اقامت و مهاجرت به آلمان

شرایط مطلوب اقتصادی و آموزشی آلمان موجب شده است؛ اغلب افرادی که تمایل به مهاجرت دارند، مهاجرت به آلمان را انتخاب کنند و بعد از گذشت مدتی، اقامت آلمان را دریافت کنند. تحصیل رایگان در آلمان، بسیاری از دانشجویان را مایل به دریافت اقامت آلمان کرده است. شما برای ورود به آلمان، ابتدا نیاز به ویزا دارید تا موقتاً بتوانید در این کشور بمانید. روش‌های اخذ انواع ویزا در انتهای متن توضیح داده شده و شما می‌توانید با راه‌کارهایی که ما در ادامه ارائه می‌دهیم، ویزای موقت خود را به اقامت دائم کشور آلمان تبدیل کنید.

 آلمان کشوری است که اثبات کرده صاحب امتیاز فرصت‌های جدید برای افرادی است که می‌خواهند مهاجرت کنند. سرمایه‌گذاری، کار و ویزاهای مختلف، فرصت‌هایی است که این کشور برای دریافت اقامت آلمان ایجاد کرده است که منوط به تحصیل کرده بودن افراد نیست و حتی افرادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند هم می‌توانند اقامت دریافت کنند.

در مطلبِ پیشِ رو قصد داریم انواع روش‌ها را برای مهاجرت به آلمان، هزینه‌‌های احتمالی و شرایط را بررسی کنیم و در آخر بهترین روش را به شما معرفی کنیم؛ پس با حامی مهاجر همراه باشید. با پیگیری مقالات وبسایت ما، در جریان بهترین روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت قرار بگیرید. موسسه حامی مهاجر تخصص ویژه و تجربه‌ای طولانی در زمینه اموری چون اخذ انواع ویزای کانادا، آمریکا و اقامت ترکیه دارد. شما می‌توانید به وسیله شماره‌ی 02148406 (خط ویژه) با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

شرایط و روند اقامت و مهاجرت به آلمان

قطعا روش‌های متفاوتی برای مهاجرت و دریافت اقامت آلمان وجود دارد که شباهت‌هایی نیز با هم دارند. اما شما باید با توجه به شرایطی که مد نظر دارید، مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید. اگر تحصیل کرده هستید و می‌خواهید ادامه تحصیل دهید؛ اقامت از طریق تحصیل بهترین روش برای شماست.

 اگر می‌خواهید مستقیما وارد بازار کار شده و از این طریق مهاجرت کنید؛ دریافت اقامت آلمان از طریق کار یا اقامت از طریق آوسبیلدونگ می‌تواند گزینه‌ی مناسب‌تری برای شما باشد. ما سعی داریم به تفصیل، هر روش را توضیح دهیم تا شما بهترین انتخاب را بکنید.

 • اقامت آلمان از طریق تمکن مالی
 • اقامت آلمان از طریق کار
 • اقامت آلمان از طريق تحصيل
 • اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری(خرید سهام، ثبت شرکت)
 • اقامت آلمان از طریق دریافت دعوت‌نامه
 • اقامت آلمان از طریق آوسبیلدونگ
 • اقامت از طریق دریافت ویزا (رزیدنسی)

اقامت آلمان از طریق تمکن مالی (اثبات تمکن مالی)

در تعدادی از موارد مانند تحصیل، نیاز به اثبات تمکن مالی وجود دارد. اما شخصی که از طریق قرارداد کاری و به شکل استخدام شده وارد آلمان می‌شود، شرایط متفاوتی را نسبت به دانش‌آموز/دانشجویی که برای تحصیل این کشور را انتخاب کرده است تجربه می‌کند.

 تمکن مالی به این صورت است که شما بایست به دولت آلمان اثبات کنید، توانایی پرداخت هزینه‌هایتان را تا زمانی که به استخدام درآمده یا اصطلاحاً در حالِ دریافت حقوق قرار بگیرید، دارید. این هزینه شامل مایحتاج شخصی شما و اجاره‌ی خانه می‌شود که در محدوده‌ی 800€ الی 900€ در ماه محاسبه می‌شود. به این نوع اقامت، اقامت خودحمایتی نیز گفته می‌شود. این اقامت، بهترین نوع برای افراد بازنشسته است.

