50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

آوسبیلدونگ یا طرح کارورزی آلمان: چطور، چگونه و با چه هزینه؟

آوسبیلدونگ آلمان یک طرح کارورزی-تحصیلی است که می‌توان گفت مسیری است که ما برای زندگیِ کاری-تحصیلی‌مان در آلمان به آن نیاز داشته‌ایم. آوسبیلدونگ آلمان، مشابه ایرانی، ترکیه‌ای و ... ندارد. کشور آلمان طی یک فرصت طلایی، مدتی طولانی است که چنین طرحی را برای شهروندانِ کشورهای عضو و غیر عضو اتحادیه اروپا ایجاد کرده است تا در جهت دریافت نیروی کار و بهینه‌سازی اقتصادی در منطقه‌ی اروپا فعالیت جدی داشته باشد.

آوسبیلدونگ آلمان، می‌تواند بهترین موقعیت برای مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت آلمان نیز باشد. خصوصاً اگر شرایط هزینه برای شما مطرح است و می‌خواهید کمترین هزینه برای اقامت در آلمان و بهترین راه را انتخاب کنید، آوسبیلدونگ آلمان می‌تواند بهترین گزینه باشد. البته باید مد نظر بگیرید که مقصد تحصیل و کار در طرح آوسبیلدونگ آلمان، شهر مشخصی نیست بلکه وابسته به رشته می‌تواند در شهرهای مختلف آلمان اتفاق بیفتد.

طبق توضیحاتی که درباره‌ی آلمان و اقامت آلمان داده‌ایم، تحصیل در آلمان هیچ هزینه‌ای ندارد و حتی طرح آوسبیلدونگ آلمان، شامل حقوق برای متقاضی نیز می‌شود. تصور کنید، هم در حال تحصیل هستید و هم حقوق می‌گیرید و تا زمانی که حقوق‌تان در سال به 9000€ نرسیده، مشمول پرداخت مالیات در کشور آلمان نمی‌شوید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع مهاجرت و اقامت با حامی مهاجر همراه باشید و می‌توانید به وسیله شماره‌ی 02148406 (خط ویژه) با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید و مشاوره دریافت کنید.

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

همانطور که گفتیم، آوسبیلدونگ آلمان یک طرح کارورزی-تحصیلی است که کشور آلمان با پدید آوردن شرایطی، متقاضیانی را که می‌خواهند در زمینه‌ی تخصصی خود پیشرفت داشته باشند به کمپانی‌ها و مدارس فنی و حرفه‌ای یا دانشگاه‌های مربوط به تخصص‌شان وصل می‌کند.

شما به مدت دو روز مشغول تحصیل (در مدارسی با نام “Brusschule”) در رشته‌ای که توسط آن پذیرش شده‌اید هستید و سه روز در هفته را برای کسب تجربه، کارورزی و آشنایی با محیط شغلی، در کمپانی مربوط به آوسبیلدونگ رشته خودتان کار می‌کنید.

برای مثال اگر در آوسبیلدونگ آلمان برای آوسبیلدونگ هتل‌داری اقدام کرده باشید، شما سه روز در هفته موظف هستید در هتل مشغول باشید و با تغییر موقعیت کاری‌تان مثلا بین خانه‌داری، خدمات و پذیرش، بهترین موقعیت را در جریانِ کسبِ این تجارب پیدا کنید.

هزینه‌ی آوسبیلدونگ آلمان

شما با استفاده از این طرح، نه تنها هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید، بلکه در مدت گذراندن دوره آوسبیلدونگ آلمان، حقوق هم دریافت می‌کنید و هزینه‌ی آوسبیلدونگ آلمان با کشور آلمان است. حقوق شما به واسطه نوع آوسبیلدونگی که ثبت نام کرده‌اید، مدرسه یا دانشگاهی که تحصیل می‌کنید و کمپانی‌ای که برای کار شما را پذیرفته است، کاملا متغیر است.

