50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ایالت مینه سوتا، منطقه‌ ای که با آب رنگ‌آمیزی شده است

ایالت مینه سوتا؛ شرایط کار، تحصیل و هزینه‌ های زندگی

کلیشه‌ها را فراموش کنید. بدون مرز فکر کنید و ایالت به ایالت بگردید تا مقصد زندگی خود را در خاک آمریکا پیدا کنید. یکی از این گزینه‌ها ایالت مینه سوتاست. به هزار دریاچه معروف است و تاروپودش با مهاجران گره خورده است. ایرانی کم ندارد و مدارس و دانشگاه‌های مجهزی در آن واقع است. از این گذشته چشم‌انداز روشنی از درآمد و پیشرفت شغلی پیش رویتان قرار می‌دهد و صنعت متنوعی دارد.
اگر علاقمند به خرید هستید، از آن دسته آدم‌هایی که با گشت‌وگذار در پاساژها حالشان خوب می‌شود، جای درستی آمده‌اید. یکی از بزرگترین مراکز خرید آمریکا در این ایالت واقع است. جالب‌تر از همه در اینجا به پوشاک و کفش مالیات تعلق نمی‌گیرد. همه اینها چیزهایی‌ست که با زندگی در مینه‌سوتا تجربه خواهید کرد. حالا ادامه این نوشته را بخوانید تا بیشتر درباره تجربیات زندگی در این ایالت آشنا شوید.

اگر قصد مهاجرت به آمریکا را دارید موسسه حامی مهاجر در کنارتان است. برای دریافت مشاوره تخصصی با این شماره تماس بگیرید: 02148000957


مینه سوتا کجاست؟

مینه سوتا یکی از ایالت‌های شمال مرکزی است. از شمال به استان‌های مانیتوبا و انتاریو کانادا، از شرق به دریاچه سوپریور و ایالت ویسکانسین و از جنوب به ایالت‌های آیووا و از غرب به داکوتای جنوبی و داکوتای شمالی محدود می‌شود. این ایالت در 11 مه 1858 به سی و دومین ایالت آمریکا تبدیل شد.
هزاران رودخانه و دریاچه در این ایالت وجود دارد. برای همین است که به سرزمین هزار دریاچه معروف شده است. در سمت شمال آن رودخانه‌های متعدد که عموما بارانی و قرمزرنگ هستند به خلیج معروف هادسون سرازیر می‌شوند. درواقع، این ایالت نام خود را از کلمه داکوتا (Sioux) به معنای «آب رنگ‌آمیز»، گرفته است. رودخانه‌های شرقی آن به اقیانوس اطلس منتهی می‌شوند. همچنین در جنوب رودخانه بزرگ و معروف می‌سی‌سی‌پی وجود دارد که به سمت خلیج مکزیک جریان دارد.
این سرزمین هزار دریاچه را بایستی به نام معدن جنگل‌های وسیع نیز بشناسیم. زیرا از جنگل‌های وسیع و دشت‌های حاصلخیز زیادی تشکیل شده است. همچنین آب و هوای ایالت مینه سوتا  قاره‌ای است و زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرمی دارد.
لازم به ذکر است که سنت پل مرکز ایالت است. همچنین شهرهای دوقلو (مینیاپولیس-سنت پل) مرکز اصلی اداری، اقتصادی و فرهنگی این ایالت محسوب می‌شود. علاوه‌بر این، از نظر جمعیت بیست‌ویکمین ایالت پرجمعیت آمریکا به‌شمار می‌آید.

ایرانیان مینه سوتا چند درصد از جمعیت آن را تشکیل می‌دهند؟

مانند بسیاری از ایالت‌های آمریکا این منطقه نیز ایرانی کم ندارد. چون همانطور که گفتیم نزدیک ایالت‌ها و شهرهای مهمی مانند نیویورک است و روحیه مهاجرپذیری زیادی در رفتار ساکنان بومی آن موج می‌زند. همین‌که رستوران ایرانی در آنجا وجود دارد نشان دهنده جمعیت قابل توجه ایرانیان در این ایالت است. همچنین حتما در دانشگاه و مدارس آن می‌توانید نشانی از ایرانی تبارها بیابید.

