20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

برنامه مهاجرت استانی مانیتوبا

برنامه مهاجرت استانی مانیتوبا؛ معرفی مشاغل مورد تقاضا

آیا می‌خواهید بهترین مسیر مهاجرت به کانادا را برای خود و خانواده‌تان بدانید؟ ممکن است با درخواست برای یکی از برنامه‌های استانی (pnp) فرصتی برای پی‌گیری سریع اقامت دائم کانادا داشته باشید. به همین منظور، در این مقاله برنامه مهاجرت استانی مانیتوبا را بررسی کرده‌ایم.

استان مانیتوبا در کانادا، یک منطقه زیبا با طبیعتی غنی است و شهرها و شهرک‌هایی پاک، امن و دوستانه دارد که زندگی آرام و پویا را برای شما و خانواده‌تان به ارمغان می‌آورند. مانیتوبا یکی از قوی‌ترین و متنوع‌ترین اقتصادهای کانادا را دارد که با هزینه‌های کمتری برای زندگی، فرصت‌های بسیاری برای شغل‌های با کیفیت، آموزش و یا راه‌اندازی کسب‌وکار فراهم می‌کند.

مانند سایر استان‌های کانادا (به جز کبک)، مانیتوبا دارای یک توافق ویژه با وزارت امور مهاجرت، پناهندگان و تابعیت کانادا (IRCC) است که به آن اجازه می‌دهد تا مهاجرانی را انتخاب کند که مهارت‌ها و تجربیات مورد نیاز برای استان مانیتوبا را دارند و برای دریافت اقامت دائم در این استان وارد می‌شوند. این برنامه مهاجرت، به عنوان برنامه نامزد استانی مانیتوبا (MPNP) شناخته می‌شود. MPNP یکی از پرطرفدارترین برنامه مهاجرت استانی کانادا است.

هدف اصلی برنامه، انعطاف پذیری برای تأمین نیازهای بازار کار و اولویت‌های اقتصادی استان است. نیازهای بازار کار از طریق فهرست به روز شده مشاغل مورد نیاز، به مخاطبین اطلاع داده می‌شود. به طور معمول، این فهرست از طریق سازمان مهاجرت کانادا به صورت دوره‌ای به روزرسانی می‌شود و شامل شغل‌هایی است که در استان منیتوبا نیاز به کارکنان دارند.

مهاجرت به مانیتوبا از طریق برنامه استانی

برنامه نامزد استانی مانیتوبا (MPNP)، سه راهکار و برنامه مجزا برای مهاجرت به استان منیتوبا و دریافت ویزای مهاجرتی دائمی کانادا را ارائه می‌دهد. این سه راهکار شامل سه جریان مجزا با مسیرهای خاص است که عبارتند از: جریان کارگر ماهر، آموزش بین المللی و سرمایه‌گذار تجاری.

در هر یک از این برنامه‌ها، معیارها و فرآیند اعطای ویزای مهاجرتی دائمی متفاوت است. MPNP به عنوان یک راهکار مهاجرتی پرطرفدار، به شما اجازه می‌دهد تا در مسیری سریع‌تر و با شرایط بیشتری به عنوان یک ساکن دائمی در کانادا سکونت کنید.

برنامه نیروی کار ماهر (Skilled Worker)

جریان کارگر ماهر به‌صورت محلی و براساس نیازهای کارفرمایان مانیتوبا است. در این برنامه، افرادی که دارای تجربه و مهارت‌های مورد نیاز در بازار کار محلی هستند، انتخاب شده و برای دریافت ویزای مهاجرتی دائمی کانادا به منظور سکونت و کار در منیتوبا، نامزد می‌شوند. این برنامه به دو زیر برنامه نیروی کار ماهر در مانیتوبا (SWM) و نیروی کار ماهر در خارج از کشور (SWO) دسته‌بندی می‌شود.

