20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ایالت یوتا؛ سرزمین مردم کوهستان

ایالت یوتا؛ معرفی شرایط و هزینه های زندگی 2024

اول به نظر می‌رسد، ایالتی آرام و بدون جنب‌جوش باشد. اما این ویژگی مردم کوهستان نیست. مگر می‌شود سرزمینی که طبیعت متناقض دارد و در میان کوه‌ها و بیابان‌ها احاطه شده، ساکت و آرام باشد؟ این ایالت بسیار سرزنده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. از اقتصادش گرفته تا طبیعت و موقعیت جغرافیا همه چیز برای یک زندگی استاندارد و رو به پیشرفت محیاست.
درباره مهاجرت به یوتا فکر می‌کنید؟ شاید ایالت چندان مشهوری نباشد اما همه شاخصه‌های یک انتخاب خوب را دارد. بیکاری و آمار جرم و جنایت در مقایسه با نرخ ملی کاهش یافته است. همچنین دسترسی به آموزش، شغل و درآمد مناسب بسیار بالاست. علاوه‌بر این، مقرون به صرفه‌تر از ایالت همجوار خود یعنی کلرادو است. بنابراین تعجبی ندارد که اخیرا شرکت‌های بزرگی همچون مایکروسافت، ادوبی، بوئینگ با سرعت زیادی شعب خود را به این ایالت منتقل می‌کنند. حتما چیزی در این ایالت وجود دارد که باید بیشتر درباره آن بدانیم و این مقاله با چنین هدفی نوشته شده است.

اگر مهاجرت به آمریکا دغدغه ذهنی‌تان است ما در حامی مهاجر به شما کمک می‌کنیم تا تصمیم‌تان را جدی کنید. با این شماره تماس بگیرید: 02148000957

نگاهی کوتاه به مشخصه‌های اصلی این ایالت 

این ایالت از نظر وسعت رتبه سیزدهم را دارد. همچنین چهل و پنجمین ایالت آمریکا محسوب می‌شود. شهرهای آن بسیار نزدیک به هم هستند و در دامنه منطقه کوهستانی شکل گرفته‌اند. همچنین بخش خالی از سکنه بسیار زیادی دارد. جمعیت آن بسیار جوان است و میانیگین سنی ایالت تقریبا 30 سال است. لازم به ذکر است که این منطقه به‌عنوان 5 ایالت برتر آمریکا در سال 2023 معرفی شده است. جدول زیر این ایالت غربی آمریکا را به‌طور مختصر و مفید معرفی کرده است. 

ایالت یوتا در یک نگاه
جمعیت 3،407،468
پایتخت سالت لیک
بزرگترین شهر سالت لیک
زبان ایالت انگلیسی
میانگین مالیات بر دارایی 1،428 دلار
مالیات بر درآمد 4.95
مالیات بر فروش 4.85
میانگین درامد خانوار 86،696

موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوای یوتا

کوه‌ها، فلات‌های مرتفع و بیابان‌ها بیشتر چشم‌انداز آن را تشکیل می‌دهند. در قلب غرب آمریکا قرار دارد و پایتخت آن شهر سالت لیک است. از شمال به آیداهو، از شرق به کلرادو، از جنوب به آریزونا و از غرب به نوادا محدود می‌شود.
فلات کلرادو کمی بیش از نیمی از این ایالت را در بر می‌گیرد. همچنین ارتفاع منطقه نسبتاً زیاد است که توسط دره‌هایی رنگارنگ احاطه شده است. دریاچه نمک بزرگ در قسمت شمال شرقی منطقه قرار دارد. و در جنوب غربی آن صحرای دریاچه نمک بزرگ واقع است که حدود 4000 مایل مربع (10500 کیلومتر مربع) را پوشش می‌دهد.

آب و هوای ایالت یوتا
رشته کوه‌های راکی و واساچ در جهت شرقی - غربی این ایالت قرار دارند. بنابراین این کوه‌ها منجر به انحراف موج‌های بارندگی شده که آن را اساسا به یک ایالت خشک تبدیل کرده است. با این حال، جنوب غربی این ایالت آب و هوای گرم، تقریبا خشک و نیمه گرمسیری دارد. بخش جنوبی آن دارای زمستان‌های خنک و خشک و تابستان‌های مرطوب با رعد و برق‌های مکرر است. 

