20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
قانون جدید آلمان برای اعطای شهروندی

دولت فدرال آلمان در تاریخ 23 August 2023 (1 شهریور 1402) قانون جدیدی را برای اعطا تابعیت به اتباع خارجی ساکن در این کشور وضع کرده است. این قانون، تغییراتی در مدت اقامت لازم برای دریافت تابعیت و شرایط اعطای تابعیت به کودکانی که در آلمان متولد می‌شوند، به همراه دارد. این تصمیم به منظور توسعه قوانین مهاجرت و جذب مهاجران، به عنوان یکی از مهم‌ترین اصلاحات برای دولت آلمان معرفی شده است. 

طبق گزارش وب‌سایت SchengenVisaInfo.com با تصویب این قانون جدید، مدت زمان اقامت لازم برای دریافت تابعیت آلمان از هشت سال به پنج سال کاهش یافته است. این تغییرات اجازه می‌دهد که تعداد بیشتری از مهاجران، در صورت مطابقت با شرایط مربوطه، به شهروندی آلمان دست پیدا کنند.
همچنین طبق این قانون، کودکانی که در آلمان متولد می‌شوند و یکی از والدینشان به مدت پنج سال در این کشور ساکن باشد، تابعیت این کشور را دریافت می‌کنند. این تدابیر به منظور تسهیل و تسریع فرآیند ادغام اجتماعی و حقوقی این کودکان اتخاذ شده است.
وزیر فدرال آلمان، نانسی فایزر، از تصویب این قانون جدید توسط دولت فدرال استقبال کرده و بر اهمیت قانون مهاجرت مدرن برای آلمان تأکید کرده است. او بیان کرده است که این قانون به کشور کمک می‌کند تا در رقابت جهانی برای جذب نخبه‌ها و ذهنیت‌های برتر، از سایر کشورها پیشی بگیرد.
به گزارش وزارت‌خانه آلمان، حدود 5.3 میلیون از 12 میلیون اتباع خارجی که در حال حاضر در آلمان ساکن هستند، حداقل ده سال است که در این کشور زندگی می‌کنند. همچنین بیان می‌کند این آمار نشان دهنده این است که بخش قابل توجهی از افرادی که سال‌ها درآلمان زندگی کرده‌اند و بخشی از جامعه بوده‌اند، قادر به مشارکت دموکراتیک در شرایط برابر نیستند. هنگامی که این قانون اعمال شود، میلیون‌ها نفر از آن‌ها حق شهروندی آلمان را پیدا می‌کنند و از تمام حقوق شهروندان آلمانی بهره‌مند می‌شوند.

شرایط قانون جدید آلمان

وزارت کشور در اطلاعیه ای که امروز در پی تصویب این قانون جدید صادر کرد، موارد زیر را به عنوان محورهای این لایحه برشمرد:
•    تسلط به زبان آلمانی و توانایی کسب درآمد مستقل برای اخذ تابعیت الزامی خواهد بود.
•    مهاجرانی که در آلمان زندگی می‌کنند، پس از 5 سال زندگی در این کشور می‌توانند برای اخذ شهروندی اقدام کنند. درحالی که پیش از این، مهاجران پس از 8 سال زندگی در آلمان، امکان اقدام برای دریافت تابعیت این کشور را داشتند.
•    اخذ تابعیت پس از سه سال برای افرادی که عملکرد فوق‌العاده‌ای در محل کار داشته‌اند یا کارهای داوطلبانه انجام می‌دهند، زبان آلمانی را بسیار خوب صحبت می‌کنند و از نظر مالی مستقل هستند، امکان‌پذیر خواهد بود.
•    اگر حداقل یکی از والدین بیش از پنج سال به طور قانونی در آلمان زندگی کرده باشد، تمام فرزندانی که در آلمان از والدین خارجی متولد می شوند، بدون قید و شرط تابعیت آلمان را دریافت خواهند کرد.
•    آزمون تابعیت برای کارگران مهمان و قراردادی که سهم قابل توجهی در توسعه آلمان داشته اند، لغو می شود.

با این حال، این قانون جدید آلمان مقرراتی را برای متقاضیان دریافت پاسپورت آلمانی تعیین می‌کند که باید به آن‌ها احترام بگذارند. از جمله این قوانین می‌توان به تعهد به نظام اساسی دموکراتیک آزاد اشاره کرد.
همچنین بر طبق این قانون، اتباع خارجی که برابری زن و مرد را نادیده می‌گیرند و کسانی که بیش از یک همسر دارند، از این قانون جدید آلمان محروم خواهند شد. دولت همچنین قویاً تأکید کرده است که هر کسی که می‌خواهد شهروند آلمان شود، باید بتواند برای خود و اعضای خانواده‌اش امرار معاش کند.

برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار مهم در زمینه مهاجرت و دریافت ویزا، وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی موسسه حامی مهاجر را دنبال کنید. همچنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی در زمینه دریافت ویزا و مهاجرت، از طریق شماره 02148000957 با ما تماس بگیرید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 4 | کل دیدگاه های تایید شده: 0