بیمه‌ی درمانی و اهمیت آن برای اقامت در آلمان

آلمان جزو کشورهایی محسوب می‌شود که برای بیمه‌ی درمانی اهمیت به‌سزایی قائل است. تا زمانی که نمی‌دانید این کشور بیمه شما را قبول خواهد کرد یا نه، بهترین راه، بیمه شدن توسط خود کشور آلمان است.

 • اگر شما سالانه کمتر از 64,350 €  درآمد داشته باشید، می‌توانید از بیمه عمومی استفاده کنید.
 • اگر شما سالانه کمتر از 64,350€  درآمد داشته و فیری‌لنسر باشید، می‌توانید از بیمه خصوصی استفاده کنید.
 • اگر شما سالانه بیشتر از 64,350€ درآمد داشته باشید، انتخاب با شماست که خصوصی یا عمومی بیمه شوید.

تسلط به زبان آلمانی

برای مهاجرت و زندگی در آلمان، شما نیاز دارید که به زبان این کشور تسلط پیدا کنید. چون برخلاف اغلب کشورها، آلمانی‌ها به ندرت بر انگلیسی مسلط هستند و قطعا زبان انگلیسی نمی‌تواند شما را در فرهنگ این کشور ادغام کند و در مهاجرت به آلمان با مشکل روبه‌رو خواهید بود.

 بر اساس دسته‌بندی زبان در اتحادیه اروپا، تسلط به زبان، به سه مرحله‌ی A، B و C دسته بندی می‌شوند که هر کدام به دو مرحله‌ی دیگر تقسیم می‌شود. مرحله‌ی A1/A2 سطح ابتدایی زبانِ آلمانی است؛ B1/B2 سطح متوسط و C1/C2 سطح حرفه‌ای در این زبان است.

برای اثبات دانش شما در هر سطح، باید آزمون مربوط به آن را بگذرانید و در آزمون مربوطه قبول شوید. سطح زبان شما برای مهاجرت باید حداقل A1 یا B1 باشد؛ اما اگر می‌خواهید اقامت دائم داشته باشید، باید تا سطح C1 یا C2 تحصیل کنید.

هزینه‌های اقامت آلمان

در اقامت آلمان از طریق تمکن مالی شما باید اثبات کنید که می‌توانید از پس مخارج خود بربیایید. یعنی برای مدتی که ویزای موقت/دائم آلمان برای شما صادر می‌شود می‌توانید ماهانه 800€ - 900€ است و باید بتوانید تقبل این مبلغ را برای اقامت آلمان طریق تمکن مالی، به کشور آلمان اثبات کنید.

اقامت آلمان از طریق کار می‌تواند متفاوت باشد. یا باید با قراردادی که با شرکتی آلمانی بسته‌اید اثبات کنید که می‌توانید هزینه‌های‌تان را تقبل کنید؛ یا با حقوق ماهیانه‌تان بتوانید به اقامت خود ادامه دهید. این نوع اقامت هم نوعی تمکن مالی‌ست.

اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری راحت‌ترین نوع اقامت گرفتن در آلمان است. شما با وارد کردن مبلغ €250,000 به اقتصاد آلمان، اقامت آلمان طریق سرمایه‌گذاری را دریافت می‌کنید که اصطلاحا گفته می‌شود خودحمایتی ویزا دریافت کرده‌اید.

تحصیل در آلمان رایگان است. شما نیازی نیست به کشور آلمان اثبات کنید برای اقامت آلمان طریق تحصیل، توانایی تقبل هزینه‌ی دانشگاه را دارید. فقط باید ثابت شود که توانایی تمکن مالی خودتان را در این کشور دارید که هم می‌توانید از طریق روش اول اقدام کنید و یا از دوره‌هایی مانند آوسبیلدونگ استفاده کنید که در حین تحصیل، تغذیه مالی هم می‌شوید. استفاده از بورسیه هم توسط دانشگاه‌های معتبر برای اقامت آلمان طریق تحصیل می‌تواند کافی باشد.

اقامت آلمان از طریق دعوتنامه، نیازی به اثبات هزینه‌های شما به کشور آلمان ندارد چون درواقع شما به واسطه شخصِ دیگری قرار است شهروند آلمان شناخته شوید.

اقامت آلمان از طریق آوسبیلدونگ هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد و حتی در حین تحصیل و کارورزی، حقوق هم دریافت می‌کنید.

اقامت آلمان از طریق دریافت ویزا، وابسته به شرایط شماست. اگر ویزای معمولی می‌خواهید که توریست محسوب می‌شوید ولی شرایط ویزای کارت آبی اروپا، هم‌چنان باید تمکن مالی اثبات کنید و سالیانه €56,800 درآمد داشته باشید.

