20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
ویزای تحصیلی آلمان؛ شرایط اخذ، هزینه و مدارک لازم آن

بدون شک تحصیل در دانشگاه‌های سطح بالا، شهریه پایین هر دوره تحصیلی و تضمین شغلی پس از پایان تحصیل، آلمان را به بهترین مقصد دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است. اما هر کشور برای پذیرش دانشجو، شرایط و قوانین خاص خود را دارد. داشتن ویزای دانشجویی آلمان هم یکی از شرایط اصلی تحصیل در این کشور محسوب می‌شود.
شاید شما هم در اندیشه مهاجرت تحصیلی به یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان باشید. اما سوال اینجاست که چگونه ویزای دانشجویی آلمان بگیریم؟ ما در این مقاله به‌طور کامل از مراحل تا مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان را بیان می‌کنیم. همچنین، به مدت زمان صدور ویزای تحصیلی آلمان و دلایل ریجت شدن آن می‌پردازیم. 
به یاد داشته باشید که یادگیری از ما انسان‌های بهتری می سازد و به ما قدرت می‌دهد تا دنیای خودمان را تسخیر کنیم. پس اگر در مسیر تحصیل در آلمان قدم گذاشته‌اید، روی کمک و تجربه کارشناسان حامی مهاجر حساب کنید و همین حالا تماس بگیرید: 02148000957

انواع ویزای تحصیلی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان برای همه دانشجویان بین المللی که مایل به ادامه تحصیل در آلمان هستند، ضروری است. به‌طور کلی، دو نوع ویزای تحصیلی آلمان وجود دارد که عبارت‌اند از: 

 1. ویزای اصلی دانشجویی آلمان (Visum Zur Studienzwecken): این ویزا برای کسانی است که در یک دوره دانشگاهی پذیرفته شده اند.
 2. ویزای تحصیلی کالج آلمان یا متقاضی دانشجو (Visum Zur Studienbewerbung): دانشجویان خارجی که گواهی پایان تحصیلشان در آلمان به رسمیت شناخته نشده است، ملزم به گذراندن دوره کالج مقدماتی(Studienkollegs) هستند. 

پس از تکمیل دوره، متقاضیان می توانند در آزمون "Feststellungsprüfung" شرکت کنند. چنانچه موفق به کسب نمره قبلی در این آزمون شوید، گواهینامه ای دریافت خواهید کرد که به عنوان مدرک ورود به دانشگاه شناخته می شود. با دریافت این مدرک، می توانید برای پذیرش دانشگاه در آلمان اقدام کنید.
 

شرایط ویزای تحصیلی آلمان

شرایط ویزای دانشجویی آلمان

اصلی ترین شرط اخذ ویزای تحصیلی در آلمان، دریافت پذیرش در یکی از دانشگاه‌ها یا دوره‌های کالج مقدماتی برای آزمون ورود به دانشگاه محسوب می‌شود. دوره تحصیلی که به شما حق دریافت ویزای دانشجویی آلمان را می دهد ممکن است توسط انواع مختلفی از موسسات آموزش عالی در آلمان مانند دانشگاه ها، دانشگاه های علوم کاربردی و آکادمی های هنر، موسیقی و فیلم ارائه شود. 

سن ویزای تحصیلی آلمان

به‌طور کلی، حداقل سن برای ویزای دانشجویی آلمان 18 سال است و قبل از آن دانشجویان اجازه ورود به دانشگاه را ندارند. همچنین، در دانشگاه‌های آلمان حداکثر سن برای تحصیل وجود ندارد. با این حال، شرایط سنی که بهتر است برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان در نظر گرفته شود، عبارت‌اند از:

 • حداقل سن برای پذیرش در دوره های کالج مقدماتی بین 18 تا 22 سال است.
 • حداکثر سن برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی تا 26 است. 
 • ادامه تحصیل در سنین بالای 30 سال و گپ تحصیلی طولانی در مقطع کارشناسی ارشد دشوار است. با‌حال غیر ممکن نیست و برخی افراد با توجیه گپ تحصیلی و ارائه سوابق کاری درخشان یا سرتیفیکیت، امکان قبولی در این مقطع را دارند. 
 • محدودیت سنی برای شروع دوره دکترا در آلمان وجود ندارد و سفارت محدودیتی برای ارائه ویزای تحصیلی به دانشجویان مقطع دکترا در سنین بالا قائل نمی‌شود.

