50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ایجاد بیش از 80000 شغل فنی جدید در تورنتو در طی 5 سال گذشته

نکته: حامی مهاجر فاقد مجوز کاریابی بین‌المللی است و این مقاله صرفا جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است

اونتاریو به سومین جایگاه کارت امتیازی سالانه‌ 50 بازار ایالات متحده و استعدادهای تکنولوژی کانادا تبدیل شد. رده بندی جدیدی از استعدادهای فنی، بخاطر کارکنان فنی در ایالت متحده و کانادا، تورنتو را در میان سه شهر برتر قرار داده است. این شهرکه به صورت محلی به شش هم شهرت دارد، در گزارش رتبه بندی استعدادهای درخشان CBRE، در رتبه‌ی سوم قرار دارد که از میان دیگر بازارها، 50 بازار آمریکایی و کانادایی را در 13 معیار منحصر به‌فرد از جمله عرضه استعدادهای برتر، دوره‌های فنی پیشرفته و رشد شغلی قرار می‌دهد. منطقه خلیج سانفرانسیسکو رتبه برتر و سیاتل در جایگاه دوم قرار دارد. در کل این رده بندی واشنگتن دی. سی، نیویورک، آستین و تگزاس، در جایگاه‌های بعداز تورنتو قرار دارند. همچنین تورنتو بخاطر افزایش مغزها شهر برتر بوده و از سال 2013، 80100 شغل فنی اضافه کرده‌است.

تاثیر مثبت بخش فنی در کانادا

طبق گزارشات اعلام شده،  مجموعه استعدادهای فنی تورنتو در هر 50 معیار بازار به بیشترین سرعت رشد پیدا کرد و با رشد چشمگیر 80100 شغل فنی در پنج سال گذشته، موجب افزایش 54 درصدی آن شد. تقریباً شمار شغل‌های فنی ایجاد شده از سال 2013 در خلیج سانفرانسیسکو با همین شمار در تورنتو برابر است. پل موراسوتی (Paul Morassutti)، معاون رئیس جمهور CBRE کانادا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که تاثیر بخش فنی در تورنتو "نمی‌تواند بیش از حد شود". همچنین گفت،  تورنتو، سانفرانسیسکو و سیاتل با اطمینان در جایگاه یکسانی ذکر شده‌اند و در حال جذب بهترین‌های صنعت هستند. دیگر شهرهای کانادایی نیز عملکرد خوبی داشتند. جایگاه ونکوور 13 پله بالاتر رفت و در جایگاه سیزدهم قرار گرفت، بطوریکه به گفته CBRE این بزرگترین پیشرفت سالانه در تمام شهرهای شمال آمریکا بوده است. مونترال جایگاه سیزدهم و اتاوا، پایتخت ملی کانادا، در مجموع جایگاه نوزدهم را به‌خود اختصاص دادند.

افزایش نیاز تکنولوژی در کانادا

برنامه‌های مهاجرتی از افزایش نیاز تکنولوژی خبر می‌دهند. این رشد سریع موجب درخواست‌های چندگانه‌ای برای بهبود دسترسی به استعدادهای بین المللی آی تی شد تا کمبودهای کاری در این بخش را جبران کرده و موجب شد دولت فدرال کانادا و چندین ایالت دیگر، در پاسخ به این نیاز، برنامه‌های مهاجرتی خود را تنظیم کنند.

اکسپرس اینتری

برنامه اکسپرس اینتری دولت فدرال، منبع اصلی کانادا برای ورود کارگران ماهر خارجی است و متخصصان آی تی در راس لیست کسانی هستند که برای اقامت دائم کانادایی درخواست داده‌اند. سه شغل برتر و رایج در میان داوطلبان اکسپرس اینتری دعوت شده در سال 2018 به شرح زیر است:

  • مهندسین نرم افزار و طراحان
  • تحلیلگران سیستم‌های اطلاعاتی و مشاوران
  • برنامه‌ نویسان کامپیوتر و توسعه‌دهندگان رسانه‌های تعاملی

اگرچه، هنگام انتخاب داوطلبان اکسپرس اینتری، برای کسانی که بر اساس امتیاز سنی، تحصیلات، تجربه کاری و تخصص در انگلیسی یا فرانسه رده بندی شده‌اند، حرفه شغلی در نظر گرفته نمی‌شود.دولت کانادا از شماری از داوطلبانی با رده‌ی بالا برای درخواست اقامت دائمی از طریق دوره معمول اکسپرس اینتری دعوت به‌ عمل می‌آورد.

