20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

اقامت نروژ

نروژ کشوری واقع در شمال اسکاندیناوی است که از سوی سازمان ملل، عنوان بهترین و بالاترین سطح استانداردهای زندگی در دنیا را به خود اختصاص داده است. امید به زندگی در بین مردم نروژ تا 79 سال افزایش یافته است و از سال 1960 به بعد اقتصاد نروژ بهبود یافت. اقامت نروژ را می توان از طریق روش های مختلف کسب کرد مانند، اقامت نروژ از طریق کار، اقامت نروژ از طریق تحصیل، اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری، اقامت نروژ از طریق ازدواج و اقامت نروژ از طریق پناهندگی می باشد.

اقامت نروژ از طریق کار

 

اگر برای کار در نروژ به این کشور سفر می کنید، نیاز به ویزای کار در نروژ دارید. اگر شما در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی می کنید، نیازی به ویزای کار نروژ ندارید، ولی با این حال اگر قصد دارید بیش از 3 ماه در نروژ بمانید، باید اقامت خود را ثبت کنید. مجوز های کاری فقط توسط یک کارفرما درخواست می شود و به متقاضی کار در نروژ حق زندگی و کار می دهد. برای درخواست کار در نروژ ، کارمند باید پیشنهاد خاصی از استخدام را از یک کارفرمای خاص در نروژ داشته باشد. الزامات خاص مربوط به تحصیلات، مدارک تحصیلی و سوابق کاری برای کار در نروژ وجود دارد. علاوه بر این شرایط ممکن است شرایط دیگری نیز وجود داشته باشد که قبل از شروع روند باید به آن توجه کنید.
 

شرایط اقامت نروژ از طریق کار

صرف نظر از نوع ویزا شما می توانید درخواست خود را به صورت سفارشی در سفارت نروژ ارسال کنید تا درخواست را از طرف شما انجام دهد. برای گرفتن ویزای کار در نروژ تحت برنامه کارگر ماهر باید کار خود را در سطح حرفه ای انجام دهید و مدارک مربوطه یا مجوزهای مربوط به انجام این کار را داشته باشید. شما معمولا نیازمند یک پیشنهاد شایسته برای کار تمام وقت هستید که نرخ حقوق و دستمزد در آن ذکر شده باشد. متقاضیان کار در نروژ می توانند اقامت دائم نروژ را دریافت کنند و افراد دارای اقامت دائم می توانند آزادانه در نروژ زندگی و کار کنند. اگر می خواهید به صورت نیمه وقت برای کار در نروژ اقدام نمائید، شما هنوز هم می توانید یک ویزا دریافت کنید، اما باید جزئیات دلیل خود را به عنوان بخشی از روند پروسه درخواست توضیح دهید.
 

اقامت نروژ از طریق تحصیل

 
 
علیرغم کوچک بودن کشور نروژ، دانشگاه های نروژی تحصیلات عالی را ارائه می دهند. تحصیل در نروژ فرصت های حرفه ای شما را هم در کشور خود و هم در خارج از کشور بهبود خواهد بخشید. تعدادی از دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند و دانشجویانی که مدرک زبان ندارند، می توانند در طول تحصیل در نروژ مدرک زبان خود را دریافت کنند. در حال حاضر نروژ دارای 9 دانشگاه، 8 کالج و 5 دانشکده علمی دولتی است. معمولا تحصیل در نروژ از ماه آگوست آغاز می شود و دانشگاه ها دوره های کاربردی خود را بین 1 دسامبر و 15 مارس  تعیین می کنند، اگرچه برخی از دانشگاه ها ممکن است، شرایط مهلت مقدماتی را داشته باشند. سیستم آموزش عالی شامل تمام موسسات یا برنامه هایی است که معتبر هستند، به استثنای برخی از کالج های خصوصی، تمام موسسات آموزش عالی دولتی هستند. با معرفی سیستم درجه ای جدید، دانشجویان بین المللی که تمام یا بخشی از تحصیلات خود را در نروژ کامل می کنند، برای تحصیل در کشورهای دیگر کار آسان تری دارند.
 

شرایط اقامت نروژ از طریق تحصیل

تمام دانشجویانی که خواستار تحصیل در نروژ هستند باید ویزای تحصیلی دریافت کنند که به شکل اقامت تحصیلی صورت می گیرد. اگر شهروند یک کشور اروپایی هستید، تا سه ماه زندگی نیاز به مجوز ندارید، اما لازم است بعد از سه ماه مجوز دریافت کنید. اگر شهروند کشور غیر اروپایی هستید، باید برای اجازه اقامت درخواست کنید و این کار را می توانید در سفارت یا کنسولگری نروژ در کشور خودتان انجام دهید. هزینه تحصیل در نروژ ، برای دانشگاه های دولتی معمولا رایگان است و برای پیوستن به انجمن دانشجویان هزینه هایی وجود دارد که همچنین در پایان ترم برای امتحانات نیز پرداخت می شود. شرایط پذیرش تحصیلی و رسمی توسط دانشگاه ها تعیین می شود و اگر قصد دارید برای مدرک کارشناسی ارشد تحصیل کنید، ممکن است مجبور شوید که مدارک تحصیلی قبلی خود را ارائه کنید.

اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری

 

فردی که برای سرمایه گذاری در نروژ می خواهد اقدام کند، باید به زبان نروژی مسلط باشد. همچنین برای سرمایه گذاری در این کشور باید یک ایده کسب و کار ارائه شود و این ایده باید توسط دولت بررسی و تایید شود. در سال 2013 مقامات این کشور، اطلاعیه سرمایه گذاری در نروژ را تصویب کردند و به منظور جذب و هدایت سرمایه گذاران خارجی برای پروژه های عمرانی و صنعتی این کشور صادر شد. نروژ در تلاش است که قوانین و مقررات سرمایه گذاری خارجی خود را به سمت استانداردهای اروپا برساند. کشور نروژ مناقصه های دولتی را به طور سنتی، برای بیگانگان ممنوع کرده بود، اما در سال 2004 این قانون را کنار گذاشت و اجازه داد که شرکت های خارجی بتوانند در مناقصه های برگزار شده در نروژ شرکت کنند.
 

اقامت نروژ از طریق خرید ملک

سرمایه گذاران خارجی ممکن است، ملکی از کشور نروژ را برای خود خریداری کنند، اما باید به این نکته توجه کرد که هر ملکی را نمی توان خرید و بعضی از املاک دارای محدودیت های خاصی هستند. شرکت ها باید امتیازاتی از کشور نروژ کسب کنند تا بتوانند از انواع مختلف ملک ها استفاده کنند. ملک هایی مثل معدن ها، جنگل ها، آبشارها و ... . شرکت های خارجی می توانند این املاک را اجاره دهند و اجاره این ملک ها، برای بیش از 10 سال پیش بینی نشده است.
 

اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری مالی

در این نوع سرمایه گذاری نیازی نیست که اقامت دائم داشته باشید. این نوع از سرمایه گذاری در نروژ یا به ایجاد یک عنوان شغلی جدید می پردازد و یا به عنوان سرمایه کمکی به یک شرکت دیگر پرداخته می شود. حداقل سرمایه مورد نیاز در این روش 100000 یورو می باشد که باعث اقامت نروژ می شود. برای اقامت دائم نروژ از طریق این روش، باید سه سال به طور مداوم در این کشور زندگی کرد و برای اخذ تابعیت و شهروندی کشور نروژ از این روش، هفت سال زمان لازم است.
 

اقامت نروژ از طریق ازدواج

 

اگر شما یک خارجی هستید و می خواهید با شهروند نروژ ازدواج کنید، باید بدانید که برای ازدواج در نروژ نیاز به اقامت نروژ ندارید، اما باید اقامت قانونی داشته باشید. اقامت قانونی به معنای داشتن مجوز اقامت، یک ویزای توریستی و ... می باشد. 4 ماه قبل از اینکه بخواهید در نروژ ازدواج کنید، باید گواهی تهیه کنید که واجد شرایط ازدواج در نروژ هستید و شما باید این گواهی را به فردی که ثبت کننده ازدواج می باشد، تحویل دهید. اگر همه چیز را به ترتیب و دقیق انجام دهید، معمولا دو تا سه هفته باید منتظر باشید تا بتوانید ازدواج کنید. مراسم ازدواج در نروژ به صورت مذهبی و مدنی صورت می پذیرد. اگر با یک شهروند یا تبعه نروژی ازدواج کنید، بعد از 7 سال اقامت در نروژ ، می توانید تابعیت این کشور را کسب کنید.
 

شرایط اقامت نروژ از طریق ازدواج

یک مراسم مدنی معمولا توسط یک شخص مجاز از شهرداری انجام می شود. مراسم عروسی مذهبی در کلیسا و توسط کشیش یا وزیر جامعه مذهبی برگزار خواهد شد. اگر عروسی در جامعه مذهبی برگزار شود، این جامعه باید توسط دولت تایید شده باشد و مجوز برای انجام مراسم عروسی را داشته باشد. حداقل سن برای ازدواج در نروژ 18 سال می باشد و اگر یک نفر یا طرفین ازدواج زیر 18 سال باشند، باید نامه ای از طرف والدینشان ارائه کنند. اگر ازدواج قبلی یا مشارکت ثبت شده با طلاق یا فوت پایان یافته باشد، باید مدارک لازم را ارائه کنید. اگر مشخص شود که ازدواج شما سوری بوده است و فقط برای دریافت مجوز اقامت نروژ این کار را انجام داده اید، مجوز اقامت شما در نروژ لغو خواهد شد و ممکن است مجازات بیشتری نیز برای شما در نظر بگیرند.
 
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 6 | کل دیدگاه های تایید شده: 0