توجه داشته باشید که شرایط سنی برای ویزای تحصیلی آلمان در افراد مختلف باتوجه به سیستم دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. در حقیقت افزایش سن یا فواصل طولانی مدت بین دو مقطع تحصیلی، شانس موفقیت پذیرش دانشجویان بینی المللی را به حداقل می رساند. 

مراحل ویزای تحصیلی آلمان

مراحل اخذ ویزای دانشجویی آلمان

به‌طور کلی، نحوه گرفتن ویزای دانشجویی آلمان در 4 مرحله خلاصه می‌شود که عبارت‌اند از: 

 1. برای پذیرش از دانشگاه یا دوره کالج در آلمان اقدام کنید.
 2. از سفارت یا کنسولگری وقت بگیرید.
 3. مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی آلمان را آماده کنید. 
 4. در مصاحبه ویزای دانشجویی شرکت کنید.

شما می توانید برای ویزای تحصیلی آلمان پس از در خواست پذیرش از طریق سفارت آلمان اقدام کنید. از آنجایی که مسیر مهاجرت تحصیلی همیشه با فراز و نشیب هایی همراه است، تیم حامی مهاجر در کنار شما هستند که راه مهاجرت را برای شما عزیزان هموارتر کند. 

1- درخواست پذیرش برای ویزای دانشجویی آلمان

برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان، باید در یک برنامه تحصیلی معتبر همچون دانشگاه، موسسه آموزش‌عالی و دوره های مقدماتی کالج درخواست دهید. بنابراین قبل از اقدام برای ویزای دانشجویی باید درخواست خود را برای پذیرش انجام دهید.

2- گرفتن وقت سفارت آلمان برای ویزای دانشجویی

در حال حاضر گرفتن وقت از سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی به صورت آنلاین و از طریق سایت سفارت آلمان انجام می‌شود. شما می توانید با مراجعه به سایت و ایجاد حساب کاربری برای گرفتن وقت اقدام کنید. 

3- مدارک ویزای تحصیلی آلمان

قبل از رفتن مراجعه حضوری و مصاحبه تمام مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان را آماده کنید. برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 • فرم ویزای تکمیل و امضا شده 
 • پاسپورت معتبر
 • دو فتوکپی از پاسپورت
 • شناسنامه
 • سند ازدواج (در صورت تاهل)
 • شناسنامه فرزند (در صورت داشتن فرزند)
 • دو عکس پرتره بیومتریک به تازگی گرفته شده است.
 • ویزای شینگن قبلی
 • مجوز اقامت قبلی
 • اثبات تمکن مالی 
 • رزومه (CV)
 • انگیزه‌نامه
 • اصل گواهی های تحصیلات قبلی به همراه ترجمه رسمی و معتبر 
 • مدرک پذیرش در یکی از دانشگاه های آلمان یا دوره کالج مقدماتی
 • مدرک مهارت زبان آلمانی (برای رشته‌های تحصیلی به زبان آلمانی)
 • اثبات تسلط به زبان انگلیسی (برای رشته‌های تحصیلی انگلیسی)

توجه داشته باشید که سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های آلمان این حق را برای خود محفوظ می‌دارند که مدارک اضافی یا تأیید گواهی‌ها را درخواست کنند.

