در صورتی که مایل به اخذ اقامت لیتوانی و داشتن اقامت از یک کشور اروپایی و شنگن هستید، ثبت شرکت و انجام فعالیت‌های اقتصادی در کشور لیتوانی یکی از بهترین راههای دریافت اقامت اروپا می‌باشد. شما می‌توانید با ثبت شرکت جدید در لیتوانی و یا ثبت دفتر نمایندگی شرکت فعلی خود و یا استخدام در شرکتهای لیتوانیایی، مجوز اقامت لیتوانی را بدست آورید. هر متقاضی مهاجرت به لیتوانی پس از ثبت شرکت و یا ثبت نمایندگی و یا استخدام، می‌بایست مدارک و پرونده خود را برای دریافت اقامت موقت به اداره مهاجرت لیتوانی تحویل دهد. پس از تحویل مدارک و ثبت درخواست، مدت زمان بررسی و صدور تصمیم اداره مهاجرت لیتوانی بین ۲ تا ۴ ماه خواهد بود. در صورت تمایل اقامت اوکراین ، اقامت نیوزلند از طریق سرمایه گذاری ، اقامت قبرس از طریق سرمایه گذاری و شهروندی مولداوی را مطالعه کنید.

اخذ اقامت لیتوانی از طریق ثبت شرکت

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در لیتوانی ۴۵۰۰۰ یورو می‌باشد. در این روش پس از ثبت شرکت در ابتدا متقاضی یک ویزای مهاجرتی از نوع تجاری، یک ساله بدون محدودیت ورود و خروج (مولتی) دریافت خواهد نمود. در طول مدت این یک سال متقاضی می‌بایست شرایط مورد نیاز اداره مهاجرت لیتوانی را در شرکت خود رعایت نماید و سپس قادر به ثبت درخواست اقامت از کشور لیتوانی خواهد بود. در این روش اعضای خانواده متقاضی شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی هم این امکان را دارند که اقامت این کشور را همزمان با متقاضی اصلی درخواست و دریافت نمایند.

شرایط ثبت شرکت

شرکت متقاضی می‌بایست دارای حداقل ۶ ماه سابقه فعالیت تجاری، بازرگانی و یا خدماتی مثبت و واقعی بوده و شرکت متقاضی حداقل دارای یک کارمند ليتوانيایی با حقوق مورد نیاز اداره مهاجرت لیتوانی باشد. همچنین دیگر مواردی همچون ارزش سهام شركت متقاضی ۴۵۰۰۰ یورو و حداقل میزان مالکیت متقاضی حداقل ۳۳ ٪ در شرکت رعایت گردد.

روشهای ثبت شرکت

برای این منظور دو روش متداول وجود دارد:
 
 روش اول:
 
شما می‌توانید بسته به خواسته خود بخشی از سهام و یا تمامی سهام یک شرکت که در حال فعالیت بوده و دارای کارمند یا کارمندان واقعی و دارای کسب و کار واقعی می‌باشد را خریده و از مزایای دریافت اقامت لیتوانی ، در همان ابتدای کار و بدون سپری کردن ۶ ماه بهره مند شوید (در این روش شرکت شما شرکت یا کسب و کار فعالی را خواهد خرید). با توجه به اینکه این تجارت در حال فعالیت بوده تمدید نمودن اقامت موقت لیتوانی امری بسیار ساده خواهد بود و با رعایت نمودن مسائل مورد توجه اداره مهاجرت لیتوانی تا زمان دریافت نمودن اقامت دائم لیتوانی و همچنین دریافت پاسپورت لیتوانی از امنیت بسیار بالایی برخوردار خواهید بود. توصیه می‌گردد تا زمان اخذ اقامت دائم لیتوانی کسب و کار خریداری شده را تحت مالکیت خود نگه دارید و هزینه‌های جاری شرکت از قبیل حقوق کارمندان، هزینه‌های تامین اجتماعی و مالیات بر حقوق کارمندان، هزینه‌های حسابداری و ... را از درآمدهای کسب و کار پرداخت فرمایید. در این صورت تمامی دردسرهایی همچون هزینه‌های نگهداری، مالیات، اجاره و حقوق کارمندان را فیلتر نموده‌اید.
 
 روش دوم:
 
اگر قصد راه اندازی یک تجارت از صفر را داشته باشید می‌توانید تجارت خود را تحت مالکیت شرکت جدید خود در لیتوانی آغاز نمایید. در این حالت مسئولیت افتتاح و نگهداری کسب و کار بر عهده شما خواهد بود. اینکه از بین این گزینه‌ها (خرید تجارت فعالی و یا افتتاح تجارت از ابتدا) کدام بهتر است، کاملاً مربوط به انتخاب خود شما خواهد بود. در این روش پس از اخذ موافقت اداره مهاجرت لیتوانی متقاضی به همراه همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود از ابتدا اقامت موقت ۲ ساله با تمدیدهای ۲ ساله دریافت خواهد کرد. پس از دو تمدید دو ساله و جمعاً به مدت پنج سال، تمدید بعدی متقاضی پنج ساله (اقامت دائم لیتوانی)  می‌باشد که در صورت رعایت شرایط اقامت در لیتوانی در انتهای پنج سال دوم، متقاضی، امکان اخذ پاسپورت کشور لیتوانی را خواهد داشت.
 

