20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ایالت نیومکزیکو آمریکا

ایالت نیومکزیکو؛ شرایط زندگی و جاذبه های گردشگری

چشمانتان را ببندید و تصور کنید قدم به "سرزمین جادو" می‌گذارید. سرزمینی که شهر شن‌های سفید را در خود جای داده است و بابت هرچیزی، در هر مکان و زمانی جشن برگزار می‌کند! این منطقه، جایی نیست جز "ایالت نیومکزیکو" واقع در ایالات متحده آمریکا!
نیومکزیکو پنجمین ایالت بزرگ آمریکا است و حدودا 2,085,109 نفر جمعیت دارد. بزرگ‌ترین شهر آن آلبوکرکی، پایتختش شهر سنتافه و مساحت تقریبی آن حدود 315,000 کیلومتر مربع است. 
زمانی که اسپانیایی‌ها برای پیدا کردن طلا وارد این منطقه شدند، امیدوار بودند زمینی به ارزش آنچه قبلاً در مکزیک پیدا کرده بودند، بیابند. بنابراین آنها این منطقه را نووا مکزیک نامیدند (Nueva در اسپانیایی به معنای "جدید" است). در مورد کلمه مکزیک، برخی کارشناسان فکر می‌کنند نسخه‌ای از نامی است که آزتک‌ها (گروهی فرهنگی از مکزیک) برای یکی از خدایان خود داشتند. (اگرچه نظریه‌های مختلفی وجود دارد)
این ایالت دارای مناظر زیبایی از کوه گرفته تا جنگل و بیابان است و همیشه در آن رقص و شادی برپاست؛ به همین دلیل نام مستعارش، "سرزمین افسون یا جادو" شده است. اما این تمام جزئیات نیست، در ادامه با ما همراه باشید تا شگفتی‌های این ایالت را ببینید.

نکات جالب درباره ایالت نیومکزیکو 

 • نیومکزیکو کشور شراب است! بیش از 50 کارخانه شراب‌سازی در این ایالت قرار دارد که بسیاری از شراب‌های تولید شده آنها، برنده جایزه هستند!
 • این ایالت، بیش از هر ایالت دیگری سرانه دکترا دارد! به دلیل وجود آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ملی بسیار در شهر آلبوکرکی و وجود مایکروسافت در این شهر، تعداد دارندگان دکترا نسبت به سایر ایالت‌ها بیشتر است!
 • دشت های پوشیده از شن سفید که زمانی منطقه آزمایش تسلیحات نظامی آمریکا بود، به‌عنوان یک پارک ملی در نظر گرفته می‌شود که به اصطلاح "white sands" نام دارد.

شن های سفید ایالت نیومکزیکو

 • اولین بمب اتمی در نیومکزیکو منفجر شد! در سال 1945 اولین بمب در شن‌های صحرا white sands منفجر شد.
 • حدود 75درصد جاده‌های نیومکزیکو آسفالت نشده است! زیرا این ایالت پنجمین ایالت بزرگ آمریکا است و بسیاری از جاده‌های آن، به ندرت استفاده می‌شود.
 • بزرگ‌ترین جشنواره بالون‌های هوای گرم جهان در جهان در نیومکزیکو برگزار می‌شود! هر ماه اکتبر بیش از 500 بالون و ده‌ها هزار نفر برای جشنواره بین‌المللی بالون آلبوکرک دور هم جمع می‌شوند.
 • موزه بشقاب پرنده رازول، ادعا می‌کند یک بشقاب پرنده در سال 1947 به این محل سقوط کرده است! این موزه به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد خودشان تصمیم بگیرند. 
 • نیومکزیکو به رنگ فیروزه‌ای معروف است. امروزه معادن فیروزه بسیار کمی باقی مانده است، به همین دلیل یک تکه فیروزه می‌تواند هزاران دلار برایشان ارزش داشته باشد!

تاریخچه ایالت نیومکزیکو 

مردم بیش از 12000 سال پیش به منطقه‌ای آمدند که اکنون نیومکزیکو است. کارشناسان می‌گویند که آنها در آخرین عصر یخبندان از جایی که روسیه کنونی نامیده می‌شود، از طریق پلی زمینی به نام تنگه برینگ مهاجرت کردند. (وقتی عصر یخبندان به پایان رسید، سطح آب بالا رفت و این پل را پوشاند) هزاران سال بعد قبایل بومی آمریکا از جمله آپاچی، زونی، ناواهو و پوئبلوس در این زمین زندگی کردند.