گزینه‌ های نامزدهای ایالتی

بعداز کسانی که از طریق برنامه اکسپرس اینتری اقدام کرده‌اند، اخذ نامزدی ایالتی برای کارکنان فنی دارای نمرات CRS، می‌تواند تاییدیه‌ای برای اقامت دائمی‌شان باشد. به کاندیدای اکسپرس اینتری با نامزدی ایالتی، 600 امتیاز CRS اضافه اهدا می‌شود و این افراد برای دعوت فدرال به درخواست‌شان، قبل از دیگران قرار می‌گیرند. برنامه‌های مختلف نامزدی ایالتی، گزینه‌های فنی متمرکزی دارند که جدیدترین آنها قرعه فنی اونتاریو است. قرعه کشی فنی به برنامه کاندید مهاجرتی اونتاریو اجازه می‌دهد که در دوره فدرال اکسپرس اینتری به دنبال کاندیدهایی با سابقه کار در شش حرفه فنی باشد. اولین قرعه کشی در 12 جولای 2019 برگزار شد و 1.623 دعوتنامه برای کاندیداهای اکسپرس اینتری با نمرات CRS بین 439 تا 459 حاصل شد. پیشنهاد شغلی در اونتاریو لازم نبود. برنامه نامزدی ایالت منیتوبا (MPNP) شامل چندین موقعیت برای کارکنان فنی است که دانشمندان علوم طبیعی و کاربردی و مشاغل مربوطه در راس فهرست مشاغل مورد نیازش قرار دارد. همچنین MPNP بیان می‌کند که کاندیدهایی که در یکی از مشاغل مورد نیاز کار می‌کنند، برای دعوت به درخواست نامزدی ایالتی از طریق قرعه معمول برای کاندیدهای مهاجرتی ماهر اولویت بندی می‌شوند.

شروط جدید MPNP

MPNP به تازگی از شروط زبانی خود از یک مبنای زبان کانادایی (CLB) 7 تا 5 برای تکنسین‌های کامپیوتر کم کرده، و دعوتنامه‌ای برای درخواست نامزدی ایالتی ایجاد کرده است که بسیار آسان‌تر از مورد قبل بدست می‌آید. اخیراً برنامه نویسان کامپیوتری و توسعه دهندگان رسانه‌های تعاملی به فهرست مشاغل مورد نیاز برنامه مهاجرتی ساسکاچوان (SINP) افزوده شده‌اند. برای درخواست نامزدی ایالتی از طریق اکسپرس اینتری SINP و زیر شاخه‌های مشاغل مورد نیاز، داشتن سابقه کاری در یکی از شغل‌هایی که در فهرست ارائه شده بود ضروری است. اگرچه داشتن پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرما در ساسکاچوان ضروری نمی‌باشد. در ساحل اقیانوس آرام کانادا، برنامه نامزدی خلبانان فنی ایالت بریتیش کلمبیا، دوره‌های دعوت هفتگی برای کارکنان فنی برگزار می‌کند که با پیشنهاد شغلی واجد شرایط از سوی کارفرمایان بریتیش کلمبیا در یکی از 29 شغل مربوطه همراه است. دوره دوساله خلبانان فنی دوبار تمدید شده و بناست تا ژوئن سال 2020 ادامه داشته باشد.

جریان استعدادهای جهانی کانادا

همچنین شرکت‌های فناوری و کارکنان خارجی با مهارت می‌توانند از یکی از ارکان استراتژی جهانی حرفه‌های کانادا یعنی جریان استعدادهای جهانی، بهره ببرند. جریان استعدادهای جهانی، با استانداردهای پردازش دو هفته‌ای خود برای مجوز کاری و ارزیابی تاثیر بازار کار، به شرکت‌های کانادایی اجازه دسترسی سریع به استعدادهای موقت خارجی در مشاغل واجد شرایط را می‌دهد. مهندسی کامپیوتر، برنامه ریزی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، طراحان و طراحان و توسعه دهندگان وب از جمله مشاغلی هستند که توسط جریان استعدادهای جهانی پوشش داده می‌شود. از زمان معرفی جریان استعدادهای جهانی در سال 2017، بیش از 24.000 کارگر موقت خارجی استخدام شده‌اند. بنجامین برگن (Benjamin Bergen)، مدیر اجرایی شورای مبتکران کانادایی، بیان کرد که دسترسی به استعدادهای بالای فنی برای شرکت‌های کانادایی حیاتی است، چراکه این استعدادها رشد جهانی دارند. بنجامین برکن همچنین طی ایمیلی افزود، بدون وجود استعداد، هیچ میزان سرمایه یا مشتری نمی‌تواند موجب پیشرفت شرکت‌ها شود.

قرعه کشی جدید فنی اونتاریو

او جریان استعدادهای جهانی و قرعه جدید فنی اونتاریو را به عنوان مدارکی مبنی بر پیام دولت‌ها به نیاز فوری به استعدادهای فنی مطرح کرد. وی همچنین متذکر شد که، مبتکران در اونتاریو به اندازه‌ی استراتژی مهارت های جهانی موثر بوده‌اند و بخش جدید استعدادهای فنی در برنامه مهاجرتی اونتاریو به شرکت های برتر فنی ایالت کمک بیشتری خواهد کرد تا به استعدادهای بالای فنی نیازمندشان برای رشد و توسعه در کانادا و در سراسر جهان دسترسی بیشتری پیدا کنند.

ترجمه از خانم سیندخت سرلک

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0