4- مصاحبه ویزای تحصیلی آلمان

پس از تعیین وقت و ارائه مدارک برای مصاحبه حضوری ویزای دانشجویی آماده باشید. در جلسات مصاحبه معمولا از انگیزه و هدف شما برای تحصیل در آلمان سوالاتی پرسیده می‌شود. علاوه بر این، باید تاییدیه پرداخت هزینه درخواست ویزا را در زمان مصاحبه به همراه داشته باشید.

هزینه ویزای تحصیلی آلمان

هزینه ویزای دانشجویی آلمان

هزینه ویزای دانشجویی آلمان 75 یورو است و اگر درخواست شما رد شود، این هزینه قابل استرداد نیست. دانشجویانی که اجازه اقامت بیشتر از 90 را نیاز دارند، باید برای دریافت این مجوز 110 یورو بپردازند. علاوه‌بر این، متقاضی باید توانایی تامین مالی خود به مدت یکسال را با ارائه مدارک مالی اثبات کند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. 

تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان

اثبات تمکن مالی ویزای دانشجویی آلمان به سه طریق امکان پذیر است: 

 • یک حساب بانکی مسدود شده در بانک آلمان به مبلغ 12 هزار یورو (1000 یورو در ماه)
 • اثبات تمکن مالی از طریق والدین 
 • حمایت مالی از طریق یک شهروند یا مقیم آلمانی
 • البته دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی رایگان شده اند نیز می توانند با ارائه گواهی بورسیه، تمکن مالی خود را اثبات کنند. 

ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

به‌طور کلی، برنامه های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان به دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می شود. یکی از شروط اصلی پذیرش در مراکز آموزش‌عالی این کشور داشتن تسلط و حداقل نمره زبان الزامی است. اگر رشته انتخابی شما به زبان آلمانی تدریس می شود باید حداقل گواهینامه‌ای معتبر از سطح B2 تا C1 را داشته باشید. 
چنانچه به زبان آلمانی تسلط نداشته یا رشته تحصیلی شما به زبان انگلیسی است، نیاز به حداقل نمره 6 آیلتس یا 80 تافل را خواهید داشت. اگرچه تحصیل بدون مدرک زبان در آلمان در صورت داشتن مدرک لیسانس به زبان انگلیسی امکان پذیر است، اما ارائه مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان الزامی است. 

ویزای تحصیلی آلمان با مدرک دیپلم

یکی از شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات مورد تایید نظام آموزشی آلمان است. چنانچه مدرک دیپلم شما اعتبار کافی برای ورود به دانشگاه را نداشته باشد، می توانید از طریق ثبت‌نام در دوره های مقدماتی کالج اقدام کنید. 
توجه داشته باشید که یکی از شرایط اصلی شرکت در این دوره تسلط به زبان آلمانی است. دوره‌های کالج آلمان معمولا یک سال طول می کشند. پایان این دوره به منزله پذیرش در دانشگاه نیست، بلکه شما ملزم به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان و موفقیت در آن هستید. 

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی المان

به‌طورکلی، مدت زمان انتظار ویزای تحصیلی آلمان توسط سفارت یا کنسولگری بین 1 تا 2 ماه طول می کشد. مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان باتوجه به کشور مبدا و نوع ویزا متفاوت است. توجه داشته باشید افرادی که درخواست ویزای تحصیلی طولانی مدت را دارند، باید حدود 3 ماه منتظر باشند. 

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی آلمان

ریجکت ویزای دانشجویی آلمان

دلایل متعددی برای رد شدن ویزای دانشجویی آلمان وجود دارد که از مهمترین آن‌ها عبارتند از: 

 • درخواست ویزای نامناسب 
 • عدم ثبات مالی جهت تامین هزینه‌ها
 • نداشتن سوابق تحصیلی و علمی رضایت‌بخش
 • نداشتن تسلط یا مدرک کافی به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • انتخاب رشته غیر مرتبط با رشته تحصیلی پیشین
 • نقص در ارائه مدارک پرونده متقاضی 
 • عملکرد ضعیف در مصاحبه
 • عدم دریافت بیمه‌نامه درمانی