ایرانیان مینه سوتا
ایرانیان این ایالت همچون سایر ساکنین بومی و غیربومی مشغول به کار، تحصیل و گذران زندگی هستند. آنها معمولا به مشاغلی مانند وکیل مهاجرتی، پزشکی، دندانپزشکی، روانشناسی و رستوران‌داری مشغولند و از این راه کسب درآمد می‌کنند. به‌خصوص شهر میناپولیس که جزو شهرهای مهم و پرجمعیت این ایالت به‌شمار می‌آید.

ایالتی در آمریکا با نژاد اسکاندیناوی

تقریباً از هر چهار نفر بومی این ایالت حداقل یک نفر منشأ اسکاندیناویایی دارد. اما آنهایی که تبار آلمانی دارند، بزرگترین گروه قومی آن را تشکیل می‌دهند. چراکه اولین گروه‌های عمده مهاجر در نیمه دوم قرن نوزدهم آلمانی‌ها، سوئدی‌ها و نروژی‌ها بودند. آنها چوب‌برداری می‌کردند، راه‌آهن می‌ساختند، کشاورزی می‌کردند و به تجارت مشغول بودند. به مرور مهاجران آلمانی بر می‌سی‌سی‌پی مسلط شدند و به بخش‌های مرکزی و جنوب این ایالت نفوذ کردند.
هر قومی سنت‌های مذهبی خود را آورد. مردم مرکز و جنوب مرکزی مینه سوتا به شدت کاتولیک رومی هستند که منعکس کننده میراث آلمانی، لهستانی و بوهمیایی آنهاست. سایرین، آلمانی تبار و به‌واسطه میراث اسکاندیناویایی، لوتری هستند. مهمتر از همه، در مناطق شهری چندین جامعه مسلمان و بودایی وجود دارد. همچنین یک جامعه یهودی قابل توجه در منطقه شهرهای دوقلو  یعنی مینیاپولیس و سنت‌پل زندگی می‌کنند.

دلایلی برای زندگی در مینه سوتا

این ایالت با جمعیتی در حدود 5.71 میلیون نفر به دلیل کیفیت بالای زندگی مشهور است. درباره مهاجرت به این سرزمین فکر می‌کنید؟ لازم نیست در شهرهای دوقلو یا حومه اطراف آن ساکن شوید. به‌راحتی می‌توانید یک اقامتگاه روستایی در مزرعه، کنار دریاچه یا در کوهستان انتخاب کنید.

شرایط زندگی در مینه سوتا

هر کجا که تصمیم به زندگی دارید، در اینجا 15 نکته وجود دارد که قبل از مهاجرت به مینه سوتا باید بدانید:

  • اقتصاد آن بسیار متنوع است و برای همه علایق و رشته‌ها امکان پیشرفت وجود دارد.
  • اگر عاشق دریاچه ها هستید، زندگی در این ایالت را دوست خواهید داشت.
  • زندگی در قلب یک جامعه مهاجرپذیر و متنوع غم غربت و فقدان وطن را کم می‌کند.
  • اخر هفته خود را می‌توانید در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنری و فصلی فراوان بگذرانید.
  • این ایالت دوستدار محیط زیست است و مسیرهای زیادی برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری دارد.
  • ارزش املاک از شهری به شهر دیگر به طور قابل توجهی متفاوت است. 
  • یک ایالت مترقی است و آینده روشنی پیش‌روی دوستداران پیشرفت به تصویر می‌کشد.
  • همه جا را مزرعه‌های کشاورزی پوشانده و همیشه محصولات کشاورزی تازه در دسترس است.

