50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

فرم های اسپانسری برای ویزای آمریکا (تفاوت فرم I-864 و فرم I-134)

اسپانسری برندگان لاتاری : نحوه تکمیل فرم I-864، فرم I-134

نیاز یا عدم نیاز داشتن اسپانسر برای برندگان لاتاری از جمله سوالات پرتکرار برندگان لاتاری است. بعد از برنده شدن لاتاری و برای دریافت ویزا مراحلی وجود دارد که باید به درستی طی شود. از جمله اقداماتی که باید انجام داد، آماده سازی و ترجمه مدارک، تکمیل فرم مهاجرتی DS-260، انجام واکسیناسیون و... است.

در ابتدا برای آسوده کردن خیال شما باید بگوییم که اسپانسری برندگان لاتاری و معرفی اسپانسر برای ارائه گواهی تمکن مالی برندگان لاتاری حذف شده است و دیگر نگرانی بابت نداشتن اسپانسر لاتاری نداشته باشید.

در این مقاله صرفا قصد داریم درباره شرایط اسپانسر شدن در آمریکا و معرفی اسپانسر (حامی مالی) برای دریافت ویزاهایی مانند ویزای توریستی آمریکا و ویزای خانوادگی آمریکا توضیح داده و به این می‌پردازیم که دلیل ضروری بودن فرم برای اسپانسری برندگان لاتاری در گذشته چه بوده است. اجزای مختلف فرم I-134 و فرم I-864 و نحوه تکمیل آن را شرح داده و درباره شرایط هرکدام توضیح می‌دهیم. در انتها نیز به سوالات متداول درباره اسپانسری برندگان لاتاری، تفاوت فرم I-134 و فرمI-864 پاسخ می‌دهیم.

اسپانسر برای دریافت ویزا آمریکا چیست؟

در کل کلمه اسپانسر به معنی "حامی" و پشتیبان است. در بحث مهاجرت و دریافت ویزا، از کلمه اسپانسر به معنای "حامی مالی" استفاده می‌شود. اسپانسر یک شخص یا سازمان در کشور آمریکا است که به دولت آمریکا تعهد داده است که در مدت زمان معینی از شما حمایت مالی کند و در صورت نیاز، احتیاج‌‌های مالی شما را برطرف کند.

متقاضی اخذ ویزای آمریکا، در برخی از شرایط همانند دریافت ویزای خانوادگی یا اخذ ویزای توریستی آمریکا نیاز به معرفی اسپانسر خواهد داشت، که در این صورت حامی مالی او باید برای برعهده گرفتن نقش اسپانسری خود، یکی از فرم های مهاجرتی I-864 یا فرم I-134 را تکمیل کند. در بخش‌های بعدی، به صورت کامل درباره این دو فرم اسپانسری آمریکا و تفاوت آن‌ها توضیح خواهیم داد.

اسپانسری برندگان لاتاری

اثبات تمکن مالی یعنی این‌که برای دریافت ویزا بتوان مامور سفارت را قانع کرد که برای زندگی در آمریکا نیاز مالی نداشته و بعد از مهاجرت به خاک این کشور برای دولت بار مالی نخواهید داشت. دو روش برای ارائه تمکن مالی وجود دارد:

 • فرد متقاضی ویزا از طرف خود تمکن مالی ارائه دهد.
 • در صورت نداشتن تمکن مالی کافی، شخصی را که شهروند آمریکا محسوب می‌شود، به عنوان اسپانسر معرفی کند.

همانطور که گفتیم معرفی اسپانسر برای ارائه تمکن مالی برندگان لاتاری حذف شده است. شرایط تمکن مالی برای دریافت ویزای لاتاری پیچیده و دشوار نیست و به سادگی قابل حل است. اما در نهایت بستگی به متقاضی و همراهان وی دارد و شرایط تمکن مالی برنده لاتاری باید توسط کارشناس بررسی شود.

در صورتی که در مورد تمکن مالی برای لاتاری 2023 و لاتاری 2024 و مراحل بعد از برنده شدن در لاتاری نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات دارید، با کارشناسان مجرب موسسه حامی مهاجر در تماس باشید.

