاجر به عنوان کارگزار رسمی ویزا در ایران، خدماتی از قبیل اخذ وقت سفارت، چیدمان مدارک، پرداخت هزینه‌های سفارت، مشاوره رایگان در خصوص ویزای شنگن را ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید با خط مستقیم 02148406 با کارشناسان حامی‌ مهاجر تماس بگیرید.

سوالات متداول

فقط با ویزای شنگن می‌توانیم به یونان سفر کنیم؟

برای سفر به یونان باید ویزای توریستی داشته باشد و ویزای این کشور نیز از نوع شنگن است. می‌توانید از سفارت یونان برای اخذ ویزای شنگن اقدام کنید یا اینکه از کشورهای دیگر

بهترین زمان سفر به یونان چه زمانی است؟

بهار و پاییز بهترین فصل‌های سفر به یونان است، اما اغلب در تابستان به یونان می‌روند.

ارزان‌ترین جزایر یونان کدامند؟

جزیره پاروس، جزیره آندروس، جزیره کالیمنوس، جزیره آنتیپاروس، جزیره سیمی و جزیره تاسوس ارزان‌ترین جزایر گردشگری یونان هستند.

واحد پول یونان چیست؟

واحد پول یونان یورو است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 3