هزینه زندگی در آلمان

اثبات تمکن مالی به این معناست که شما بتوانید از پس هزینه‌ی اجاره‌ی خانه، خوراک و پوشاک خود بربیاید. همین هزینه برای زندگی یک نفر در آلمان کافی‌ست که کشور آلمان آن را به عنوان تمکن مالی در نظر گرفته است و هزینه‌های بیشتر، مربوط به علایق شما می‌شود.

شرط سنی مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان شرط سنی مشخصی ندارد مگر در مواردی چون اقامت آلمان از طریق آوسبیلدونگ که در مقاله‌ی مورد نظر توضیح داده‌ایم تفاوت آن بین 18-25 ساله بودن یا نبودن است.

 اقامت آلمان از طریق کار

کشور آلمان طبق گزارشاتی که ارائه داده است، در زمینه‌های مختلف کاریِ تخصصی، دچار کمبود نیروی انسانی است و این موضوع باعث شده تا افراد دارای صلاحیت را در اقصی نقاط جهان، مشتاق به مهاجرت و دریافت اقامت این کشور باشند؛ مهندسین، متخصصین در حوزه IT، پزشکی و افراد دارای تخصص در دیگر حوزه‌ها.

این روش یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای مهاجرت و گرفتن اقامت کشور آلمان است که در ادامه، دریافت این نوع اقامت را قدم به قدم بررسی می‌کنیم.

 • پیدا کردن شغلی که کارمندی غیر آلمانی برای آن قبول می‌کنند.
 • درخواست برای فرم ویزای کار در آلمان
 • سفر به آلمان و دریافت گرفتن گواهیِ کاری برای مدتی محدود

البته برای گواهی کاری، می‌بایست کارمند و کارفرما موارد زیر را رعایت کرده باشند.

 • کمبود کارمند آلمانی یا اروپایی که قابلیت حضور در آن موقعیت شغلی را نداشته باشد.
 • کارمندِ غیرِ آلمانی می‌بایست حقوق کامل یک کارمند آلمانی را داشته باشد؛ به عنوان مثال میزان حقوق دریافتی و شرایط و محیط شغلی.
 • کارمند می‌بایست طبق ضوابط تعیین شده، از هیچ حقوقی مثل ترفیع درجه یا تجربیات جدید شغلی ساقط نشود.

تا زمانی که ویزای شما به عنوان کارگزار در این کشور منقضی نشده باشد، می‌توانید به کارتان ادامه دهید. حتی اگر کارفرمای شما بخواهد به همکاری با شما ادامه بدهد، می‌توانید تقاضای وقت اضافه برای ویزای‌تان داشته باشید و بعد از مدتی می‌توانید تقاضای اقامت دائم آلمان را کنید. البته باید در نظر بگیرید که اگر در حرفه‌‌ی خود متخصص نیستید، این مسیر برای شما سخت‌تر خواهد بود.

اقامت آلمان از طريق تحصيل

یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به آلمان، استفاده از فرصتی است که اغلب افرادی که تمایل به مهاجرت دارند از آن بی‌خبرند. تحصیل در کشور آلمان رایگان است. برخلاف کشورهایی مثل آمریکا که هزینه‌های گزافی بابت تحصیل دریافت می‌کنند؛ چیزی حدود 30,000$ در سال. آلمان با دریافت هزینه‌های ناچیز و یا در اکثر مواقع، بدونِ هیچ هزینه‌ای، اجازه‌ی تحصیل می‌دهد و همین موضوع باعث شده است که این کشور، مقصد اغلب افرادی که با ویزای تحصیلی مهاجرت می‌کنند باشد. دریافت ویزای تحصیلی می‌تواند فرصتی را ایجاد کند که منجر به دریافت اقامت نیز بشود.

 • دریافت تاییدیه/درخواست معتبر از یک دانشگاه آلمانی
 • تاییدیه درخواست دانشجو توسط دانشگاه
 • درخواست کننده باید قبل از درخواست در جریانِ تحصیل بوده باشد و دوره‌ی تحصیلی گذرانده باشد.
 • درخواست کننده می‌بایست دوره‌ی “Studienkolleg” را بگذراند تا بتواند در آزمون “Feststellungsprüfung قبول شود.
 • درخواست کننده باید مدرک دکترا از رشته‌ی خود داشته باشد.
 • درخواست کننده باید همچنان برای تحقیق و پیش‌بردِ پروژه در فناوری کشور آلمان اقدام کند.
 • زبان آلمانی را در سطح C2 گذرانده باشد.

