لوگو موسسه مهاجرتی حامی مهاجر
 اقامت از  طریق ازدواج یکی از روش های نسبتا ساده جهت دریافت اقامت است.  به همین دلیل سوالات بسیاری در رابطه با  اخذ اقامت از طریق ازدواج در ذهن متقاضیان نقش می دهد. در متن زیر به بررسی موضوع اقامت از طریق ازدواج می پردازیم.

قوانین مرتبط با اخذ تابعیت در کشور ایران

اقامت از  طریق ازدواج  با یک یک فرد  ایرانی برای اتباع خارجی، به جهت اخذ اقامت در ایران شبه هیچ کشور دیگری نیست. و می توان گفت  قوانین مشخصی در  رابطه با  اخذ اقامت  از طریق ازدواج در کشور ایران وجود ندارد. کلی ترین قانون مدنی ایران در رابطه اخذ اقامت از طریق ازدواج ، به این صورت است  که اگر فردی ایرانی با زنی  خارجی ازدواج کند،به ان زن فقط اقامت ایران داده می شود و خبری از دریافت تابعیت ایرانی نیست. .علاوه براین در صورت ازدواج  یک  مرد خارجی  زن ایرانی  نه تنها تابعیت به مرد خارجی داده نخواهد شد بلکه اقامت دائم نیز در یافت نخواهد کرد.

محدویت های حقوقی در ایران

قوانبن مدنی در کشور ما قدمتی 80 ساله داشته و در  سال 1307 به تصویب رسیده است .  به همین دلیل دراری ضعف هایی ست که در رابطه با آن ها بحث هایی در حوزه حقوقی وجود دارد. به عنوان مثال  بسیاری از مردم کشور افغانستان  سالهاست که در ایران سکونت دارند  و متقاضی دریافت  پاسپورت ایرانی هستند ولی باید برای اخذ و  دریافت پاسپورت ایرانی باید از طریق یک وگیل اقدام کنند چرا که این موضوع به لحاظ قانونی پیچ و خم زیادی دارد و روندی طولانی باید طی تا  اتباع افغان موفق به دریافت پاسپورت ایرانی شوند.

قوانین مرتبط با اخذ تابعیت و اقامت از  طریق ازدواج در سایر کشورها

در بسیاری از کشورهای  قدرتمند دنیا نظیر امریکا انگلیس و اتریش ، قوانین مهاجرتی  به ویژه اخذ اقامت از طریق ازدواج به صورت کامل و شفاف  تدوین شده است. مسائلی نظیر اینکه شخص مهاجر بعد از چند سال می تواند پاسپورت کشور مقصصد را دریافت کند  یااینکه چه زمانی یک فرد آمریکایی محسوب می شود. در بسیاری از  کشور های دنیا جنسیت  به عنوان  عامل تعیین کننده ای جهت اخذ اقامت مطرح  نیست. ازدواج با یک مرد خارجی یا زنی خارجی تفاوتی ندارد و و تابعیت و اقامت  با توجه به قوانین و مقررت هر کشوری به فرد خارج یاعطا خواهد شد.
 در ادامه مقاله  اقامت از  طریق ازدواج در کشور اتریش را  به صورت موجز  بررسی می کنیم

 شرایط اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج

کم ترین زمان جهت اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور  اتریش 6 سال است و افراد متاهل باید باید دست کم  5 سال از آن را با یکدیگر زندگی کنند.
18 سال حداقل سن جهت ازدواج می باشد.  چناچه شخص سن کمتری داشته باشد  اجازه  قیم یا کسی که از فرد مراقبت می کند لازم است.
شخصی که در حال حاضر متاهل است، نمی تواند برای بار دوم متاهل شود مگر اینکه ازدواج پیشین خود را لغو کرده و به صورت رسمی جدا شود.  

اقامت اتریش از طریق ازدواج برای ایرانیان

نکته حائز اخمیت در خصوص اخذ اقامت از  طریق ازدواج  این که فردی که شخص ایرانی می خواهد با او ازدواج کند باید شاغل باشد  و تمکن مالی خود را به دولت اثبات کند.به این صورت که مشخص شود شخص مشکلی از بابت  تامین هزینه های همسر خود ندارد. .در صورت نداشتن شغل نیز  لیست دارایی های خود را به دولت ارائه کند  تا بتواند برای همسر خود اقامت از  طریق ازدواج دریافت کند ضمن اینکه  باید انجام ازدواج و حقیقی بودن آن  مسجل شده باشد و  بواسطه ارائه مدارک ازدواج به دولت عدم صوری بودن ازدواج محرز شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2
مطالب مرتبط
سه شنبه 12 اسفند 1399
برنامه متقاضیان نوا اسکوشیا - جریان کارآفرینان بین المللی

جریان کارآفرینان بین المللی (IGE) برای دانشجویانی که اخیرا در یکی از دانشگاه های شناخته شده در نوا اسکوشیا یا کالج نوااسکوشیا فارغ التحصیل ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه مانند بسیاری دیگر از کشورها، به سادگی در دسترس است. انواع روش‌های اخذ اقامت ترکیه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
کار در اتریش - گرفتن ویزای کاری اتریش

اتریش به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورها در اتحادیه اروپا به شمار می اید. این کشور مکانی محبوب جهت زندگی و کار برای مهاجران است. ...

ادامه مطلب