دلیل نیاز به معرفی اسپانسر برای برندگان لاتاری در گذشته چه بوده است؟

با منسوب شدن دونالد ترامپ به سمت ریاست جمهوری آمریکا در انتخابات سال 2017، او طرحی را ارائه و اجرا کرد که ممنوعیت سفر از 7 کشور را به دنبال داشت. در واقع براساس این طرح از ورود اتباع کشورهای ایران، یمن، عراق، سوریه، لیبی، سومالی و سودان به خاک کشور آمریکا جلوگیری می‌شد.

بنابراین مردم کشور ایران اجازه سفر و مهاجرت را به ایالات متحده آمریکا نداشتند. به همین دلیل برندگان لاتاری و کسانی که قصد مهاجرت به آمریکا را داشتند، در 4 سال ریاست جمهوری ترامپ به مشکل برخوردند، یا نمی‌توانستند ویزا دریافت کنند و یا پیگیری پرونده‌های آن‌ها از طرف کشور آمریکا به تعویق می‌افتاد. به همین دلیل برای حل این مشکل از گزینه فرم I-134 اسپانسری برای طی کردن مراحل اخذ ویزای لاتاری کمک گرفته می‌شد.

با روی کار آمدن جو بایدن در دولت آمریکا، ممنوعیت‌های گفته شده برداشته شد و شرایط سفر و مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان به حالت قبل بازگشت. اسپانسری برای دریافت ویزای لاتاری حذف شد و دیگر نیازی به معرفی اسپانسر برای برندگان لاتاری نیست.

البته قابل ذکر است که موسسه حامی مهاجر با داشتن تجربه و تخصص، با وجود مشکلات در دوران ریاست جمهوری ترامپ همچنان توانست تعداد زیادی ویزای لاتاری و سایر ویزاهای آمریکا را دریافت کند.

ارائه تمکن مالی برای مهاجرت به آمریکا

ارائه تمکن مالی برای مهاجرت به آمریکا

برای اثبات تمکن مالی در مهاجرت به آمریکا، کافی است اموال منقول (قابل حمل) خود را لیست کنید، اسناد آن‌ها را ترجمه کرده و دارایی‌های بانکی را معادل‌سازی کنید. صورت حساب خود را به زبان انگلیسی همراه خود در هنگام مهاجرت داشته باشید. توجه داشته باشید که گردش حساب مهم نیست و مانده موجودی حساب شما به عنوان تمکن مالی در نظر گرفته می‌شود.

همانطور که عنوان کردیم، یکی از راه‌های اثبات تمکن مالی معرفی اسپانسر است. مهاجران برای دریافت ویزای مهاجرتی در صورت نداشتن تمکن مالی خود، نیاز به داشتن اسپانسر دارند. در کنار آن برای ویزاهای غیر مهاجرتی نیز اسپانسر کمک زیادی در بهبود فرایند دریافت ویزا می‌کند.

همانطور که قبلا گفتیم، اسپانسر شخصی حقیقی یا حقوقی است که به دولت کشور آمریکا متعهد می‌شود تا حمایت مالی فرد متقاضی ویزا را بر عهده گیرد. در صورتی که قصد دریافت ویزای مهاجرتی کشور مقصد را دارید و نمی‌توانید از طرف خود تمکن مالی ارائه دهید، به معرفی یک اسپانسر نیاز خواهید داشت.

شرایط اسپانسر شدن در آمریکا

اسپانسر شدن برای دریافت ویزاهای مختلفی مانند ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای خانوادگی و ... امکان‌پذیر است و برای آن باید قراردادی را با تکمیل فرم امضا کرد. اسپانسر شدن بر اساس نوع کیس و ویزا شرایط متفاوتی دارد. اما در کل فردی که قصد حمایت مالی از متقاضی دریافت ویزا را دارد، باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • اسپانسر باید شهروند یا مقیم قانونی کشور آمریکا باشد.
 • توانایی مالی کافی را برای حمایت از مهاجر یا توریست مورد نظر داشته باشد و آن را به اداره مهاجرت آمریکا (USCIS) اثبات کند.

