50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

رفع ریجکتی ویزای کانادا؛ با حامی مهاجر برنده بازی باشید!

رفع ریجکتی ویزای کانادا و تجدید نظر خواهی

زمانی که مهر ریجکتی یا بهتر است بگوییم مهر ریفیوزی روی برگه درخواست ویزای توریستی کانادا می‌خورد و از طریق ایمیل به شما اعلام می‌شود، می‌تواند دلهره‌آورترین لحظه زندگی هر فرد متقاضی باشد. اما نگران نباشید، شما در واقع با ریفیوز شدن همچنان راه برای دریافت ویزای خود دارید. 
عبارات ریجکت و ریفیوز یا معادل انگلیسی آنها Deny، Decline، Refused، Denial و در نهایت Rejected برای نشان دادن رد ویزا از سفارت‌خانه استفاده می‌شوند. لازم است بدانید تقریبا 90درصد پرونده‌ها در صورت رد شدن، ریفیوز می‌شوند و این یعنی راه‌حلی برای اعتراض و درخواست تجدیدنظر وجود دارد. 
حامی مهاجر یکی از سریع‌ترین و بهترین راه‌حل‌ها که درخواست تجدیدنظر از طریق ریسکانسیدریشن نام دارد، را برای افرادی که پرونده‌شان ریفیوز شده است، انجام می‌دهد. همچنین کارشناسان ما با نوشتن نوت آفیسر یا  GCMS نیز، اعتراض برای رد شدن ویزای کانادا را انجام می‌دهند. 

رفع ریجکتی ویزای کانادا 

درصورتی که شما نتوانسته باشید اطلاعات مهم را ارائه دهید و افسر قانع نشود که شما صلاحیت بازدید و ورود به کانادا را دارید، ممکن است از شما مدارک بیشتری بخواهند.

رفع ریجکتی کانادا

همچنین در صورتی که درخواست ویزای شما تایید یا رد شده باشد، اداره مهاجرت کانادا از طریق ایمیل یا حساب کاربری به شما اطلاع می‌دهد. بنابراین با چک کردن ایمیل و حساب کاربری می‌توانید از وضعیت ویزای خود اطلاع پیداکنید.
پس از انجام بایومتریک یا انگشت‌نگاری، معمولا در طول یک الی 8 هفته، شما از تایید یا رد درخواست ویزای خود اطلاع می‌یابید. اما این زمان کاملا تقریبی اعلام شده است و باتوجه به نوع ویزا و شرایط هرشخص ممکن است از این بازه زمانی زودتر یا دیرتر اعلام شود. پس اگر تا 90 روز کاری نیز جواب ویزای شما زمانبر شد، نگران نباشید. 
برای رفع ریجکتی یا ریفیوزی ویزای کانادا، گزینه‌های متفاوتی وجود دارد که با توجه به دلایل ریجکتی و شرایط شما می‌توان از طریق یکی از آنها اقدام کرد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است فقط یک بازه زمانی کوتاه برای رفع ریجکتی داشته باشید؛ پس بهتر است فورا اقدام کنید.
پس از دریافت ایمیل ریفیوزی، باید بدانید رفع ریجکتی ویزای کانادا چقدر زمان می‌برد؟ اول از همه باید بررسی کنید که چرا درخواست ویزای شما رد شد و اگر اشتباهی انجام داده بودید، آن را اصلاح کنید تا مجدد باعث ریجکتی شما نشود. سپس طبق مراحلی که در ادامه توضیح خواهیم داد، اقدام لازم برای تجدیدنظر درمورد ویزای خود را انجام می‌دهید و حدودا تا 45 روز کاری ممکن است زمانبر شود تا درخواست شما مجدد بررسی گردد.

روش‌های رفع ریجکتی یا ریفیوزی ویزای کانادا

 • درخواست تجدیدنظر از طریق ریکانسیدریشن (Reconsideration)
 • اعتراض در دادگاه فدرال کانادا (کورت)
 • درخواست تجدید نظر برای ویزای کانادا (Reconsideration) از طریق نوت آفیسر 
 • تغییر و رفع اشکالات پرونده و درخواست مجدد

درخواست تجدیدنظر از طریق ریکانسیدریشن (Reconsideration) در رفع ریجکتی ویزای کانادا

