20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

همه چیز درباره پاسپورت سفید یا Re-Entry Permit آمریکا

اگر افرادی که دارنده گرین کارت آمریکا هستد، به صورت مستمر بیش از یکسال خارج از آمریکا باشند. برای وضعیت اقامت دائم آن‌ها مشکل ایجاد می‌شود. اگر دارنده اقامت دائم آمریکا هستید و به دلایلی می‌خواهید بیش از یکسال مستمر خارج از آمریکا زندگی کنید، باید برای این کار یک مجوز از دولت آمریکا دریافت کنید.

نام این مجور Re entry permit یا مجوز ورود مجدد است که در اصطلاح عامیانه به آن پاسپورت سفید یا پاس سفید نیز گفته می‌شود. این مجوز به اشتباه پاسپورت سفید نام گرفته است و گرفتن آن به معنای آن نیست که پاسپورت آمریکا گرفته‌اید. همانطور که گفتیم کاربرد این مجوز یک چیز دیگر است.

در این مقاله قصد داریم یک راهنمای کامل درباره مجوز ورود مجدد به آمریکا ارائه کنیم. توصیه می‌کنیم که تا انتهای این مقاله همراه حامی مهاجر باشید.

موسسه حامی مهاجر دارای رتبه اول اخذ انواع ویزای آمریکا در ایران است. در صورتی که در خصوص اخذ اقامت آمریکا نیاز به مشاوره دارید. کارشناسان ما در حامی مهاجر آماده‌اند تا شما را در این خصوص راهنمایی کنند و با توجه به شرایط شخصی شما، بهترین روش را به شما پیشنهاد کنند. برای دریافت مشاوره می‌توانید با شماره 02148000957 تماس بگیرید یا فرم آنلاین ارزیابی مهاجرت را تکمیل کنید

مجوز ورود مجدد گرین کارت چیست؟

دارندگان گرین کارت آمریکا (مجوز اقامت دائم) هیچ محدودیتی برای ورود و خروج به آمریکا ندارند. مقیم دائم برای وارد یا خارج شدن از آمریکا در حالت عادی به هیچ مجوزی نیاز ندارد. ولی اگر بخواهید به صورت مستمر بیش از یکسال خارج از آمریکا زندگی کنید، به مجوز Re-entry permit یا همان پاسپورت سفید نیاز خواهید داشت.

همانطور که قبلا هم توضیح دادیم، Re-entry permit تنها یک مجوز است و داشتن آن به معنای داشتن پاسپورت آمریکا نیست. پاسپورت سفید صرفا یک اصطلاح رایج و غلط است. مجوز ورود مجدد به آمریکا نه سفید است، نه به شکل پاسپورت است و نه برای شما حق شهروندی ایجاد نمی‌کند.

مجوز ورود مجدد صرفاً یک سند مسافرتی است که به دارندگان گرین کارت اجازه می دهد تا اقامت ایالات متحده خود را هنگام سفر به خارج از کشور برای دوره های حداکثر 2 ساله حفظ کنند. مجوز ورود مجدد مهم است، با وجود اینکه دارندگان گرین کارت می توانند آزادانه سفر کنند، اما باید اقامت مداوم خود در ایالات متحده را نیز حفظ کنند.

اگر مقیم دائم هستید و به هر دلیلی بیش از یکسال مستمر خارج از آمریکا زندگی کنید، فرض بر این است که اقامت خود را رها کرده اید و ممکن است گرین کارت شما باطل شود.

مجوز Re-entry permit به دولت ایالات متحده می گوید که شما پس از سفر به خارج از کشور قصد بازگشت و ادامه زندگی در ایالات متحده را دارید. اگر مجوز ورود مجدد معتبر دارید، مقامات گمرک و حفاظت مرزی (CBP) دوره غیبت شما از ایالات متحده را به عنوان مدرکی مبنی بر اینکه اقامت ایالات متحده خود را رها کرده‌اید در نظر نخواهند گرفت.

از آنجا که برای گرفتن مجوز ورود مجدد، فقط باید از داخل ایالات متحده درخواست دهید. قبل از شروع سفر خود مطمئن شوید که سفر شما چقدر طول می‌کشد و متناسب با آن اقدامات لازم را انجام دهید.

چه کسانی به مجوز ورود مجدد نیاز دارد؟

چگونه پاس سفید آمریکا دریافت کنیم

اگر به فکر سفر طولانی به خارج از آمریکا هستید و می‌دانید که سفر شما بیش از یکسال طول خواهد کشید، به دنبال گرفتن Re-entry permit بروید. در غیر این صورت هیچ احتیاجی به آن نخواهید داشت.