نیروی کار ماهر در مانیتوبا (Skilled Worker in Manitoba)

مسیر (SWM) برای افرادی است که توانایی کار در شغل‌های مورد نیاز منیتوبا را دارند و به دلیل ارتباط خود با این استان، قادر به ایجاد سهم فوری و پایدار در اقتصاد و جامعه منیتوبا هستند. این مهاجرین باید دارای مهارت‌ها، تحصیلات، تجربه کاری و توانایی زبان رسمی کافی برای کار در منیتوبا باشند و بتوانند به همان اندازه که به اقتصاد منیتوبا کمک می‌کنند، به جامعه محلی هم کمک کنند. SWM مشمول ارزیابی مبتنی بر امتیاز نیست.

نیروی کار ماهر در خارج از کشور (Skilled Worker Overseas)

مسیر (SWO) برای افرادی است که ارتباطی با منیتوبا دارند و این ارتباط می‌تواند به وسیله حمایت خانواده و دوستان، تحصیلات یا تجربه کاری قبلی در این استان و یا دریافت دعوتی که مستقیما از MPNP به عنوان بخشی از ابتکار جذب استراتژیک ایجاد شده باشد. در این مسیر باید حداقل 60 امتیاز بر اساس پنج فاکتور مهارت زبان، سن، سابقه کار، تحصیلات و سازگاری بدست آورید.

برنامه آموزش بین المللی استان مانیتوبا

برنامه آموزش بین المللی (International Education)

جریان (IES) به دانشجویان بین‌المللی که در منیتوبا فارغ‌التحصیل می‌شوند و نیازهای صنعت را برآورده می‌کنند، راه‌های سریع‌تر برای نامزدی به منظور اقامت دائم در کانادا فراهم می‌کند. سه مسیر برای این برنامه وجود دارد: برنامه آزمایشی دانشجوی کارآفرین بین المللی، اشتغال حرفه‌ای و کارآموزی فارغ التحصیلان. دانشجویان بین المللی که در استان دیگری از کانادا فارغ التحصیل شده‌اند، واجد شرایط این جریان نیستند.

اشتغال به کار (Career Employment)

مسیر شغلی و اشتغال به کار، برای دانشجویان لیسانس، ارشد و ... که در مانیتوبا فارغ‌التحصیل می‌شوند و در یک حرفه مورد نیاز و سازگار با آموزش خود شغل پایدار پیدا کنند، راه‌های نامزدی سریع‌تری را فراهم می‌کند. اگر این شرایط را داشته باشید، می‌توانید بلافاصله پس از فارغ التحصیلی و دریافت پیشنهاد شغلی، برای MPNP اقدام کنید.

کارآموزی فارق التحصیلان (Graduate Internship)

برنامه کارآموزی فارغ التحصیلان، به دانشجویان بین‌المللی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری فارغ التحصیل شده‌اند، راه‌های نامزدی سریع‌تری را از طریق کارآموزی در راستای نوآوری صنعت در مانیتوبا فراهم می‌کند.

فارغ التحصیلان که در دوره کارآموزی Accelerate یا Elevate با Mitacs در منیتوبا شرکت کرده‌اند، می‌توانند به صورت فوری پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، بدون نیاز به داشتن پیشنهاد کار، درخواست نامزدی به منظور اقامت دائم در منیتوبا را ارائه دهند.

برنامه آزمایشی دانشجوی کارآفرین بین المللی  (The International Student Entrepreneur Pilot)

جریان (ISEP) تا حداکثر 20 نفر (در هر سال تقویمی) به دانشجویان بین‌المللی که در مانیتوبا فارغ‌التحصیل شده‌اند، فرصت کارآفرینی به جای اشتغال را می‌دهد. پس از اینکه دانشجویان بین‌المللی به شرایط توافق کارکرد خود در کارآفرینی دست پیدا کرده و آن‌ها را برآورده کرده باشند، به عنوان نامزد برای اقامت دائم در کانادا برگزیده می‌شوند. قبل از ارسال هرگونه فرم به MPNP، شرکت در جلسه اطلاعات الزامی است. نامزدهای علاقه مند باید برای ثبت نام در جلسه اطلاعات به [email protected] ایمیل بزنند.