تاریخچه ایالت نیومکزیکو

در سال 1540، فرانسیسکو وازکز دکورونادو، کاشف اسپانیایی، در جستجوی شهرهای ساخته شده از طلا، که شایعه شده بود در قاره آمریکا وجود دارند، به این منطقه آمد. او گنجی کشف نکرد، اما در طول قرن بعد اسپانیایی‌ها این سرزمین را مستعمره کردند. سپس در سال 1821 مکزیک استقلال خود را از اسپانیا اعلام کرد و این منطقه بخشی از مکزیک شد؛ اما پس از پیروزی ایالات متحده در جنگ مکزیک و آمریکا در سال 1848، نیومکزیکو به قلمرو ایالات متحده تبدیل شد. در سال 1912 این ایالت چهل و هفتمین ایالت اعلام شد.

ایالت نیومکزیکو کجاست؟ 

نیومکزیکو از شمال با کلرادو، از شرق با اوکلاهاما و تگزاس، از جنوب با مکزیک و از غرب با آریزونا همسایه است. گوشه شمال غربی آن آریزونا، یوتا و کلرادو است و تنها نقطه ای را ایجاد می‌کند که در آن چهار ایالت به هم می‌رسند!
ایالت را می‌توان به سه منطقه تقسیم کرد. در سراسر شرق، منطقه دشت بزرگ شامل یک فلات مرتفع با دره‌های عمیق است. این منطقه همچنین دارای غارهای Carlsbad است که بیش از 119 غار دارد.
منطقه کوه راکی در بخش شمالی ایالت است و بلندترین نقطه نیومکزیکو قله ویلر نام دارد. در مرکز و به سمت جنوب غربی، رودخانه‌ای به نام ریو گراند از مرکز این منطقه می‌گذرد که به خاطر پشته‌های کوهستانی، بیابان‌های مسطح و بنای یادبود ملی ماسه‌های سفید معروف است. این منطقه بزرگ‌ترین میدان تپه‌های ماسه‌ای در جهان است که از گچ معدنی و به رنگ سفید تشکیل شده است.

شهرهای ایالت نیومکزیکو

نیومکزیکو خانه برخی از قدیمی‌ترین جوامع مسکونی آمریکای شمالی است. اکنون این شهرها، نمای بی‌نظیری از فرهنگ، تاریخ و هنر این ایالت را در دسترس ماجراجویان قرار می‌دهد.

شهرهای ایالت نیومکزیکو

برخی از محبوب‌ترین شهرهای این ایالت عبارت‌اند از:

سنتافه، آلبوکرکی، تائوس، لاس کروسس، لاس‌وگاس، فارمینگتون، سانتا روزا، راتون، گالاپ، چاما، شهر نقره‌ای یا سیلور سیتی، سوکورو لوس و غیره.

مکان های دیدنی ایالت نیومکزیکو 

افرادی که به نیومکزیکو سفر کرده‌اند، حرف‌های زیادی برای گفتن تجربیات خود از این شهر دارند و معتقدند باید به چشم، زیبایی‌های این ایالت را دید.

مکان های دیدنی ایالت نیومکزیکو

اگر شما نیز آماده سفر به ایالت متحده هستید، باید برای ویزای توریستی آمریکا اقدام کنید و می‌توانید اخذ ویزای خود را به حامی مهاجر بسپارید. در ادامه برخی از جاذبه‌های گردشگری ایالت نیومکزیکو را نام می‌بریم:

 • پارک ملی شن‌های سفید (تپه‌های گچی گسترده که مانند بیابان همه جا را فرا گرفته است)
 • پل دره ریو گراند (دومین پل معلق مرتفع کشور شناخته شده و در سال 1960 ساخته شد)
 • بنای یادبود ملی بندلیر ( مسیرهای کوتاه و بلند در کنار رودخانه و خانه‌های غار مانند)
 • کلیسای لورتو و کلیسای سنت فرانسیس آسیزی (قدیمی‌ترین کلیسای آمریکا)
 • شهر قدیمی آلبوکرکی (تاریخچه این منطقه به بیش از 300 سال قبل برمی‌گردد و در فهرست ملی اماکن تاریخی است)
 • سنتافه پلازا (به سبک کلاسیک اسپانیایی و رومی ساخته شده و بیش از 400 سال مرکز این ایالت بود)
 • مرکز فرهنگی پوئبلو هند (تاریخ قرن 19 پوئبلو را به نمایش می‌گذارد)
 • موزه کیف جورجیا (نقاشی‌های خلاقانه در این موزه به نمایش گذاشته شده است)

آب و هوای ایالت نیومکزیکو 

آب‌وهوای دلپذیر نیومکزیکو همیشه یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های آن بوده است، به ویژه برای کسانی که به دنبال یک دوران بازنشستگی راحت یا رهایی از بیماری‌های تنفسی و سایر بیماری‌ها هستند. دمای سالانه نیومکزیکو حدود 48 درجه سانتیگراد تا حدود -46 درجه سانتیگراد می‌تواند متغیر باشد. 