بیشتر بخوانید: نیوجرسی شادترین ایالت آمریکا

نگاهی به وضعیت سلامت و رفاه سی‌ودومین ایالت آمریکا

مینه سوتا از نظر کیفیت خدمات بهداشتی و رفاهی در بین ایالت‌ها رتبه بالایی دارد. استاندارد بالای خدمات پزشکی عمومی، برنامه‌های گسترده بهداشت و رفاه کودکان و رویکردهای نوآورانه آن برای حفظ سلامت، درمان سوء مصرف مواد مخدر و الکل و مراقبت از سالمندان، همگی این ایالت را ستایش‌برانگیز کرده است.
شهرهای دوقلو یعنی منیاپولیس و سنت‌پل را به‌عنوان مرکز ملی مراقبت‌های بهداشتی ایالت می‌شناسند. همچنین شهر روچستر نیز بهترین سیستم بهداشتی و درمانی را در میان سایر شهرهای مینه سوتا دارد. کلینیک مایو در روچستر از اواخر قرن نوزدهم به بیماران از سراسر جهان خدمات ارائه می‌دهد. مهمتر از همه، مرکز پزشکی دانشگاه مینه‌سوتا در شهرهای دوقلو همیشه در تحقیقات پزشکی پیشگام بوده است. درحالی‌که بیمارستان‌های متعدد در سراسر ایالت شبکه مؤثری از مراقبت‌های پزشکی را ارائه می‌دهند.

تحصیل در ایالت مینه سوتا

مدارس در این ایالت از نظر اندازه و منابع بسیار متفاوت هستند. درواقع مدارس بزرگتر و ثروتمندتر در مراکز اصلی شهری قرار دارند. همچنین مدارس کوچک در مناطق روستایی هستند و اغلب طیف کاملی از فرصت‌های برنامه درسی و خدمات تحصیلی را ارائه می‌دهند. بیش از نیمی از درآمدهای مدارس محلی عموماً از ایالت تأمین می‌شود.
از نظر نسبت دانش‌آموزانی که از دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شوند همچنین نمرات آزمون استاندارد برای فارغ‌التحصیلان دبیرستان و نسبت دانشجویانی که در مؤسسات آموزش عالی شرکت می‌کنند، این ایالت برتری قابل توجهی با سایر ایالات کشور آمریکا دارد.

مدارس در مینه سوتا

دانشگاه مینه سوتا

این دانشگاه یک موسسه تحقیقاتی دولتی است. پردیس اصلی آن در مینیاپولیس قرار دارد و پردیس‌های کوچکتر در شهرهای کروکستون، دولوث، موریس و روچستر هستند. جدا از دانشگاه مینه‌سوتا، سایر کالج‌ها و دانشگاه‌ها آن شامل بیش از 30 موسسه است. از جمله آنها می‌توان به کالج‌های اجتماعی، فنی و سایر دانشگاه‌های دولتی اشاره کرد. همچنین کالج‌های خصوصی متعددی برای هنرهای لیبرال وجود دارد که از جمله آنها می‌توان از کالج کارلتون، کالج سنت اولاف در نورثفیلد نام برد. لازم به ذکر است که دانشگاه سنت توماس در شهر سنت پل، بزرگترین دانشگاه خصوصی این ایالت است.

فرهنگ غذایی راحت، لذیذ همراه با طعم قومیت‌های مختلف

در میناپولیس یکی از شهرهای مهم این ایالت به‌راحتی می‌توانید طعم ده‌ها غذای قومیت‌های مختلف را بچشید. اینجا کلیشه‌ها را فراموش می‌کنید. چراکه وعده‌های غذایی که امتحان می‌کنید خوشمزه، نوآورانه . البته بسیار ساده هستند.
ماهی، گوشت گاو، خوک، بوقلمون و مرغ همیشه در بشقاب غذای مردم این ایالت وجود دارد. همچنین در کنار آن ذرت، برنج وحشی و گندم استفاده می‌شود. معروفترین غذای این منطقه Juicy Lucy نام دارد که با گوشت کبابی گاو و نوعی پنیر پخته می‌شود و سرو آن شبیه به همبرگر است.