درخواست تجدید نظر یا ریکانسیدریشن(Reconsideration)، نامه‌ای خطاب به افسر ویزا است که پرونده شما را ارزیابی کرده و رد شدن درخواست ویزا را صادر کرده است. شما با این درخواست از آنها می‌خواهید که مجدداً درخواست ویزای شما را بررسی کنند.
به این نکته توجه داشته باشید که شما 30 روز فرصت دارید تا درخواست تجدید نظر به IRCC (مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا) ارسال کنید. با انجام این درخواست، افسر مهاجرت ممکن است تصمیم خود را تغییر دهد و شما بتوانید در این مرحله، ویزای خود را دریافت کنید. 
در واقع، اگر تصمیم اولیه بر اساس دلایل موجه و قطعی باشد، افسران عموما تجدیدنظر نمی‌کنند؛ اما با این حال، می‌توان با قبول کردن ریسک، این کار را انجام داد زیرا در برخی شرایط، درخواست تجدید نظر ممکن است سریع‌ترین و ساده‌ترین راه برای رفع ریجکتی باشد.
در نظر داشته باشید هیچ بازه زمانی برای دریافت جواب پس از ارسال این درخواست وجود ندارد و تصمیم آن کاملا بر عهده دولت کانادا است.

مراحل درخواست تجدیدنظر برای رفع ریجکتی ویزای کانادا 

اولین گام جمع‌آوری تمام اسناد ارائه شده به دفتر ویزا است. شما باید بررسی کنید چه مدارکی را به آفیسر تحویل دادید و چه مدارکی را فراموش کرده‌اید یا اضافه در پرونده گذاشته‌اید. 

مراحل درخواست تجدیدنظر برای رفع ریجکتی کانادا

گام دوم این است که باید یادداشت‌های افسر ویزا را درخواست دهید. این یادداشت‌ها حاوی اطلاعات بیشتری درمورد دلیل رد شما است و باید از طریق ATIP (دسترسی به اطلاعات و حریم خصوصی)، آن را درخواست دهید. در نظر داشته باشید ممکن است بین 30 تا 90 روز طول بکشد تا یادداشت افسر را به شما بدهند و اگر عجله دارید، می‌توانید بدون این مورد نیز مراحل را پیش ببرید. 
سومین گام شروع به نوشتن نامه است. در این نامه باید نتیجه موردنظر را به وضوح نشان دهید؛ یعنی افسر باید بفهمد شما چرا درخواست تجدیدنظر درمورد ویزای خود را دارید. درباره هرگونه خطای واقعی بحث کنید؛ یعنی بگویید که افسر ممکن است دچار اشتباه شده باشد. 
همچنین شما می‌توانید در مورد خطاهای قانونی نیز صحبت کنید. اگر شواهد اضافی یا اطلاعات جدیدی پس از درخواست ویزای شما به وجود آمده است، ممکن است بتوانید آن را به پرونده خود اضافه کنید. 
دلایل قانع‌کننده در درخواست خود بیاورید؛ یعنی سعی کنید نشان دهید دلیل شما از مهاجرت یا سفر به کانادا چیست. هرچه این دلیل محکم‌تر و با ارائه سند و مدارک باشد، بهتر است.
در درخواست بررسی خود باید مودب باشید. گام چهارم و مهم‌ترین مرحله این است که افسر ممکن است تاییدیه دریافت درخواست شما را نگوید. پس بهتر است با وکیل مهاجرتی در ارتباط باشید تا اشتباهات شما شناخته و در مسیر درخواست بررسی مجدد شما را حمایت کند. 
برای انجام درخواست تجدیدنظر ویزای کانادا، همین حالا با شماره 02148000957 تماس گرفته تا با کارشناسان مجرب حامی مهاجر در تماس باشید. 

اعتراض به ریجکتی ویزای کانادا (کورت) در دادگاه فدرال برای رفع ریجکتی ویزای کانادا 

برای این که شما بتوانید پرونده خود را به کورت ببرید باید دلایل منطقی داشته باشید که بتوانید در دادگاه از پرونده خود دفاع کنید. بنابراین باید قبل از فرستادن پرونده به دادگاه فدرال کانادا، درخواست نوت افیسر دهید تا از دلایل ریجکتی خود مطمئن شوید. 

کورت چیست؟ 

کورت به معنی دادگاه است. شما باید دلایل ریجکتی ویزای خود را بررسی کنید. پس از بررسی دلایل، ممکن است ببینید که افسر مهاجرتی در بررسی پرونده شما اشتباهی مرتکب شده است و یا احساس می‌کنید که در حق شما اجحاف شده است. دراین صورت شما می‌توانید پرونده خود را به دادگاه فدرال کانادا بفرستید تا قاضی مجدد پرونده شما را بررسی کند. 
همچنین شما با مراجعه به سایت فدرال کورت کانادا، می‌توانید به فرم‌ها و سایر اطلاعات در این زمینه دسترسی پیدا کنید.

