50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزای کار ایتالیا

ایتالیا کشوری است که دارای ترکیبی از استاندارد بالا برای زندگی، شهرهای زیبا و یک سبک زندگی مدیترانه ای است و بسیاری از خارجیانی که برای زندگی، کار و سفر به ایتالیا می­ آیند را جذب می­کند .اگر به فکر مهاجرت به ایتالیا هستید یا برای یافتن شغل در آنجا حضور دارید و تصمیم دارید ویزای کار دریافت کنید. این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

آیا به ویزای کار ایتالیا نیاز دارید؟

اولویت اول شما باید به دنبال فهمیدن این مسئله باشد که آیا به مجوز کار احتیاج دارید یا خیر. در بعضی موارد، بسته به ملیت و نقش شما در انجام کار، ممکن است نیازی به مجوز نباشد. ایتالیا عضو اتحادیه اروپا (EU) است. بنابراین، اگر شما شهروند یک کشور دیگر اتحادیه اروپا، نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین یا سوئیس باشید، نیازی به اجازه زندگی و کار در ایتالیا ندارید. اگر اهل جاهای دیگری هستید، می توانید با پر کردن جزئیات تابعیت و نوع کار مورد نظر خود، در پرتال مهاجرت اتحادیه اروپا شرایط ویزا را بررسی کنید. شایان ذکر است که ایتالیا برای بیشتر مشاغل از سیستم سهمیه­ای برای ویزا استفاده می کند. این بدان معناست که اگر تمام موارد مربوطه را تکمیل کنید و در زمان رسیدگی به درخواست شما سهمیه وارد نشده باشد، شما میتوانید ویزا کاری درخواست دهید. بعضی از مشاغل، که کمبود نیروی کار وجود دارد، مشمول سهمیه نیستند.

روند دریافت ویزای کار ایتالیا چیست؟

برای دریافت ویزای کار ایتالیا ابتدا باید شغل خود را تهیه کنید. دلیل این امر این است که کارفرمای شما بیشترین مراحل درخواست ویزای کار را از طرف شما انجام می دهد. آنها باید با درخواست مجوز از اداره مهاجرت در مناطق محلی خود شروع کنند. وب سایت وزارت کشور ایتالیا جزئیات بیشتری را در مورد محل ارائه این درخواست اولیه ارائه می دهد. از آنجا که این فرایند به صورت منطقه ای اداره می شود، بسته به منطقه ای که در آن قصد کار دارید، موارد مورد نیاز ممکن است کمی متفاوت باشد. سفارت کشور شما ویزای ورود به شما را فراهم می کند که باید کمتر از سی روز طول بکشد. از زمانی که مجوز شما تأیید شده است، شش ماه فرصت دارید تا به سفارت محلی ایتالیا بروید و ویزای خود را اقدام کنید. اطلاعات مفیدی را می توان در پرتال کمیسیون جابجایی اروپا ، EURES و پرتال مهاجرت اتحادیه اروپا می­توان کسب کرد.

برای دریافت ویزای کار ایتالیا به چه مدارکی نیاز دارید؟

از آنجا که کارفرمای شما باید از طرف شما درخواست ویزا کند، آنها  برخی از مدارک شما را نیاز دارند. کارفرمای شما باید در مورد نقشی که شما انجام می دهید و تمهیدات خود برای زندگی در ایتالیا در دوره قرارداد به مقامات مهاجرت اطلاعات دهند. اسنادی که آنها به مقامات ارائه می دهند براساس بخشهای مختلف متفاوت است و شامل موارد زیر است.

  • گذرنامه معتبر
  • قرارداد اقامت شما که باید آن را نیز امضا کنید(به زبان ایتالیایی)
  • اثبات اینکه می توانید سفر برگشت خود را تأمین کنید
  • همچنین ممکن است شما مجبور باشید مدارک تحصیلی و رزومه خود را ارائه دهید.

هنگامی که کارفرمای شما این اسناد را به دفتر محلی برای مهاجرت ارسال کرد، مقامات ایتالیایی قبل از صدور مجوز کار، موارد ورود به سیستم را بررسی می کنند.

کارت آبی و کارت سبز اتحادیه اروپا چیست؟

بسته به نوع کاری که قرار است انجام دهید، ممکن است یک کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست شود. مشابه این کارت سبز ایالات متحده، این سند به شما حق می دهد تا در بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا (به استثنای دانمارک ، ایرلند و انگلیس) کار کنید. برای واجد شرایط بودن برای دریافت کارت آبی، شما که از کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید  بسیار ماهر باشید (به طور معمول بدان معنی است که شما یک مدرک دانشگاهی در مقطع لیسانس را گذرانده اید ، یا پنج سال سابقه کار حرفه ای دارید) و یک پیشنهاد شغل الزام آور یا قرارداد کار فعال دارید. روند برنامه Blue Card توسط سیستم های جست و جو سریع دنبال می شود و به طور معمول سریعتر از سایر درخواست های ویزای کار است. با این حال، هنوز هم ممکن است تا سه ماه طول بکشد. اگرچه روند درخواست را بصورت آنلاین از طریق یک محل واحد شروع می کنید ، ممکن است این روند بسته به شرایط شخصی شما متفاوت باشد.