برنامه سرمایه گذار تجاری mpnp

برنامه سرمایه‌گذار تجاری (Business Investor)

این برنامه (BIS) برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان واجد شرایطی است که قصد و توانایی شروع یا خرید کسب و کارها در مانیتوبا را داشته باشند. دو مسیر برای درخواست‌های اقامت دائم در مانیتوبا وجود دارد: مسیر کارآفرینی (EP) و مسیر سرمایه‌گذاری در مزرعه (FIP).

کارآفرینی (Entrepreneur)

این برنامه به مانیتوبا اجازه می‌دهد که به سرمایه‌گذاران و کارآفرینان واجد شرایط از سراسر جهان، نامزدی کسب‌وکار بدهد تا بتوانند پس از ورود به کانادا با گواهی کار موقت، در مانیتوبا به راه‌اندازی کسب و کار بپردازند، یک کسب و کار موجود را خریداری کنند و یا به عنوان شریک در کسب و کار موجود در کانادا پذیرفته شوند. این مسیر (EP) جایگزین جریان قبلی MPNP-B شده است. اکنون، درخواست‌دهندگان دیگر مجبور به پرداخت سپرداخت سپرده 100000 دلار به دولت مانیتوبا نیستند و شرایط نامزدی برای آن‌ها تغییر کرده است.

سرمایه‌گذاری در مزرعه (Farm Investor)

جریان (FIP) برای افرادی است که تجربه کافی در کسب‌وکار مزرعه‌ای یا سرمایه کافی دارند و قصد دارند کسب و کار مزرعه‌ای در مناطق روستایی مانیتوبا راه‌اندازی کنند و آن را اداره کنند. انتظار می‌رود درخواست‌دهندگان موفق مسیر سرمایه‌گذاری در مزرعه یک کسب‌وکار مزرعه‌ای در مناطق روستایی مانیتوبا راه‌اندازی کنند که محصولات اولیه تولیدی آن با صنعت کشاورزی فعلی استان سازگار باشد.

در مسیر کارآفرینی، عملیات کشاورزی و سرمایه‌گذاری باید با آمار استان منطبق باشد و در صنعت کشاورزی مانیتوبا مناسب باشد. همچنین، اگر عملیات کسب‌وکار مزرعه‌ای محصولات اولیه تولید نکند، ممکن است تحت مسیر کارآفرینی قرار گیرد. برنامه جدید مسیر سرمایه‌گذاری در مزرعه، برنامه Farm Strategic Recruitment Initiative (طرح استخدام استراتژیک مزرعه) را جایگزین کرده است.

فهرست مشاغل مورد تقاضا برای مانیتوبا در سال 2023

فهرست مشاغل مورد تقاضا برای مانیتوبا در سال 2023 چیست؟

لیست مشاغل موردنیاز برای مانیتوبا در سال 2023 در 9 دسته فهرست شده‌ است.

 

مشاغل

بازرگانی، مالی و اداری

مدیران مالی، مدیران منابع انسانی، مدیران کارگزاری بیمه، حسابرسان و حسابداران مالی، مدیران املاک، خبرگان دادگاه، افسران اداری، سرپرستان، مشاغل زنجیره تامین، ردیابی و هماهنگی برنامه ریزی، مشاغل حرفه ای تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی

علوم طبیعی و کاربردی و مشاغل وابسته

مدیران معماری، مدیران سیستم‌های اطلاعاتی، مهندسین عمران، برق، مکانیک، ریاضیدانان، نقشه‌برداران، خلبانان و مهندسین پرواز، تکنسین خدمات الکترونیک

