50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

اخذ اقامت گرجستان

اقامت گرجستان امروزه مورد استقبال بسیاری از ایرانیان و سایر کشورها مانند هند امارات روسیه قرار گرفته است. کشور گرجستان، کشوری است که در منطقه‌ای کاملاً استراتژیک از نظر تجارت، واقع شده و پل تجاری میان اروپا، آسیا و خاورمیانه می‌باشد و از این رو در سالهای اخیر مورد توجه اتحادیه اروپا و سرمایه گذاران قرار گرفته است. هزینه زندگی کم، مالیات بسیار کم و موقعیت عالی برای تجارت، زندگی در گرجستان را شیرین جلوه می‌دهد. از طرفی دیگر نیز توجه ویژه غرب و به ویژه اتحادیه اروپا و آمریکا به کشور گرجستان، هر ساله به قدرت تجاری و سیاسی این کشور می‌افزاید.
جوازهای اقامت برای تحصیل، کار، پیوستن به خانواده، خاص، موقت و کوتاه‌مدت، به اضافه اقامت افراد بدون ملیت و افرادی که قبلاً شهروند گرجستان بودند، در یک دوره کوتاه‌مدت یا همان 6 سال، صادر می‌شود؛ به صورتی که ابتدا در یک بازه 6 ماهه تا یک ساله صادر شده و می‌توانند تا پنج سال دیگر تمدید شوند. معمولاً تا سی روز پس دریافت کامل مدارک، اداره خدمات عمومی گرجستان جواز اقامت متقاضی را صادر می‌کند که با روش‌های مختلف می‌توان کمی این روند را سرعت بخشید. تا یک ماه پس از دریافت جواز اقامت، متقاضی باید هرچه سریع‌تر برای دریافت کارت اقامت متقاضی اقدام نماید.

اقامت گرجستان (موقت)

اقامت موقت گرجستان، به افرادی که طبق قوانین این کشور، قربانی خشونت خانگی هستند، تعلق می‌گیرد.

اقامت گرجستان (خاص)

اقامت خاص گرجستان برای افرادی به کار می‌رود که بنا به دلایل محکمی، ممکن است قربانی قاچاق انسان باشند. چنین اتفاق‌های در قوانین ملی گرجستان وجود دارند. این نوع ویزای گرجستان همچنین برای کسانی که یک اظهارنامه کتبی از دولت گرجستان مبنی بر اعطای یک اقامت موقت داشته باشند، استفاده می‌شود. در ادامه افرادی که بعد از 5 سال به این کشور تبعید شده‌اند، می‌توانند اقامت خاص گرجستان را دریافت نمایند.

اقامت گرجستان (خانوادگی)

اعضای خانواده کسانی که اقامت گرجستان را دارند، می‌توانند با دریافت این جواز به خانواده خود در گرجستان بپیوندند. اعضای خانواده شامل موارد زیر می‌شوند؛ همسر، فرزند، والدین و شخص زیر سن قانونی یا ناتوانی که کاملاً به دارنده اقامت گرجستان وابسته باشد.

اقامت گرجستان (دائم)

اقامت دائم گرجستان به همسر، والدین و فرزندان شهروندان گرجستان تعلق می‌گیرد. همچنین شهروندان خارجی که دارنده اقامت موقت گرجستان باشند و شش سال بطور متوالی در گرجستان زندگی کرده باشند، واجد دریافت اقامت دائم گرجستان هستند. اگر اقامت آنها در گرجستان به دلیل تحصیل، دریافت خدمات درمانی یا انجام یک مأموریت کاری باشد، در این دوره شش ساله محاسبه نخواهد شد.

اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری

برای شروع سرمایه ‌گذاری دَر گرجستان، به حداقل مبلغ سیصد هزار لاری گرجستان (معادل حدود 125.000 دلار) نیاز خواهید داشت و این مبلغ باید به صورت مستقیم در گرجستان سرمایه‌گذاری شود. اگر موجودی شما برای دریافت اقامت گرجستان بِه روش سرمایه‌گذاری، پائین‌تر از سیصد هزار لاری است، می‌توانید برای ثبت شرکت در گرجستان اقدام نمائید که در این صورت عنوان کارآفرین به جای سرمایه‌گذار به شما تعلق می‌گیرد.