فرهنگ و مذهب مردم این ایالت غربی آمریکا

داستان این ایالت با داستان " سرزمین موعود" که در کتاب مقدس آمده، گره خورده است. درواقع قضیه از این قرار است که یک گروه مذهبی به نام مورمون، سه چهارم قاره را در جستجوی "سرزمین موعود" و برای رهایی از آزار و شکنجه، طی می‌کنند تا در نهایت به این منطقه می‌رسند. به‌همین دلیل شهر سالت لیک مقر جهانی کلیسای عیسی مسیح مقدسین آخرالزمان معرفی شده که معمولاً به عنوان کلیسای مورمون شناخته می‌شود و خانه معنوی پیروان عیسی مسیح در سراسر جهان است.
ازآنجایی‌که مورمون‌ها نزدیک به هفت دهم جمعیت ایالت را تشکیل می‌دهند، اعتقادات و سنت‌های کلیسای مورمون همچنان بر بسیاری از جنبه‌های زندگی و نهادهای ایالت تأثیرات عمیقی می‌گذارد. کلیسا متشکل از 6 تا 10 جماعت محلی یا «بخش» با حدود 500 عضو است. هر بخش یک محل تجمع یا مرکز با یک یا چند نمازخانه و امکانات تفریحی دارد. همچنین دو یا سه بخش با هم، دارای یک کلیسای کوچک با مرکزی برای عبادت جمعی، کلاس‌های درس، زمین بسکتبال و یک سالن رقص هستند.
فرهنگ مورمون بر زندگی خانوادگی استوار است. همچنین علاقه گسترده‌ای به شجره‌نامه خانوادگی دارند. ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات جزو ویژگی‌های بارز مردم این ایالت است. به همین دلیل زندگی شبانه طرفداران بسیار کمی دارد.
بافت جمعیتی آن عموما متشکل از اجداد اروپایی و عمدتاً اروپای شمالی است. همچنین تعداد کمی از جمعیت آن را آسیایی‌ها، اسپانیایی‌ها، بومیان آمریکا و آفریقایی آمریکایی‌ها تشکیل می‌دهد.

ایرانیان مقیم یوتا

این ایالت محل تحصیل بسیاری از دولتمردان ایرانی بوده است. دلیل آن را می‌توان در سیاست هری ترومن اصل چهارم قانون USAID جستجو کرد. مطابق با این قانون، دانشگاه ایالتی یوتا موظف شد فناوری کشاورزی خود را به کشورهای در حال توسعه‌ای مانند ایران منتقل کند. این قانون بین سالهای 1951 تا 1954 اجرا شد و در این سالها تبادل دانشجو و محقق بین دانشگاه تهران و آمریکا انجام گرفت. مهمترین کسانی‌که در این ایالت تحصیل کردند، اردشیر زاهدی و علی اصغر سلطانیه بودند.
البته حضور ایرانیان در این ایالت فقط به تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات عالی محدود نشد. روند روبه رشد مهاجرت ایرانیان در 50 سال اخیر به کشور آمریکا، این ایالت غربی را تبدیل به یک منطقه مهاجرپذیر برای ایرانیان کرد. به‌خصوص اینکه در سالهای اخیر اقتصاد روبه‌رشدی داشته و شاخص‌های زندگی در کیفیت بالایی قرار گرفته است.

چیزهایی که باید قبل از مهاجرت به این ایالت بدانید

قبل از مهاجرت برای زندگی در این ایالت بایستی نکات زیر را بدانید:

  • پارک های ملی شما را شگفت‌زده خواهند کرد.
  • بازار کار قوی دارد.
  • فرصتهای زیادی برای سفر و ماجراجویی دارد.
  •  ورزشهای زمستانه رونق بسیار زیادی دارد.
  • اقتصاد آن متنوع است.
  • از نظر سیاسی جمهوری خواه هستند.
  • نرخ بیکاری پایینی دارد.

بیشتر بخوانید: معرفی ایالت اوهایو؛ طبیعت، تاریخ و ارثیه های دیرینه

یوتا غذاهای ویژه منحصر به فردی دارد

تا به حال در مورد سس سرخ شده چیزی شنیدید؟ آن را می‌توانید در این منطقه امتحان کنید. این سس ترکیبی از سس مایونز، سس گوجه فرنگی و مقداری ادویه مخصوص است و در کنار غذاهای مختلف استفاده می‌شود. همچنین سالاد ژله سبز یک میان وعده شیرین و متفاوت است که از گذشته‌های دور در بین خانواده‌های این منطقه استفاده می‌شده است.
یک غذا با اسمی عجیب نیز در این ایالت پخته می‌شود. نام آن سیب زمینی تشییع جنازه  (Funeral Potatoes) است و برخلاف اسمی که دارد مزه‌اش دل همه را شاداب می‌کند. این غذا در مراسم سوگواری و تشییع جنازه سرو می‌شود و ترکیب آن سوپ خامه‌ای، پنیر، کره، هاش بروان و کورن فلکس است.