دلیل اصلی دریافت مجوز ورود مجدد این است که نشان دهید قصد دارید در سفر به خارج از کشور، وضعیت گرین کارت خود را حفظ کنید. اگر دارنده گرین کارت هستید، اگر قصد دارید بیش از یک سال اما کمتر از 2 سال به خارج از ایالات متحده سفر کنید، باید برای مجوز ورود مجدد درخواست دهید.

برای سفرهای کمتر از یک سال، گرین کارت شما بدون نیاز به مجوز ورود مجدد معتبر خواهد بود، اگرچه همچنان باید مراقب باشید که هنگام سفر به خارج از کشور روابط واضحی با ایالات متحده (مانند کار، روابط خانوادگی یا خانه خود) را حفظ کنید.

همچنین اگر نمی‌توانید گذرنامه کشور خود را تمدید کنید، می‌توانید از مجوز ورود مجدد به عنوان سند سفر استفاده کنید. بسیاری از کشورها به شما اجازه می دهند از مجوز ورود مجدد مانند پاسپورت استفاده کنید و روی ویزا و مهرهای ورود و خروج خود مهر می‌زنند. اما قبل از سفر خارجی، اطمینان حاصل کنید که آیا کشورهایی که قصد بازدید از آنها را دارید، مجوزهای ورود مجدد آمریکا را به عنوان اسناد مسافرتی معتبر می‌پذیرند یا خیر.

در صورتی که قصد انجام سفرهای بیش از 2 سال را دارید، یا اگر قبل از خروج از ایالات متحده برای مجوز ورود مجدد درخواست نکرده اید، نمی‌توانید در این شرایط مجوز ورود مجدد دریافت کنید. در چنین وضعیتی باید قبل از بازگشت به آمریکا به نزدیکترین کنسولگری یا سفارت آمریکا مراجعه کنید و درخواست ویزای SB-1 (که "ویزای بازگشت مقیم دائم" نیز نامیده می شود) داشته باشید.

مراحل اداری دریافت مجوز Re-Entry Permit

برای دریافت مجوز ورود مجدد به آمریکا، باید حتما از داخل کشور آمریکا اقدام کنید. چون نیاز به انجام انگشت نگاری دارید و مراحل آن فقط در داخل ایالات متحده قابل انجام است. مراحل گرفتن Re-entry permit به شکل زیر است :

تکمیل فرم I-131 و درخواست سند سفر

برای درخواست مجوز ورود مجدد، باید فرم I-131 (درخواست برای سند سفر) را پر کنید. این فرم جزئیات مربوط به سفر برنامه ریزی شده شما، سفر خارجی شما از زمان تبدیل شدن به دارنده گرین کارت، و اینکه آیا به درستی اظهارنامه مالیاتی ایالات متحده را ارسال کرده اید یا خیر، جمع آوری می‌کند.

شما باید فرم I-131 را از داخل ایالات متحده پر کنید و خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا (USCIS) توصیه می کند حداقل 60 روز قبل از سفر به خارج از کشور، ثبت نام کنید.

مراجعه برای انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک

بعد از ثبت فرم I-131، یک نوبت ثبت اطلاعات بیومتریک در دفتر محلی USCIS برای شما در نظر گرفته می‌شود و باید حضوری مراجعه کنید. اگر قبلاً کشور را ترک کرده باشید و نتوانید در قرار ملاقات شرکت کنید، درخواست شما احتمالاً رد می‌شود.

شما مجبور نیستید تا زمانی که مجوز ورود مجدد شما تایید نشده است در آمریکا بمانید. هنگامی که فرم I-131 را تکمیل کردید و انگشت نگاری خود را انجام دادید، می‌توانید به خارج از کشور سفر کنید. همچنین می‌توانید در فرم I-131 اعلام کنید که آیا تمایل دارید USCIS مجوز ورود مجدد شما را برای سفارت آمریکا در کشور مقصد شما ارسال کند یا خیر.

هزینه صدور Re-entry permit

عنوان

هزینه (دلار آمریکا)

تکمیل فرم I-131

575 دلار

هزینه بیومتریک (بین 14 تا 79 سال)

85 دلار

نحوه بررسی وضعیت درخواست مجوز ورود مجدد

برای بررسی وضعیت درخواست خود، از بررسی کننده وضعیت پرونده آنلاین USCIS استفاده کنید. شما به شماره رسیدی که پس از تکمیل فرم I-131 خود دریافت کرده اید، نیاز دارید.

اگر قرار است مجوز ورود مجدد خود را از سفارت یا کنسولگری ایالات متحده دریافت کنید، می‌توانید مستقیماً با آنها تماس بگیرید تا بررسی کنید که آیا مجوز شما را دریافت کرده اند یا خیر. برخی از سفارتخانه ها و کنسولگری ها نیز ابزارهای آنلاینی دارند که می‌توانید بررسی کنید، آیا مدارک شما برای تحویل آماده است یا خیر.