سرمایه‌گذاریهای مختلف گرجستان

با اینکه خرید ملک در گرجستان، جزو سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود، اما سرمایه‌گذاری روی ساخت و ساز دَر گرجستان، یکی از موارد پرطرفدار و همچنین پر بازده برای دریافت اقامت گرجستان محسوب می‌شود. این سرمایه‌گذاری در سه بخش مسکونی، اداری و تجاری انجام می‌شود که هرکدام می‌توانند میزان سوددهی بسیار خوبی داشته باشند. دَر گرجستان شهرک‌نشینان و روستانشینان بسیاری وجود دارند که فرصت سرمایه ‌گذاری در زمینه کشاورزی و دامپروری را برای متقاضیان دریافت اقامت گرجستان فراهم می‌کنند. اما از آنجایی که درحال حاضر تولیدات کشاورزی و دامپروری گرجستان در حد کافی و مناسب بوده، برای سرمایه‌گذاری در این بخش، بهتر است به فکر صادراتِ تولیدات باشید تا به سوددهی بیشتری برسید.
صنعت و تجارت در گرجستان رو به رشد بوده و از این جهت، جمعیت و تعداد شرکت‌ها و کسب و کارهای گرجستان نیز روز به روز در حال افزایش هستند. از این رو این کشور نیاز به تولید انرژی دارد. سرمایه‌گذاری در قسمت انرژی و تولید برق از منابع تجدیدپذیری مانند خورشید، باد، آب، بیومس و غیره تقریباً می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک محسوب شود، اما تفاوت آن با سایر بخش‌ها، سرمایۀ زیادی‌ست که نیاز دارد. و در آخر متقاضیان اخذ اقامت اَز روش سرمایه‌گذاری، می‌توانند در بخش گردشگری گرجستان نیز موفق باشند. از آنجایی که گردشگری در گرجستان بطور مداوم در حال افزایش بوده و تعداد گردشگران در هر سال نسبت به سال گذشته، بیشتر می‌شوند، سرمایه‌گذاری در بخش توریسم گرجستان، مانند تأسیس هتل و رستوران و غیره، با اینکه به سرمایه بیشتری نیاز دارند، اما سود بسیار خوبی برای سرمایه‌گذار خواهند داشت.
 
 

اقامت گرجستان از طریق تحصیل

برای دریافت اقامت گرجستان ، ابتدا نیازمند به دریافت یک نوع ویزای کوتاه‌مدت دارید تا برای انجام کارهای جانبی تحصیل در گرجستان، مانند گرفتن خانه، دریافت پذیرش از دانشگاه‌های گرجستان، به این کشور سفر داشته باشید. پس از گذشت شش تا دوازده ماه از اقامت شما در گرجستان، می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی گرجستان اقدام نمائید. در موارد اقامت گرجستان از طریق کار یا سرمایه‌گذاری، افراد می‌توانند پس از گذشت شش سال اقامت، شهروندی گرجستان را دریافت نمایند. اما این قانون درمورد اقامت گرجستان درمورد تحصیل در گرجستان صدق نمی‌کند. متقاضیان برای دریافت شهروندی گرجستان بطور مثال می‌توانند پس از اتمام تحصیل به کار در گرجستان مشغول شده و سپس پس از گذشت مدت کافی، اقامت دائم خود را تبدیل به شهروندی کرده و پاسپورت گرجستانی دریافت کنند.

اقامت گرجستان از طریق کار

بسیاری از ایرانیانی که به قصد کار در گرجستان به این کشور سفر کردند، به دلیل آشنا نبودن با زبان گرجی، مجبور به کار در شغل‌های سطح پائین و غالباً نزد کارفرمایان ایرانی شده‌اند. با توجه به این موضوع حقوق آنها بسیار اندک بوده و نمی‌توانند آنطور که می‌خواهند زندگی کنند و در نتیجه از کار در گرجستان پشیمان خواهند شد. بنابراین پیش از آنکه تصمیم خود را برای دریافت اقامت گرجستان از طریق کار را نهایی کنید، این موارد را در نظر بگیرید. اگر شما موفق شوید، با یک شرکت مستقر در گرجستان، بصورت کارمندی، قرارداد عقد نمائید، در نهایت می توانید از طریق قرارداد و گرفتن یک نامه رسمی از شرکت مورد نظر، درخواست مجوز اقامت نمائید.

 اقامت گرجستان از طریق خرید خانه (کوتاه مدت)

اولین شرط مورد نیاز برای خرید ملک در گرجستان و اقامت، اینست که ارزش آن ملک باید حداقل 35.000 دلار امریکا باشد که به نسب کشوری مانند ترکیه که چنین قانونی نیز دارد، بسیار به صرفه‌تر و ارزانتر می‌باشد. قیمت خرید خانه در تفلیس گرجستان حدوداً متری هزار دلار است و در قسمت‌های معمولی آن کمی پائین‌تر می‌آید. همچنین می‌توانید سرمایه خود را برای خرید ملک خارج از تفلیس گرجستان خرج کنید که در اینصورت می‌توانید ملک بزرگتری خریداری نمائید. ملک در گرجستان شامل مالیات نبوده و پس از خرید خانه در گرجستان و اقامت، نیازی به پرداخت مالیات نخواهید داشت. زمین جزو ملک محسوب نمی شود بلکه جزو مستغلات است، بنابراین با خرید زمین در گرجستان به کسی اقامت داده نخواهد شد.

