20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

شرایط دریافت ویزای جستجوی کار پرتغال در سال 2024

چگونه ویزای جستجوی کار پرتغال را دریافت کنیم؟

جاب سیکر یا ویزای جست‌وجوی کار، به نوعی ویزا گفته می‌شود که برخی کشورهای دنیا، از آن برای جبران کمبود نیروی کار خود استفاده می‌کنند. به این صورت که آن‌ها، با این ویزا به افراد فرصت می‌دهند مدتی در کشورشان اقامت داشته باشند و به‌دنبال شغل مناسبی برای خود بگردند.

در این بین، یکی از کشورهایی که اخیرا از این طرح حمایت کرده، کشور اروپایی پرتغال است. طوری که طبق اعلام اداره مهاجرت این سرزمین، تمام افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند، می‌توانند برای دریافت ویزای جستجوی کار در پرتغال درخواست بدهند.

البته می‌دانید که منظور از «تمام افراد»، همه کسانی هستند که شرایط دریافت ویزای جستجوی کار پرتغال را دارند. وگرنه بدون وجود برخی شرایط، نمی‌شود راهی این سرزمین شد. اما منظور از این شرایط چیست؟ اصلا مدارک مورد نیاز ویزای جستجوی کار پرتغال چه مدارکی هستند؟ چگونه باید آن را اخذ کرد؟ هزینه‌اش چقدر است؟

اگر شما نیز از آن‌دسته افرادی هستید که به کارکردن در پرتغال علاقه دارید و می‌خواهید جواب این سوالات را بدانید، این شما و این، مقاله‌ی «همه‌چیز درباره ویزای جستجوی کار پرتغال»! تا انتهای مقاله همراهمان باشید و پاسخ سوالاتتان را دریافت کنید.

حامی مهاجر موسسه مهاجرتی معتبری است که در خصوص روش‌های مهاجرتی گوناگون، خدماتی تخصص به مراجعین خود ارائه می‌دهد. مانند ثبت شرکت در عمان، سرمایه‌گذاری در ترکیه و... جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

ویزای جستجوی کار در پرتغال

ویزای جستجوی کار در پرتغال

کشور پرتغال که در جنوب غربی قاره اروپا قرار گرفته، دارای شگفت‌انگیزترین چشم‌اندازهای طبیعی است و تاریخ سرشاری نیز دارد. طوری که هرساله، گردشگران بسیاری تصمیم می‌گیرند به این کشور سفر کنند و تجربه منحصربه‌فردی را پشت‌سر بگذرانند.

اما این کشور، تنها مقصدی برای تفریح نیست. بلکه به‌سبب کمبود نیروی کار، یکی از مقاصد مهاجرت کاری در اروپا نیز به‌شمار می‌رود. اما مگر می‌شود بدون حضور در این کشور، شغل مناسبی انتخاب کرد؟ تقریبا خیر! پس راه‌حل چیست؟ راه‌حل آن، استفاده از ویزای جستجوی کار در پرتغال است.

یعنی چه؟ یعنی شما می‌توانید با طی‌کردن روندی که در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم، ویزای جاب سیکر پرتغال را اخذ کنید و طی 120 روز، به‌دنبال یافتن شغلی مناسب برای خود باشید. اینکه می‌گوییم 120 روز، به این خاطر است که ویزای جستجوی کار در پرتغال 120روزه است و حداکثر، تا 60 روز دیگر قابل‌تمدید است (طبق آخرین اعلام وزارت امور خارجه پرتغال).

یعنی در مجموع، شخص حداقل 4 و حداکثر 6 ماه فرصت دارد که در پرتغال اقامت داشته باشد و دنبال کار بگردد. پس در صورتی که این بازه زمانی به پایان برسد و وی هنوز مشغول به کار نشده باشد، باید خاک پرتغال را ترک کند.

اما اگر توانست کار مناسب خود را پیدا کند چه؟ در بخش بعدی راجع‌به آن توضیح می‌دهیم.

دریافت اقامت پرتغال با ویزای جستجوی کار

اگر آن شخصی که با ویزای جاب سیکر در پرتغال دنبال شغل مناسب می‌گردد، بتواند فعالیت مدنظرش را پیدا کند، اکنون قادر است نوع ویزایش را تغییر بدهد و برای اقامت پرتغال درخواست ثبت کند. البته! نکته مهم در این‌باره آن است که دریافت ویزای کار یا مجوز اقامت در پرتغال، تا حدی به شغل و شرایط شخص نیز بستگی دارد.