فرهنگ غذایی مینه سوتا

هزینه های زندگی در مینه سوتا

هزینه زندگی 3 درصد کمتر از میانگین ملی هزینه‌های زندگی آمریکا است. همچنین هزینه خرید و اجاره مسکن 14 درصد کمتر از میانگین کشوری است. این درحالیست که مردم این ایالت معمولا 2 درصد کمتر از سایر ایالات آمریکا هزینه آب و برق می‌پردازند. علاوه‌بر این، وقتی صحبت از مایحتاج اولیه مانند غذا و پوشاک می‌شود، خوارو بار حدود 3 درصد بیشتر از بقیه کشور است و هزینه پوشاک نیز 3 درصد گرانتر از سایر بخش‌های آمریکا قیمت‌گذاری می‌شود.
البته خدمات مراقبت‌های بهداشتی نیز یکی از فاکتورهای مهم هزینه‌های زندگی به‌شمار می‌آید. درواقع معاینات پزشکی و دندانپزشکی 10 درصد بیشتر از میانگین ملی هزینه دارد. جدول زیر هزینه‌های زندگی در این ایالت را در مقایسه با میانگین ملی به تصویر کشیده است.

عنوان هزینه

مقیاس ملی

اجاره و خرید خانه

14 درصد ارزان‌تر

قبض آب، برق

2 درصد ارزان‌تر

غذا

0

خدمات بهداشتی و درمانی

10 درصد گرانتر

حمل و نقل

1 درصد ارزان‌تر

کالا و خدمات

3 درصد گرانتر

هزینه اجاره و خرید خانه

ساکنان این ایالت معمولا بین 26038 تا 93083 دلار برای خرید خانه خرج می‌کنند. همچنین امکان استفاده از وام مسکن برای شهروندان نیز وجود دارد. برای واجد شرایط بودن دریافت آن، باید درآمد کافی و نسبت بدهی کمتری داشته باشید و در عین حال شرایط امتیاز اعتباری وام دهنده را برآورده کنید.
یک خانه معمولی 309500 دلار قیمت دارد که 8.5 درصد ارزان تر از میانگین ملی است.  اجاره یک واحد دو خوابه 1240 دلار در ماه هزینه دارد که 13.3 درصد بیشتر از میانگین ملی است. همچنین وام مسکن یک خانه با قیمت متوسط در شهرهای دوقلو ۲۸۵۲ دلار در ماه هزینه دارد.

اجاره ماهیانه آپارتمان در ایالت مینه‌ سوتا
 
 میانگین قیمت
 
محدوده قیمت
 
آپارتمان یک خوابه (در مرکز شهر)
 
1331 $
 
1000-1500 $
 
آپارتمان یک خوابه (خارج از  مرکز شهر)
 
1041 $
 
650-1386 $
 
آپارتمان سه خوابه (مرکز شهر)
 
2340 $
 
2000-3020 $
 
آپارتمان سه خوابه (خارج از مرکز شهر)
 
1500 $
 
1000-2200 $
 
قیمت خرید آپارتمان در ایالت مینه‌ سوتا
 
 میانگین قیمت
 
محدوده قیمت
 
قیمت خرید هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر
 
2432  $
 
2299-2690 $
 
قیمت خرید هر مترمربع آپارتمان در خارج از مرکز شهر
 
1616 $
 
1480-2152 $
 

میزان مالیات در ایالت مینه سوتا

این ایالت رتبه 45 را از نظر شاخص مالیات در کل کشور آمریکا دارد. درواقع نرخ مالیات بر درآمد شرکتی آن 9.80 درصد است. به‌عبارتی شما 834 دلار از مالیات ایالت مینه سوتا را با درآمد 40000 دلاری قبل از مالیات خود پرداخت خواهید کرد. همچنین نرخ مالیات بر فروش ایالتی 6.875 درصد محاسبه شده است. حداکثر نرخ مالیات بر فروش محلی 2.00 درصد و متوسط نرخ مالیات بر فروش محلی و ایالتی 7.49 درصد است.  بنابراین مالیات بر فروش در ایالت نسبتاً بالا در حالی که مالیات بر دارایی نزدیک به میانگین است.بازنشستگی تامین اجتماعی و سایر اشکال درآمد بازنشستگی مالیات اختصاص می‌یابد. اگر می‌خواهید درباره قوانین مالیاتی ایالات متحده بیشتر بدانید، بهتر است مقاله قوانین مالیاتی آمریکا برای برندگان لاتاری را مطالعه کنید. 

