50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

آتن

آتن پایتخت کشور یونان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود و از نظر اقتصادی، امروزه یکی از بزرگ‌ترین مراکز اقتصادی در جنوب اروپا است. بر اساس اسطوره‌های یونانی، نام این شهر از الهه آتنا گرفته شده است. این شهر علاوه بر آثار تاریخی ارزشمند دارای کوه، دریا، سواحل و چشم‌اندازهای بی‌نظیر و روح‌نواز بسیاری است.

بهترین زمان سفر به آتن

آتن با توجه به موقعیت مدیترانه‌ایش، دارای آب و هوایی گرم در تقریبا تمامی سال است. این امر بازدید از این شهر را در تمام سال، لذت‌بخش می‌کند. با این حال در برخی مواقع سال، ممکن است هوا بسیار گرم باشد؛ مانند ماه‌های تابستانی ژوئن تا سپتامبر (۱۱ خرداد تا ۱۰ مهر)، که دمای هوا ممکن است تا ۳۲٫۲ درجه سانتی‌گراد نیز برسد. ماه‌های زمستانی دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۱۲ اسفند) با بیشینه دمای ۱۵٫۶ درجه سانتی‌گراد و کمینه دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد، فصل بارانی کشور محسوب می‌شوند. بهترین زمان سفر به آتن، در فصل‌های بهار و پاییز است. آب و هوا در این دو فصل، معتدل و لذت‌بخش است. دما معمولا از ۲۱ درجه سانتی‌گراد بالاتر نمی‌رود. تنها نکته‌ای که باید برای سفر در ماه های بهاری مارچ تا می (۱۱ اسفند تا ۱۱ خرداد) بدانید، این است که در طول این زمان ممکن است بادهای شدیدی بوزد. 

جاهای دیدنی آتن

آگورای باستانی Ancient Agora of Athens  

به‌ جرات می‌توان ادعا‌ کرد که این مکان مهد دموکراسی یونان در دوره باستان بوده‌ است. کلمه یونانی آگورا در لغت به معنای "دورهمی و نطق" می‌باشد و برای مشورت در اینجا گرد هم می‌آمدند. آگورای باستانی، قلب تپنده آتن باستان، زمانی یک منطقه پر جنب و جوش، شلوغ، قطب فعالیت‌های اداری، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بود. سقراط ایده‌های فلسفی خود را در اینجا گسترش داد و سنت پل پس از آن دین مسیحیت را رواج داد.  معبد دارای ۳۴ ستون دوریک است که به عنوان پایه برای سقف عمل‌ می‌کند. این معبد به‌ بهترین شکل در سطح کل یونان حفظ‌ شده و در قرن هفتم به کلیسا تبدیل‌ شده‌ است. بهترین جا برای ورود به آگورا، از طریق دروازه‌ شمالی خیابان آدریانو در نزدیکی کلیسای سنت فیلیپ است. 
 
 

محله پلاکا  Plaka

محله پلاکا، با خیابانهای پیچ در پیچ و معماری نئوکلاسیک، یکی از معروفترین جاذبه‌های توریستی آتن است که در کنار آکروپلیس و سینتگما قرار دارد. این دهکده همانند جزیره‌ای در داخل شهر است و بهترین گزینه برای تجربه فرهنگ بومی یونان است. موزه کَنلوپولوس، موزه دانشگاه آتن، یادمان لیسیکراتس، میدان فیلوموسوس اِتریا و موزه کودکان از دیدنی‌های این محله می‌باشد.
 
 

آکروپولیس آتن Acropolis

باشکوه‌ترین سازه‌ تاریخی در آتن، آکروپولیس است. آکروپولیس‌های زیادی در یونان وجود دارد، اما این یکی دارای روح کلاسیک یونانی و با افتخار، گواه ماهیت امپراطوری قدرتمندش است. آکروپولیس به حدی شهرت و محبوبیت دارد که نام آن مترادف با شخصیت انسانی در آتن شده است. واژه‌ Acropolis برگرفته از لغت یونانی akron به معنی لبه و polis به معنی شهر است. بنابراین، به عبارت دقیق‌تر، آکروپولیس معنی "شهر روی لبه" می‌دهد. آکروپولیس آتن، روی تپه‌ ماهور سنگ آهکی بنا شده که مشرف به شهر آتن است. سه عمارت اصلی آکروپولیس، پارتنون، ارختیون و معبد آتنا نایک هستند. 
 