بنابراین اگر او واجد شرایط لازم باشد، موفق به دریافت اقامت پرتغال با ویزای جستجوی کار خواهد شد و در این صورت، ویزای کاری دوساله پرتغال را نیز دریافت خواهد کرد. البته باید بدانید که مدت‌زمان این ویزا، می‌تواند بسته به قرارداد کاری شما متغیر باشد؛ مثلا چنانچه قرارداد شما بیشتر از 2 سال باشد، می‌توانید ویزایتان را تمدید کنید.

همچنین نکته مهمی که در خصوص دریافت اقامت پرتغال با ویزای جستجوی کار وجود دارد، این است که شما پس از اخذ ویزای کاری و دریافت اقامت خود، می‌توانید برای خانواده‌تان نیز درخواست اقامت پرتغال بدهید و آن‌ها را پیش خودتان بیاورید.

اما توجه داشته باشید که این مسئله، به‌معنی اخذ شهروندی پرتغال نیست. زیرا اقامت و شهروندی دو مقوله جدا از یکدیگرند. به این معنی که شما برای اخذ تابعیت پرتغال، باید حداقل 5 سال، به‌طور قانونی در این کشور اقامت داشته باشید.

بنابراین در این صورت است که شما می‌توانید ضمن حفظ تابعیت اولتان، برای اخذ شهروندی پرتغال نیز درخواست ثبت کنید. می‌گوییم با «حفظ تابعیت اول»، زیرا پرتغال از جمله کشورهایی است که مشکلی با تابعیت دوگانه ندارد و به شهروندانش اجاره می‌دهد هم‌زمان هر دو تابعیت خود را حفظ کنند.

مراحل اخذ ویزای جستجوی کار پرتغال

مراحل اخذ ویزای جستجوی کار پرتغال

راجع‌به ماهیت ویزای جاب سیکر پرتغال حرف زدیم و گفتیم که دریافت اقامت پرتغال با ویزای جستجوی کار چگونه امکان‌پذیر است. اما اصلا، چگونه باید این ویزا را دریافت کنیم؟ همراهمان باشید تا قدم‌به‌قدم، مراحل اخذ ویزای جستجوی کار پرتغال را برایتان توضیح بدهیم.

قدم اول | ثبت درخواست آنلاین در موسسه اشتغال و مهارت‌آموزی پرتغال (IEFP)

اولین قدم برای دریافت ویزای جستجوی کار پرتغال، اظهار علاقه‌مندی به کارکردن در این سرزمین است. چگونه؟ به این صورت که شما با مراجعه به وب‌سایت رسمی موسسه مهارت‌آموزی پرتغال، باید فرم درخواست ویزای جاب سیکر این سرزمین را پر کنید.

دلیل این اقدام نیز آن است که باید از الان، مشخص شود شما پس از ورود به پرتغال قصد دارید در چه زمینه‌هایی کار کنید. به این صورت که در بخشی از این فرم از شما خواسته می‌شود تجربه‌های کاری و علاقه‌مندی‌های خود را مشخص کنید. بنابراین بهتر است این فرم را بر اساس تجربه و مهارت کاری خود پر کنید تا در آینده مشکلی برایتان ایجاد نشود.

قدم دوم | آماده‌سازی مدارک مورد نیاز ویزای جستجوی کار پرتغال

بسیار خوب! پس قدم اول، ثبت‌نام در IEFP بود. اما قدم بعدی چیست؟

گام بعدی، آماده‌سازی مدارک مورد نیاز ویزای جستجوی کار پرتغال است. چه مدارکی؟ مدارکی که همه آن‌ها را در لیست زیر آورده‌ایم.

مدارک مورد نیاز ویزای جستجوی کار پرتغال

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • پاسپورتی که از لحظه منقضی‌شدن ویزا، حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد
 • بیمه مسافرتی و درمانی معتبر، با حداقل 6 ماه اعتبار
 • گواهی تمکن مالی (برابر با 705 یورو در ماه)
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی مناسب (جدید باشد)
 • بلیت پرواز رفت‌وبرگشت
 • تاییدیه ثبت‌نام در IEFP
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • رزومه کاری

لازم‌به‌ذکر است آنچه گفتیم، به‌نحوی تمام مدارک مورد نیاز ویزای جستجوی کار پرتغال است؛ اما در مواردی، ممکن است از افراد SOP یا دیگر مدارک تکمیلی هم درخواست بشود. بنابراین توصیه ما این است هرکسی، برای تنظیم مدارک با توجه به شرایطی که دارد، حتما از یک کارشناس مهاجرتی متبحر مشاوره بگیرد. شما می‌توانید برای اخذ مشاوره در این زمینه، با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

ضمنا نکته بسیار مهم درباره مدارک مورد نیاز ویزای جستجوی کار پرتغال این است که تمامی آن‌ها، باید به زبان انگلیسی یا پرتغالی ترجمه بشوند. علاوه بر این، اسناد هویتی هر شخص نیز باید به‌تایید سفارت پرتغال برسند.