شرایط اعتراض در فدرال کورت کانادا 

درصورتی که دلایل ریجکتی شما کاملا منطقی و درست بود، بهتر است تغییراتی در پرونده خود ایجاد کنید و اشکالات را رفع کنید و مجدد برای ویزا اقدام کنید.

شرایط اعتراض در کورت برای رفع ریجکتی کانادا

برای دفاع از پرونده در دادگاه شما نیاز به یک وکیل حقوقی و عضو کانون وکلای کانادا نیاز دارید.

درخواست نوت افیسر (GCMS Note) برای رفع ریجکتی ویزای کانادا

سیستم مدیریت پرونده جهانی (GCMS) سیستمی است که توسط IRCC برای پردازش درخواست های مهاجرت و شهروندی به کانادا استفاده می‌شود. این یادداشت‌ها برای فرآیند مهاجرت و گرفتن ویزا بسیار مهم هستند زیرا اطلاعات دقیقی از پرونده متقاضی که شامل مکاتبات متقاضی با IRCC، لیست اسناد و مدارک ارسال شده و یادداشت‌های افسرانی که پرونده را بررسی کرده‌اند، است.
همچنین در این سیستم، یادداشت‌های آفیسر که طبق آن پرونده را ریجکت کرده است ارائه می‌دهد که متقاضی می‌تواند با استفاده از آن‌ها از وضعیت پرونده خود به طور دقیق اطلاع یابد و اقدامات لازم برای پرونده خود و یا رفع ریجکتی انجام دهد.
برای درخواست نوت آفیسر کانادا، باید شهروند کانادا یا مقیم دائم کانادا باشید ویا اینکه در زمان درخواست نوت در کانادا باشید. اگر اینطور نیست، باید از طریق نماینده‌ای که شهروند یا مقیم دائم کانادا است، اقدام کنید. بازه زمانی دریافت جواب پس از ارسال درخواست نوت آفیسر، مشخص نیست و حداقل زمان انتظار برای آن 25 روز کاری است.

دلایل ریجکتی ویزای کانادا

حالا که مراحل رفع ریجکتی کانادا را دانستید، به دلایلی که ممکن است این اتفاق را رقم بزند، می‌پردازیم. دلایل گوناگونی وجود دارد که ممکن است درخواست هر نوع ویزا رد شود.