اخذ اقامت لیتوانی از طریق ثبت شعبه

در صورتی که شما یا آشنایان شما و یا دوستان و بستگان شما دارای شرکتی با سابقه بیش از یک سال در ایران و یا هر کشور دیگری به غیر از لیتوانی می‌باشید و تمایل به افتتاح شعبه یا دفتر نمایندگی شرکت خود در لیتوانی را دارید و دانش و تجربه کاری شما و یا تخصص شما برای نگه داری و گسترش فعالیت‌های دفتر نمایندگی مفید باشد، می‌توانید اقامت موقت لیتوانی از طریق ثبت شعبه را کسب نمایید.

شرایط ثبت شعبه

ثبت شعبه شرکتهای خارجی در لیتوانی دارای شرایط خاص خود می‌باشد، که با مهیا کردن این شرایط، کار ثبت شعبه انجام خواهد شد. ثبت شعبه شرکت در لیتوانی به شرایطی از قبیل داشتن اساسنامه‌های شرکت خارجی، برگه‌های اظهار مالیاتی شرکت خارجی، مدارک حضور و استخدام متقاضی در شرکت خارجی حداقل به مدت یک سال، ترجمه‌های رسمی و … نیازمند است. سخت‌ترین قسمت کار نیز کامل و درست انجام دادن امور اداری ترجمه و تایید مدارک و ثبت شعبه در لیتوانی می‌باشد که پس از تکمیل پرونده، ثبت شعبه در لیتوانی انجام خواهد شد و متقاضی به عنوان کارمند این شعبه در لیتوانی معرفی خواهد شد و به فراخور نیاز شعبه اقامت موقت لیتوانی از طریق ثبت شعبه را دریافت خواهد نمود. در این روش اعضای خانواده متقاضی شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی هم این امکان را دارند که اقامت این کشور را همزمان با متقاضی اصلی درخواست و دریافت نمایند.
با ثبت شعبه تمام مسئولیت‌های شرکت شما در کشور مادر بررسی می‌گردند که از این بابت از هزینه‌های بالای نگهداری شرکت در لیتوانی رها می‌شوید. لذا اقامت لیتوانی از طریق ثبت شعبه برای بیشتر از یک نفر نیز امکانپذیر است که در این صورت هزینه‌ها به مقدار بسیار زیادی کاهش می‌یابد.

اعتبار اقامت 

پس از اخذ موافقت اداره مهاجرت لیتوانی در ابتدا به متقاضی (یک اقامت موقت ۲ ساله و سپس یک اقامت موقت ۱ ساله) اعطا خواهد شد. در این روش متقاضی تنها تا ۳ سال حق اقامت در لیتوانی را خواهد داشت و پس از این مدت این نوع از اقامت‌ها تمدید نخواهد شد. پس از اتمام دوره اقامت موقت ۳ ساله لیتوانی از طریق ثبت شعبه، شما نیاز دارید که به یکی از دو مورد دیگر اقامت در لیتوانی چرخش داشته باشید. اقامت از طَریق ثبت شعبه شرکت در لیتوانی قابل تمدید نمی‌باشد و تنها زمانی در اختیار شما می گذارد تا به بهترین تصمیم دست پیدا کنید. پرداخت مالیاتهای شخصی در این روش لازم و ضروری می‌باشد و امکان افتتاح حساب بانکی را نیز خواهید داشت.
 

اخذ اقامت لیتوانی از طریق استخدام

در صورت تمایل به اخذ اقامت لیتوانی از طریق استخدام، شرکتی با مالکیت یکی از آشنایان و یا بستگان شما ثبت خواهد شد و شما استخدام این شرکت خواهید شد. این شخص می‌تواند از دوستان، بستگان و یا دیگر آشنایان شما باشد. در این روش در هر شرکت چند نفر قادر به اخذ اقامت لیتوانی خواهند بود. شما کلیه حقوق شرکت از جمله افتتاح و مدیریت حساب بانکی شرکت، بستن قرارداد و انجام فعالیت‌های تجاری تحت عنوان شرکت را خواهید داشت و این نوع شرکت قادر به انجام کلیه فعالیت‌های خدماتی، تجاری، بازرگانی و یا تولیدی که نیازی به اخذ مجوزهای جداگانه ندارد خواهد بود.

اعتبار اقامت

در این روش پس از اخذ موافقت اداره مهاجرت لیتوانی متقاضی از ابتدا اقامت موقت ۳ ساله با تمدیدهای ۳ ساله دریافت خواهد نمود. در این روش اعضای خانواده متقاضی شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی هم این امکان را دارند که اقامت این کشور را همزمان با متقاضی اصلی درخواست و دریافت نمایند.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0