حداقل حقوق دریافتی در آوسبیلدونگ در کمترین حالت حدود 600€ است که این موضوع را ظوابط دوره برای هزینه‌ی آوسبیلدونگ آلمان اعلام کرده است ولی جالب است که بدانید هیچ کدام از دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان، کمتر از €850 یورو در ماه نیست.

البته وابسته به کمپانی و شهری که در آنجا کار و تحصیل می‌کنید، اطمینان داشته باشید که می‌توانید از پس هزینه‌ی اجاره خانه و مایحتاج زندگی در آلمان بر بیایید. این اطمینان را ما حاصل نمی‌کنیم، بلکه آوسبیلدونگ و کمپانی پذیرنده شما این اطمینان را به شما می‌دهند.

خصوصا به واسطه سطح مهارت شما در حرفه‌تان و نمره مدرک زبان و دوره‌های میان‌ترم آوسبیلدونگ، می‌توانید افزایش حقوق داشته باشید. حقوق آوسبیلدونگ هتل‌داری که به عنوان مثال از آن استفاده کردیم، مبلغی حدود 800€ الی 2000€ در ماه است.

مدت زمان طرح آوسبیلدونگ آلمان

در طرح آوسبیلدونگ، مدت زمان تحصیل و هزینه کاملا وابسته به رشته‌ی تحصیلی شماست. بازه‌ی زمانی این مدت بین دو الی چهار سال است.

اگر بعد از مدت زمان طرح آوسبیلدونگ با نمره‌ی بالا و جلب رضایت کمپانی کارورزی شما که خود جزو نمرات دوره‌ی آوسبیلدونگ محسوب می‌شود؛ بتوانید قرارداد کاری ببندید، این امکان برای شما وجود دارد که در کشور آلمان بمانید و کار کنید و ویزای شما تمدید می‌شود.

بعد از گذراندن پنج سال کار در کشور آلمان، می‌توانید اقامت آلمان را هم از طریق کارت آبی اتحادیه اروپا دریافت کنید، هم از طریق آوسبیلدونگ آلمان که واسط شما برای بهینه‌سازی نیرو در آلمان شده است. شما تقریبا بدون هیچ هزینه‌ای، تحصیل می‌کنید و اقامت آلمان را هم دریافت می‌کنید.

پرتقاضاترین دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان

 

  • آوسبیلدونگ خردهفروش

سالانه حدود 26000 نفر برای این شغل پذیرش می‌شوند و دوره می‌بینند. این دوره جزو پر تقاضاترین دوره‌هاست. درواقع شما همیشه پشت صحنه مشغول هستید تا کسری فروشگاه را سفارش دهید، بارها را تحویل بگیرید و آمار اقلام را بررسی کنید.

سال

حقوق دریافتی

سال اول

€750 در ماه

سال دوم

€835 در ماه

سال سوم

€960 در ماه

  • آوسبیلدونگ دستیار مدیر دفتر

دستیار مدیر فروش هم یکی از شغل‌های پرطرفدار است که متقاضیان زیادی دارد. جزو مشاغل دفتری محسوب می‌شود که خلاصه در کارهایی مثل فاکتورنویسی، مکاتباتی که با شرکت استخدام کننده انجام می‌شود و مطالعه‌ی درخواست‌های ارسال شده به دفتر.

سال

حقوق دریافتی در ماه

سال اول

€760

سال دوم

€810

سال سوم

€860

  • آوسبیلدونگ پرستاری

پرستاری جز اشغالی است که روحیه‌ی منحصر به فردی را می‌طلبد. اگر دارای این روحیه هستید، آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، در زمینه‌های پرستار بهداشت ، پرستار سالمندان و پرستار بهداشت و کودکان متقاضی می‌طلبد که اغلب به افراد کمک می‌کنند تا روند درمان بیماری‌شان در بیمارستان به خوبی پیش برود. اگر قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید، مقاله شرایط تحصیل پرستاری در آلمان برای ایرانیان را مطالعه کنید. 