با دریافتِ ویزای تحصیلی آلمان و اتمام تحصیل و دریافت مدرک، شما برای زمان محدودی فرصت دارید در آن کشور بمانید و کار پیدا کنید. اگر بتوانید در این مدت محدود استخدام شوید، خوشبختانه می‌توانید اقامت آلمان را داشته باشید. تحقیقات و آمار نشان می‌دهند که 54% از تحصیل کرده‌هایی که در این کشور فارق‌التحصیل شده‌اند، اقامت‌شان را هم از طریق اشتغال به دست آورده‌اند.

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری(خرید سهام، ثبت شرکت)

اگر قصد مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری را دارید، کشور آلمان از سرمایه‌گذارانی که به اقتصادشان کمک می‌کند؛ با آغوش باز حمایت می‌کنند. درواقع شما با هرروشی که بتوانید به اقتصادشان کمک کنید، می‌توانید مقیم این کشور بشوید.

 دریافت اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری منوط به شرایطی است که می‌بایست حداقل میزان مشخصی از سرمایه را وارد اقتصاد این کشور کنید. در حالِ حاظر که این مطلب نوشته می‌شود، این سرمایه می‌بایست مبلغی حدود 250,000 یورو باشد. مبلغ ورودی شما می‌تواند در هر قسمتی از این کشور تزریق شود. ایجاد اشتغال با ثبت شرکت یا خرید سهام برای دریافت اقامت آلمان جزو ساده‌ترین روش‌های مهاجرت است.

شما با دریافت اقامت آلمان از طریق این روش، می‌تواند با تمامی شرکت‌های دنیا تجارت داشته باشید و از نوع خصوصی بیمه درمانی بهره‌مند شوید. با توجه به رویکردی‌ که این کشور در اقتصاد دارد، با سرمایه‌گذاری در آنجا، صاحب‌امتیاز در اقتصاد یکی از پرقدرت‌ترین کشورهای دنیا هستید!

 شما با این رویکرد، اصطلاحاً می‌توان گفت نوعی ویزای خودحمایتی دریافت می‌کنید که در زیر شاخه‌ی ویزاهای کاری آلمان قرار می‌گیرد. اگر قصد شروع این مسیر را دارید، باید موارد زیر را برای دولت این کشور به اثبات برسانید:

 • شما توانِ تقبل مبلغ مورد نظر را برای سرمایه گذاری در کشور آلمان دارید.
 • سرمایه‌گذاری شما به اقتصاد کشور آلمان سوددهی خواهد کرد.
 • سرمایه شما در کشور آلمان خواهد ماند.

اگر در ذهن دارید که با این روش مهاجرت کنید، خبر خوب برای شما این است که بعد از پایان ویزای سه ساله‌تان می‌توانید با دریافت اقامت آلمان، به عنوان یک شهروند اروپایی، به راحتی به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید.

اقامت آلمان از طریق دریافت دعوت‌نامه

شاید آسان‌ترین نوع مهاجرت به آلمان، اقدام از طریق حضور یکی از اقوام در این کشور است. کشور آلمان این اجازه را به زوج‌ها، کودکان و پدر و مادر می‌دهد که برای مهاجرت به این کشور اقدام کنند.

برای دریافت اقامت آلمان از طریق دعوت‌نامه، کودکان یا پدر و مادر باید با مدارک تولد و شناسایی، اثبات کنند فرزندِ یا والدینِ شخصِ صاحب امتیاز هستند و زوج‌ها باید با مدارکشان اثبات کنند که ازدواج کرده‌اند. البته اگر همسر شما در حال حاظر شهروند آلمان است، شما به راحتی می‌توانید به او بپیوندید.

تاییدیه سطح زبان آلمانی برای دریافت‌کنندگان اقامت آلمان از طریق دعوت‌نامه

برای کودکان زیر 16 سال ضرورتی ندارد که تسلطی بر زبان آلمانی داشته باشند چون می‌توانند سریع‌تر از بزرگسالان آموزش ببینند. اما کودکان بالای 16 سال باید اثبات کنند که تسلطی نسبی بر این زبان دارند؛ در این حد که بتوانند خودشان را در فرهنگ این کشور ادغام کنند. در باقی موارد باید این زبان را در سطح A1 گذرانده باشند و در آزمون مربوط به این سطح نیز قبول شده باشند.

