لوگو موسسه مهاجرتی حامی مهاجر

کشور ترکیه

ترکیه کشوری واقع در جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا است که از سه طرف به دریا منتهی می‌شود. مساحت این کشور تقریبا از نصف ایران کمتر است و در حدود 77 میلیون جمعیت را در خود جای داده است.
مردم زیادی این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند و از نظر تحصیلات پزشکی ترکیه بسیار مطرح است. این کشور با نام رسمی جمهوری ترکیه، کشوری است که بین دو قاره‌ی اروپا و آسیا قرار گرفته است.
ترکیه از جمله کشورهایی است که هرسال مردم بسیاری را برای اقامت به خود جذب می کند و شرایط زیادی را هم برای مهاجرین فراهم می آورد.هزینه های کمتر زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشورها یکی از علل تعداد بالای متقاضی مهاجرت به این کشور است. برای مهاجرت به ترکیه از چند راه معمول می توان استفاده کرد که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

یکی از روش های دریافت اقامت هر کشور ازدواج است. برای مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج ابتدا باید به این نکته توجه کنید که فردی که با آن ازدواج می کنید، خود نباید پناهنده باشد، بلکه باید اقامت دائم ترکیه را داشته باشد. سپس باید به یک نکته مهم دیگر توجه کنید و آن رسمی بودن ازدواج و داشتن مدرک معتبر است. از ازدواج صوری بپرهیزید چون پیگرد قانونی دارد. بعد از 5 سال ازدواج و زندگی مشترک و تحقیقاتی که پلیس ترکیه برای اطلاع از صحت این ازدواج در طول این 5سال انجام می دهد ، اقامت دائم ترکیه به شما تعلق می گیرد.

 مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار مانند کشورهای دیگر دارای شرایطی خاص می باشد. برای گرفتن این اقامت باید شما از طریق یک کارفرما یا یک شرکت معتبر از طرف ترکیه دعوت به کار شوید، که این خود به آسانی امکان پذیر نیست. ابتدا این کار با شرایط و نیاز های خود در میان مردم کشور ترکیه آگهی می شود و در صورت نبودن فرد مورد نظر برای همکاری، این کار در میان مردم دیگر کشور ها آگهی می شود. در واقع از نظر وزارت کار ترکیه ، هیچ فردی با این شرایط در کشور نباید بی کار باشد تا افراد بتوانند از کشورهای دیگری مثل ایران برای این کار اقدام کنند. پس از اقدامات لازم افراد باید از طریق شرکت ها مورد تایید قرار گیرند.

اقامت دائم ترکیه

پس از ان اقامت یک ساله برای افرادی که مشغول به کار می شوند، ارائه می شود. با تمدید این اقامت و 5 سال کار مداوم، این افراد می توانند اقدام به مهاجرت به ترکیه کرده و اقامت دائم ترکیه را دریافت نمایند.بدین ترتیب با این شرایط امکان مهاجرت به ترکیه از طریق کار ضعیف اما امکان پذیر است و هرسال افراد زیادی از این طریق برای مهاجرت به ترکیه اقدام می کنند.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل یکی از پر طرفدار ترین و راحت ترین نوع گرفتن اقامت است. برای تحصیل در ترکیه ابتدا باید مدرک زبان ترکی ( تومر ) را از طریق آزمون با نمره خوب دریافت نمایید و سپس برای رفتن اقدام کنید. دانشگاه های ترکیه اکثرا ترک زبان هستند، بنابراین داشتن این مدرک از مهم ترین کارهایی است که باید پیش از ثبت نام در دانشگاه انجام دهید. بعد از گرفتن این مدرک باید برای دانشگاه مورد نظر آماده شوید و مدارک را بفرستید و پیش ثبت نام کنید. پس از تایید و پذیرش دانشگاه ، شما می توانید برای گرفتن ویزای تحصیلی و اقامت دانشجویی اقدام کنید. البته بعد از پایان تحصیل، مدت زمان کمی برای شما وجود دارد تا شما بتواونید در صورت علاقه و یا نیاز، ویزای خود را تبدیل به ویزای دیگری مثل ویزای کاری کنید.

انواع دانشگاه های ترکیه 

بهتر است بدانید که دانشگاه ها در ترکیه خود به سه دسته دولتی، نیمه خصوصی و خصوصی تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی رایگان و تحت پوشش دولت می باشند. دانشگاه های نیمه خصوصی هزینه های متوسطی را دریافت می کنند و میزان کمی هم از طرف دولت حمایت می شوند. دانشگاه های خصوصی نیز هزینه های بالایی دارند و تمام هزینه بر عهده خود دانشجو می باشد. رشته های پزشکی، تاریخ، هنر و معماری از رشته های پرطرفدار در دانشگاه های ترکیه می باشد.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

بر  اساس تصمیم دولت ترکیه چندین روش برای اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد که به شرح زیر می باشند:
  • سرمایه گذاری در ترکیه به مبلغ 2 میلیون دلار به طور مداوم
  • خرید ملک به ارزش 1 میلیون دلار بدون فروش آن به مدت 3 سال
  • سپرده گذاری 3 میلیون دلاری به مدت 3 سال در بانک های دولتی ترکیه
  • دریافت اوراق قرضه از دولت ترکیه به ارزش 3 میلیون دلار برای 3 سال

مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

یکی از روش‌ های مهاجرتی ترکیه کارآفرینی می باشد که بهترین روش کار آفرینی هم ثبت شرکت در ترکیه است. این روش برای مهاجرت نسبت به روش‌ های دیگر مسیر پیچیده‌تری دارد. اول اینکه شما باید یک طرح توجیح اقتصادی را در کنسولگری ترکیه در ایران تأیید کنید و از طرفی از وزارت کار ترکیه نیز مجوز اخذ کار را دریافت نمایید. دولت ترکیه از سرمایه گذاران داخلی و خارجی ترکیه به صورت برابر حمایت‌ های اقتصادی می‌ کند.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

برای شروع فرآیند ثبت شرکت باید اساسنامه و نام تجاری شرکت خود را در سامانه مرسیس ثبت کنید. کارافرینی  و ثبت شرکت در ترکیه مزایای زیادی  از جمله ارتباط با کشورهای اروپایی، مالیات‌ های پایین، رقابتی بودن فضا، استفاده از نیروی کار جوان و موقعیت جغرافیایی منطقه دارد این کشور بیشترین جمعیت جوان را در مقایسه با کشورهای اروپایی دارد که باعث شده انگیزه و اشتیاق کار در این کشور بالا رود. در این روش مهاجرت به ترکیه تقریبا بعد از گذشت 5 سال می‌ توانید اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنید البته این مستلزم این است که در مدت این 5 سال شرکت شما فعالیت داشته باشد و خدمات خود را ارائه دهد. پس از اینکه اقامت موقت شما در ترکیه ثبت شد می‌ توانید پاسپورت و شناسنامه ترکیه‌ ای دریافت نمایید. بنابراین اگر به دنبال مهاجرت کاری هستید باید از قبل تمام جوانب آن را بسنجید و بعد در این راه پر ریسک قدم بگذارید.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت خرید ملک در این کشور است. طبق قانون شماره 6458 که در روزنامه جمهوری ترکیه منتشر شد شما می توانید با خرید ملک در ترکیه اقامت یکساله موقت این کشور را دریافت نمایید. با گرفتن اقامت موقت ترکیه از طریق خرید ملک می‌ توانید در بانک‌ های ترکیه حساب بانکی باز کنید، فرزندان خود را در مدرسه‌ های ترکیه ثبت نام کنید و تا زمانی که سند ملک به نام شما است می‌ توانید اقامت موقت خود را تمدید کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک

اجاره ملک نیز یکی دیگر از راه های مهاجرت به ترکیه می باشد، در واقع اگر فردی در یکی از شهرهای ترکیه، اقدام به اجارۀ یکساله آپارتمان نماید ، طبق قانون مهاجرت ترکیه، امکان اخذ اقامت یکساله ترکیه را دارند. بهتر است بدانید این اقامت قابل تمدید است و برای اجاره آپارتمان در ترکیه، لازم است اعتبار کافی مالی نشان داده و حداقل مبلغ 30هزار لیر در حساب خود داشته باشید، همچنین بعد از گرفتن اقامت از طریق اجاره ملک می توانید اجازه کار، خرید و فروش و تحصیل را کسب نمایید.

سخن پایانی

به طور کلی، اقامت و مهاجرت به ترکیه، دارای پروسه ای است که تقریبا در تمام کشورهای دنیا مشترک است. داشتن این شرایط می تواند برای مهاجرت به ترکیه و گرفتن اقامت موقت یا دائم کمک کند. بهتر است بدانید هزینه های زندگی در ترکیه تقریبا پایین است و شاید به افرادی که در ایران زندگی کرده اند ، فشار زیادی وارد نشود. حقوق و دستمزد ها در ترکیه به نحوی است که یک فرد بتواند یک زندگی معمولی و مناسب را برای خود فراهم کند. هر سال از ایران افراد زیادی برای مهاجرت به ترکیه اقدام می‌کنند که اکثر این مهاجرت‌ها تحصیلی می باشند.
 
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0
مطالب مرتبط
سه شنبه 12 اسفند 1399
درآمد زا ترین مشاغل ترکیه

امروزه مشغول شدن به کاری که شما از آن لذت می‌برید دیگر کافی نیست. بلکه باید شغلی انتخاب کنید که بتوانید با آن قبوض خود را پرداخت کرده و مخا ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
محدودیت های کشور ترکیه برای دانشجویان

ترکیه یک کشور مهم آموزشی است که در سال­های اخیر دانش آموزان بسیاری از کشورهای جهان را به خود جلب می­کند. امن‌ترین کشور منطقه، کیفیت آموزش ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
مزایای اقامت ترکیه

به جرات میتوان گفت شما با اخذ اقامت ترکیه، نسبت به هزینه هایی که میکنید، بالاترین سطح مزایای حاصل از یک اقامت را بدست خواهید آورد. مزایایی ...

ادامه مطلب