آب و هوای ایالت نیومکزیکو

این تغییرات بیشتر ناشی از ارتفاع است تا عرض جغرافیایی! دمای هوا در شب به شدت کاهش می‌یابد. میانگین بارندگی سالانه حدود 330 میلی متر است، اگرچه بارش با افزایش ارتفاع افزایش می‌یابد. حدود 1000 میلی‌متر باران در کوه‌های مرتفع می‌بارد، در حالی که در مناطق پایین‌تر ممکن است بیش از 200 تا 250 میلی متر نباشد. به طور کلی، بیشترین میزان بارش در یک سوم شرقی ایالت و کمترین آن در یک سوم غربی است.

منابع طبیعی و اقتصاد ایالت نیومکزیکو  

به طور کلی تولید نفت و گاز، درآمد به دست آمده از گردشگران و هزینه‌های دولت فدرال مجرک‌های مهم اقتصادی نیومکزیکو هستند. اقتصاد ایالت نیومکزیکو بوسیله معدن، چاه‌های نفت، دامداری و صنایع چوب تأمین شده و از تولید ناخالص داخلی بالایی برخوردار می‌باشد. 

اقتصاد ایالت نیومکزیکو

اکثر تولیدات معدنی نیومکزیکو از زغال سنگ، مس و پتاس حاصل می‌شود که مکزیکی‌های جدید نیز بیشتر درآمد خود را از استخراج همین مواد معدنی به دست می‌آورند. حدود سه چهارم پتاس ایالات متحده در نیومکزیکو استخراج می‌شود (یک ترکیب پتاسیمی که در کود استفاده می‌شود). سایر کالاهای تولید شده در این ایالت شامل انواع مواد معدنی صنعتی (از جمله سنگ و سنگدانه)، اسید سولفوریک، مولیبدن، طلا، اورانیوم و نقره است.
در بخش دامداری، پرورش گاو و تولید محصولات لبنی در صدر فهرست محصولات حیوانی عمده نیومکزیکو هستند و در کنار این مورد، کشاورزی نیز رونق زیادی دارد. همچنین کارخانجات الوار در آلبوکرک، تجارت بسیاری در زمینه چوب کاج برای بهبود اقتصاد این ایالت انجام می‌دهد. 

شرایط زندگی در ایالت نیومکزیکو برای ایرانیان 

در ایالت نیومکزیکو، می‌توان گفت ایرانیان سهم بزرگی دارند و بسیاری از آنها در اینجا مشغول کار، تحصیل و زندگی هستند. در ادامه شرایط تحصیل، خدمات درمانی، کار و درآمد در این ایالت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بیمه و خدمات درمانی ایالت نیومکزیکو  

ایالت نیومکزیکو در رتبه‌بندی سلامت و بهداشت عمومی کشور آمریکا در سال 2014 در رتبه سی و سوم قرار گرفته بود؛ اما طی سال‌های اخیر پیشرفت زیادی در زمینه سلامت و بهداشت عمومی در این ایالت حاصل شد. مهم‌ترین عاملی که می‌تواند وضعیت سلامتی این ایالت را بهبود بخشد، تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتن تعداد بیشتری از ساکنین این ایالت است که این مراکز عبارت‌اند از:

 • وزارت بیمه ایالت نیومکزیکو

Mailing address:
P.O. Box 1269
Santa Fe, NM 87504-1269
Phone: (855) 427-5674
http://www.osi.state.nm.us/

 • وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالت نیومکزیکو

1190 South Saint Francis Drive
Santa Fe, NM 87502
Phone: (505) 827-2613
http://nmhealth.org/

شرایط تحصیل در ایالت نیومکزیکو 

تحصیل در آمریکا همیشه می‌تواند رویای دانشجویان علا‌قه‌مند به تحصیل در خارج از کشور باشد. این لیست انتخابی بر اساس سه فاکتور زیر صورت گرفته است:

 1. داشتن امتیاز، مجوز و اعتبار لازم از سوی سازمان آموزش عالی کشور آمریکا
 2. ارائه حداقل چهار سال برای دوره کارشناسی (مدرک کارشناسی) و یا مدرک کارشناسی ارشد (استادیار و یا درجه دکتری)
 3. ارائه دوره‌ها به طور عمده در قالب سنتی، حضوری و غیرحضوری

دانشگتاه های ایالت نیومکزیکو

دانشگاه ها و کالج های برتر ایالت نیومکزیکو 

در لیست زیر، بهترین دانشگاه‌های نیومکزیکو را می‌بینید:

 • College of Santa Fe
 • College of the Southwest
 • Eastern New Mexico University
 • New Mexico Institute of Mining & Technology
 • New Mexico Highlands University
 • New Mexico State University
 • St. John’s College-Santa Fe
 • University of New Mexico
 • Western New Mexico University