اقامت آلمان از طریق آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ طرحی قدیمی است که کشور آلمان برای دریافت و بهینه‌سازی نیروی کار انجام می‌دهد. شما برای دریافت اقامت آلمان از طریق آوسبیلدونگ، که شامل صدها رشته برای تحصیل نیز می‌شود، می‌بایست حرفه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید و از طریق کمپانی‌هایی که در طرح آوسبیلدونگ شرکت دارند، به کارآموزی قبول شوید و همچنین حین کارآموزی، همان حرفه را در مدارس فنی و حرفه‌ای آموزش ببینید.

 رشته‌هایی مثل پرستاری، فیزیوتراپی، خدمات فنی، برق، مهندسی IT جزو پرطرفدارترین رشته‌ها هستند ولی فراموش نکنید که صدها رشته‌ی وابسته به تحصیلات دانشگاهی و غیر دانشگاهی وجود دارد که تخصص‌های شما هم جزو آن‌هاست و می‌توانید از این فرصت استفاده کنید.

طول این دوره وابسته به رشته‌‌ای که شما در حال تحصیل هستید حداقل سه سال است و در این سه سال ، شما به نوعی بورس می‌شوید و ماهانه حدود 800€ الی 900€ حقوق دریافت می‌کنید. برای ثبت نام در این طرح، می‌بایست حداقل مدرک B1 زبان آلمانی را نیز داشته باشید.

بعد از گذراندن این 3 سال، اگر بتوانید قرارداد کاری ببندید، ویزای موقت شما تمدید می‌شود و بعد از مدت 5 سال می‌توانید اقامت کشور آلمان را دریافت کنید. اقامت از طریق آوسبیلدونگ مفصل‌تر از این است که بتوانیم در چند خط به آن بپردازیم و مقاله‌ای دیگر را به آن اختصاص خواهیم داد چون یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت آلمان برای ایرانیان است.

اقامت از طریق دریافت رزیدنسی(ویزای موقت و دائم)

همانطور که ذکر کردیم، شما برای ورود به آلمان، نیاز به ویزا یا به اصطلاح رزیدنسی دارید که اجازه‌ی ورود به این کشور را به شما می‌دهد. این ویزا هم می‌تواند موقت و هم دائمی باشد. ویزای موقت به افرادی که ملیتی غیر آلمانی دارند، اجازه می‌دهد مدت محدود و مشخصی در آنجا حضور داشته باشند و بعد از گذشت این مدت، به کشور خودشان برگردند.

ویزای دائم به این معناست که افراد می‌توانند تا زمانی که می‌خواهند در آلمان بمانند. اگرچه ویزای دائم به این معنا نیست که شما به عنوان یک شهروند آلمانی شناخته خواهید شد. این موضوع، روندی متفاوت است.

آلمان در کل دو نوع ویزای موقت و یک نوع ویزای دائم دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

ویزای معمولی

این نوع ویزا برای تمامی افرادی که ذکر کردیم، قابل استفاده است؛ اشخاصی که می‌خواهند دوره مشخصی را تحصیل کنند؛ اشخاصی که سابقاً آلمانی بوده‌اند و می‌خواهند به کشورشان برگردند و همینطور برای افرادی که به منظور نشست‌های سیاسی یا بشردوستانه می‌خواهند به این کشور بروند. این نوع ویزا، برای مدت محدودی معتبر است و پس از آن منقضی می‌شود.

ویزای اتحادیه‌اروپا - کارت آبی EU

کارت آبی اتحادیه اروپا به اشخاصی که شهروند اروپا نباشند تعلق می‌گیرد. افرادی که از تحصیلات برخوردارند و می‌خواهند در آلمان کار کنند و این خدمات را ارائه دهند مناسب است. در این شاخه، تحصیلات دانشگاهی و غیر دانشگاهی هردو برای دریافت ویزای کشور آلمان مورد توجه است.

برای به دست آوردن کارتِ آبی اتحادیه اروپا، شما قبل از ورود به آلمان به واسطه‌ی مکاتبه با شرکت‌های آلمانی، قراردادی کاری با حقوق حداقل سالیانه 56,800 یورو بسته باشید.

