شهر زیبا و تاریخی مسکو ، پایتخت کشور پهناور روسیه و بزرگترین شهر در قاره‌ی اروپا و از مهم‌ترین مقاصد گردشگری جهان است. نام این شهر دیدنی از نام "رود موسکوا" به معنای شهرِ کنارِ رود گرفته شده است که این رود، رودی در غرب کشور روسیه است و از مرکز شهر مسکو عبور می‌کند. این شهر با قدمتی کهن و با تاریخ پر فراز و نشیب، سالانه میزبان گردشگران بسیاری است و ما نیز در این مقاله قصد داریم به معرفی جاهای دیدنی مسکو ، این شهر رنگارنگِ پر انرژی و مملو از حس فوق‌العاده بپردازیم.

کلیسای کازان

برای دیدن یکی دیگر از جاهای دیدنی مسکو باید به شمال شرقی میدان سرخ بروید. جایی که می‌توانید به تماشای کلیسای جامع کازان بنشینید و از نظاره بازی رنگ‌های سپید، سرخ و سبز در نمای آن لذت ببرید. برای اولین بار یکی از شاهزادگان روسی به نام دمیتری پوژارسکی پس از پیروزی مسکو بر ارتش لهستان و لیتوانی در سال ۱۶۱۲ کلیسایی چوبی را در این مکان بنا کرد. بعد از ۷ سال این سازه دچار آتش سوزی شد و صدمات جدی دید؛ به همین دلیل پادشاه وقت، میخائیل یکم در سال ۱۶۳۶ دستور ساخت یک کلیسای آجری را به جای این کلیسا داد. کلیسای کازان به یکی از مهم‌ترین کلیساهای کشور تبدیل شد اما در سال ۱۹۳۶ بر اساس دستور استالین این کلیسا تخریب شد تا میدان سرخ برای رژه نظامی آماده شود. بنایی که امروز می‌بینید در سال ۱۹۹۳ به جای کلیسای از میان رفته، ساخته شده است.
 

هفت خواهر مسکو

در مسکو ، ۷ ساختمان بلند با معماری های تقریبا شبیه و ظاهر یکسان وجود دارد که به هفت خواهر مسکو معروف شده است. در سال ۱۹۴۷ میلادی، استالین دستور ساخت آسمانخراش‌ها را در مسکو داد و ۸ آسمانخراش بلند در آن ساخته شد که البته بعد از مرگ استالین، ساخت یکی از آنها متوقف شد. ساختمان های هفت گانه مسکو یا همان هفت خواهر مسکو عبارتند از: ساختمان دانشگاه دولتی مسکو ، هتل اوکراین، ساختمان وزارت امور خارجه روسیه، هتل لنینگراد، مجتمع مسکونی واقع در بلوار کاتلنیچسکایا،  مجتمع مسکونی واقع در میدان کودرینسکایا، ساختمان اداری مسکونی برج دوشکین. در واقع هفت خواهر را می‌توان میراثی قدیمی از یکی از جاه طلبانه‌ترین برنامه‌های ساختمان سازی دنیا دانست که به دستور جوزف استالین انجام شد و قرار بود تا با آسمانخراش‌های آمریکا رقابت کند.
 

کاخ کرملین

کاخ کرملین بزرگ‌‌ترین کاخ سلطنتی روسیه که با نام قلب مسکو نیز شناخته می‌شود یکی از زیباترین کاخ‌های جهان است. این کاخ بیش از ۶۰۰ سال است میزبان سلاطین، تزارها و حالا گردشگرانی است که از سرتاسر جهان می‌آیند تا شکوه و زیبایی آن را از نزدیک تماشا کنند. این کاخ از چهار قصر، چهار کلیسا و دیوار کرملین به همراهی برج‌های کرملین تشکیل شده‌ است. کرملین مثلث ‌شکل، با جهت شمالی دارای ضلع‎هایی به طول ۷۵۰ متر است. کرملین را واقعاً می‎توان از هر نظر، سمبلیک، تاریخی و استراتژیکی قلب مسکو نامید.
 

بنای یادبود فتح فضا

این بنای تاریخی منحصر به فرد که در بخش شمال شرقی مسکو قرار دارد،  یکی از جاهای دیدنی مسکو است که به افتخار برنامه‌های فضایی روسیه در سال ۱۹۶۴ ساخته شد که دارای ۱۰۷ متر ارتفاع است؛ جنس آن از تیتانیوم ساخته شده است و موشکی را نشان می‌دهد که در راه رسیدن به فضاست، پارک VDNK در مجاورت این منطقه قرار دارد و جاذبه‌های فضایی بسیاری را در آنجا می‌توان مشاهده کرد. این موزه نمایشی شگفت انگیز از افتخارات کیهانی کشور نظیر مدل‌های ماهواره‌ای، عکس‌ها و اسناد مربوط به فضانوردان معروف نظیر یوری گاگارین و بسیاری از آثار هنری مربوط به عشق انسان‌ها در فتح فضا را به نمایش می‌گذارد. فضای اصلی این موزه با الهام از محیط کیهانی و هوا فضا برای القای حسی جذاب به بازدیدکنندگان طراحی شده است.
 