چگونه از مجوز ورود مجدد استفاده کنیم؟

چگونه از پاس سفید آمریکا استفاده کنیم

هنگامی که پس از یک غیبت طولانی به آمریکا باز می‌گردید، باید مجوز ورود مجدد معتبر و همچنین گرین کارت و پاسپورت خود را همراه داشته باشید. مسئول CBP در فرودگاه یا سایر نقاط ورودی، مدارک شما را بررسی می‌کند، درباره سفرتان سوال می‌پرسد و در صورتی که همه چیز مرتب باشد، اجازه ورود مجدد شما به آمریکا را صادر می‌کند.

توجه کنید،Re-entry permit  حق ورود مجدد به آمریکا را تضمین نمی‌کند. اگر یکی از کارمندان CBP بنا به دلایلی مشکوک شود که اقامت آمریکا را ترک کرده‌اید، ممکن است نیاز باشد تا سوالات بیشتری را پاسخ دهید.

نحوه تمدید مجوز ورود مجدد آمریکا (Re-entry permit)

شما نمی توانید مجوز ورود مجدد را تمدید کنید یا مدت زمان آن را تغییر دهید. بنابراین اگر مجوز فعلی شما به پایان می رسد، باید ابتدا به آمریکا بازگردید و یک مجوز جدید درخواست دهید. به یاد داشته باشید که برای این کار باید حتما در آمریکا حضور داشته باشید و هنگام ثبت درخواست مجوز جدید باید مجوز ورود مجدد فعلی خود را تحویل دهید.

هیچ محدودیت رسمی در مورد اینکه چند بار می توانید برای مجوز ورود مجدد درخواست دهید وجود ندارد. با این حال، اگر 5 سال از زمان دریافت گرین کارت شما گذشته باشد و در این مدت بیش از 4 سال را در خارج از آمریکا سپری کرده باشید، فقط یک مجوز Re-entry permit برای شما صادر خواهد شد که برای یک سال اعتبار دارد. (البته در این مورد استثناهایی برای کارمندان دولت آمریکا، ورزشکاران حرفه‌ای و... وجود دارد.)

همچنین به خاطر داشته باشید که اگر مقیم دائم مشروط هستید، بیش از مدت باقیمانده گرین کارت مشروط، برای شما مجوز ورود مجدد صادر نخواهد شد.

سوالات متداول درباره پاسپورت سفید آمریکا

آیا وقتی با مجوز ورود مجدد در خارج از ایالات متحده هستم، هنوز باید اظهارنامه مالیاتی تکمیل کنم؟

اطمینان حاصل کنید که اظهارنامه مالیاتی خود را به عنوان مقیم ایالات متحده در تمام مدت غیبت خود از ایالات متحده تسلیم کنید. عدم انجام این کار می تواند به عنوان مدرکی در نظر گرفته شود که شما اقامت ایالات متحده خود را رها کرده اید، حتی اگر مجوز ورود مجدد دریافت کرده باشید.

اگر قبل از سفر به خارج از ایالات متحده برای مجوز ورود مجدد اقدام نکنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر یک مقیم دائم آمریکا هستید که قصد سفر به خارج از ایالات متحده را به مدت 1 سال یا بیشتر دارید، مهم است که قبل از خروج از ایالات متحده برای مجوز ورود مجدد درخواست دهید. اگر به مدت 1 سال یا بیشتر در خارج از ایالات متحده بمانید و قبل از خروج برای مجوز ورود مجدد درخواست نکرده باشید، ممکن است در نظر گرفته شود که وضعیت اقامت دائم خود را رها کرده اید. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا وضعیت خود را رها کرده اید یا خیر، به یک قاضی مهاجرت معرفی شوید.

من یک مجوز ورود مجدد قدیمی دارم. در صورت درخواست مجوز جدید، آیا باید مجوز قبلی خود را تحویل دهم؟

مجوزهای ورود مجدد قابل تمدید نیست. اگر مجوز شما منقضی شود، باید برای مجوز جدید درخواست دهید. اگر مجوز ورود مجدد معتبری در اختیار دارید، باید هنگام درخواست مجوز جدید، آن را ارسال کنید. ولی لازم نیست مجوز ورود مجدد منقضی شده را ارسال کنید.

به دلایل امنیتی، USCIS برای شخصی که قبلاً مجوز معتبری در اختیار دارد، مجوز ورود مجدد جدید صادر نخواهد کرد. اگر به مجوز ورود مجدد نیاز دارید زیرا مجوز قبلی شما گم شده، دزدیده شده یا از بین رفته است، لطفاً این را در درخواست خود برای مجوز جدید ذکر کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 16 | کل دیدگاه های تایید شده: 0