20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

موزه های چین

چین به عنوان یکی از کهن ترین و پهناور ترین کشور دنیا شناختهشده است  و همه ساله گردشگران از سراسر این کره خاکی برای بازدید از این کشور زیبا به چین سرازیر می‌شوند و از بازدید تمدن و فرهنگ مشرق زمین و این همه شوکت و عظمت حیرت زده شده و لب به ستایش و ستودن این تمدن باستانی و باشکوه می‌گشایند. جاهای دیدنی چین سیار متنوع می‌باشد که از مهمترین مکان ها می توان به موزه های چین که دارای قدمت بسیاری بوده اشاره کرد . با هم 10 مورد از این موزه های را بررسی خواهیم کرد.

موزه ی ملی چین

 

موزه ملی چین در سال 2003 با موزه تاریخ چینی و موزه انقلاب چین ادغام شد. این موزه ی عظیم، در یک ساختمان گنجانده شده و از برترین معماری فرهنگی محبوب جهان که سرشار از میراث عمیق تاریخی و فرهنگی است، تشکیل می شود. موزه ی ملی چین معروف به گهواره چینی است که در آن تاریخ و فرهنگ بیش از 5000 سال چین ثبت شده و از گنجینه های بی شمار ملی حفظ می شود. این کاخ باشکوه، نشان دهنده ی دستاوردهای درخشان و هنرهای تاریخی و فرهنگی و توسعه اجتماعی کل تمدن بشری است.

این موزه با مجموعه ای از یادگارهای غنی، ساختمان 5 طبقه با 42 سالن نمایشگاه و 425 متر سالن و سالن بزرگ سخنرانی، تئاتر، کتابخانه و سالن اوقات فراغت عمومی فعالیت دارد. به جز نمایشگاه های دائمی از جمله نمایشگاه "چین باستان" و نمایشگاه "جاده جوانسازی"، موزه ملی چین نمایشگاه های طولانی مدت زیادی دارد که موقتی هستند.

در زیرزمین این موزه، یک نمایشگاه دائمی چین باستان شامل هشت دوره از زمان باستان، شیا و شانگ و ژو غربی، دوره بهار و پاییز، سلسله های شین و هان، سلسله های سوئی و تنگ و پنج سلسله ... توسعه طولانی تمدن چین را تا سال 2026 ارائه می دهد. نمایشگاه های ارزشمند این موزه، 521 آثار فرهنگی درجه یک را به همراه سلسله های باستانی آن، به تصویر می کشند. در تمام طبقات این موزه، خدمات عمومی، سالن سخنرانی و تئاتر، اتاق پخش قرار دارد.

تا طبقه اول، گالری های شمالی، گالری های جنوبی و یک نمایشگاه دائمی از "جاده جوانسازی" در دو طرف تالار مرکزی وجود دارد. تاریخ چین از جنگ اول تریاک در سال 1840 تا تأسیس جمهوری خلق چین در سال 1949 با بیش از 2300 اشیاء تاریخی مملو است. این موزه به بزرگترین خزانه داری جهان نیز معروف است.

موزه ی کاخ پکن

 

این موزه ی به شکل کاخ، در بزرگترین و به خوبی حفظ شده ترین مجموعه کاخ سازه چوبی ساخته شده است. شهر ممنوعه مینگ و سلسله چینگ، یک میراث فرهنگی ویژه جهانی و بزرگترین موزه هنری جامع فرهنگ چینی باستان و یک و تنها افتخار چینی هاست. امروزه کاخ های عظیم سلطنتی، گنجینه ای غول پیکر با سنگهای بی شماری از سلسله مینگ و چینگ هستند و به فسیل زنده معروف هستند.