سال

حقوق دریافتی در ماه

سال اول

€1160

سال دوم

€1230

سال سوم

€1330

  • آوسبیلدونگ مکانیک خودرو

سالانه هزاران نفر برای آوسبیلدونگ مکانیک خودرو اقدام می‌کنند و در دوره‌های مربوطه شرکت می‌کنند. اما همه‌ی آن‌ها در یک دسته نیستند. مدارج آوسبیلدونگ مکانیک خودرو به مکانیکی بدنه، موتور سیکلت، فناوری خودروهای سواری و فناوری خودروهای سنگین تقسیم بندی می‌شوند.

سال

حقوق دریافتی هر ماه

سال اول

€850

سال دوم

€900

سال سوم

€950

سال چهارم

€1000

 

  • آوسبیلدونگ کارمند بانک

شما با دوره‌ی آوسبیلدونگ کارمندی بانک، در سه سال به مشاور اقتصادی تبدیل می‌شوید. درواقع کار روزانه‌ی شما تقسیم می‌شود به پیگیری حقوق مستمری بگیران، خدمات کارت های اعتباری و ... . به عنوان شخصی که روزانه افراد زیادی را برای سرمایه‌گذاری ملاقات می‌کند، بایست این توان را داشته باشید که بهترین مشاوره را به افراد بدهید.

سال

حقوق دریافتی هر ماه

سال اول

€1040

سال دوم

€1100

سال سوم

€1160

آوسبیلدونگ برای ایرانیان

با توجه به شرایط تحصیل در ایران، اغلب از هزینه‌های تحصیل صرف نظر می‌شود و مستقیما همه وارد بازار کار می‌شوند. اگر تحصیلات دانشگاهی دارید که مسیرتان برای آوسبیلدونگ آلمان، راحت است؛ اما اگر تحصیلات دانشگاهی ندارید، دارای شانس برابری با افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند هستید.

آوسبیلدونگ آلمان، متمرکز بر وارد کردن نیروی کار و متخصص است و از هر نوع تخصصی استقبال می‌کند؛ آوسبیلدونگ برای ایرانیان یکی از بهترین شانس‌های تحصیل، مهاجرت و اقامت در آلمان باشد.

با توجه به آوسبیلدونگ‌های معروف آلمان، ایرانیان می‌توانند به راحتی در این دوره‌ها شرکت کرده و از این طریق اقامت آلمان را هم دریافت کنند. دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری، آوسبیلدونگ مکانیک خودرو و طبق تعریف‌هایی که این مجموعه از نوع پذیرش خود دارد، فقر نیروی انسانی که مهارت فنی و حرفه‌ای داشته باشد بیشتر مدنظر است تا هرمورد دیگر.

بیشترین حقوق‌ها در آوسبیلدونگ برای خدمات فنی است که بین ایرانیان هم بسیار محبوب و مرسوم است. برای مثال خدمات فنی در کشتی‌سازی و ماشین‌سازی که شما می‌توانید با ارسال رزومه برای این آوسبیلدونگ آلمان، شغل مورد نظر را هم آموزش دیده و هم تحصیل کنید.

مدارک لازم برای آوسبیلدونگ

  • ترجمه آخرین مدرک اخذ گردیده که حداقل اخذ دیپلم (شامل شاخه‌های فنی و حرفه‌ایِ هم می‌شود) است.
  • رزومه و CV (جمع‌آوری تجربیات و سوابق کاری)
  • مدارک مهارت زبان آلمانی
  • بیمه سلامت

شرایط سنی برای آوسبیلدونگ

برای آوسبیلدونگ آلمان دو نوع شرایط سنی تعریف شده است. اگر بین 18 تا 25 سال باشید، می‌توانید بدون سابقه کار و با ارسال رزومه، مدارک مهارت زبان آلمانی و آخرین مدرکی که اخذ کرده‌اید، دوره‌ی مورد نظر را در آوسبیلدونگ آلمان انتخاب کنید و مستقیما کاورزی آلمان را بگیرید که همزمان تحصیل در آلمان هم شامل این طرح می‌شود.