بهداشتی و سلامت

داروسازان، متخصصین تغذیه، ادیولوژیست‌ها، فیزیوتراپیست، کاردرمان‌گرها، تکنسین‌های آزمایشگاه‌های پزشکی، دندانپزشکی، ماساژ درمانگر، متخصصان قلب و عروق

علوم اجتماعی، آموزش، خدمات دولتی و مذهبی

مدیران خدمات اجتماعی و اصلاح و تربیت، مددکار اجتماعی، روانشناسان، محققین، مشاوران و افسران برنامه سیاست سلامت، مربیان افراد معلول

هنری، فرهنگی، تفریحی و ورزشی

مدیران برنامه‌ها و خدمات تفریحی، ورزشی و تناسب اندام، طراحان گرافیک، طراحان داخلی، تکنسین‌های ضبط صدا و تصویر، رهبران و مربیان ورزشی

فروش و خدماتی

مدیران فروش شرکتی، مدیران خرده‌فروشی، خریداران خرده و عمده، نمایندگان فروش مالی، آشپز، نانوا، نمایندگان املاک

مشاغل منحصر به فرد برای صنایع اولیه

مدیران در حوزه کشاورزی

مشاغل منحصر به فرآوری، تولیدی و تاسیساتی

مدیران تولید، مدیران تاسیسات و مهندسین نیرو و اپراتورهای سیستم های قدرت

مدارک مورد نیاز برنامه استانی منیتوبا

MPNP صلاحیت شما را براساس اسنادی که با برنامه آنلاین MPNP ارسال می‌کنید ارزیابی می‌کند. باید تمام ادعاهایی را که در اظهار علاقه (EOI) خود مطرح کرده‌اید و تمام اطلاعات ارائه شده در درخواست خود را با اسناد پشتیبانی معتبر اثبات کنید. در این بخش مدارکی که همه متقاضیان موظف به ارسال هستند توضیح داده شده است.

 • اطلاعات شخصی (شناسنامه، گذرنامه، وضعیت تاهل، افراد تحت تکفل)
 • اطلاعات تحصیلی (هر نوع مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات، ارزیابی مدرک تحصیلی)
 • سابقه شغلی در 5 سال گذشته (معرفی نامه امضا شده توسط کارفرما در سربرگ اصلی شرکت)
 • سابقه سفر به کانادا
 • مدرک مهارت زبان (CLB)
 • اثبات تمکن مالی (10000 دلار کانادا به اضافه 2000 دلار کانادا برای همسر و هر فرزند)
 • داشتن طرح و برنامه اسکان

مراحل اپلای برای برنامه استانی مانیتوبا

مراحل اپلای برای MPNP

این روند برای مسیرهای استخدامی در چارچوب دو برنامه کارگر ماهر و آموزش بین الملل، به جز جریان دانشجوی کارآفرین بین المللی، صدق می‌کند. مسیرهای تحت جریان سرمایه‌گذار تجاری فرآیند جداگانه و متفاوتی دارند که از پورتال MPNP Online استفاده نمی‌کنند.

 • افرادی که مایل به شرکت در برنامه هستند، ابتدا باید یک پروفایل EOI ایجاد کنند تا به عنوان یکی از نامزدهای برنامه در نظر گرفته شوند.
 • در صورت دریافت نامه راهنمایی برای ارسال درخواست (LAA)، باید درخواست کامل خود را به MPNP ارائه دهید تا بررسی شود.
 • درخواست‌هایی که توسط افراد در برنامه استانی مانیتوبا ارسال می‌شوند، توسط یک کارشناس برنامه، به دقت بررسی و ارزیابی می‌شوند.
 • افرادی که درخواست کامل خود را ارائه داده‌اند و شرایط لازم را برآورده کرده‌اند، توسط این برنامه برای دریافت اقامت دائم نامزد می‌شوند.
 • بعد از انتخاب شدن، 180 روز از تاریخ نامزد شدن، برای خود و خانواده‌تان، درخواست جداگانه‌ای به دولت کانادا برای اقامت دائم در این کشور ارائه دهید.