کار در ایالت نیومکزیکو برای ایرانیان 

به طور کلی پیدا کردن کار در ایالت نیومکزیکو، ممکن است کمی سخت‌تر از ایالت‌های دیگر باشد؛ اما با این حال این ایالت به دلیل داشتن معادن، کارخانجات، نفت و گاز، کشاورزی و دامداری می‌تواند موقعیت مناسبی برای ایجاد کسب‌وکار داشته باشد. همچنین نیومکزیکو بزرگ‌ترین تولیدکننده پرلیت در این کشور است (نوعی شیشه که در عایق کاری و باغبانی استفاده می‌شود) و حدود نیمی از درآمد این ایالت، از منابع طبیعی نفت و گاز حاصل می‌شود.
میانگین درآمد سالیانه در ایالت نیومکزیکو، حدود 54020 دلار و متوسط درآمد خانوار 74363 دلار است.

هزینه های زندگی ایالت نیومکزیکو 

هزینه زندگی در نیومکزیکو بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید، متفاوت است. گران‌ترین شهر نیومکزیکو لوس آلاموس است که هزینه زندگی در آن 8درصد بالاتر از میانگین ایالتی و 3درصد بالاتر نسبت به سایر نقاط ایالات متحده است. همچنین ارزان‌ترین شهر در نیومکزیکو کارلزباد است، با هزینه زندگی 5درصد کمتر از میانگین ایالتی و 10درصد پایین‌تر از میانگین کشوری است. 
به طور کلی، زندگی در ایالت نیومکزیکو نسبت به سایر ایالات آمریکا، هزینه‌های خانه، تحصیل، درمان، پوشاک و خدمات غیرضروری کمتری دارد. 

مزایا و معایب زندگی در ایالت نیومکزیکو

مزایای زندگی در نیومکزیکو

معایب زندگی در نیومکزیکو

زندگی در مکانی تاریخی

اقتصاد ضعیف

تنوع فرهنگی زیاد و سنت‌های نسلی

نرخ بیکاری و فقر بالا

ترافیک کم

درآمد پایین خانوار

غذاهای منطقه‌ای منحصربه‌فرد

نظام مدارس فرعی و آموزش با کیفیت پایین

تفریح در فضای باز دارای مناظر طبیعی زیبا

شرایط بد جاده‌ای

هزینه زندگی کم

جرم و جنایت بالا

دانشگاه‌های مقرون به صرفه

زمستان‌های سرد با آب‌وهوای خشک

آب‌وهوای خوب

هوای به نسبت آلوده

صنعت قوی کشاورزی

تنش نژادی

قیمت پایین خانه

لزوم دانستن زبان اسپانیایی

مالیات بر ملک پایین

کمبود پرستار و معلم

مکان مناسب برای راه‌اندازی کسب‌وکار

سوء مصرف مواد مخدر

سخن پایانی 
در جدول بالا، جمع‌بندی از نکات خوب و بد ایالت نیومکزیکو را خواندید. همانطور که گفته شد، این ایالت از نظر تفریح و سفر به آمریکا می‌تواند مکان مناسبی باشد. آب‌وهوای ایالت نیومکزیکو، شهرهای آن،منابع طبیعی و اقتصاد آن، شرایط تحصیل و کار در این سرزمین افسون نیز گفته شد. 
در صورت داشتن سوال در خصوص مهاجرت به آمریکا یا سفر به آن، می‌توانید با شماره 02148000957 تماس گرفته و با کارشناسان مجرب حامی مهاجر در ارتباط باشید. 

سوالات متداول درباره ایالت نیومکزیکو 

در ادامه به برخی از سوالات شما پاسخ داده می‌شود. در صورت داشتن هرگونه سوال دیگر، در کامنت‌ها آن را برایمان بنویسید تا کارشناسان حامی مهاجر در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

آیا ایالت نیومکزیکو برای مهاجرت ایرانیان مناسب است؟

بله، اگر بتوانید خود را با شرایط ایالت که در بالاتر ذکر شد وفق دهید، نیومکزیکو می‌تواند محل مناسبی برای شروع زندگی جدیدتان باشد.

چه روش هایی برای مهاجرت به ایالت نیومکزیکو آمریکا وجود دارد؟

شما می‌توانید از طریق سرمایه‌گذاری در آمریکا یا تحصیل در آمریکا وارد این ایالت شده و پس از تایید ویزا، 60 ماه در نیومکزیک بمانید تا بتوانید برای شهروندی آن اقدام کنید.

بهترین مکان های گردشگری در ایالت نیومکزیکو آمریکا کجاست؟

همانطور که مقاله توضیح داده شد، نیومکزیکو مکان‌های تفریحی گسترده‌ای هم در فضای باز و سرپوشیده دارد. از تپه ماسه‌های سفید گرفته تا جشنواره بالون‌ها که همه ساله گردشگران بین‌المللی زیادی را به خود جذب می‌کند. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0