قدم سوم | تعیین قرار ملاقات برای حضور در سفارت یا کنسولگری پرتغال

پس از اظهار علاقه‌مندی به کارکردن در پرتغال و تنظیم مدارک لازم، دیگر نوبت گام نهایی از مراحل اخذ ویزای جاب سیکر پرتغال است؛ یعنی تعیین قرار ملاقات برای حضور در سفارت یا کنسولگری پرتغال.

حال شیوه کار چگونه است؟ به این صورت که شما باید تقویم نوبت‌های سفارت پرتغال را به‌شکل آنلاین بررسی کنید و مناسب‌ترین زمان را برای خود انتخاب کنید. در پایان نیز باید راهی سفارت یا کنسولگری این سرزمین بشوید و با تحویل مدارک لازم، منتظر بمانید تا نتیجه درخواستتان اعلام شود.

شرایط دریافت ویزای جستجوی کار پرتغال

شرایط دریافت ویزای جستجوی کار پرتغال

شاید در یک نگاه کلی به‌نظر برسد که اخذ ویزای جاب سیکر پرتغال برای همه امکان‌پذیر است. اما اگر کمی دقیق شویم و شرایط دریافت ویزای جستجوی کار پرتغال را خوب بررسی کنیم، می‌بینیم محدودیت‌هایی مانند شرایط سنی، تمکن مالی و... برای اخذ این نوع ویزا وجود دارد. بنابراین بهتر است پیش از هرگونه اقدامی، اول این شرایط را به‌دقت بررسی کنیم و سپس در خصوص اخذ ویزا تصمیم بگیریم.

برخی از مهم‌ترین شرایط دریافت ویزای جستجوی کار پرتغال، این مواردند:

محدودیت سنی ویزای جستجوی کار پرتغال

محدودیت سنی ویزای جستجوی کار پرتغال، «18 سال» تعریف شده است. بنابراین افرادی که زیر18سال هستند، نمی‌توانند این ویزا را دریافت کنند.

تمکن مالی ویزای جستجوی کار پرتغال

طبق اعلام اداره مهاجرت این سرزمین، حداقل میزان تمکن مالی ویزای جستجوی کار پرتغال، 705 یورو در ماه است. گفتنی است که چنانچه شخصی نتواند این میزان تمکن مالی را ارائه بدهد، درخواست ویزایش ریجکت خواهد شد.

کاریابی با ویزای جاب سیکر پرتغال

یکی از قوانین ویزای جاب سیکر پرتغال این است که به‌وسیله آن، تنها می‌توانید در این کشور به‌دنبال کار باشید. یعنی با این ویزا، امکان کاریابی در دیگر کشورهای حوزه شینگن وجود ندارد. ضمنا به‌صورت کلی، شما با ویزای جاب سیکر پرتغال تنها یک بار می‌توانید قدم در خاک پرتغال بگذارید. بنابراین واضح است که خروج از این سرزمین و ورود مجدد به آن امکان‌پذیر نیست.

اعتبار ویزای جاب سیکر پرتغال

ویزای جستجوی کار پرتغال 120 روزه است و نهایتا، می‌توان آن را برای 60 روز دیگر تمدید کرد. اما چنانچه شخص پس از این مدت نیز نتواند کار مناسبی پیدا کند، باید به کشور خودش بازگردد و پس از یک سال، مجددا برای این نوع ویزا درخواست بدهد. گفتنی است که این فاصله «یک‌ساله» حتما باید طی بشود؛ زیرا در غیر این صورت، او نمی‌تواند برای این نوع ویزا درخواست ثبت کند.

شرایط قبولی درخواست ویزای جستجوی کار در پرتغال

همان‌طور که قبل از این هم گفتیم، این نوع ویزا تنها مختص افرادی است که در خارج از اتحادیه اروپا اقامت دارند. بنابراین شاید بتوان گفت ویزای جاب سیکر پرتغال، مناسب‌ترین ویزا برای ایرانیانی است که می‌خواهند در اروپا کار کنند. زیرا شانس آن‌ها برای پذیرش درخواستشان به‌نسبت زیاد است.