وضعیت کار و درآمد در ایالت یوتا

برای داشتن یک زندگی راحت در این منطقه، حداقل درآمد سالانه 97920 دلار برای یک خانواده و 42800 دلار برای یک فرد مجرد توصیه می‌شود. هرچند نسبت درآمد شخصی حاصل از تولید کمتر از میانگین ملی است اما در سالهای اخیر و با رشد صنایعی همچون چاپ و انتشار، فرآوری مواد غذایی، پالایش نفت و تولید تجهیزات حمل و نقل، سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر وضعیت درآمدی رو به بهبودی است.

وضعیت کار و درآمد در یوتا
درحال حاضر مشاغل مربوط به کادر درمان بیشترین تقاضا را در این ایالت دارند. همچنین مهندسین نرم افزار و سخت‌افزار نیز کمترین زمان را برای یافتن یک کار خوب صرف می‌کنند. علاوه‌بر این، مشاغلی چون کارگری ساختمان و راننده کامیون خواهان زیاد دارند.

کمترین میزان مالیات در بین ایالات غربی آمریکا

نرخ مالیات بر درآمد این منطقه کمتر از اکثر ایالت‌های غربی آمریکا است. مالیات بر املاک در این ایالت پایین است، درحالی‌که مالیات بر فروش تقریباً مشابه  میانگین ایالات متحده است. این ایالت مالیات بر املاک ندارد اما از بازنشستگان مالیات می‌گیرد. همچنین تمامی مزایای تامین اجتماعی مشمول مالیات می‌شود.
قانون لیبرال مالیات بندر آزاد، معافیت‌های مالیاتی برای کالاهای انبار شده و پردازش شده در این ایالت اعطا می‌کند که انگیزه‌ای برای تجارت است. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ و پیشرفته سعی دارند شعب خود را به این ایالت منتقل کنند.

وضعیت سلامت و رفاه در ایالت یوتا

دولت‌های ایالتی و محلی برنامه هایی را برای بهبود وضعیت سلامت و رفاه گروه‌های اقلیت تدوین کرده‌اند. تمامی خدمات بهداشتی، رفاهی و مسکن توسط وزارت خدمات انسانی این ایالت اداره می‌شود. همچنین خدمات بهداشتی نیز توسط وزارت بهداشت ایالتی نظارت و هماهنگی می‌شود. در این رابطه هیئت‌های مدارس برای مراقبت‌های بهداشتی کودکان همکاری می‌کند. بنابراین تمامی دانش‌آموزانی که در مدارس این ایالت تحصیل می‌کنند مورد رصد و پایش سلامتی و بهداشتی قرار می‌گیرند.
سیستم‌های بیمارستانی برجسته توسط سازمان‌های بهداشتی مستقل و کلیساهای کاتولیک رومی و اسقفی اداره می‌شود. همچنین تمامی برنامه‌های رفاهی دولت شامل کمک‌های جامع سالمندی، بیمه بیکاری، غرامت کارگران و سایر مزایای اجتماعی است. کلیسای مورمون نیز دارای یک برنامه رفاهی گسترده است.

شرایط تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های این ایالت

بیش از نیمی از هزینه‌های دولتی برای آموزش است. البته نیمی از هزینه‌های آموزشی توسط خانواده‌ها پرداخت می‌شود و مابقی را دولت پرداخت می‌کند. مقررات عمومی مدارس دولتی توسط شورای آموزش ایالتی اداره می‌شود. همچنین هیئت‌های محلی منتخب، کنترل ویژه‌تری را اعمال می‌کنند. در کنار همه اینها تعداد فزاینده‌ای از مدارس خصوصی ابتدایی و متوسطه وجود دارد که روش‌های آموزشی مخصوص به خود را دارند. به‌طور کلی وضعیت مدارس این ایالت بسیار مطلوب است اما به پای ایالت نیوجرسی بهترین ایالت برای تربیت و پرورش کودکان نمی‌رسد.