 

معبد پارتنون  Parthenon

پارتنون بر روی تپه‌ای مشرف بر آتن قرار دارد. این معبد به یادبود خدای آتناپارتنوس، مالک آتن، ساخته‌ شده‌ است تا شهر را از شر تجاوزها درامان نگه‌ دارد. این بنا در اصل توسط مجسمه‌ساز معروف فیدیاس طراحی‌ شده و دارای انواع گنجینه‌های ارزشمند است ولی جاذبه اصلی آن مربوط به مجسمه آتنا است که از عاج‌فیل و طلا ساخته‌ شده‌ است. تاریخ ساخت این مجسمه به ۴۴۷ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد.   پارتنون معبدی به سبک معماری دوریک، با هشت ستون در ورودی و هفده ستون در کناره‌ها بود که نسبت ۹:۴ را ایجاد می‌کردند. این نسبت، تقسیم بندی عمودی و افقی معبد و همچنین سایر روابط بنا مانند فاصله بین ستون‌ها و ارتفاعشان را نیز تحت تأثیر قرار می‌داد. قسمتی که برای قرارگیری تندیس آتنا در نظر گرفته شده بود بسیار بزرگ بود و باعث کوچک شدن غیر معمول ایوان‌های جلویی و عقبی ساختمان می‌شد. یک ردیف از شش ستون دوریک، این ایوان‌ها را حمایت می‌کردند و یک ردیف ستون متشکل از ۲۳ ستون دوریک کوچک‌تر هم در دو طبقه به دور مجسمه قرار داده شده بودند.
 
 

تئاتر دیونیسوس  Theater of Dionysus

تئاتر دیونیسوس آتن ، قدیمی ترین تئاتر جهان است که در طی سالها، بسیاری از معروف‌ترین و سرشناس‌ترین نمایش نامه‌های جهان در آن اجرا شده اند. این تئاتر به نام دیونوسوس خدای شراب و مستی ساخته شده بود و 64 ردیف (25 ردیف باقی مانده) و حدود 17000۰ نفر گنجایش داشت. اهمیت تئاتر دیونیسوس در آن است که همزمان با تولد تراژدی در آتن ساخته شده است و اولین تئاترهای تراژیک در قرن ششم ق.م. در آن اجرا شده‌اند.
 
 

معبد زئوس المپیا Temple of Zeus

معبد زئوس در آتن، قدمتی طولانی دارد و به سال 174 قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. البته ساخت این بنا چندین بار نیمه کاره رها شد و درنهایت در دوران امپراتور هادریان و در سال 131 میلادی به پایان رسید. طرح جاه‌طلبانه‌ این مکان و ستون‌هایش که به طور غیرعادی بلند هستند و 17.25 متر ارتفاع دارند، باعث شده بود تا این مکان به یکی از بزرگ‌ترین معبدهای ساخته شده در دوران باستان تبدیل شود. معبد بیش از 100 ستون مرمرین داشته که امروزه تنها 15 تای آن باقی مانده است و به سبک گرکو- رومن ساخته شده است.
 
 

کتابخانه هادریان  آتن Library of Hadrian

کتابخانه هادریان در قسمت شمالی آکروپولیس واقع شده‌است. این کتابخانه  توسط امپراتور هادریان در سال ۱۳۱ میلادی ساخته شد. امپراتور هادریان که از ۱۱۷ تا ۱۳۸ بعد از میلاد فرمان‌روایی می‌کرد، یکی از طرفداران سرسخت فرهنگ یونانی بود و مرتبا از آتن بازدید می‌کرد.​هادریان می‌خواست پایتخت فرهنگی امپراتوری روم را بسازد و در طی دیدارهایش چندین پروژه ساختمانی از جمله ساخت کتابخانه بزرگ را آغاز کرد.  کتابخانه  شامل یک فضای بزرگ، تقریبا چهارگوش و مستطیل شکل می‌باشد که ورودی آن در غرب ساختمان واقع شده  بود. ​این کتابخانه از ابتدا به  عنوان کتابخانه نبود، در واقع یک مجموعه فرهنگی، با سالن‌های سخنرانی، یک اتاق رونویسی، یک سالن کتابخانه معروف به   Bibliostasio  و احتمالاً شامل یک تئاتر هم بود.
 