سوالات متداول

اگر اقوام یا وابستگانی داشته باشیم که در استان دیگری زندگی می‌کنند، آیا این موضوع باعث رد شدن درخواست بصورت خودکار می‌شود؟

داشتن دوستان یا اقوام در استان دیگر به طور خودکار باعث رد درخواست نمی‌شود. مانیتوبا فقط افرادی را که قصد دارند همراه با اعضای خانواده تحت تکفل خود در این استان سکونت دائمی داشته باشند، برای اقامت در این استان نامزد می‌کند. با این حال، MPNP باید متقاعد شود که متقاضی قصد ندارد به کانادا بیاید و در استانی که دوستان یا خویشانش در حال حاضر در آنجا زندگی می‌کنند، ساکن شود. بنابراین جواب سوال به صداقت شما بستگی دارد که چقدر می‌توانید MPNP را متقاعد کنید.

آیا می‌توان به طور همزمان برای چند برنامه درخواست ارسال کنیم؟

خیر، همه کاندیداها در هر زمان می‌توانند فقط یک EOI فعال داشته باشند. حتی اگر مشخصات یا وضعیت خانوادگی شما تغییر کند لازم نیست EOI جدیدی ارائه دهید.

اگر درخواست من رد شود، آیا می‌توانم نسبت به این تصمیم اعتراض کنم؟

خیر، همه تصمیمات نهایی هستند. پس از اخذ تصمیم، هیچ فرآیند تجدیدنظری برای MPNP وجود ندارد.

آیا دریافت PFL و پاسخ به آن، منجر به تأیید خودکار درخواست من می‌شود؟

خیر، دریافت نامه عدالت منصفانه (Procedural Fairness Letter) و پاسخ به آن، به طور خودکار به تأیید درخواست شما منجر نمی‌شود. پس از دریافت این نامه، باید به آن پاسخ دهید و هر گونه اطلاعات یا مدارک اضافی را که درخواست شده است، ارائه دهید. پس از ارسال پاسخ، افسر MPNP، باید درخواست شما را دوباره بررسی کرده وتصمیم خود را اعلام کنند.

اگر از استان دیگر کانادا فارغ التحصیل شده باشیم، آیا واجد شرایط درخواست برای برنامه آموزش بین المللی هستیم؟

خیر، واجد شرایط برای درخواست این برنامه نیستید، اما ممکن است برای برنامه اسکیل ورکر در مانیتوبا واجد شرایط باشید.

آیا بازدید تحقیقاتی تجاری (کسب‌وکار)، یک الزام اجباری MPNP است؟

بازدید از تحقیقات تجاری یک الزام اجباری نیست. با این حال، به شما توصیه می‌شود که به مانیتوبا سفر کنید تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار را بررسی کنید، در غیر این صورت نمی‌توانید امتیازی را در قسمت "عامل ۴: بازدید تحقیقاتی کسب‌وکار در منیتوبا" در فرم خودارزیابی کسب‌وکار دریافت کنید.

خلاصه کلام

برنامه مهاجرت استانی مانیتوبا به دنبال کارگران ماهری است که شغلی را که در فهرست شغل‌های مورد نیاز مانیتوبا ذکر شده است، انتخاب کرده‌اند و این انتخاب بر اساس نیازهای کاری، کمبودها و الزامات اقتصادی این استان انجام می‌شود. افرادی که به تازگی فارغ التحصیل شده‌اند، کارگران ماهر، تجار و خانواده‌های‌شان که اصلی‌ترین قصد آن‌ها، سکونت دائمی و بنیان‌گذاری اقتصادی موفق به‌صورت رسمی به‌عنوان ساکنین دائمی هستند.

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0