دانشگاه ایالتی یوتا
بزرگترین دانشگاه این منطقه دانشگاه ایالتی یوتا در سالت لیک سیتی است. این دانشگاه در سال 1850 تأسیس شد و به خاطر دانشکده‌های فوق‌لیسانس و حرفه‌ای پزشکی، حقوق و فارماکولوژی شهرت دارد. شعبه‌ای از آن نیز در شهر لوگان قرار دارد که تاریخ تاسیس آن 1888 است. این دانشگاه به‌عنوان یک مدرسه اعطایی زمین تاسیس شد و به جایگاه ملی در زمینه‌های کشاورزی، جنگلداری، آموزش، علوم مهندسی و هنرهای زیبا دست یافته است. 
سیستم دانشگاهی این ایالت در یادگیری آنلاین پیشگام بوده و فرصت‌های آموزشی را برای ساکنان جوامع روستایی به ارمغان آورده است. کالج‌های ایالتی شامل کالج ایالتی دیکسی در سنت جورج است که مدرک لیسانس، کاردانی و گواهینامه را در رشته‌های مختلف اعطا می‌کند.

ارزیابی هزینه زندگی در سیزدهمین ایالت وسیع آمریکا

هزینه زندگی در این ایالت چندان تفاوتی با میانگین هزینه‌های زندگی در کل ایالات متحده آمریکا ندارد. هزینه خرید و اجاره مسکن 2 درصد بالاتر از میانگین کشوری است. درحالی‌که هزینه آب و برق تقریبا 7 درصد ارزانتر از سایر ایالات محاسبه می‌شود. وقتی صحبت از مایحتاج اولیه مانند غذا و پوشاک می‌شود، مواد غذایی تنها یک اختلاف 1 درصدی با  قسمت‌های دیگر کشور دارد و هزینه پوشاک نیز 1 درصد گرانتر است. بنابراین برخلاف ایالت ثروتمندهای آمریکا یعنی مریلند، زندگی گرانقیمت و مجللی ندارد.
لازم به ذکر است که خدمات مراقبت‌های بهداشتی مانند معاینه پزشک و دندانپزشکی 11 درصد کمتر از میانگین ملی هزینه دارد. این در‌حالیست که هزینه‌های غیرضروری مانند خدمات تفریحی و آرایشی نیز 1 درصد بیشتر است.
اگر شاخص‌های هزینه زندگی بر اساس میانگین ایالات متحده را 100 در نظر بگیریم مقدار زیر 100 به معنی ارزانتر از میانگین ملی و بیشتر از 100 نشان دهنده گرانتر از میانگین ملی است. جدول زیر گویای این موضوع است:

هزینه زندگی ایالت یوتا ایالات متحده آمریکا
هزینه کلی 114.2 100
مواد غذایی 93.2 100
سلامت 102.7 100
مسکن 157.3 100
میانگین هزینه خانه 510،600 338،100
قبض آب و برق 94.6 100
حمل و نقل 91.2 100

خرید خانه در یوتا

قیمت خانه در این ایالت در حال افزایش است. این خبر را بسیاری از آژانس‌های بزرگ مسکن در آمریکا گفته‌اند. میانگین ارزش خانه در این ایالت 543,774 دلار ارزیابی شده 29.9 درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین انتظار می‌رود افزایش قیمت مسکن ادامه پیدا کند. بنابراین اگر به خرید خانه در این ایالت فکر می‌کنید، احتمال اینکه بازده سرمایه‌گذاری خود را حداقل در کوتاه‌مدت به دست آورید، زیاد است.
یک خانه معمولی 510,600 دلار قیمت دارد که 51 درصد گران‌تر از میانگین ملی 338,100 دلار است. اجاره یک واحد دو خوابه در این ایالت 1280 دلار در ماه هزینه دارد که 10.5 درصد بیشتر از میانگین ملی 1430 دلار و نزدیک به میانگین ایالتی 1280 دلار است.


خلاصه کلام
این ایالت در حال جذب بسیاری از ساکنان جدید است که به چشم انداز اقتصادی و افزایش سطح کیفیت زندگی آن امیدوار هستند. اگر می‌خواهید به موج افرادی که به این منطقه مهاجرت می‌کنند، بپیوندید، چیزهای زیادی برای دوست داشتن پیدا می‌کنید. هر ایالت آمریکا قوانین خاص خود را دارد و نمی‌توان گفت شبیه هم هستند. بنابراین مطالعه و تحقیق و بررسی اصولی هر منطقه‌ای یکی از کارهای اصلی قبل از مهاجرت به آمریکا محسوب می‌شود. سایت حامی مهاجر با انبوهی از مقالات درباره آمریکا این امکان را می‌دهد که بیشتر با شرایط زندگی در پیشرفته‌ترین کشور دنیا آشنا شوید. همچنین اگر تصمیم‌تان برای مهاجرت جدی هستید ما در کنارتان هستیم.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0