دلایل ریجکتی ویزای کانادا

ما در ادامه به چند مورد از دلایل شایع ریجکت شدن ویزای کانادا می‌پردازیم:
تمکن مالی
اگر قصد سفر یا مهاجرت به کانادا دارید، باید ثابت کنید که بودجه کافی برای مدت زمان اقامت خود در کانادا را دارید. این مبلغ براساس تعداد افرادی که شمارا همراهی می‌کنند و مدت اقامت شما در کانادا متفاوت است.
تاریخچه سفر
بسته به ملیت شما، ممکن است که اگر سابقه سفر به کشورهای خارجی را نداشته باشید، درخواست ویزای شما رد شود. درصورتی که شما سابقه سفر به کشورهای خارجی به خصوص کشورهای حوزه شینگن را داشته باشید، شانس شما برای دریافت ویزا بیشتر است.
عدم ارائه اسناد و مدارک مناسب و دقیق
شما با ارائه برخی اسناد و مدارک می‌توانید شانس دریافت ویزای خود را افزایش دهید. این اسناد و مدارک ممکن است در لیست مدارک درخواستی نباشد اما شما با ارائه آنها می‌توانید برخی از شرایط و اهدافتان را اثبات کنید و شانس بیشتری در دریافت ویزا داشته باشید.
وضعیت شغلی فعلی
بسته به نوع ویزایی که درخواست داده‌اید، ممکن است درصورتی که شغلی نداشته باشید، درخواست ویزای شما رد شود.
عدم داشتن روابط خانوادگی در کشور خود (family ties)
نداشتن روابط خانوادگی درجه یک در کشور خود متقاضی، ممکن است باعث رد شدن درخواست ویزا شود زیرا افیسر اینطور برداشت می‌کند که به دلیل نداشتن خانواده درجه یک، متقاضی وابستگی به کشورش ندارد و ممکن است به کشورش بازنگردد.
هدف از سفر یا مهاجرت به کانادا
متقاضی باید درمورد هدف خود از سفر به کانادا توضیحات دقیق و کافی بدهد. درصورتی که توضیح کافی و منطقی در مورد دلیل سفر به کانادا وجود نداشته باشد، ممکن درخواست ویزا رد شود. متقاضی باید افسر را متقاعد کند که هدف او از رفتن به کانادا همان چیزی است که برای ویزا درخواست داده‌ است.
دارایی‌های شخصی
نداشتن دارایی هایی مانند خانه، اتومبیل یا کسب و کار در کشور خود ممکن است بر توانایی شما برای اثبات روابط با کشورتان تأثیر بگذارد.
نامعتبر بودن اسناد و مدارک
اگر به نظر می رسد اسناد و مدارک شما معتبر نیست، نه تنها از شما رد می شود، بلکه ممکن است به دلیل عدم اعتبار، برای درخواست مجدد دچار مشکل شوید.
سابقه اقامت بیش از حد یا اخراج از کانادا یا هر کشور دیگری
کانادا از سیستم مدیریت پرونده جهانی استفاده می کند و اطلاعات را با اکثر کشورهای جهان به اشتراک می گذارد. اگر شما بیش از مدت زمان ویزا در کشور کانادا یا هر کشور دیگری اقامت داشته باشید، امکان دریافت ویزای شما کمتر می‌شود.
وضعیت غیرقانونی در کشور محل اقامت
اگر به طور غیرقانونی در کشوری زندگی می کنید، به احتمال زیاد ویزای شما ریجکت می‌شود زیرا افسر باور نمی کند که از قوانین و مقررات کانادا تبعیت کنید.
داشتن سابقه کیفری
بسته به جرم متقاضی و زمانی که اتفاق افتاده است، احتمال رد شدن ویزای متقاضی وجود دارد. اما با این حال، ممکن است باتوجه به نوع جرم همچنان بتواند ویزای کانادا را دریافت کند.
داشتن بیماری‌های خطرناک
بسته به کشور محل زندگی، ممکن است قبل از درخواست ویزا، از متقاضی خواسته شود که معاینه پزشکی انجام دهد. بیماری‌هایی که ممکن است برای دیگران خطرناک باشد یا برای مالیات دهندگان کانادایی سنگین باشد، ممکن است منجر به رد درخواست ویزا شود.
اظهار نادرست
ارائه اطلاعات نادرست یا گمراه کننده درباره مهاجرت به کانادا ممکن است دلیلی برای ریجکت شدن ویزا و همچنین ممنوعیت درخواست مجدد باشد.
نقض حقوق بشر
اگر متقاضی قبلاً در کشوری خدمت کرده باشد که به نظر می رسد در جنایات جنگی شرکت داشته است، ممکن است دلیلی برای رد درخواست ویزا باشد. برای رفع این مورد باید مدارک تکمیلی ارائه شود.

دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا

چند مورد از رایج ترین دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا شامل موارد زیر است:

 • عدم ارائه مدارک صحیح و دقیق
 • نداشتن تمکن مالی کافی برای مدت زمان اقامت خود در کانادا
 • عدم رعایت استانداردهای امنیتی بین المللی (داشتن سابقه کیفری)
 • عدم رعایت استانداردهای بهداشتی (داشتن بیماری‌های خطرناک)
 • تردید آفیسر در مورد قصد متقاضی از سفر به کانادا

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا 

 • تمکن مالی قوی برای نشان دادن توانایی پرداخت هزینه تحصیل و زندگی 
 • قصد بازگشت به کشور پس از تحصیل 
 • داشتن شرایط عملکرد تحصیلی موسسه انتخابی در کانادا 
 • عدم رعایت استانداردهای امنیتی بین‌المللی مانند داشتن سابقه کیفری، دست داشتن در فعالیت‌های تروریستی، منع ورود به کانادا یا هرکشور دیگری، داشتن ارتباط با کشوری تهدیدآمیز برای کانادا 
 • نداشتن نامه پذیرش از کالج یا دانشگاهی در کانادا 
 • مدارک مسافرتی یا هویتی ناقص
 • وارد کردن اطلاعات نادرست در پرونده 
 • نداشتن سابقه سفر

درصد ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) تقریباً 30 درصد از درخواست‌های ویزای دانشجویی کانادا را که سالانه دریافت می‌کند، رد می‌کند. همچنین درصد ریجکتی ویزاهای تحصیلی کانادا، در طول دوره کووید به 40 تا 50 درصد رسیده بود.