کلیسای سنت باسیل

کلیسا‌ی سنت باسیل در سال ۱۵۵۲ میلادی به دستور تزار روس ملقب به ایوان مخوف و توسط معماران معروف روسی پوستنیک یاکولو و ایوان بارما ساخته شده است.  این کلیسا که یکی از اضلاع میدان سرخ  مسکو را اشغال می‌کند، به‌ افتخار پیروزی روس‌ها بر تاتارها و فتح خانات قزان ساخته شد. در آن زمان دستور داده ‌شده بود به صورت مجموعه‌ای از کلیساهای کوچک ساخته شود که هر کدام را بتوان به یکی از قدیسان اهدا نمود. کلیسای جامع سنت باسیل به عنوان یکی از جاهای دیدنی مسکو شامل یک کلیسای مرکزی و ۸ کلیسا در اطراف آن و با هدف ایجاد ستارۀ هشت پر نماد قرون وسطى ساخته شده است. کلیسای اصلی در پشت این نه کلیسا قرار می‌گیرد و به دلیل شیوۀ قرار گیری کلیساهای دیگر چندان به چشم نمی‌آید. این کلیسا در ابتدا به تقلید از کاخ کرملین از سنگ سفید ساخته ‌شد و دارای گنبد پیازی شکل است. گنبد دهم ۲۹ سال بعد و روی مقبرۀ سنت باسیلی ساخته و به مجموعه اضافه شد.
 

متروی مسکو

متروی مسکو با زیبایی خاصی که دارد یکی از جاهای دیدنی مسکو می‌باشد. این مترو با ۲۰۶ ایستگاه و ۱۳ خط بعد از پکن و شانگهای، لندن و نیویورک پنجمین متروی بزرگ جهان  است. دیوار همه ایستگاه‌ها  از مرمر است و در سقف‌های بلند خود لوسترهای باشکوه دارند. مواد اولیه‌ای که برای ساخت این مترو نیاز بود به انقلاب صنعتی در شوروی که جامعه‌ای کشاورزی بود کمک کرد. استالین حتی تمام مهندسان انگلیسی را که بر روی خطوط مترو کار می‌کردند را دستگیر کرد تا دانش زیادی را که در زمینه ساخت و ساز مترو پیدا کرده بودند به کسی نگویند که این باعث شد روابط تجاری بین دو کشور قطع شود. در رابطه با خط دایره‌ای که در نقشۀ متروی مسکو وجود دارد افسانه‌ای وجود دارد. این افسانه‌ها اشاره دارند که استالین فنجان قهوۀ خود را روی نقشه مترو گذاشت و این فنجان یک لکه دایره‌ای را ایجاد کرد. استالین با نشان دادن این دایره به سازندگان دستور ساخت چنین دایره‌ای‌ را داد. این دلیل وجود این دایره روی نقشه و رنگ قهوه‌ای آن است.
 

کلیسای مسیح منجی

کلیسای جامع مسیح منجی، بلندترین کلیسای ارتودوکس دنیاست که در نزدیکی کرملین و در حاشیه رودخانه مسکو واقع شده است. بعد از آن که ناپلئون بناپارت که به روسیه حمله کرده بود، شکست خورد و عقب نشینی کرد، تزار روسیه تصمیم به ساخت کلیسایی به شکرانه این پیروزی گرفت. ساخت این کلیسا بیشتر از ۴۰ سال به طول انجامید. امروزه کلیسای مسیح منجی یکی از جاهای دیدنی مسکو ی زیبا است، مانند هر مکان مقدس دیگری زمانی که بخواهید وارد این کلیسا شوید باید حتماً پوششی روی موها داشته باشید و لباس مناسب بپوشید.
 

کیلومتر صفر مسکو

در بسیاری از کشورها کیلومتر صفر به مکانی (معمولاً نقطه‌ای از پایتخت) گفته می‌شود که فاصله دیگر نقاط کشور از این نقطه سنجیده می‌شود اما در مسکو این نقطه به یکی از جاذبه‌های دیدنی تبدیل شده است. پلاک دایره‌ای شکل برنزی که کیلومتر صفر روسیه را نشان می‌دهد در مسکو و روبه‌روی کلیسای ایبریان با فاصله کمی از میدان سرخ قرار دارد. مردم محلی اعتقاد دارند اگر کسی روی نشان بایستد و سکه‌ای بالای شانه‌اش پرتاب کند و آن سکه داخل دایره برنزی بیفتد آرزویش برآورده می‌شود.
 

صومعه ناوادِویچی

در قسمت جنوب غربی رودخانه مسکو صومعه‌ای با 16 گنبد درخشان خواهید دید که نه تنها زیباترین صومعه شهر مسکو می‌باشد، بلکه به شکل یک آرامستان محل دفن افراد سرشناسی بوده است که مجسمه‌ای از آنها سر مزار ایشان دیده می‌شود. این صومعه به دستور پرنس واسیلی در سال 1524 به مناسبت بزرگداشت پیروزی ارتش روسیه در سال 1514 بر نیروهای لهستان و لیتوانی برای بازپس گیری شهر اسمولنسک بنا شد. از ابتدای قرن بیستم افراد سرشناس بسیاری در این مکان دفن شده‌اند. همچون: ماکارنکو(روانشناس)، برتلس(دانشمند ایرانشناس روسی)، گوگول(طنزپرداز)، چخوف(نویسنده)، سرگئی آیزنشتاین(کارگردان)، بوریس یلتسین(اولین رئیس جمهور روسیه فدرال)، زویا( دختر پارتیزان قهرمان روسیه در جنگ جهانی دوم)، نیکیتا خروشچف(رئیس جمهور سابق شوروی)، بلیایف(فضانورد)، تیتف( فضانورد)، ناظم حکمت(شاعر ترک)، ابوالقاسم لاهوتی کرمانشاهی(شاعر و فعال سیاسی ایران دوره مشروطه).
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0