بعد از گذشت پانصد سال از حوادث تاریخ چین، سرانجام کاخ های امپراتوری برای عموم باز شده اند و به شکل موزه هایی عظیم در آمده اند. بیشترین مسیر توصیه شده برای بازدیدکنندگان، بازدید از کاخ ها یا سالن های هر دو طرف کاخ است.
علاوه بر این، این موزه، نمایشگاه های موقت عالی را با موضوعات ویژه فرهنگی برگزار می کند. نمایشگاه هایی خارج از شهر برای نمایش مجموعه های شگفت انگیز از این موزه برگزار می شود. عمده هدف این نمایشگاه های خارج از شهری، ایجاد تبادل فرهنگ با سایر شهرها و قومیت ها است.

موزه ی شانگهای

 

موزه ی شانگ های با برخورداری از شهرت والای خود در داخل چین و خارج از کشور، گالری بزرگی از هنرهای باستانی چینی است که بیش از یکصد هزار گنجینه فرهنگی دارد. از ویژگی های آن در دارا بودن مجموعه های خارق العاده ای از برنز، چینیاوار، خوشنویسی و نقاشی است.
ساختمان این موزه در جنوب شهر شانگهای واقع شده است. ساختمان  گنبدی شکل بسیار زیبا که با پایه های مربع شکل با شکوه از بازدیدکنندگان پذیرایی می کند. شکوهی از ادغام فرهنگ سنتی و سبک معاصر. سه سالن نمایشگاه و دوازده سالن ویژه در چهار طبقه فوق و دو زیر زمین وجود دارد که در کلیه ی این طبقات، تاریخ چند هزار ساله ی این کشور پر راز و رمز نهفته شده است.
بالاترین موقعیت مکانی این موزه در طبقه چهارم واقع شده است. این موزه بیشتر شامل گالری های صنایع دستی ملی (700 متر مربع)، جید چینی باستان، مبلمان مینگ و چینگ (700 متر مربع)، ارز باستانی چینی (730 متر مربع) می شود. حدود 600 صنایع دستی قومی عجیب و غریب ، لباس، گلدوزی ابریشم ، فلزکاری، حجاری، سفال، لاک ، بامبو بافی و ماسک در گالری هنر ملی به نمایش گذاشته شده است.
اتاق سکه باستانی جاده ابریشم با بیش از 7000 سکه متمایز از مواد و سلسله های مختلف ارائه شده است تا پردازش ارز چین و تاریخ مبادلات اقتصادی بین چین و کشورهای خارجی را نشان دهد.
در تالار مبلمان بیش از 100 مجموعه اثاثیه منزل ظریف باستانی از دو خانواده نجیب پادشاه شی سیانگ و چن منجیا نشان داده  می شود. در زمان سلسله مینگ و چینگ بالاترین سطح دکوراسیون از نظر ظاهری، سلیقه و مهارت برای مسکن های چینی به کار برده شد.

موزه ی شنسی

 

این موزه ی تاریخی و تلفیقی واقع در غرب پاگودا، یک موزه ملی درجه یک و اولین موزه بزرگ ملی مدرن چین است. با همكاری دولتهای مركزی و محلی، این موزه به عنوان میراث معماری قرن بیستم در چین پاداش داده شد. میراث فرهنگی فراوان، انباشت فرهنگی عمیق در تاریخ و فرهنگ ویژه این موزه، این موزه را از بقیه متمایز می سازد. در این موزه عتیقه های فوق العاده ای جمع آوری شده است که در مقیاس زمانی بیش از 1 میلیون سال نهفته شده اند. آثار درجه یک و با ارزش و قابل توجهی را می توان در این موزه یافت.
از جمله لوازم سنگی بکر که مورد استفاده نیاکان بشر باستان قرار گرفته است. مصنوعات مختلف اشیای برنزی باستانی ، مجسمه های سفالگری و طلای بسیار از تمامی ادوار به چشم میخورد. آثار نقره و نقاشی های دیواری بی نظیری نیز در این موزه موجود هستند.