دو نوع فرم برای اسپانسری دریافت ویزا وجود دارد: فرم I-134 و فرم I-864

پس از توضیح شرایط اولیه اسپانسر شدن برای مهاجرت به آمریکا، به تعریف دو فرم پرداخته، شرایط و تفاوت فرم I-134 و فرم I-864 را عنوان می‌کنیم. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

فرم I-864 چیست؟

فرم I-864، که معمولا برای مهاجرت با ویزای خانوادگی کاربرد دارد، قراردادی است بین اسپانسر و دولت آمریکا. این فرم به سوگندنامه حمایت (Affidavit of Support) شناخته می‌شود.

برای بررسی صلاحیت اسپانسر، او باید در تکمیل این فرم اثبات کند که درآمد کافی و یا دارایی (مانند میزان سرمایه گذاری، پس انداز یا هر دارایی که به راحتی قابل تبدیل به پول نقد باشد) را برای حمایت کردن از مهاجر و سایر اعضای خانواده خویش (خانواده فرد اسپانسر) دارد.

البته در فرم سوگندنامه حمایت یا I-864، دو نفر می‌توانند به عنوان اسپانسر معرفی شوند و اسپانسر دوم نیز باید فرم I-864 را به صورت جداگانه تکمیل کند. اسپانسر دوم لزومی ندارد تا با مهاجر نسبت خویشاوندی داشته باشد و کافی است اسپانسر اصلی از خانواده او باشد.

فرم I-864 قسمت‌های مختلفی دارد:

 • بخش اطلاعات درباره سابقه پر کردن فرم‌های دیگر و تعداد اسپانسرها
 • بخش مشخصات مهاجر و همراهان وی
 • اطلاعات درباره اسپانسر
 • اندازه خانواده اسپانسر (تعداد اعضای خانواده که اسپانسر از نظر مالی از آن‌ها حمایت می‌کند به علاوه  فرد مهاجر)
 • وضعیت اشتغال و درآمد اسپانسر
 • ارزش دارایی (قابل تبدیل به پول نقد)، در صورتی که درآمد اسپانسر کافی نباشد.
 • اطلاعات تماس و امضای مترجم در صورتی که اسپانسر مترجمی همراه خود داشته باشد.
 • سایر اطلاعات

چه کسانی به فرم I-864 نیاز دارند؟

مهاجران زیر برای دریافت ویزا نیاز به فرم I-864 دارند:

 • کسانی که بستگان درجه یک آن‌ها در کشور آمریکا شهروند یا مقیم قانونی هستند. (همسر، فرزندان مجرد زیر 21 سال، والدین افرادی که سن آن‌ها 21 سال به بالا است.)
 • تمام کسانی که برای مهاجرت به آمریکا با ویزای خانوادگی اقدام می‌کنند. (فرزندان مجرد و متاهل شهروندان آمریکایی، برادر یا خواهر 21 سال به بالا شهروندان آمریکایی، همسر و فرزندان مجرد افراد مقیم قانونی کشور امریکا)
 • در بین کسانی که قصد دریافت ویزای کاری دارند، تنها کسانی می‌توانند از اسپانسری با فرم I-864 استفاده کنند که اسپانسر که یک شهروند یا مقیم قانونی آمریکا است، یا کارفرما بوده و خود درخواست استخدام و صدور ویزای کاری را داده باشد، و یا حداقل 5 درصد از سهام شرکت کارفرما را داشته باشد.

فرم I-134 چیست؟

فرم i-134 چیست؟

برای مهاجرت‌های موقت کشور آمریکا مثل ویزای توریستی، در صورتی که توریست یا فرد متقاضی ویزای غیرمهاجرتی تمکن مالی کافی نداشته باشد، باید برای حمایت مالی اسپانسر معرفی کند. فرم I-134 که نام آن اعلامیه حمایت مالی (Declaration of Financial Support) است، برای این منظور استفاده می‌شود. این فرم در گذشته سوگندنامه حمایت یا همان Affidavit of Support نام داشت که اکنون تغییر کرده است.