 

استادیوم پاناتنائیک  Panathenaic Stadium

استادیوم پاناتنائیک از مرمر ساخته شده و در نزدیکی کوه پِندِلی قرار دارد. این سازه مرمری، تنها نمونه عالی نوع خود در جهان محسوب می‌شود. استادیوم پاناتنائیک را به کالی مارمارو هم می‌شناسند. این سازه را حوالی سال ۳۳۰ قبل از میلاد، به دستور یک سخنور آتنی، لیکورگوس ساختند. استادیوم پاناتنائیک به شکل متوازی‌الاضلاع بود که در یک ضلع آن در ورودی و سه ضلع دیگر جایگاه تماشاچیان قرار داشت. بعدها در زمان رومی‌ها، هرودِس آتیکوس  برای نوسازی استادیوم کمک‌هایی کرد و برخی از قسمت‌ها مورد بازسازی قرار گرفتند که شامل تغییر شکل مجموعه به صورت نعل اسبی و اضافه کردن سازه‌ای در قسمت ورودی می‌شد. بعد از نوسازی استادیوم از طریق حمایت مالی تاجری یونانی به نام جورج آوِروف اولین بازی‌های مدرن المپیک در آن برگزار شد.
 
 
 
کوه لیکابتوس، میدان سینتگما، ارچتیوم، باغ ملی آتن، دماغه سونیون ، معبد پوزیدون، موزه بِناکی و موزه ملی باستان شناسی از دیگر جاهای دیدنی آتن می‌باشد.

غذاهای محلی آتن

موساکا

موساکا یکی از لذیذترین غذاهای معروف یونان که با استفاده از گوشت، بادمجان، و لایه‌های پنیر طبخ می‌شود. در صورتی که گیاهخوار باشید می‌توانید آن را بدون گوشت سفارش دهید. رستورانهای آتن، یونان بهترین موساکا را سرو می‌کنند.
 
 

کولوکیتانتوی یا گل کدوی شکم پر

 یکی دیگر از غذاهای خوش طعم و لذیذ یونانی گل کدوی شکم پر است که مواد داخل آن را می‌توانید به دلخواه خود از بین سبریجات، پنیر، گوشت و برنج سفارش دهید. برای طبخ آن را در خمیر مخصوصی می‌خوابانند و بعد از آن سرخ می‌کنند تا به خوبی طلایی شود. 
 
 

فَسولدا

غذای ملی یونانیان و یکی از محبوب ترین غذاها در بین یونانی هاست. این سوپ ساده لوبیا سفید، برخلاف سادگی عطر و طعمی فوق العاده لذیذ دارد. ترکیبات این غذا شامل لوبیا سفید، روغن زیتون، سبزیجات و گیاهان معطر می‌شود که غذایی خوش طعم و مغذی است.
 
 

اسپانا کوپیتا

به احتمال زیاد غذای موردعلاقه‌ ملوان زبل، اسپاناکوپیتا یا همان پای اسفناج؛ ترکیبی است از اسفناج، روغن‌زیتون و سبزیجات انتخابی شما که با پنیر و یک لایه خمیر فیلو پوشیده شده، آن‌قدر در فر پخته می‌شود تا به رنگ طلایی درآید سپس داغ و دهن‌سوز سرو شود.
 
 

تزاتزیکی  

ترکیبی از ماست یونانی، خیار رنده شده و سیر، خوراکی می‌سازد که یونانی‌ها در کنار بسیاری از وعده‌های غذایی خود آن را میل می‌کنند. این غذا یکی از غذاهای اصلی در یونان است که در هر جایی قابل دسترسی است و خوردن آن با گوشت، سبزی، نان پیتا یا حتی به تنهایی فوق‌العاده است.
 
 

دُلماداکیا

 این غذا، در حقیقت دلمه‌های باریکی تشکیل شده از برگ‌های انگوراند که با گوشت بره و یا گوساله و برنج پر میشود. دولماداکیا را به عنوان پیش غذا همراه با  لیمو هم سرو می‌کنند.
 
 

سوولاکی

این غذا با گوشت ادویه و چاشنی دار پخته می‌شود و سپس با سس تیزاتز خوش طعم تر می‌شود. در زبان یونانی سوولاکی به معنای گوشت به سیخ کشیده شده است و بسیاری از مردم یونان هر نوع از گوشت‌های رول شده را با این نام می‌خوانند. البته این غذاها تا حدی به واسطه نوع گوشتی که در آن به کار برده می‌شود، از همدیگر قابل تمایز هستند.
 
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0