50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

جاهای دیدنی آتن

آتن پایتخت کشور تاریخی یونان است و نام این شهر پرآوازه از آتنا ایزد بانوی خرد و جنگ و الهه نگهبان این شهر گرفته شده است. مساحت شهر آتن در حدود 39 کیلومتر است. در سال 480 پیش از میلاد بود که خشایار شاه با ارتش هخامنشی خود به یونان یورش برد و در شهر آتن رژه رفت اما ناوگان دریایی هخامنشیان در نبرد سالامیس شکست خورد و نهایتا ارتش یونان باردیگر قدرت را به دست گرفت. تاریخ پر ماجرا و اسطوره های فراموش نشدنی همواره یونان و به خصوص شهر آتن را یکی از مقصدهای گردشگری در اروپا قرار داده است و هر ساله هزاران نفر را به این مکان های تاریخی جذب می کند تا از نزدیک شاهد عظمت کشور اسطوره ها و خدایان باستان باشند. در همین راستا به بررسی تعدادی از مناطق گردشگری شهر آتن پرداخته‌ایم.

آکروپولیس

آکروپولیس مهم ترین مرکز باستانی دنیای غرب و مشهورترین نقطه گردشگری در آتن است. آکروپولیس به معنی شهر بالا دست می باشد و در واقع تپه ای است بزرگ در مرکز شهر که قدیمی ترین ویرانه های باستانی دنیا را در خود جای داده است. این محل زیبا پر از پیکره ها و تندیس های قدیمی است که راوی تاریخ دیرینه یونان هستند. واژه‌ Acropolis برگرفته از لغت یونانی akron به معنی لبه و polis به معنی شهر است. بنابراین، به عبارت دقیق‌تر، آکروپولیس معنی "شهر روی لبه" می‌دهد. آکروپولیس آتن، روی تپه‌ ماهور سنگ آهکی بنا شده که مشرف به شهر آتن است. سه عمارت اصلی آکروپولیس، پارتنون، ارختیون و معبد آتنا نایک هستند. 

 

موزه باستان شناسی آتن

موزه باستان شناسی یونان یکی از مهم‌ترین موزه های دنیا است و مهم ترین آثار باستانی یونان را نیز از جمله مجسمه های آنتیک، جواهرات و آثار هنری را در خود جای داده است. هیجان انگیزترین بخش موزه قسمتی است که اولین نسخه های متون فلسفی و اولین نمایش نامه های تاریخ را از نزدیک می بینید.

 

آگورا

بی شک با مشاهده مکانی که در روزگاران قدیم محل تردد فیلسوفانی همچون سقراط بوده است، احساس خوبی به شما دست خواهد داد. آگورا ویرانه ای است در قلب آتن مدرن و در گذشته خود بازاری بزرگ بوده است که مرکز فعالیت های تجاری، سیاسی و اجتماعی نیز بوده است. این محل زادگاه دموکراسی یونانی نام دارد و در سال 480 قبل میلاد توسط ایرانی ها تخریب شد. کلمه یونانی آگورا در لغت به معنای "دورهمی و نطق" می‌باشد و برای مشورت در اینجا گرد هم می‌آمدند. معبد دارای ۳۴ ستون دوریک است که به عنوان پایه برای سقف عمل‌ می‌کند. این معبد به‌ بهترین شکل در سطح کل یونان حفظ‌ شده و در قرن هفتم به کلیسا تبدیل‌ شده‌ است. بهترین جا برای ورود به آگورا، از طریق دروازه‌ شمالی خیابان آدریانو در نزدیکی کلیسای سنت فیلیپ است. 

 

معبد زئوس

معبد زئوس در آتن، قدمتی طولانی دارد و به سال 174 قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. البته ساخت این بنا چندین بار نیمه کاره رها شد و درنهایت در دوران امپراتور هادریان و در سال 131 میلادی به پایان رسید. طرح جاه‌طلبانه‌ این مکان و ستون‌هایش که به طور غیرعادی بلند هستند و 17.25 متر ارتفاع دارند، باعث شده بود تا این مکان به یکی از بزرگ‌ترین معبدهای ساخته شده در دوران باستان تبدیل شود. معبد بیش از 100 ستون مرمرین داشته که امروزه تنها 15 تای آن باقی مانده است و به سبک گرکو- رومن ساخته شده است.