مانند مشخصاتی که برای اسپانسر در فرم I-864 گفتیم، اسپانسر باید شهروند یا مقیم قانونی آمریکا باشد و اثبات کند که منابع مالی کافی داشته و می‌تواند از ذینفع تا زمانی که در آمریکا اقامت دارد حمایت کند. همچنین باید به آن منابع مالی دسترسی داشته باشد.

در نظر داشته داشته باشید اگر اسپانسر قصد حمایت بیش از یک نفر را دارد، باید برای هرکدام از آن‌ها فرم I-134 را به صورت جداگانه تکمیل و امضا کند. همچنین در صورت نیاز فرد متقاضی ویزای غیرمهاجرتی می‌تواند از طرف خود این فرم را تکمیل نماید.

به طور کلی فرم I-134 دارای بخش‌های زیر است:

 • مشخص کردن این‌که ذینفع فرم را پر می‌کند یا اسپانسر
 • مشخصات ذینفع (متقاضی ویزای غیرمهاجرتی)
 • اطلاعات و مشخصات اسپانسر
 • شرح، اطلاعات تماس و امضای ذینفع (تکمیل توسط ذینفع در صورتی که خودش فرم را تکمیل می‌کند)
 • شرح، اطلاعات تماس و امضای اسپانسر (در صورتی که اسپانسر این فرم را تکمیل می‌کند، اسپانسر باید اطلاعات این قسمت را وارد کند)
 • اطلاعات تماس و امضای مترجم (در صورتی که هنگام تکمیل فرم مترجم همراتان باشد)
 • سایر اطلاعات

نکته مهم این است که اگر ذینفع فرم را تکمیل می‌کند، اسپانسر نیز حتما باید آن را امضا کند.

چه کسانی می‌توانند از فرم I-134 بهره‌مند شوند؟

 • افرادی که قصد دریافت ویزای توریستی (Visitor Visa) را دارند و برای مدت محدودی در کشور آمریکا خواهند ماند.
 • دانشجویانی که برای ویزای تحصیلی اقدام کرده‌اند (Student Visa)
 • کسانی که قصد دارند برای برنامه‌های آموزش زبان، هنر، فن و حرفه و سایر آموزش‌ها در کشور آمریکا اقدام کنند.

تفاوت فرم I-134 و فرم I-864

بعد از آن‌که درباره اسپانسری برندگان لاتاری و شرایط اسپانسر شدن در آمریکا توضیح دادیم و در مورد فرم I-864 صحبت کرده و تعریف کردیم که فرم I-134 چیست؟ در این قسمت از مقاله به تفاوت این دو فرم می‌پردازیم:

 • اسپانسری با فرم I-864 معمولا برای کسانی کاربرد دارد که قصد مهاجرت به آمریکا را از طریق ویزای خانوادگی دارند و خانواده ایشان شهروند آمریکا یا مقیم قانونی این کشور هستند.

اما فرم I-134 برای دریافت ویزاهای غیرمهاجرتی مثل توریستی بوده و فرد اسپانسر لزومی ندارد تا با ذینفع نسبت خانوادگی داشته یا از آشنایان وی باشد، بلکه کافی است این فرم را تکمیل کرده و به دولت کشور آمریکا تعهد بدهد که از فرد متقاضی ویزا حمایت مالی می‌کند.

 • استفاده از فرم I-864 برای دریافت ویزای خانوادگی اجباری بوده و جزء مراحلی است که حتما باید طی شود. اما فرد برای دریافت ویزای توریستی در صورتی که تمکن مالی داشته باشد، نیازی به معرفی اسپانسر و استفاده از فرم I-134 ندارد.