ویزای کار ایتالیا برای کارگران نیمه وقت ، ثابت و فصلی

کارگران فصلی باید به همان روشی که در بالا ذکر شد، درخواست ویزا دهند. کارفرما نقش اصلی را در این برنامه به عهده می گیرد و درخواست صدور ویزا به مدت شش ماه می دهند. پس از این، تمدید تا سه ماه دیگر قابل استفاده است. بیشتر ویزاهای دانشجویی به شما امکان می دهد تا در حالی که در ایتالیا هستید، تا بیست ساعت در هفته کار کنید. قبل از پیدا کردن شغل باید شرایط خاص ویزا خود را بررسی کنید. اگر زیر30 سال دارید و شهروند استرالیا ، نیوزلند یا کره جنوبی یا زیر 35 سال و از کانادا هستید، می توانید برای ویزای یک ساله اقدام کنید که به شما امکان می دهد به ایتالیا سفر کنید و در آنجا باشید. اگر کانادایی هستید ممکن است حداکثر تا دو سال درخواست این نوع ویزا را بدهید.

چگونه می توانم به عنوان کارآفرین ویزای کار ایتالیا دریافت کنم؟

اگر قصد دارید در ایتالیا برای خود کار کنید، برای ویزای خود اشتغالی اقدام کنید. این فرایند به صورت منطقه ای همراه با  اتاق های بازرگانی اداره می شود. الزامات متفاوت است و همیشه ثابت نیست. شما باید برای صدور گواهی تأیید در مورد شغلی که امیدوارید افتتاح کنید، به اتاق تجارت مراجعه کنید. برای به دست آوردن این امر، باید بودجه و مدارک تحصیلی خود را ارائه کنید، همچنین یک برنامه تجاری و معتبر را نشان دهید. ویزاهای خود اشتغال به مدت دو سال صادر می شود. اگر برای ایجاد یک کسب و کار نوپا و نوآورانه یا استارتاپ معتبر به ایتالیا می روید، بنابراین ممکن است واجد شرایط دریافت ویزای خاص استارتاپ باشید. جزئیات کامل در وب سایت ویزای استارتاپ اختصاصی دولت ایتالیا موجود است.

ویزای کار ایتالیا چگونه می تواند بر همسر و اعضای خانواده من تأثیر بگذارد؟

دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا بدون داشتن یک دوره انتظار در برنامه اتحاد خانواده، می توانند از طرف اعضای خانواده برای ویزا اقدام کنند. اگر ویزای کار به مدت یک سال یا بیشتر داشته باشید، اعضای خانواده می توانند تا زمان تکمیل مراحل درخواست در سفارت محلی خود در کشور خود، با شما به ایتالیا سفر کنند. آنها باید فرم های درخواست، گذرنامه معتبر، مدارک اثبات درآمد و اقامت و جزئیات روابط خانوادگی را ارائه دهند. همچنین ممکن است شما نیاز به ارائه اطلاعات سلامتی بسته به شرایط خاص داشته باشید. اگر همزمان با شما به ایتالیا نیایند، می توانید بعدا برای اجازه اقامت طولانی مدت برای اعضای خانواده مانند همسر، فرزندان یا والدین وابسته اقدام کنید تا بتوانند تحت برنامه اتحاد خانواده به شما بپیوندند. فرآیندهای برنامه بسته به جزئیات خاص متفاوت است، اما اعضای خانواده شما نیاز به تهیه گذرنامه معتبر، عکس ، سوابق کیفری، اثبات رابطه و هزینه مربوطه را دارند. هزینه درخواست در حال حاضر27.50 یورو است.

چه اقدامی بعد از ورود به ایتالیا لازم است؟

در طی هشت روز از ورود به ایتالیا، برای دریافت ویزای اقامت، باید اقدام کنید . عدم انجام این کار بدان معناست که شما به طور غیرقانونی در کشور هستید. در طی این قرار ملاقات باید تمام اطلاعات شخصی و شغلی خود را تأیید کرده و یک کد مالی دریافت کنید که برای ثبت مالیات استفاده می شود. پس از آن برای به دست آوردن جزئیات ورود به سیستم، باید به یک دفتر پستی مراجعه کنید تا به شما امکان دهد روند پیشرفت برنامه خود را بصورت آنلاین ردیابی کنید. همچنین برای تهیه عکس و اثر انگشت برای اجازه اقامت باید در جلسه دیگری شرکت کنید. سپس مجوز اقامت صادر می شود و پلیس استان از وضعیت ویزا شما مطلع می شود. مراحل دریافت ویزای کاری ایتالیا شامل چند مرحله جداگانه است ، اما خوشبختانه بسیاری از آنها توسط کارفرمای شما انجام می شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0