اگر بالای 25 سال سن دارید، باز هم شرایط برای شما مشابه است اما در این مورد باید دارای رزومه باشید تا بتوانید آسبیلدونگ آلمان را دریافت کنید و طبق رزومه‌ی ارسالی شما، سطح زبان آلمان و نمراتی که دریافت کرده‌اید می‌توانید حقوق بیشتر هم دریافت کنید.

سوالات متداول

آیا زبان آلمانی برای دوره‌ی آوسبیلدونگ ضروری است؟

جواب: توجه داشته باشید تحصیل درآلمان رایگان است اما ملزم بر این است که زبان آلمان را تا سطح مشخصی آموزش دیده باشید. می‌توان گفت آلمان با توجه به فرهنگی که مردمانش طبق آن زندگی می‌کنند، این شرایط را وضع کرده است.

مردمان آلمان به ندرت به زبان دیگری صحبت می‌کنند یا حتی می‌توان گفت بلندند به زبان دیگری صحبت کنند. پس حتی اگر بخواهید هم نمی‌توانید بدون آموزش دیدن زبان آلمانی در این کشور تحصیل کنید و زندگی راحتی داشته باشید. زبان آلمانی برای دوره‌ی آوسبیلدونگ هم به همین منوال ضروری است.

آیا بعد از گذراندن آوسبیلدونگ در المان استخدام می شویم؟

جواب: شما طبق شرایطی که دوره‌ی آوسبیلدونگ آلمان را گذرانده‌اید و با نمراتی که در امتحان میان‌ترم و پایان‌ترم و قسمت کارورزی دریافت کرده‌اید می‌توانید در آلمان استخدام شوید و به همان سمت شاغل باشید.

در دوره های آوسبیلدونگ حقوق هم به کارآموز داده می شود؟

جواب: بله. شما طبق دوره‌ی آوسبیلدونگ و مهارت زبان و کارورزی‌ای که در آن کارآموزی می‌کنید حقوق متفاوتی دریافت می‌کنید که حداقل €850 است.

آیا در آوسبیلدونگ جنسیت هم مطرح است؟

جواب: در قبول شدن و گرفتن پذیرش آوسبیلدونگ آلمان، جنسیت مطرح نیست ولی با توجه به مشاغل مختلف و شرایط کاری‌شان می‌تواند جنسیت شما می‌تواند مطرح باشد. مثلا پذیرش شدن به عنوان آوسبیلدونگ مکانیک، برای جنسیت مرد مطرح‌تر است تا زن‌ها.

اگر بیمه درمانی نداشته باشیم هم می‌توانیم برای آوسبیلدونگ آلمان اقدام کنیم؟

جواب: بله. شما حتی اگر در کشور خودتان دارای بیمه نیستید، می‌توانید در بدو ورود به آلمان 14 روز مهلت داشته باشید تا خودتان را بیمه کنید و با استفاده از دوره آوسبیلدونگ می‌توانید با استفاده از قرارداد کاری، در این مهلت خودتان را بیمه آلمان کنید.

اگر درآمد ما در دوره آوسبیلدونگ کافی نبود؛ چگونه می‌توانیم تحت پوشش قرار بگیریم؟

جواب: اگر شما قرارداد کاری داشته باشید، می‌توانید با استفاده از طرح "بافوگ" که در شامل اتحادیه اروپا می‌شود استفاده کنید و اصطاحا تحت حمایت مالی قرار بگیرید. در این مورد باید به آلمان اثبات شود شما شاغل در این کشور هستید و برای این کشور بهبودسازی نیرو می‌کنید.

آِیا باید همان شغلی را که می‌خواهیم برای آوسبیلدونگ انتخاب کنیم در ایران داشته باشیم؟

جواب: خیر. شما باید با رزومه یا سوابق کاری خود، به آلمان ثابت کنید که با دانش مرتبطی که دارید می‌توانید در رشته‌ی مربوطه تحصیل کنید و آن را آموزش ببینید.

آیا آوسبیلدونگ در کشورترکیه یا کشورهای اطراف برگذار می‌شود؟

جواب: خیر. این طرح مختص آلمان است و همانطور که ذکر کردیم فقط در این کشور برگذار می‌شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0