نکات مهم درباره اسپانسری، فرم I-864 و فرم I-134

نکات مهم درباره اسپانسری، فرم I-864 و فرم I-134

پس از آن‌که تفاوت فرم I-864 و I-134 را عنوان کردیم، در ادامه مطلب به برخی نکات مهم در مورد این دو فرم برای اسپانسری می‌پردازیم.

 • جهت یادآوری: اسپانسری برای برندگان لاتاری حذف شده است و نیازی به تکمیل فرم I-134 برای برندگان لاتاری نیست.
 • گاهی ممکن است برای ویزاهای توریستی و غیرمهاجرتی، شما در کنار تمکن مالی، ملزم به معرفی اسپانسر باشید.
 • برای ویزاهای غیرمهاجرتی، گاهی شما می‌توانید بخشی از تمکن مالی لازم را خودتان ارائه دهید و برای بقیه میزان تمکن مالی اسپانسر معرفی کنید.
 • در صورتی که برای ویزای ازدواج، اسپانسر نامزد خود شوید، فرم I-864 را تکمیل و امضا کنید و بعد از ازدواج، در مدت اقامت او طلاق بگیرید، اقامت نامزد شما باطل نمی‌شود و تا پایان مدت اقامت، تعهد مالی دارید و باید از وی حمایت کنید.
 • همانطور که در مورد فرم I-864 گفتیم، امکان داشتن دو نفر اسپانسر برای دریافت ویزا با فرم I-864 وجود دارد. هرکدام از اسپانسرها باید این فرم را جداگانه تکمیل کنند.
 • تکمیل فرم I-864 و فرم I-134، هزینه‌ای ندارد و شما می‌توانید برای دانلود فرم I-864 و دانلود فرم I-134 به سایت اداره مهاجرت آمریکا (USCIS) مراجعه نمایید.
 • در صورتی که فرد در فرم‌های I-864 و I-134 آگاهانه و به عمد اطلاعات غلط را وارد و یا اطلاعات لازم  و واقعیت را پنهان کند، این فرم باطل می‌شود و ممکن است از مزایای مهاجرتی از جمله ویزا یا حقی که او درخواست کند، محروم شده و جریمه سنگین شود.

سخن پایانی

در این مقاله درباره اسپانسری به عنوان یکی از راه‌های ارائه تمکن مالی توضیح دادیم. بعد از آن در مورد دلیل نیاز به اسپانسر برای برندگان لاتاری در گذشته صحبت کردیم و این نکته را عنوان کردیم که دیگر اسپانسری برای برندگان لاتاری حذف شده است. سپس به شرایط اسپانسر شدن در آمریکا پرداخته، دو فرم اسپانسری، یعنی فرم I-864 و I-134 را تعریف کردیم. در نهایت نیز به نکات مهم در مورد این فرم‌ها و اسپانسری پرداختیم.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات درباره مراحل بعد از برنده شدن لاتاری، مقاله‌های زیر را مطالعه فرمایید:

موسسه حامی مهاجر، شرکت متخصص و با تجربه در زمینه اخذ انواع ویزای آمریکا از جمله دریافت پذیرش تحصیلی آمریکا، ثبت نام لاتاری آمریکا و مشاوره برندگان لاتاری بوده و در صورت تمایل به استفاده از خدمات حامی مهاجر می‌توانید با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره فرم های اسپانسری ویزای آمریکا

آیا به برندگان لاتاری پول می دهند؟

خیر، با برنده شدن در لاتاری آمریکا پول دریافت نمی‌کنید. بلکه امتیاز بزرگ زندگی همیشگی در آمریکا را خواهید گرفت و به محض ورود به خاک کشور آمریکا مقیم قانونی خواهید شد.

اگر لاتاری بنده شویم و نرویم چه میشود؟

شما بدون هیچ مشکلی می‌توانید در لاتاری سال بعد شرکت کنید و ثبت نام شما منعی ندارد.

آیا اسپانسری برای برندگان لاتاری لازم است؟

خیر، اسپانسری برای برندگان لاتاری حذف شده و نگرانی بابت نداشتن اسپانسر لاتاری نداشته باشید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 10 | کل دیدگاه های تایید شده: 0