ویزای تحصیلی آلمان به همراه خانواده دانشجو داده می‌شود؟

کشور آلمان ویزایی به نام ویزای خانوادگی آلمان برای خانواده دانشجویان بین‌المللی ارائه می دهد. به واسطه این ویزا اعضای خانواده دانشجو از جمله همسر و فرزند زیر 21 سال اجازه اقامت دارند. علاوه‌بر این، با دریافت این ویزا امکان اشتغال و تغییر آن به ویزای کاری برای همسر دانشجو وجود خواهد داشت. در اکثر موارد، زمان پردازش ویزای خانوادگی آلمان حدود 3 ماه طول می کشد. 
توجه داشته باشید شخصی که متقاضی ویزای خانواده است باید مدرکی مبنی بر حداقل دانش زبان آلمانی (حداقل A1) را داشته باشد. به عبارت دیگر، زبان آلمانی برای ویزای خانواده آلمان اجباری است. 

کلام آخر 

ما در این مقاله به‌طور مفصل به شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان پرداختیم. ‌به‌طور کلی، شرط اصلی اجازه تحصیل در آلمان اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش در یکی از مراکز آموزش‌عالی آلمان است. علاوه‌این، به مدارک لازم برای ویزای دانشجویی و دلایل ریجکت ویزای تحصیلی آلمان اشاره کردیم. 
شما می توانید با مراجعه غیر حضوری به سایت سفارت و کنسولگری آلمان برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید. اگر به دنبال افزایش درصد قبولی ویزای تحصیلی آلمان هستید، با کارشناسان حرفه‌ای و کاربلد تیم حامی مهاجر از طریق شماره 02148000957 تماس بگیرید. 

سوالات متداول درباره ویزای تحصیلی آلمان 

ویزای تحصیلی آلمان چند روزه صادر می‌شود؟

به طور معمول، مدت زمان بررسی و دریافت ویزای دانشجویی آلمان بین 1 تا 3 ماه است. البته نوع ویزای تحصیلی و کشور مبدا در زمان نهایی صدور ویزای تحصیلی تاثیرگذار است. 

آیا امکان اخذ ویزای تحصیلی آلمان بدون تمکن مالی وجود دارد؟ 

اثبات تمکن مالی یکی از شرایط اصلی پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی آلمان است. متقاضی باید با تامین 12 هزار یورو به صورت حساب بانکی مسدود شده، ثبات مالی خود را ثابت کند. چنانچه، توانایی تامین این مبلغ را ندارید باید از طریق تمکن مالی والدین، حمایت مالی یکی از افراد مقیم کشور آلمان و یا دریافت بورسیه تحصیلی رایگان از دانشگاه‌های آلمان اقدام کنید. 

آیا با ویزای تحصیلی، اجازه آلمان کار دارم؟

بله. دانشجویان با داشتن ویزای تحصیلی اجازه کار تمام وقت (120 روز) یا نیمه وقت (240) روز در طول یک سال را دارند. 

شرایط ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین چگونه است؟ 

افراد متاهلی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی آلمان شده‌اند، اجازه گرفتن ویزای خانواده برای همسر و فرزندان خود را دارند.

آیا امکان ویزای تحصیلی رایگان آلمان برای ایرانیان وجود دارد؟ 

دریافت ویزای تحصیلی بدون شهریه یا رایگان برای متقاضیانی امکان پذیر است که بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور دریافت کنند. لازم به ذکر است که هیچ بورسیه تحصیلی برای دوره مقدماتی کالج به متقاضیان اعطا نمی‌شود و بورسیه‌ها برای ورود به دانشگاه خواهد بود. 

آیا امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در آلمان وجود دارد؟ 

بله. فارغ‌التحصیلان به مدت 18 ماه فرصت دارند که پس از یافتن شغل در آلمان، ویزای تحصیلی خود را به اجازه اقامت کاری تغییر دهند. 
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0