 زمان دریافت اقامت دائم گرجستان

پس از خرید ملک در گرجستان اقامت گرجستان بصورت اتوماتیک برای شما صادر شده و نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی نخواهید داشت. پس از گذشت هر سال، می‌توانید کارت اقامت گرجستان خود را تمدید نمائید و اگر شش سال بطور متوالی دارای اقامت گرجستان از طریق خرید ملک باشید و با رعایت قوانین و شرایط، مجاز به دریافت اقامت دائم گرجستان و در نهایت شهروندی گرجستان خواهید شد.

 اقامت گرجستان از طریق ازدواج

طبق قوانین گرجستان زن یا مردی که با مرد یا زنی از ملیت گرجی ازدواج کند، پس از گذشت یک مدت مشخص و رعایت برخی نکات، می‌تواند اقامت دائم گرجستان از طریق ازدواج و در نهایت شهروندی گرجستان را دریافت کند. اما این قانون شامل افرادی که به هر دلیلی به پناهندگی گرجستان درآمده‌اند، نمی‌شود.

روند اخذ اقامت

پس از گذشت سه سال از مدت زمان ازدواج با تبعه گرجی، با ارائه مدارک و شواهد کافی، می‌توانید اقامت موقت خود را به اقامت دائم گرجستان تبدیل نموده و سپس پس از پنج سال، اقامت دائم خود را به شهروندی گرجستان تبدیل نمائید. بنابراین پروسه دریافت اقامت گرجستان از طریق ازدواج، روندی نسبتاً مشکل بوده و حدوداً سه سال برای اقامت گرجستان و پنج سال برای شهروندی گرجستان به طول می‌انجامد. اگر در این مدت 5 سال صاحب فرزند شوید، احتمال صوری بودن ازدواج شما به طرز قابل توجهی در نظر پلیس گرجستان کاهش یافته و ممکن است روند اخذ اقامت گرجستان و شهروندی گرجستان کمتر به طول بیانجامد. روند دریافت اقامت گرجستان از طریق ازدواج برای خانم‌های خارجی که با مردان گرجی ازدواج می‌کنند، سریع‌تر از مردان خارجی پیش می‌رود که با زنان گرجی ازدواج می‌کنن. زیرا صوری بودن ازدواج در مورد دوم بسیار شایع‌تر از مورد اول است. بنابراین ممکن است این پروسه پنج ساله برای مردان کمی بیشتر نیز طول بکشد یا این پروسه برای زنان از پنج سال کمتر زمان ببرد.
 
 

اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

بیشترین نوع ثبت شرکت در گرجستان بصورت مسئولیت محدود است، اما طیف وسیعی از گزینه‌ها برای راه‌اندازی کسب و کار در گرجستان را پوشش می‌دهند. پروانه صادر شده برای ثبت شرکت در گرجستان، فعالیت شما از نوع تجارت عمومی (General Trading) را مجاز می‌سازد. با داشتن این پروانه می‌توانید هر نوع کسب و کاری، غیر از تولید و پخش مواد دارویی که نیازمند دریافت مجوزهای خاص است، در گرجستان راه‌اندازی کنید. با استفاده از پروانه عمومی ثبت شرکت در گرجستان امکان راه‌اندازی کسب و کارهایی مانند رستوران، کافی شاپ، بوتیک و غیره برای شما ایجاد می‌شود. لازم است بدانید، می بایست پس از ثبت شرکت یا پیش از آن دفتر تجاری کرایه نموده، زیرا پلیس مالیاتی و بازرس از محل شما بازدید می نمایند و در گزارش خود، وضعیت شرکت شما را شرح می دهند. در صورتی که مکانی برای شرکت اخذ نشده باشد، امتیاز منفی محسوب می گردد .

اعتبار اقامت

در ابتدا که شرکت شما تازه تاسیس است معمولاً به شما کارت اقامت 6 ماهه و یا 1 ساله داده می شود. در صورت تداوم فعالیت های شرکت و پرداخت به موقع مالیات ها ، اقامت شما ممکن است به سه سال تمدید شود و یا به صورت مستقیم 5 ساله صادر شود. تمکن مالی یکی از مهمترین مدارک اخذ اقامت گرجستان به روش ثبت شرکت می باشد. به این معنی که شما با گذاشتن حداقل 3800 لاری در حساب بانکی شخصی خودتان در گرجستان و ارائه معرفی نامه از طرف بانک، این کار را انجام خواهید داد.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 13 | کل دیدگاه های تایید شده: 0