مهم‌ترین اقدام پس از ریجکتی یا ریفیوزی ویزای کانادا 

توصیه می‌شود از یک وکیل مهاجرت برای انجام این کار استفاده کنید که می‌تواند به تصحیح هرگونه اشتباهی که در درخواست اولیه شما انجام شده است، کمک کند. لازم به ذکر است که رد ویزای موقت (دانشجویی، کاری یا توریستی) به این معنی نیست که دیگر نمی‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

اقدامات لازم برای رفع ریجکتی ویزای کانادا

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید؛ زمان است! شما باید هرچه سریع‌تر پس از دریافت ایمیل ریفیوزی، شروع به اقدام کنید. درخواست تجدیدنظر باید ظرف 15 روز پس از دریافت رد ویزا به کنسولگری که تصمیم به رد ویزا گرفته است، ارسال شود. درخواست تجدیدنظر باید یک اصل با امضای اصلی تجدیدنظرخواه باشد، یعنی حضوری یا از طریق پست (نه ایمیل).
58 درصد از متقاضیان، با رعایت نکات، پس از درخواست مجدد برای ویزا، پذیرفته شده‌اند.

هزینه رفع ریجکتی ویزای کانادا چقدر است؟

پس از ریجکت شدن ویزای کانادا، درصورتی که متقاضی قصد رفع ریجکتی ویزای خود را داشته باشد نیاز به انگشت‌نگاری مجدد نیست، زیرا بیومتریک یا انگشت‌نگاری به مدت 10 سال اعتبار دارد. با این حال هزینه‌های دیگری که ممکن است برای درخواست مجدد ویزای شما نیاز باشد، به شرح زیر است:

هزینه درخواست نوت آفیسر

200 دلار

هزینه درخواست تجدیدنظرخواهی

200 دلار

هزینه ریسابمیت

400 دلار

خدمات حامی مهاجر

تجدید نظرخواهی ویزای کانادا از طریق ریکانسیدریشن، درخواست نوت آفیسر و ریسابمیت پرونده شما، از مراحلی است که به صورت تخصصی توسط کارشناسان مجرب حامی مهاجر انجام می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله درباره دلایل ریجکتی ویزاهای کانادا و روش‌های رفع ریجکتی، مدت زمان اعلام ریجکتی سفارت کانادا و هزینه‌های رفع ریجکتی و درخواست نوت آفیسر کانادا صحبت کردیم. همچنین توضیحاتی درباره اصطلاحاتی که در روند ریجکتی ویزای کانادا ممکن است بشنوید مانند کورت، ریکانسیدریشن، ATIP و GCMS خدمت شما ارائه دادیم. 
در صورتی که این اتفاق ناخوشایند برای شما نیز افتاده است، درک می‌کنیم که درخواست مجدد برای بررسی ویزا برایتان دلهره‌آور است. به همین دلیل می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر در ارتباط باشید. 

سوالات متداول درباره رفع ریجکتی ویزای کانادا

با توجه به نکاتی که در مقاله به طور کامل گفته شد، برخی از سوالات مهم و کاربردی در ادامه برایتان جمع‌آوری شده است. در صورت داشتن هرگونه سوال، می‌توانید در کامنت‌ها برایمان بنویسید یا با مجموعه تماس بگیرید.

 آیا پس از ریجکت شدن ویزای کانادا، باید دوباره برای انگشت ‌نگاری بروم؟

خیر. درصورتی که یک بار بیومتریک یا انگشت نگاری انجام داده باشید، حتی اگر ویزای شما ریجکت شود هم نیاز به انگشت‌نگاری مجدد ندارید، زیرا بیومتریک شما به مدت 10 سال اعتبار دارد.

برای کورت می‌توانم تغییراتی در مدارکم بدهم؟

خیر. نمی‌توانید مدارکی را اضافه یا کم کنید و باید همان مدارکی باشد که به سفارت ارائه شده است.

چند وقت پس از ریجکتی می‌توانم مجدد اقدام کنم؟

شما هر زمانی که بخواهید می‌توانید مجدد برای دریافت ویزای کانادا درخواست دهید. اما بهتر است که تغییراتی در پرونده خود ایجاد کنید و اشکالاتی را که باعث رد درخواست ویزای شما شده بود را برطرف کنید سپس مجدد اقدام کنید.

برای اقدام درخواست نوت آفیسر تا چند روز فرصت داریم؟

زمان تقریبی دریافت نوت، معمولا 30 روز پس از ثبت درخواست است که این زمان تقریبی اعلام شده و ممکن است ازاین بازه دیرتر ارسال شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0