موزه ی نن جینگ

 

این موزه همان ورژن قبلی موزه ی ملی مرکزی چین بود که در سال 1933 به این نام تغییر پیدا کرد. این موزه یکی از سه موزه ی برتر چین محسوب می شود و سالانه بازدید کنندگان و توریستان فراوانی را کند. این موزه، یادگارهایی از عصر دیرینه تا دوران معاصر، سنگ فرش ، ظروف سفالی ، جید ، وسایل برنزی ، نقاشی های زیبا و خوشنویسی های قدیمی ، گلدوزی ، گلچین و مقالات هنری با ارزش بالای تاریخی و فرهنگی را در بر می گیرد و 1.062 یادگار فرهنگی ملی را پوشش می دهد.
با گذشت بیش از 80 سال از تغییر نام این موزه، اکنون موزه نانجینگ با اضافه کردن چهار گالری موقت یکی از جاذبه های توریستی محسوب می شود. گالری های دوره جمهوری خواه ، میراث نامشهود و گالری دیجیتال ساختمان این موزه ی عظیم را تشکیل میدهد. همه ساله موزه نانجینگ علاوه بر موزه ی دائمی خود، بیش از ده نمایشگاه موقت برگزار می کند. از جمله نمایشگاه تم مجموعه، نمایشگاه جوهر و نمایشگاه هنر مدرن. گالری تاریخی این موزه از شش سالن نمایشگاه ، سه سالن در طبقه اول و سه سالن در طبقه دوم تشکیل شده است.

موزه ی خونن

 

پس از پنج سال ترمیم و گسترش این موزه، حالا یکی از برترین موزه های جهان شناخته می شود. در بعد از ظهر 29 نوامبر سال 2017، دوباره در این موزه که به عنوان هشت موزه ی برتر چین شناخته می شود به روی عموم باز شد و به فعالیت خود ادامه داد. این فرصتی بود برای مردم، به خصوص مردم خونن، تا بتوانند از میراث و تاریخ غنی این شهر بزرگ و تاریخی آگاه شوند. چیدمان موزه هونان شامل پنج طبقه و یک زیرزمین با دو نمایشگاه دائمی و چهار نمایشگاه با مضمون برنز ، سرامیک ، خوشنویسی و نقاشی ، صنایع دستی، برای ارائه میراث فرهنگی عالی انسان است.|
در طبقه ی بالای این موزه، تالار چند منظوره است و رستوران های متعددی وجود دارند که از بازدید کننده ها پذیرایی می کنند. روف گاردن هم در طبقه چهارم این موزه است. نمایشگاه با مضموم و نمایشگاه مقبره های سلسله چانگشا ماوانگودی هان در طبقه سوم قرار دارد.
سه مقبره قدیمی از سلسله غربی هان از سال 1974 197 1972 کشف شد که در این موزه قرار داده شد. ساختار مقبره بسیار پیچیده است و اشیاء غنی دفن شده از جمله ابریشم، نسخه خطی نامه ها، نقاشی ابریشم، لاک، سفال ، مهر و موم ، داروهای گیاهی چینی و غیره تا بیش از 3000 قدمت ، ساخته شده اند. یکی از مهمترین یافته های باستان شناسی در قرن بیستم مقبره های سلسله چانگشا بود که از نقاط قوت این موزه ی عظیم محسوب میشوند.

موزه ی هوبئی

 