دارندگان کارت آبی می‌توانند تا چهار سال در این کشور بمانند با امکانِ اینکه ویزای موقت‌شان را به ویزای دائم تغییر دهند. این تغییر، مستقیماً ارتباط با مهارت کاری‌‌شان در آلمان دارد؛ ملزم بر این که مدت 33 ماه در کشور آلمان کار کرده باشند و در این مدت توانسته باشند بهترین خدمات را در محل کارشان ارائه داده باشند، می‌توانند اقامت آلمان را از طریق ویزای اتحادیه اروپا دریافت کنند.

ویزای اقامتی دائم

این ویزا به اشخاصی تعلق می‌گیرد که هم‌زمان ویزای معمولی کشور آلمان را گرفته باشند و توانسته باشند به مدت 5 سال کارتِ آبی اتحادیه اروپا را هم داشته باشند. البته یکی از شروط این ویزا گذراندن سطح B2 زبانِ آلمانی است.

راحت‌ترین راه اقامت آلمان

راحت‌ترین راه اقامت به آلمان، دریافت اقامت آلمان از طریق دعوتنامه، اقامت آلمان از طریق تحصیل و اقامت آلمان از طریق آوسبیلدونگ است که در دو مورد دوم، شما لزوما نیازی به تمکن مالی ندارید و حتی می‌توانید بورس شوید، حقوق بگیرید و در آلمان زندگی کنید.

مشکلات مهاجرت به آلمان

بزرگترین مشکلی که مهاجرت به آلمان برای مهاجرین ایجاد می‌کند، الزام یادگیری زبان آلمانی حداقل تا سطح B2 در موارد مختلف است. و اینکه شما برای اقامت آلمان باید بیمه باشید و اگر بیمه نباشید، بایست توسط این کشور بیمه شوید. بیمه شدن در این کشور ملزم به شاغل بودن است که شرایط آن را توضیح داده‌ایم.

سوالات متداول در زمینه اقامت و مهاجرت به آلمان

آیا می‌توان با زبان انگلیسی در آلمان زندگی کرد؟

جواب: خیر. شما از هر نوع مهاجرت که بخواهید استفاده کنید ملزم هستید زبان آلمانی را تا سطح مربوط به شیوه‌ی مهاجرت و اقامت‌تان آموزش ببینید و در آزمون‌های مربوطه نمره قبولی بگیرید.

راحت‌ترین راه مهاجرت به آلمان کدام است؟

جواب: اگر تحصیلات دانشگاهی دارید، مهاجرت تحصیلی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. با توجه به اینکه تحصیل در آلمان هیچ هزینه‌ای ندارد، شما با دریافت دعوتنامه از دانشگاه‌های آلمان، به راحتی می‌توانید ویزا بگیرید.

چطور می‌توانیم بدون تحصیلات دانشگاهی به آلمان مهاجرت کنیم و اقامت کشور آلمان را داشته باشیم؟

جواب: با استفاده از طرح آوسبیلدونگ که یک دوره‌ی کارآموزی-تحصیلی است و شما با توجه به تخصصی که دارید، می‌توانید به روش‌های مختلف از این طرح استفاده کنید.

هزینه‌ی مهاجرت به آلمان چقدر است؟

جواب: در شرایطی که شما از طریق سرمایه‌گذاری و قراردادکاری مهاجرت نمی‌کنید، می‌بایست تمکن مالی شما نسبت به دولت آلمان اثبات شود که در زمان نگارش این مطلب مبلغی حدود ماهی 800€ الی 900€ است. البته اگر بخواهید دانشجویی اقدام کنید، می‌توانید با سازمان‌هایی همچون daad که دانشجوهای خارجی را بورسیه می‌کنند در تماس باشید.

آیا کشور آلمان قانون چندهمسری را به رسمیت می‌شناسد و می‌توان از این طریق اقامت گرفت؟

جواب: خیر. قانون چند همسری در آلمان به رسمیت شناخته نمی‌شود و نمی‌توان از این طریق اقامت آلمان را دریافت کرد.

آیا خواهر، برادر،عمو، عمه، پسرعمو و دخترعمو و... می‌توانند از طریق دعوتنامه اقامت آلمان را بگیرند؟

جواب: بله. دریافت اقامت آلمان از طریق دعوتنامه برای اقوام درجه یک و اقوامی که ذکر کردیم، ممکن است ولی برای باقی اقوام ذکر شده به غیر از اقوامِ درجه یک، روند سخت‌تری پیش رو دارد و مراحل اخذ ویزا پیچیده‌تر است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1
حسن روحانی
ممنونم از بیانات خوبتون