50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

قبولی در آزمون SAT آمریکا، آسان تر از قبولی در کنکور!

آزمون SAT چیست؟ نمونه سوالات و هزینه ثبت نام آزمون 

"امسال، سال سرنوشت‌سازی برای تو است، زیرا اگر در کنکور رتبه قابل قبول را کسب نکنی، باید یک سال دیگر از عمرت را پشت کنکور بگذرانی تا مجددا زمان برگزاری این آزمون سخت و نفس‌گیر فرا برسد!" این جمله‌ایست که در آخرین سال دبیرستان، مدام در گوش ما گفته شده و ترس این آزمون، روز و شب همراهمان بود! 
اما نگران نباشید، این همه ماجرا نیست! شما می‌توانید به‌راحتی در آزمونی به نام "SAT" شرکت کنید و با مهاجرت تحصیلی به کشور دلخواهتان، رویایی که در زمان کنکور داشتید واقعی کنید، بدون اینکه یک سال از زمانتان را پشت کنکور بگذرانید! 
کشورهایی مانند آمریکا و کانادا، آزمونی بین‌المللی را جهت تعیین سطح توانایی‌های متقاضیان برای ورود به دوره کارشناسی و ادامه تحصیل، نیاز دارند. آزمون ذکر شده که SAT نام دارد، نخستین بار در کشور آمریکا در سال 1926 توسط موسسه کالج برد (College Board) برگزار شد و اکنون توسط سرویس آزمون ETS مدیریت می‌شود. در حال‌حاضر، برای بسیاری از کشورها، از جمله شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا، نمره آزمون SAT مهم است.
در ادامه به بررسی کامل این موضوع که امتحان SAT چیست و نمونه سوالات و هزینه ثبت‌‌نام آن به چه صورت است، می‌پردازیم. همچنین لازم است بدانید که این آزمون به‌علت تحریم‌ها، در ایران برگزار نمی‌شود و محل برگزاری آن برای ایرانیان در کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات، قبرس، عمان و غیره مناسب است که توضیح بیشتری در این‌باره خواهیم داد. 

آزمون SAT چیست؟

SAT آزمونی چند گزینه‌ای با مدت زمان سه ساعته است که توسط هیئت کالج Board ایجاد و اجرا می‌شود. آزمون ذکر شده دارای بخش‌های خواندن، نوشتن و ریاضی است و برای تعیین آمادگی دانش‌آموزان برای ورود به کالج و دانشگاه استفاده می‌شود. می‌توان گفت شناخته‌شده‌ترین آزمون استاندارد ورودی کالج در ایالات متحده، SAT است که نزدیک به 100 سال قدمت دارد. 

آزمون SAT چیست؟

SAT که مخفف Scholastic Aptitude Test است، در ابتدا، آزمون استعداد تحصیلی نامیده می‌شد. اولین سازندگان SAT که در دوران تست IQ متولد شدند، علاقه‌مند به اندازه‌گیری توانایی فکری ذاتی بودند. بعدها، با کاهش علاقه به هوش ذاتی و افزایش علاقه به بالقوه، به آزمون ارزیابی اسکولاستیک تغییر نام داد.
آزمون SAT برای پزشکی و بسیاری از رشته‌های دیگر موردنیاز است (اگر می‌خواهید شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا را بدانید، مقاله تخصصی حامی مهاجر در اختیار شماست). همچنین آزمون SAT کانادا نیز برای دانشگاه‌های کانادا نیاز است. 
نمره این آزمون شامل دو بخش است؛ بدان معنی که 200 تا 800 امتیاز برای بخش درک مطلب، نگارش و زبان است و 200 تا 800 امتیاز برای بخش ریاضیات است. در مجموع بین بازه 400 تا 1600 امکان کسب نمره وجود دارد و نمره 1600 دست شما را در انتخاب کالج و دانشگاه، بسیار باز می‌گذارد. میانگین نمره 1050 تا 1200 می‌تواند نمره قابل‌قبولی برای پذیرش در اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌ها باشد. 
SAT معمولا هفت بار در سال، در اولین شنبه ماه‌های آگوست، اکتبر، نوامبر، دسامبر، مارس، می و ژوئن به صورت ملی ارائه می‌شود.
اکثر دانش‌آموزان دبیرستانی در بهار سال اول یا پاییز سال آخر، SAT، ACT یا هر دو را می‌گذرانند. (لازم به ذکر است آزمون ACT نیز یکی از آزمون قابل قبول برای دانشگاه‌ها است که تقریبا مشابه AST در نظر گرفته می‌شود) 
بهتر است تاریخ شرکت در این آزمون را طوری در نظر بگیرید که در صورت نیاز به افزایش نمره قبل از درخواست برای کالج، زمانی را برای شرکت مجدد در آزمون داشته باشید. 
در حالی که SAT مدت‌‌ها به‌صورت آزمون کاغذی بوده است، هیئت کالج اخیراً اعلام کرد که SAT از سال 2024 دیجیتالی خواهد شد. 
این آزمون نه تنها در آمریکا و کانادا، بلکه برای دانشگاه‌های معتبر دیگری مانند ترکیه قابل قبول است. ترکیه برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، در کنار آزمون YOS، از آزمون SAT آمریکا نیز استفاده می‌کند، برای مثال آزمون SAT ترکیه برای دندانپزشکی در ایران بسیار پرطرفدار است. 