موزه استانی هوبئی که در سال 1960 توسط معاون رئیس جمهور دونگ بیو نامگذاری شده بود، یک موزه ملی درجه یک و یکی از هشت موزه ایالتی است که به طور مشترک توسط دولت های مرکزی و محلی ساخته شده است. این موزه همچنین به عنوان پایگاه تحقیقاتی مهم و کلیدی برای محافظت از آثار باستانی این استان نیز ساخته شده است و از این حیث بسیار حائز اهمیت است. به جز گنجینه های ارزشمند این موزه، تعداد زیادی آثار باستانی کشف شده محلی نیز در این جا وجود دارد. مانند گلدان گران بهای نقاشی شده به سبک چینی. در حال حاضر ، موزه استان هوبی حدود 10 نمایشگاه دائمی دارد و هر ساله نمایشگاه های موقت مانند نمایشگاه بودا از هنر بودایی گاندارا و گاه به گاه نمایشگاه های رقص چینی برگزار می شود و تاریخ چین را در این صنعت کمی مدرن به نمایش می کشد.
مقبره ی مارکسی یی از امپراتوری زنگ در سال 1978 یافت شد و در این موزه قرار داده شد. این مقبره قدمتی بیش از 2400 سال دارد. به همراه این مقبره، ده ها هزار آثار باستانی دیگر نیز در این منطقه یافت شد که همگی در این موزه قرار داده شدند. در این موزه، یک شمش طلا نیز به نمایش گذاشته شده. این شمش طلا در مقبره ی لیانگ جوانگ یافت شد که سرگذشتی بسیار طولانی دارد. در گوشه کنار این موزه میتوانید مقالاتی در مورد سلسله شین و هان، آباژورهای هوبی پیدا کنید.

موزه ی استانی خونن

 

کلیه معماری این موزه ی با شکوه و زیبا به سبک هنری کاملا منحصرا به فرد طراحی شده. مانند غرفه ی اصلی هرمی در مرکز این موزه که با دیدن آن شما را به چندین هزار سال قبل باز میگرداند. در سال 2009 ، سالن های نمایش قبلی به یک سالن دائمی نمایشگاه نجوم باستانی و چهار گالری با موضوع های مختلف تبدیل شدند و به نمایشگاه های ویژه ارتقا یافتند. در سالن نجوم باستان ، هشت سالن نمایشگاه وجود دارد. چهار سالن اجتماعات سلسله یسی و شانگ ، سلسله غربی ژو و ژو شرقی در طبقه یک قرار دارند. چهار طبقه ی دیگر شامل سلسله هان غربی و شرقی است.
سالن سلسله هان جین، تالار سویی و تانگ و سالن سلسله آهنگ و یوان در طبقه دوم قرار دارند. تالار منبت کاری باستانی دارای پرتره های سنگی جذاب از سلسله هان است که در نانیانگ و شانگویو از خونن کشف شده اند و به این موزه برای بازدید آورده شده اند.

موزه ی لیانینگ

 

این موزه جایزه ی لوبن را در سال 2014 دریافت کرد. این جایزه به عنوان افتخار آمیزترین جایزه برای یک موزه در چین شناخته می شود. این موزه ی تازه تاسیس اولین موزه ی جمهوری خلق چین بود که در شمال شرقی این کشور بنا شد. برای رسیدن به این موزه باید جاده های تاریخی مینگ و چینگ را طی کنید. جاده هایی با بیشترین تنوع و بیشترین کیفیت. پس از مدت ها تعمیر و گسترش طولانی مدت، در حال حاضر ساختمان پنج منطقه ای این موزه را تشکیل میدهد که 42979 متر مربع از 22 سالن نمایشگاه را شامل می شود. تنها شش سالن نمایش که در طبقه اول واقع شده است را به روی عموم باز می کنند.
بسیاری از مجسمه های برجسته برنز با مضمون تاریخ طولانی لیائو بر روی دیوارها ساخته شده اند تا فرهنگ درخشان در گذشته را نشان دهند. سالن های نمایش در طبقه اول (8739 متر مربع) عمدتاً برای نمایشگاه هایی از آثار تاریخی و فرهنگی معرفی شده از داخل و خارج از کشور استفاده می شوند و از عموم پذیرایی میکنند.

موزه ی چنگ دو

 

این موزه بر روی خرابه های جین شا ساخته شده است. این  موزه باغی مدرن است که نمایشگاهی برای به تصویر کشیدن فرهنگ باستانی سیچوان در دوران سلسله شانگ و ژو است. این موزه نقطه ی قوت شهر چنگ دو است. دو عدد از مهمترین سایت های این موزه، گالری ویرانه ها و گالری ساخته شده روی دامنه ها است که به معماری به نظیر این موزه نیز اشاره ای دارند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0