درآمد در مینه سوتا

حداقل دستمزد ایالتی مینه سوتا بالاتر از حداقل دستمزد کل کشور آمریکا است. البته شهرهای سنت‌پل و مینیاپولیس قوانین حداقل دستمزد مختص خود را دارند. بنابراین کارفرمایان در این شهرها ممکن است مجبور باشند نرخی بالاتر از حداقل دستمزد ایالتی بپردازند.
نرخ های حداقل دستمزد مینه سوتا با توجه به تورم در 1 ژانویه 2024 تعیین شد. مطابق با قانون جدید حداقل دستمزد در این سال 2.5 درصد افزایش را نشان می‌دهد. به‌عبارتی حداقل دستمزد به 10.85 دلار در ساعت برای کارفرمایان بزرگ است. این درحالیست که حداقل دستمزد در سایر ایالت‌ها  8.85 دلار در ساعت تعیین شده است.

کار و درآمد در مینه سوتا
رشد اقتصادی اولیه مینه‌سوتا ارتباط نزدیکی با بهره‌برداری از منابع طبیعی اولیه آن  خاک، سنگ آهن و الوار داشت. این شرایط به نوبه خود باعث رشد فعالیت‌های جانبی مانند ساخت راه‌آهن، فرآوری منابع طبیعی و ساخت ادوات کشاورزی شد. در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 70، این صنایع کاهش یافتند و صنایع مرتبط با خدمات شروع به شکوفایی کردند. با این حال، کشاورزی یکی از صنایع اصلی مینه سوتا است.
اولین صنایع مینه سوتا شامل ساخت ادوات کشاورزی، ماشین آلات، ابزار و سخت افزار بود. از دهه 1880 تا حدود 1920، مینیاپولیس به عنوان «شهر آسیاب» شناخته می‌شد و بیش از هر شهر دیگری در جهان آرد تولید می‌کرد. دیگر در مینیاپولیس آرد تولید نمی‌شود، اما شرکت‌های بزرگ دیگری جای آن را گرفته‌اند. برای مثال، منطقه شهرهای دوقلو محل استقرار جنرال میلز، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خدمات غذایی در جهان است. همچنین برخی از تولیدکنندگان امروزی این ایالت مواد شیمیایی، دستگاه‌های الکترونیکی پزشکی، نرم‌افزارهای کامپیوتری و تجهیزات تفریحی تولید می‌کنند.
حدود سه چهارم مردم مینه‌سوتا در صنعت خدمات مشغول به کار هستند. از اواخر دهه 1990، بخش‌های مالی، بیمه، مراقبت‌های بهداشتی، فناوری پیشرفته و گردشگری در شهرهای دوقلو و سایر مناطق شهری رشد کرده‌اند.

دوست دارید زندگی در این ایالت را امتحان کنید؟

این مقاله وسوسه‌تان کرد که به زندگی در این ایالت فکر کنید؟ بهتر است قبل از اینکه پایتان به خاک آمریکا برسد، هدف و مقصد زندگی خود را مشخص کنید. پس ایالت‌ها را بشناسید و درباره‌شان تحقیق کنید. این مقاله یکی از چندین مقاله‌ای است که ما درباره آمریکا نوشته‌ایم. به قسمت مقالات سایت موسسه حامی مهاجر بروید تا بیشتر درباره ایالات متحده بدانید. در ضمن می‌توانید وقت مشاوره از کارشناسان‌مان بگیرید. امتحانش ضرر ندارد. داشتن یک کارگزار باتجربه در زمینه مهاجرت به آمریکا همیشه راهگشاست.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0