بیشتر بخوانید: برای اطلاع از اینکه "آزمون یوس ترکیه چیست"، روی کلمه مربوطه کلیک کنید. 

چه کسانی باید در آزمون SAT شرکت کنند؟

در صورتی که قصد تحصیل در کالج‌ها یا دانشگاه‌ها را دارید به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش به آزمون SAT یا ACT نیاز دارید. یعنی به‌طور معمول، شرکت در یکی از این دو آزمون، برای دانشجویان بین‌المللی ضروری و جزئی از مدارک خواسته شده از سمت دانشگاه است.

چه کسانی باید در آزمون SAT شرکت کنند؟

همچنین برخی از برنامه‌های تابستانی برای دانش‌آموزان دبیرستان و بورسیه‌های تحصیلی از شما می‌خواهند که نمرات SAT را ارسال کنید. ممکن است برخی از کالج‌های چهار ساله به نمره آزمون، به‌عنوان بخشی از درخواست شما نیاز نداشته باشند، اما شرکت در این آزمون تقریباً در همه جا درخواست شما را تقویت می‌کند.
دقت داشته باشید که حتی اگر آزمون کالج شما اختیاری باشد، ممکن است برای واجد شرایط بودن بورسیه‌های تحصیلی خاص یا پذیرش در برنامه‌های مدرک خاص، نیاز به نمرات آزمون ست (SAT) داشته باشید. 

بخش‌ های مختلف آزمون SAT

همانطور که گفته شد SAT مهارت‌های ریاضی، خواندن و نوشتن دانشجویان آینده‌نگر را ارزیابی می‌کند و شامل بیش از 150 سوال است.

بخش

تعداد سوالات

زمان

خواندن

52

65 دقیقه

نوشتن و زبان انگلیسی

44

35 دقیقه

ریاضی (بدون ماشین‌حساب)

20

25 دقیقه

ریاضی (با ماشین‌حساب)

38

55 دقیقه

مقاله (اختیاری)

-

50 دقیقه

بخش‌های خواندنی و درک مطلب به‌طور گسترده از زمینه‌های تاریخ، مطالعات اجتماعی، علم و ادبیات تشکیل می‌شود. در این بخش، یک قسمتی وجود دارد که موضوعاتی جدید مطرح می‌شوند و دانش قبلی متقاضیان ارزیابی نمی‌شود؛ یعنی کاملا بر پایه متن داده شده و مشاهدات است. 
در بخش نوشتاری، اصلاح یا بهبود متن، استدلال‌ و رفع خطا، writing با رعایت نکات دستوری و با سبک مشخصی، از شما خواسته می‌شود. 

بخش‌ های مختلف آزمون SAT

مباحث ریاضی آزمون SAT (بدون ماشین‌حساب) مجموعه‌ای از مفاهیم معادلات خطی، نابرابری‌های خطی، توابع، معادلات درجه دوم، نمودارها، هندسه، اعداد مختلط و ریاضیات پیشرفته مانند معادلات غیرخطی و رادیکال‌ها است. 
در بخش دوم یعنی ریاضی با ماشین‌حساب، مفاهیمی مانند آمار، مثلثات، تفسیر داده‌ها، نمودار و غیره داده می‌شود. 
یک بخش اختیاری در آزمون SAT وجود دارد که مربوط به مقاله است؛ البته به این صورت نیست که از متقاضی خواسته شود تا مقاله‌ای بنویسد، بلکه متنی داده می‌شود و متقاضی باید در مورد آن پاراگراف، استدلال قانع‌کننده‌ای بنویسد و آن را تحلیل کند. 

هزینه آزمون SAT 

این آزمون هم مانند آزمون‌های دیگر از جمله هزینه آزمون pte نیاز به پرداخت دارد. هزینه ثبت‌نام در آزمون SAT، 60 دلار است. البته ممکن است شامل برخی هزینه‌های اضافه منطقه‌ای نیز باشد که 43 دلار است، یعنی به‌صورت کلی در سال 2023، 107 دلار برای این آزمون از متقاضیان دریافت می‌شد. 