هزینه ویزای جستجوی کار پرتغال

هزینه ویزای جستجوی کار پرتغال

به‌طور کلی، هزینه ویزای جستجوی کار پرتغال مبلغی حدود 70 تا 90 یورو است که به سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور خودتان پرداخت می‌شود. اما اینکه چرا نمی‌توان مبلغ دقیقی در خصوص هزینه ویزای جستجوی کار پرتغال مطرح کرد، به این بازمی‌گردد که ممکن است این مبلغ شخص‌به‌شخص فرق کند. گذشته از این، اخذ ویزای جستجوی کار پرتغال با هزینه‌هایی مانند هزینه ترجمه مدارک به انگلیسی یا پرتغالی همراه است که به مراحل پیش از حضور در سفارت بازمی‌گردد.

اخذ ویزای جستجوی کار پرتغال چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان مورد نیاز برای صدور ویزای جاب سیکر پرتغال، معمولا با شلوغی سفارت این کشور و حجم کاری آن رابطه مستقیم دارد. به همین خاطر، گفته می‌شود که فرایند پردازش ویزای جستجوی کار پرتغال بازه زمانی دقیقی ندارد و از چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد.

با این حال، با زیرنظرگرفتن عملکرد سفارت پرتغال متوجه می‌شویم که صدور ویزای جاب سیکر این کشور، به‌طور میانگین 2 ماه زمان می‌برد. البته فراموش نکنید که این عدد هم، می‌تواند بسته به مقاطع مختلف سال تغییر کند.

به همین دلیل است که توصیه می‌شود اگر متقاضی دریافت ویزای جستجوی کار در پرتغال هستید، هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهید و مدارکتان را به سفارت این کشور تحویل دهید.

مشاغل مورد نیاز پرتغال

مشاغل مورد نیاز پرتغال

اگر یادتان باشد، گفتیم که شما باید در فرم ثبت‌نامی IEFP، تجربه‌های کاری و همچنین زمینه‌های کاری موردعلاقه‌تان را مشخص کنید. اما ممکن است به‌علت آشنایی‌نداشتن با زبان پرتغالی، انتخاب گزینه‌های مناسب دشوار باشد.

به همین دلیل، ما نه‌تنها می‌خواهیم این مشاغل را تحت‌عنوان مشاغل مورد نیاز پرتغال به شما معرفی کنیم، بلکه قصد داریم آن‌ها را دقیقا به همان ترتیبی بنویسیم که در سایت IEFP نوشته شده بود!

در ادامه، این‌دسته از مشاغل مورد نیاز پرتغال را مشاهده می‌کنید:

 • معماران، شهرسازان، طراحان
 • زیست‌شناسان، گیاه‌شناسان، جانورشناسان
 • مهندسان برق، الکترونیک و مخابرات
 • مهندسان صنایع، عمران، مکانیک، معدن و متالوژی
 • مهندسان زراعت، جنگلداری و محیط زیست
 • متخصصان امور مالی، حسابداری، مدیریت، بازاریابی و روابط عمومی
 • متخصصان حقوقی و اجتماعی (وکلا، اقتصاددانان، روان‌شناسان، روزنامه‌نگاران، مترجمان و...)
 • فیزیک‌دانان، شیمی‌دانان، ریاضی‌دانان و متخصصان آمار
 • پزشکان عمومی و متخصص
 • پرستاران و دستیاران پرستاری
 • داروسازان
 • متخصصین درمان (فیزیوتراپیست، متخصص تغذیه، درمان‌گر و...)
 • دستیاران سلامت
 • دامپزشکان و دستیاران دامپزشکی
 • معلمان
 • دستیاران آموزشی
 • تحلیلگران و برنامه‌نویسان (نرم‌افزار، وب و دیگر برنامه‌های کاربردی)
 • متخصصان و اپراتورهای فناوری اطلاعات
 • تکنسین‌های مخابراتی
 • متخصصان امور فرهنگی و مذهبی (کتابداران، موزه‌داران، عکاسان، طراحان داخلی و...)
 • هنرمندان و فعالین حوزه هنرهای نمایشی
 • مربیان تربیت بدنی (ورزشکاران حرفه‌ای، مربیان و...)
 • کارمندان، منشیان و مدیران
 • کارکنان مرکز ارتباطات
 • آشپزها و سرآشپزها
 • دستیاران آشپزی
 • نانوایان و قنادان
 • پیشخدمتان رستوران
 • مسئولان پذیرش هتل
 • آرایشگران، ماساژورها و فعالیت‌های مشابه
 • کارکنان فروشگاه و صندوقداران
 • پرسنل حفاظتی‌امنیتی (نگهبانان، دربانان  و...)
 • کارگران کشاورزی، تولیدات دامی و جنگل‌داری
 • کارکنان شیلات و آبزی‌پروری
 • فعالان در زمینه خریدوفروش مصالح ساختمانی و صنعتی
 • کارگران ساخت‌وساز (آجرکاری، بتن‌ریزی و نجاری)
 • کارگران خدماتی ساخت‌وساز (کاشی‌کار، گچ‌کار، لوله‌کش، نقاش و...)
 • کارگران فلزکاری (نصب سازه، جوشکاری، قفل‌سازی و...)
 • کارگران برق و الکترونیک
 • کارگران فرآوری مواد غذایی (گوشت، ماهی، کنسرو و...)
 • کارگران صنعت کفش و پوشاک (خیاطی، کفاشی و...)
 • اپراتوران ماشین‌آلات در صنایع استخراجی، تولیدی و ساختمانی
 • مکانیک‌ها و تعمیرکاران وسایل نقلیه
 • کارکنان انبار و تدارکات
 • رانندگان لوکوموتیو و موارد مشابه
 • رانندگان خودروهای سبک، وانت و موتورسیکلت
 • رانندگان کامیون و اتوبوس
 • کارگران خدمات نظافتی
 • کارگران ساده

سخن پایانی

در این مقاله، تلاش کردیم تمام اطلاعات لازم درباره ویزای جستجوی کار در پرتغال را بیان کنیم و به‌اتفاق یکدیگر، هرچه لازم بود را یاد بگیریم. به همین خاطر، نه‌تنها راجع‌به مراحل اخذ ویزای جستجوی کار پرتغال و مدارک موردنیاز آن صحبت کردیم، بلکه مشاغل مورد نیاز پرتغال را نیز معرفی کردیم.

تازه گفتیم که شرایط دریافت ویزای جستجوی کار پرتغال در سال 2023 به چه صورت است و افراد، با چه میزان تمکن مالی می‌توانند این ویزا را دریافت کنند. ضمنا راجع‌به هزینه کلی ویزای جاب سیکر پرتغال هم حرف زدیم و مدت‌زمان لازم برای صدور آن را بیان کردیم.

بنابراین مبحث ویزای جستجوی کار پرتغال را از جهات مختلف موردبحث قرار دادیم و تا حد امکان، به ابهامات گوناگون آن پاسخ دادیم. با این حال اگر پرسش بی‌پاسخی در ذهن شما وجود دارد، خوش‌حال می‌شویم که آن را از طریق قسمت «نظرات» مطرح کنید. همچنین در صورت نیاز، شما می‌توانید ضمن تماس‌گرفتن با شماره 02148000957، سوال خود را با کارشناسان ما نیز در میان بگذارید.

پاسخ به سوالات متداول درباره ویزای جاب سیکر پرتغال

مدت زمان صدور ویزای جستجوی کار پرتغال چقدر است؟

همان‌طور که در مقاله گفتیم، مدت زمان صدور ویزای جستجوی کار در پرتغال می‌تواند از چند هفته تا چند ماه متغیر باشد. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر، مقاله را مطالعه کنید.

آیا برای اخذ ویزای جستجوی کار در پرتغال، به پیشنهاد کار (جاب آفر) نیاز دارم؟

خیر، برای دریافت ویزای جاب سیکر پرتغال به هیچ پیشنهاد کاری نیاز ندارید.

آیا برای ویزای جاب سیکر پرتغال به مدرک زبان نیاز دارم؟

به‌طور کلی، اخذ ویزای جستجوی کار پرتغال به هیچ‌گونه مدرک زبانی نیاز ندارد. با این حال، چنانچه افراد مدرکی مانند آیلتس داشته باشند، ممکن است راحت‌تر بتوانند مشغول‌به‌کار شوند.

اعتبار ویزای جستجوی کار پرتغال چقدر است؟

اعتبار این ویزا 120 روز است و حداکثر، تا 60 روز دیگر تمدید می‌شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 10 | کل دیدگاه های تایید شده: 0