 

استادیوم پاناتنائیک

در نظر اکثر افراد المپیک و آتن بهم گره خوردند و بازدید از استادیوم المپیک نیز از دیگر جذابیت های سفر به آتن است. بنای اولیه استادیوم پاناتنائیک در قرن چهارم قبل از میلاد ساخته شده بود و بعد از چند قرن در سال 1895 به طور کامل بازسازی شد و یک سال بعد از آن میزبان اولین دوره المپیک مدرن بود. این مکان تنها استادیوم جهان است که تمام آن با سنگ مرمر سفید ساخته شده است. استادیوم پاناتنائیک به شکل متوازی‌الاضلاع بود که در یک ضلع آن در ورودی و سه ضلع دیگر جایگاه تماشاچیان قرار داشت. بعدها در زمان رومی‌ها، هرودِس آتیکوس  برای نوسازی استادیوم کمک‌هایی کرد و برخی از قسمت‌ها مورد بازسازی قرار گرفتند که شامل تغییر شکل مجموعه به صورت نعل اسبی و اضافه کردن سازه‌ای در قسمت ورودی می‌شد.

 

آنافیوتیکا

آنافیوتیکا محله ای باستانی و بسیار دیدنی در آتن است، این منطقه در پایین آکروپلیس واقع شده است.تعداد زیادی از خانه های باستانی این منطقه در جریان حفاری های دهه 1950 تخریب شد اما هنوز هم 45 خانه باستانی در این منطقه باقی مانده است. این محله پر از کلیساهای قدیمی است و علاوه بر این رستوران ها و مغازه های دنج و خوش آب و هوای آن بسیار جلب توجه می کند. این منطقه با خیابان های کوچک و سنگ فرش شده محل مناسبی برای عکاسی می باشد. این دهکده همانند جزیره‌ای در داخل شهر است و بهترین گزینه برای تجربه فرهنگ بومی یونان است. موزه کَنلوپولوس، موزه دانشگاه آتن، یادمان لیسیکراتس، میدان فیلوموسوس اِتریا و موزه کودکان از دیدنی‌های این محله می‌باشد.

 

میدان سینتاگما

این بخش از آتن بی شک برای تمامی افراد با سلیقه های مختلف جذاب خواهد بود و جالب ترین قسمت آن لحظه عوض شدن گاردهای حفاظتی آن است که در مقابل مقبره سرباز بینام رژه می روند و با نظم خاص خود توجه ها را جلب می کنند.

 

موزه مسیحیت

از مهم ترین موزه های شهر آتن می توان به موزه مسیحیت اشاره کرد که در واقع مربوط به مسیحیان ارتدوکس است. این موزه دارای آثار تاریخی ارزشمندی از تمامی دوره های تاریخی یونان است. بعضی از اشیایی که در این موزه نگهداری می شود مانند کوزه ها، در نوع خود در تمام طول تاریخ بی نظیر و کمیاب هستند.

 

سازه آتن

این سازه در واقع جایی بود که در آن مردم آتن برای پیروزی در جنگ ها به دعا می پرداختند. قدمت این مکان به 420 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و در قرن هفدهم نیز تخریب شد اما بعدا بازسازی شد. این محل یکی از باورنکردنی ترین مناطق آتن است. در زمان یونانی NIKE به معنای پیروزی است.

 

ارختئوم

ارختئوم یک سازه شگفت انگیز و چشم نواز است که از مرمر خالص ساخته شده  و در آکروپلیس قرار دارد. ساخت این بنا به 3500 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و گذشته از سبک معماری آن، 6 بانویی که در سازه این بنا به کار رفته اند، ارختئوم را بیش از پیش خاص کرده است.

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0