نحوه ثبت نام آزمون SAT

مهلت ثبت‌نام اس ای تی تقریباً پنج هفته قبل از هر تاریخ آزمون است. ثبت‌نام به‌صورت آنلاین و در وب‌سایت کالج هیئت مدیره یعنی collegeboard.org انجام می‌شود. به این صورت که ابتدا باید پروفایل شخصی در این سایت ایجاد کنید، سپس فرم درخواست شرکت در آزمون را تکمیل کنید، تاریخ آزمون را انتخاب و رزرو کنید و در نهایت هزینه را پرداخت کنید. حتما کارت پذیرش خود را برای شرکت در آزمون چاپ کرده و همراهتان داشته باشید. 
توجه داشته باشید که هیئت کالج ممکن است تحت شرایط خاص، ثبت ‌نام SAT را از طریق پست الزامی کند. (مانند ثبت نام آزمون GRE)

زمان برگزاری آزمون SAT

آخرین مهلت ثبت‌نام

آخرین مهلت برای ویرایش

آگوست

29 ژوئیه

16 آگوست

اکتبر

2 سپتامبر

20 سپتامبر

نوامبر

7 اکتبر

25 اکتبر

دسامبر

3 نوامبر

22 نوامبر

مارس

10 فوریه

28 فوریه

مه

7 آوریل

25 آوریل

ژوئن

4 مه

23 مه

منابع آزمون SAT

برخی سایت‌ها برای کمک به آمادگی شما و بهبود مهارت‌های تست‌زنی، به‌صورت رایگان نمونه سوالات آزمون SAT آمریکا را می‌گذارند که به افزایش نمره آزمونتان منجر خواهد شد. همچنین در این سایت‌ها مطالبی هستند که توسط خود هیئت کالج SAT ایجاد شده‌اند و بهترین منابع SAT برای افزایش توانایی هستند. 

منابع آزمون SAT

برخی منابع آنلاین و رایگان دیگر مانند SAT Prep، PrepScholar، VarsityTutors، UnionTestPrep، PowerScore و Khan Academy نیز برای نمونه آزمون SAT آمریکا در دسترس است. 
سخن نهایی 
پس دانستیم که بسیاری از کالج‌ها به نمرات ازمون‌ SAT یا ACT به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش نیاز دارند. یعنی نمره مدرک SAT شما یک جزء کلیدی از برنامه‌های دریافت پذیرش تحصیلی است.
مسئولان پذیرش کالج نمرات آزمون استاندارد شده را در کنار معدل دبیرستان، کلاس‌هایی که در دبیرستان گذرانده‌اید، توصیه‌نامه‌های معلمان یا مربیان، فعالیت‌های فوق‌برنامه، مصاحبه‌های پذیرش و مقالات شخصی را بررسی خواهند کرد. البته اهمیت نمرات SAT در فرآیند درخواست، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. شانس قبولی در این آزمون مانند شانس قبولی در ازمون mcat بالاست. 
به‌طورکلی، هرچه در SAT یا ACT امتیاز بیشتری کسب کنید، گزینه‌های بیشتری برای حضور در دانشگاه‌های معتبر دنیا در دست دارید. برای مشاوره تخصصی در مورد مهاجرت تحصیلی به کشورهای آمریکا، کانادا، ایتالیا، آلمان و ترکیه همین حالا با شماره 02148000957 تماس گرفته تا شرایطتان توسط کارشناسان حامی مهاجر بررسی شده و به‌صورت کامل راهنمایی شوید. 

سوالات متداول درباره آزمون SAT 

در ادامه به برخی از سوالات پرتکرار پاسخ داده می‌شود. شما هم در صورت داشتن هرگونه سوال، می‌توانید در دیدگاه برایمان بنویسید یا با شماره بالا تماس بگیرید تا با کارشناسان حامی مهاجر در ارتباط باشید. 

آزمون SAT چند سال اعتبار دارد؟

امتیاز SAT به مدت 5 سال معتبر است. نتایج آزمون دو هفته پس از امتحان، در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

آیا آزمون SAT در ایران برگزار می‌شود؟

آزمون SAT به دلیل تحریمات، در ایران برگزار نمی‌شود. بنابراین اگر متقاضی شرکت در این آزمون هستید، باید به محل‌های آزمون در کشورهای همسایه مانند ترکیه، آذربایجان و امارات مراجعه کنید.

با مدرک آزمون SAT در کدام کشورها می‌توانم تحصیل کنم؟

به طور معمول، شما می‌توانید نمرات SAT خود را حدود 14 روز پس از انجام آزمون بررسی کنید. هیئت کالج امتیازات را تا ساعت 8 صبح به وقت شرقی در هر تاریخ انتشار در دسترس قرار می‌دهد.

شرکت در آزمون SAT بهتر است یا ACT؟

اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌ها نمرات SAT یا ACT را می‌پذیرند و تفاوت زیادی بین آنها قائل نیستند. تفاوت بین این دو آزمون، در زمان پاسخگویی، نوع سوالات، موارد آزمون، بازه نمرات و اعتبار آزمون است. آزمون ACT برخلاف آزمون AST که نمره بین 400 تا 1600 دارد، در مجموع 36 نمره دارد و دارای 4 بخش زبان انگلیسی، ریاضی، علوم پایه و درک مطلب است. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0